اخبار و گزارش بورس شنبه 28 فروردین 95

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مهمترین اخبار بورس و سهام

به گزارش پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 1603 واحد کاهش یافت و به رقم 77,984 واحد رسید. که نمادهای رمپنا  با 111 واحد ، وبملت با 110 واحد و پارسان با 106 واحد بیشترین تاثیر  منفی را بر شاخص بورس گذاشتند. فارس نیز با 130 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس داشت. ارزش معاملات در این بازار به رقم 260 میلیارد تومان رسید که نماد بکام با رقمی حدود 11,2 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل بیش از 22 واحد کاهش داشت و به رقم 769 واحد رسید. نمادهای  مارون، شتران و پترول بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 116 میلیارد تومان رسید که نماد دماوند با رقمی حدود 8  میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .
 
تکرار یک قصه … اخبار خوب، بازار خوب؛ اخبار بد، بازار بد!! قصه از این قرار است که در حالی بازار سهام همواره در روندهای اصلی خود به اخبار مثبت و منفی واکنش نشان می دهد که با رسیدن به مناطق اشباع خرید یا فروش، برداشت ها از اخبار متفاوت می شود. بطوریکه در مرحله اشباع خرید از اخبار مثبت برداشت منفی شده و در مرحله اشباع فروش، بازار خبرهای منفی را به مثبت تلقی می کند.

بر اساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز الآن هم بازار سهام که مدتی می شد به مرحله اشباع خرید رسیده بود، با انتشار اخباری هر چند مثبت دیگر تأثیری مثبتی پذیرفته و نکته جالب اینکه این رفتار با روند تکنیکالی شاخص همراه شده است.

بطوریکه امروز نماگر بازار با وجود کنترل “فارس” و رشد 130 واحدی تحت تأثیر این نماد، بیش از 1600 واحد ریزش را تجربه کرد تا دو کانال را در یک روز معاملاتی طی کند، اما این کاهش از یک منظر چندان هم بد نبود؛ چرا که ریزش شدید و اصلاح یکباره قیمت ها موجب می شود بازار از حالت رکودی و روند های فرسایشی که ماه ها با آن دست و پنجه نرم می کرد، دور بماند و نهایتاً ظروف دو سه روز معاملاتی بتواند به تعادل خود رسیده و به خطوط حمایت تکنیکالی خود واکنش لازم را نشان دهد.

از این رو با توجه به ریزشی که امروز بازار در کلیه گروه ها تجربه کرد و در حالی که “فارس” سعی کرد با معاملات بین حقوقی ها ترمز این نماگر را بکشد، انتظار می رود بازار نسبت به این سطوح تکنیکالی واکنش لازم را نشان دهد.

در بیان کلیت بورس تنها به گفتن حاکمیت صف های پر حجم و میلیونی فروشندگان بسنده می کنیم.

امروز بورس در حالی سراسر قرمز پوش شد که بسیاری از سخنان ولی الله سیف در واشنگتن در خصوص اثرات اجرای برجام و نداشتن عایدی برای ایران برداشتی منفی داشتند.

این در حالی است که در شرایطی تأکید سیف مبنی بر اینکه تقریباً هیچ چیز از اجرای برجام عاید ایران نشده، مورد توجه شدید بورس بازان قرار گرفت که بایستی توجه داشت که مسئله عدم دستیابی به دارایی های ضبط شده در خارج از کشور و مواردی از این دست پیش از این هم مطرح بوده و کشور سال ها با این مسائل درگیر بوده و در عمل اتفاق جدیدی رخ نداده که بورس بخواهد از آن برداشت منفی داشته باشد.

هر چند طی روزهای گذشته این تلقی ها و عدم اطمینان نسبت به برقراری ارتباط با بانک های خارجی تا جایی پیش رفت که بانک مرکزی طی برنامه ای برای خبرنگاران بازدیدی از اتاق سوئیفت در بانک مرکزی ترتیب داد تا خیال همه را از این جنبه راحت کند.

اما به هر ترتیب امروز در حالی سخنان سیف دلیلی برای ریزش بازار عنوان شد که وی از عدم ایفای تعهدات طرفین توافق هسته ای در مقابل ایران سخن گفت. همین اظهارات بازار را با هیجان منفی بیشتری مواجه کرد.

در مقابل سخنان سیف که موجب نگرانی برخی سرمایه گذاران شد، امروز فدریکا موگرینی و محمد جواد ظریف در تهران با هم دیدار کردند و در پایان گفتگوهای خود، بخشی از توافق‌های اولیه میان دو طرف را برشمردند.

توسعه همکاری‌های اقتصادی، حمایت از ایران برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی، همکاری در زمینه نساجی، گردشگری و کشاورزی به عنوان مهم‌ترین شریک تجاری ایران، افزایش واردات نفت و گاز ایران به اروپا در مقابل ارائه تکنولوژی و تخصص به ایران برای افزایش ظرفیت تولید

همکاری بین دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها و باز بودن درهای تحصیل و پژوهش به روی ایرانیان، همکاری در زمینه کمبود آب و محیط زیست و نیز سرمایه‌گذاری در بخش صنعت هوایی ایران از مهمترین زمینه های توافق طرفین عنوان شد.

فدریکا موگرینی در این دیدار عنوان کرد که اتحادیه اروپا آزمایش‌های موشکی ایران را نقض برجام نمی‌داند و هیچ تحریم تازه ای هم در این باره وضع نکرده است. به گفته موگرینی تمام تحریم‌های مربوط به برنامه هسته ای ایران برداشته شده و فقط تحریم‌های مربوط به مسائل حقوق بشر بر سر جای خود باقی است. اما در کل بورس امروز به سخنان سیف بیشتر از سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران بها داد تا به این بهانه و اثرپذیری منفی از آن با سرعت بیشتری مدار نزولی را تنها در یک روز معاملاتی طی کند.

با این حال، اهالی تالار معتقدند این فضای نزولی شدید دو سه روز بیشتر بر بورس حاکم نخواهد بود و از واسط هفته جاری دوباره بازار به روال عادی و تعادلی خود باز خواهد گشت که پس از آن و با رسیدن شاخص به نقاط حمایتی بایستی دوباره شرایط را برای پیگیری روند آتی مورد بررسی قرار داد. سطوحی که در بررسی روند حرکتی شاخص کل طی روزهای گذشته به آن پرداختیم تا همانطور که پیش بینی شد، شاخص کل پس از صعود 19 هزار واحدی با اصلاح همراه گردد که مهمترین سطوح آن محدوده بین 78200 تا 77200 واحدی و پس از آن و در صورت شکست این حمایت، سطوح 76700 تا 74900 واحدی است.

مهم ترین اخبار اقتصادی

ولی‌الله سیف، رئیس‌کل بانک مرکزی با «جک لو» وزیر خزانه‌داری آمریکا دیدار کرد. این اتفاق که در حاشیه نشست صندوق بین‌المللی پول در واشنگتن رخ داد، اولین دیدار دو مقام اقتصادی ایرانی و آمریکایی در سه دهه گذشته است. گرچه خبری از جزئیات دیدار دو طرف منتشر نشده است، اما گمانه‌زنی‌ها حکایت از آن دارد که سه موضوع مورد بررسی قرار گرفته است . تسهیل پرداخت‌های بین‌المللی که مبدا و مقصد آنها در خارج از آمریکا است، ولی تسویه آنها در داخل آمریکا انجام می‌گیرد، «U-Turn» یکی از این محورها بوده است.

گمانه‌زنی‌ها نشان می‌دهد برای حل مساله تبدیل ارزهای محلی به دلار و رفع محدودیت از این نوع تبادلات سه سناریو مطرح باشد. در سناریوی اول آمریکا متعهد می‌شود به بانک‌هایی که منابع ایران هم‌اکنون در آن سپرده‌گذاری شده برای تبدیل دلاری ضمانت‌نامه دهد. این گزینه به‌واسطه آنکه اثر بخشی ندارد، مدنظر ایران نیست.

در سناریوی دوم بحث بازگشت به وضعیت قبل از سال 2008 مطرح است. در این وضعیت تحریم دلاری برای بانک‌های آمریکایی حفظ می‌شود؛ اما بانک‌های غیرآمریکایی از این نوع تحریم مستثنی می‌شوند. در سناریوی سوم نیز مسیر بینابینی مطرح است. بر این اساس آمریکا در یک ضمانت عمومی برخی بانک‌ها را به‌صورت علنی از شمول جرایم مربوط به تحریم دلاری استثنا می‌کند .

مهم ترین اخبار سیاسی

سیزدهمین اجلاس سران سازمان همکاری اسلامی در استانبول ترکیه با شعار «وحدت و همبستگی برای عدالت و صلح» به عرصه جولان عربستان سعودی و تلاش‌های ضدایرانی آن تبدیل شد. سعودی‌ها که از زمان حادثه منا و حمله به سفارت عربستان در تهران در یک راهبرد مقابله‌جویانه در صدد انزوای تهران در نظام منطقه‌ای خاورمیانه‌اند، در اجلاس سران 56 عضو سازمان، تلاش کردند تا 4 بند ضدایرانی و یک بند ضدحزب‌الله را در بیانیه پایانی اجلاس بگنجانند.

تلاشی که اگرچه با اجماع اعضای سه‌گانه عربی، آسیایی و آفریقایی روبه‌رو نشد و بیانیه پایانی قرائت نشد، اما در نهایت در بندها گنجانیده شد. به علت وجود بندهای ضدایرانی در بیانیه، رئیس‌جمهوری ایران و وزیر امور خارجه در نشست پایانی سران سازمان همکاری اسلامی حضور نیافتند. بیش از 30 كشور در سطح رئیس‌جمهوری و رئیس دولت در این اجلاس حضور داشتند .

در گروه های دیگر بورسی چه خبر بود ؟

در گروه سرمایه گذاری ها، وتوصا که معاملات خود را در محدوده صفر تابلو آغاز کرده بود به تدریج با رنج های مثبت همراه شد و در ساعت اولیه بازار به صف خرید رسید. حجم معاملات امروز این نماد به بیش از 8 میلیون سهم رسید که حدود 50 درصد این حجم توسط سهامداران حقوقی خریداری شد. وساپا که از چند روز اخیر روندی نزولی را در معاملات خود در پیش گرفته امروز نیز همراه با کلیت بازار با صف فروش سنگین 30 میلیونی به کار خود پایان داد.

واتی که طی چند روز اخیر بازدهی 15 درصدی را نصیب سهامداران خود کرده با فشار عرضه امروز در قیمت 1944 ریال به صف فروش رسید؛ واتی امروز طی اطلاعیه ای در کدال ضمن تائید EPS پیش بینی شده در بودجه 95 (348 ریال)، خاطر نشان کرد که این شرکت برنامه جهت واگذاری شرکتهای تابعه خود از جمله شرکت صنایع نخ خمین و شرکت ریسنگی خاور را در دستور کار دارد.

در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد معاملات یکدست قرمز در نمادها بودیم بجز نمادهای خعتبار ، خمحور سایر نمادها تماما با معاملات منفی و صف فروش به کار خود پایان دادند . خساپا پر حجم ترین نماد گروه گروه بود سایپا امروز با قیمت 1477 ریال معاملاتش را آغاز نمود که با فشار عرضه همراه شد و در محدوده کف قیمتی به معاملاتش ادامه داد که در آخر پس از آنکه بیش از 21 میلیون سهم معامله شد با صف فروش 19 میلیونی به کار خود پایان داد . خزامیا هم امروز با کاهش 4 درصدی در قیمت پایانی خود همراه شد و به قیمت 1194 ریال رسید و با صف فروش 1 میلیونی به معاملاتش پایان داد .

خودرو با کاهش 4 درصدی به قیمت 3716 ریال رسید و با صف فروش 37 میلیونی همراه شد ایران خودرو معاملاتش را با قیمت2875 ریال آغاز نمود اما شاهد فشار عرضه در این نماد شدیم که منجر به صف فروش شدن این نماد شد . نمادهای خبهمن ، ورنا ، خکاوه هر کدام کاهش 4 درصدی را تجربه و با صف فروش میلیونی به معاملات خود خاتمه دادند.

خاذین پس پشت سرگذاشتن روزهای سبز در سال جدید امروز با کاهش 3 درصدی قیمت همراه شد و اولین کاهش سال 95 را تجربه کرد خاذین به قیمت 2259 ریال رسید و با صف فروش به معاملاتش پایان داد .  نمادهای خدیزل ، خوساز ، خمهر از دیگر نمادهای صف فروش بودند . خاور خاور با صف فروش سنگین 99 میلیونی معاملات امروزش را پشت سرگذاشت .

سرمایه گذاری رنا دومین اقدام برای افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی را انجام داد و منتظر مجوز سازمان بورس شد. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،سرمایه گذاری رنا که طی روزهای اخیر مانند اکثر شرکت های خودرویی با کاهش قیمت و صف فروش چندین میلیون سهمی مواجه شده ، دومین اقدام برای افزایش سرمایه 100 درصدی را انجام داد و منتظر مجوز سازمان بورس شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در پی عرضه بلوک مدیریتی 81.07 درصدی شرکت بورسی سرمایه گذاری اعتبار ایران توسط گروه بهمن در 20 اسفند 93 ، سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران اقدام به خرید این بلوک به ارزش ۷۰ میلیارد تومان کرد و مالک اصلی آن شد .براساس این گزارش، سهام “خعتبار” که طی سال گذشته بعد از نزول به قیمت های کمتر از 100 تومان، تا بهای 180 تومانی در پایان سال گذشته رشد کرد امروز  با اعلام خبر قطعیت فروش ساختمان دفتر مرکزی با صف خرید بیش از دو میلیون سهمی آن هم در روز ریزش شاخص روبرو شد

در گروه فلزات اساسی شاهد معاملات یکدست منفی در اکثر نمادها بودیم فولاد با بیش از 23 میلیون سهم پر حجم ترین نماد گروه بود این نماد امروز کاشه 3 درصدی را پشت سرگذاشت و با صف فروش 10 میلیونی همراه شد در این نماد شاهد خرید 49 درصدی سهام توسط سهامداران حقوقی بودیم .

فملی ، ذوب از دیگر نمادهای صف فروش بودند .  فخوز مثبت بود این نماد امروز با افزایش 1 درصدی به معاملاتش پایان داد فخوز امروز با توجه به جو منفی بازار و همچنین فشار فروش در بیشتر نمادهای هم گروهی خود تا سقف قیمتی و صف خرید شدن نیز پیش رفت اما در آخر با قیمت 2638 ریال به معاملاتش پایان و روز مثبتی را پشت سرگذاشت . کیمیا مثبت بود این نماد با افزایش 3 درصدی همراه و به سقف قیمتی نیز رسید اما در آخر با قیمت 4731 ریال معاملات امروزش را پشت سرگذاشت و با حجم بیش از 1 میلیون سهم به معاملاتش پایان داد . نمادهای هرمز ، ارفع نیز با صف فروش بیسته شدند .

شرکت فولاد کاوه جنوب کيش پس از گذشت دو ماه از آغاز توليد مستمر خود، با ارسال محموله 20 هزار تني محصول شمش بيلت با استاندارد BS 4446، نخستين تجربه صادراتي خود را به مقصد اردن رقم زد و توانست در سال اقدام و عمل، جزو نخستين عاملان تحقق اين هدف باشد.به گزارش روابط عمومي اين شرکت، علي دهاقين، مديرعامل شرکت گفت: اين اقدام به منظور تحقق اقتصاد مقاومتي تنها دو ماه پس از توليد مستمر اين شرکت رخ داد. معمولانايعي از اين دست بعد از حدود يک سال توليد توانايي صادرات را خواهند يافت.

مشاور معاون اول رئیس‌جمهور نسبت به بلاتکلیفی برخی مجوزهای واحدهای فولادی هشدار داد و گفت: دولت باید شهامت به خرج بدهد و تمام مجوزهای پروژه‌های غیراقتصادی صنعت فولاد را لغو کند.

به گزارش ماین نیوز، کارخانه فولادسازی بردسیر با ظرفیت سالانه 440 هزار تنی شمش فولادی با حضور دکتر علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی و جمع کثیری از مسولان استانی و کشوری افتتاح شد.

در گروه پتروشیمی و محصولات شیمیایی به مانند کل بازار اکثر نمادها در حاشیه منفی معامله شدند.فارس به عنوان لیدر گروه و اولین سهم تاثیر گذار در بورس با 130 واحد مثبت ،امروز معامله بلوکی4,965,000 سهمی در قیمت 569 تومان را تجربه کرد ودر نهایت بیش از 43 میلیارد ریال در بین سهامداران حقوقی معامله شد وبارشد 2 درصدی ودر قیمت 566 تومان به کار معاملات خود خاتمه داد. مدیر عامل فارس خبر از آمادگی این هلدینگ برای عرضه ٥ تا ١٠ درصدی سهام پتروشیمی نوری (برزویه) در بورس و فرابورس برای سال ٩٥ داد  .همچنین در تماد تاپیکو 2 معامله بلوکی 5,300,000 در قیمت 254 تومان انجام شد.نمادهای شپارس و شتوکا با صف خرید بسته شدند.

نمادهای شدوص، پترول، شفارا، وپترو، شلعاب، شسینا، شکلر، شفارس، شپترو، شمواد، پارسان، ساینا، شکربن و شکلرح در کف قیمتی خود روز را به اتمام رساندند.پترول پر حجم ترین سهم گروه با 96 درصد فروشنده حقیقی، طی پیغام ناظری اعلام نمود که با توجه به انتقال نماد از بازار دوم فرابورس به بورس ، این نماد در پايان جلسه معاملاتي روز دوشنبه مورخ 30/01/1395 متوقف مي گردد.

شپلی که در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۹۴/٩/٣۰(حسابرسی شده) ، به ازای هرسهم  ٢,١٣٨ ریال زیان محقق کرده و نسبت به مدت مشابه سال قبل ١٢۴% افزایش داشته  است ، در قیمت ۴۰۰ تومان با افت ۲۰ درصدی بازگشایی شد . لازم به ذکر است که این نماد جهت برگزاری مجامع عمومی عادی سالیانه به منظور تصویب صورتهای مالی و عمومی فوق العاده متوقف شد .

مدیر بازار و روابط بین‌الملل انجمن صنعت پتروشیمی از حضور هیاتی از شرکت بارسلونای اسپانیا در ایران برای امضای قرارداد خرید برخی محصولات پتروشیمی و پلیمری خبر داد .

مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی به مذاکراتی که این شرکت با شرکتهای بین المللی داشته است اشاره کرد و گفت: این مذاکرات در زمینه انتقال فناوریها و مباحث تحقیقاتی در حوزه صنعت پتروشیمی بوده است .

به گفته قنبری، شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی مذاکراتی با کشورهای اروپایی از جمله آلمان و ایتالیا به منظور ایجاد ظرفیتهای جدید با رویکرد انتقال فناوری به صورت مشترک داشته است .

در گروه پالایشی تمامی نمادها یکدست قرمز پوش بودند.ونفت در حالی که روز خود را باقیمت منفی شروع کرده بودبیش از 23 میلیون سهم در بین سهامداران حقیقی جابه جاشدودر نهایت با افت 2.5 درصدی ،در قیمت 235 تومان با صف فروش کوچکی به کار خود پایان داد ،در صدر گروه قرار گرفت و با 2 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذار بود.به جز 3 نماد شنفت،شپاس و شرانل بقیه نمادها با صف فروش بسته شدند.شپنا با تاثیر منفی 69 واحدی در بورس ،بدون فروشنده حقوقی در حدود14 میلیاردریال دادوستد شدو با صف فروش در حدود 2 میلیون به معاملات خود خاتمه داد،در رتبه بعد از ونفت قرار گرفت.

به نقل از خبرنگار مهر، پس از چند روز کش و قوس درباره سفر احتمالی بیژن زنگنه وزیر نفت ایران به دوحه به منظور حضور در نشست کشورهای بزرگ تولیدکننده نفت اوپک و غیراوپک، در نهایت وزیر نفت ایران از حضور در این نشست انصراف داد .قرار است حسین کاظم پور اردبیلی به عنوان نماینده ایران در هیات عامل اوپک در نشست نفتی دوحه حضور یابد و از منافع نفتی جمهوری اسلامی ایران دفاع کند .

مدیرکل تجاری سازی فناوری و ساخت معاونت پژوهش و فناوری وزارت نفت با اشاره به اقدامهای وزارت نفت طی سه سال اخیر در حوزه ساخت ١٠ گروه خانواده کالا و تجهیزات نفت گفت: طی این مدت با برگزاری مناقصات بیش از ٥٢ قرارداد در این زمینه امضا شده است

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
1 نظر
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب