روندهای دوگانه در بورس تهران

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

با اتمام ساعات معاملات بورس در روز سه شنبه 92.07.09 شاخص بازار اول ( تالار اصلي ) با 299 واحد رشد به رقم 50524 واحد رسيد. همین وضعيت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعي) شاهد هستيم بطوريكه شاخص تالار فرعي در اين روز با ثبت 2111 واحد مثبت عدد 121000 واحد را تجربه كرد. شاخص كل نيز در روز جاري با 629 واحد صعود به رقم 66350 واحد رسيد.

گفتني است ارزش كل معاملات بازار بورس تهران در اين روز به رقم 3535 میلیارد ریال رسید.

شاخص بورس

همچنین در این روز صنایع پترشیمی خلیج فارس با 202 واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل مخابرات ایران با 62 واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

به گزارش بورس نیوز، امروز بسیاری از صنایع شاهد نگاه دوگانه سرمایه گذاران به سهام شرکت های فعال خود بودند و روند قیمت سهم ها در دو سوی مخالف هم پیگیری می شد.

دوگانگی روندها در حالی در اکثر گروه ها به وضوح قابل مشاهده است که هرچه جلوتر می رویم، بازار با گمانه زنی بیشتری بر مبنای انتظارات از گزارش های عملکرد شش ماهه شرکت ها تصمیم گیری می کند که این امر موجب گردیده در یک گروه خاص برخی سهام با رشد قیمت همراه شوند و برخی دیگر در جهتی عکس افت قیمت را به نظاره بنشینند.

توجه معامله گران و سرمایه گذاران نیز براساس این انتظارات در حال حاضر بیشتر معطوف به دو گروه معدنی و پتروشیمی بوده و اقبال را به سهام آنها در پی داشته است.

هرچند در سایر گروه ها نیز تک سهم هایی هستند که نگاه تحلیلگران را به خود جلب کرده و سرمایه گذاران منتظر اعلام تعدیل سودآوری در عملکرد سه ماهه دوم آنها هستند.

بدین ترتیب طی روز جاری صعود شاخص کل به مدار 66 هزار واحدی در حالی محقق شد که گزارش مناسب شرکت فولاد خوزستان پیرامون میزان تولید و فروش محصولات به معامله این سهم در دامنه نوسان مثبت بیش از سه درصد منتهی شد.

در دو نماد “فولاد” و ذوب نیز معامله حدود 14 میلیون سهم همراه با رشد قیمت ها صورت پذیرفت.

به دنبال آن انتظارات نسبت به تعدیل سودآوری سنگ آهنی ها نیز افزایش یافته، زیرا قیمت فروش محصولات سنگ آهنی ضریبی از نرخ فروش محصولات “فخوز” است.

در نتیجه طی روز جاریکگل با تداوم صف های خریداران و عرضه اندک سهم به معاملات خود پایان داد و سهام کچاد نیز در روندی مثبت و البته متعادل مورد معامله قرار گرفت. مابقی گروه نیز به همین ترتیب پرقدرت ظاهر شدند.

امروز “فارس” نیز در گروه پتروشیمی عنوان لیدری خود را در ادامه روند چند روز اخیر حفظ کرد و ارزش دارایی ها و بالا رفتن ظرفیت زیرمجموعه های این هلدینگ به تداوم اقبال خریداران سهم مذکور انجامید. بطوریکه نزدیک به 20 میلیون سهام هلدینگ خلیج فارس در بازار داد و ستد شد.

از دیگر سو رشد بهای فروش برخی فرآورده های پتروشیمی همانند متانول طی چند ماه اخیر همزمان با ثبات قیمت دلار در محدوده سه هزار تومان، توقع ارایه گزارش های عملکردی مناسب را در ذهن سرمایه گذاران ایجاد کرده است.

قدرت خریداران در میان پالایشی ها نیز مشهود بود و در میان نمادهای گروه، “شبندر” پس از معامله نزدیک به 25 میلیون سهمی همراه با تداوم صف خرید 6.5 میلیونی در صدر قرار داشت.

“شتران” نیز همچنان پرقدرت معامله شد و در انتهای ساعات معاملاتی روز جاری تقاضای مناسب خریداران برای این سهم پالایشی به قوت خود باقی ماند.

شاوان نیز همین رویه را در پیش گرفت و پس از معامله حدود دو میلیونی این سهم، تقاضای برخی خریداران در سامانه معاملاتی و در سقف قیمت مجاز روزانه بدون پاسخ باقی ماند.

در این گروه نیز انتظارات از عملکردهای مناسب و انتظار برای پوشش مطلوب بودجه های برآوردی آنها در عملکرد سه ماهه دوم معاملات پرقدرتی را در اکثر نمادهای پالایشی رقم زده است.

اعلام زمان برگزاری جلسه هیأت مدیره بانک صادرات پیرامون تصمیم گیری برای افزایش سرمایه حدود 152 درصدی آن، اقبال زیادی را به این سهم بانکی در پی داشت. هرچند سایر نمادهای بانکی برخلافوبصادر چندان پرحجم معامله نشدند.

هرچند با جدی تر شدن برنامه افزایش سرمایه “وبصادر اهالی تالار معتقدند می توان به افزایش سرمایه سایر بانک ها نیز امیدوارتر شد.

سهام خودرویی ها اما، به جز در نماد “خودرو” چندان خبرساز نبودند. ولی سرمایه گذاران همچنان به خاطر شایعات موجود مبنی بر برنامه فروش دارایی های ایران خودرو دوباره به سهام آن اقبال نشان دادند و برخلاف مشاهده صف های فروش طی یکی دو روز اخیر، امروز “خودرو” با صف خرید به معاملات خود پایان داد.

در مجموع بورس در حالی روندی مثبت را سپری کرد که به اعتقاد اهالی تالار به نظر می رسد تا انتشار گزارش شرکت ها بازار همچنان به این دوگانگی و تغییر دید روزانه خود نسبت به صنایع مختلف ادامه دهد.

در پایان این گزارش می افزاید، بازار معاملات قراردادهای آتی سکه طلا روندی مثبت را در تمامی سررسیدها اختیار کرده و پیش بینی معامله گران از قیمت سکه تحویل دی ماه با رشد حدود دو درصدی به یک میلیون و 53 هزار تومان رسیده است.

در بازار آزاد نیز هر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به 990 هزار تومان و هر دلار آمریکا به بهای 3050 تومان خرید و فروش می شود.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: تاثیر گزارشهای 6 ماهه بر بورس, گزارش روزانه بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب