اخبار و گزارش بورس شنبه 4 اردیبهشت 95

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 12 واحد افزایش یافت و به رقم 78,281 واحد رسید. که نمادهای کچاد با 75 واحد ، خساپا با 59 واحد و ومعادن با 19 واحد بیشترین تاثیر  مثبت و همچنین نمادهای وامید با 53 واحد ، وبانک با 37 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 248 میلیارد تومان رسید که نماد خودرو با رقمی حدود 23 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل بیش از 1 واحد افزایش داشت و به رقم 794 واحد رسید. نمادهای  زاگرس، وکوثر و میدکو بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 583 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با رقمی حدود 3 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

بعد از یک هفته کاملاً نوسانی همراه با تردید از روند آتی، در اولین روز کاری هفته جاری اندکی شاخص های بازار مثبت شدند و شاخص کل بورس با رشدی 12واحدی شرایط بهتری نسبت به چهارشنبه هفته گذشته به ثبت رساند.

 طی معاملات روز جاری نیز دو گروه خودرویی و کانه های فلزی همچون هفته گذشته در کانون توجه معامله گران و اهالی تالار شیشه ای قرار گرفتند و از نحوه مبادلات در سهام فعال این دو گروه به نظر می رسد این روند در روزهای آتی نیز ادامه داشته باشد.

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3467 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 19 هزار تومان رسید.

مهم ترین اخبار اقتصادی

دو گشایش همزمان در «بودجه تقاضای مصرفی مسکن» و «هزینه ساخت‌وساز»، مسیر پایانی خروج از رکود را برای بازار ملک کوتاه‌تر کرد. بانک مرکزی در اولین اقدام برای بازار مسکن سال 95، با شکل‌گیری سه ابزار جدید تامین مالی در این بخش موافقت کرد. بر این اساس، ظرف چند روز آینده، 300 میلیارد تومان اوراق رهنی در قالب بازار «رهن ثانویه مسکن» در بورس منتشر می‌شود و با فروش این اوراق -که تا 10 هزار میلیارد تومان در فازهای بعدی قابل‌انتشار است- منابع تازه برای وام خرید و ساخت در اختیار بانک مسکن قرار می‌گیرد .

سیاست‌گذار پولی همچنین با تفاهم اولیه برای راه‌اندازی «لیزینگ مسکن» و «سرایت مدل اوراق وام خرید مسکن از بانک مسکن به سایر بانک‌ها» زمینه پرداخت تسهیلات مسکن با نرخ سود رقابتی را فراهم آورده است. در این میان، آمارهای رسمی از آخرین وضعیت بازار ساخت‌و‌ساز، از افت 16 درصدی «قیمت تمام‌شده ساخت مسکن» در تهران حکایت دارد و نشان می‌دهد امسال به موازات رونق غیرتورمی معاملات مصرفی مسکن، امکان رونق ساخت‌و‌ساز نیز وجود دارد . «هزینه احداث» و «قیمت زمین» به‌عنوان دو جزء شکل‌دهنده «قیمت تمام شده مسکن» به سطح تعرفه‌های سال 93 نزول کرده است .

مهم ترین اخبار سیاسی

در شرایطی که محمد‌جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، روز سه‌شنبه برای اولین بار پس از اجرایی شدن برجام با هدف پیگیری حسن اجرای برجام با همتای آمریکایی خود در نیویورک دیدار کرد، عباس عراقچی، از اعضای برجسته تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای نیز دیروز صبح با هدفی مشابه در وین، با هلگا اشمید، معاون هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا ملاقات کرد. قرار بود ظریف دیروز نیز برای بار دوم با کری دیدار کند.

همزمان مقامات بلندپایه ایران به رای اخیر دیوان عالی آمریکا به‌شدت اعتراض کردند .برخی «نگرانی‌ها و ابهامات» درباره اجرای برجام از سوی گروه 1+5 به‌ویژه آمریکا موجب شد تا وزرای خارجه ایران و ایالات‌متحده آمریکا، سه‌شنبه گذشته نخستین دیدار خود پس از اجرایی شدن برجام را در حاشیه اجلاس بین‌المللی تغییرات آب و هوایی در نیویورک انجام دهند.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که روز دوشنبه برای شرکت در اجلاس بین‌المللی تغییرات آب و هوایی در مقر سازمان ملل وارد نیویورک شده بود، عصر سه شنبه(به وقت محلی) با جان کری، همتای آمریکایی خود دیدار و دو طرف درباره‌ «نحوه درست» اجرای برنامه جامع اقدام مشترک ( برجام) و «برخی نگرانی‌ها» در مورد اجرایی نشدن تعهدات 1+5 با مانع‌تراشی آمریکا رایزنی کردند . این دیدار که دو تا سه ساعت به طول انجامید پشت درهای بسته در یکی از اتاق‌های جنبی شورای امنیت سازمان ملل صورت گرفت. این اولین دیدار وزیران خارجه ایران و آمریکا پس از اجرایی شدن برجام طی سه ماه گذشته است که در چارچوب توافق برگزار می‌شود.

همچنین قرار بود شب گذشته نیز دو طرف دیداری در همین چارچوب داشته باشند. وزیر امور خارجه ایران پس از این دیدار به خبرنگاران گفت: «محور اصلی این گفت‌وگوها نحوه درست اجرای برجام به‌طوری بود که طرفین به ویژه مردم ایران بتوانند به منافعی که طبق این توافق حق‌شان است، دست یابند.» در عین حال ظریف پس از دیدار با کری در مصاحبه با روزنامه نیویورک‌تایمز، اعلام کرد: «ایران خواستار پیوستن به نظام مالی آمریکا نیست .»

 

در گروههای دیگر بورسی چه خبر بود ؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات اکثر نمادها با معاملات مثبتی به کار خود پایان دادند .خاور پر حجم ترین نماد گروه بود و بیش از 131 میلیون سهم معامله شد این نماد امروز با کاهش 3 درصدی به معاملات خود پایان داد و به قیمت 132 تومان رسید خاور امروز شاهد معامله در حداقل قیمتی خود بود .

خساپا پر تقاضا بود این نماد امروز با صف خرید 15 میلیونی به کار خود پایان داد سایپا معاملات خود را در محدوده 140 تومان آغاز و طولی نکشید که شاهد صف خرید در این نماد شدیم در اواسط بازار با توجه به عرضه در این سهم قیمت 138 توومان را نیز لمس کرد اما مجددا تقاضا برای این سهم بوجود آمد و در آخر نیز با تقاضا میلیونی به معاملاتش پایان داد خساپا امروز بیش از 85 میلیون سهم معامله و با رشد بیش از 4 درصدی به قیمت 1413 ریال رسید .

خودرو منفی بود این نماد معاملاتش را در محدوده منفی آغاز و در آخر نیز با کاهش 1 درصدی  قیمت پایانی 3251 ریال را تجربه کرد ایران خودرو امروز بیش از 73 میلیون سهم معامله شد که 93 درصد از خریداران امروزاین نماد سهامداران حقیقی بودند همچنین شاهد یک معامله بلوکی در نماد خودرو 2 در بازار خرده فروشی بودیم که این معامله به حجم 12 میلیون سهم و با قیمت 330 تومان توسط سهامدار حقوقی صورت گرفت .

خزامیا رشد 4 درصدی را پشت سرگذاشت و به قیمت 1270 ریال رسید و پر تقاظا ظاهر شد در آخر با صف خرید 1 میلیونی معاملات امروزش را سپری کرد . نمادهای خاهن ، خشرق ، خمحرکه ، خریخت از قطعه سازهای همراه با صف خرید بودند . خگستر کاهش 2 درصدی را پشت سرگذاشت و پس از آنکه بیش از 8 میلیون سهم معامله شد به قیمت 4020 ریال رسید .خوساز صف فروش بود این نماد امروز همراه با افت 3 درصدی در قیمت پایانی خود قیمت 419 تومان را تجربه کرد .

مدیرعامل تامین سرمایه امید با اعلام الزامات تأمین مالی خودرو سازها از طریق انتشار اوراق سلف خودرو گفت: یکی از شروط پذیرش خودرو در بورس کالا است که در آینده ایی نزدیک نهایی می شود.

رئیس سازمان حمایت از ابلاغ آیین نامه اجرایی قانون حمایت از مصرف کنندگان خودرو خبر داد و گفت: عرضه کنندگان خودرو اجازه ندارند در پیش فروش ارقامی بیش از۵۰ درصد قیمت خودرو را دریافت کنند.

در گروه فلزات اساسی شاهد روند نزولی در اکثر نمادها بودیم فولاد با قیمت پایانی 1456 ریال در محدوده صفر منفی به کار خود پایان داد و با بیش از 35 میلیون سهم در صدر معاملات گروه قرار گرفت .ذوب روند منفی ای را پشت سرگذاشت و با کاهش 1 درصدی قیمت پایانی 2586 ریال را تجربه و بیش از 12 میلیون سهم معامله شد که فروشنده 100 درصدی معاملات امروز این سهم توسط سهامداران حقیقی صورت گرفت .

با توجه به روند نزولی و افت قیمت پایانی در اکثر سهم ها شاهد صف خرید در نمادهای فاسمین ، فولاژ و ارفع بودیم . هرمز با کاهش 3 درصدی قیمت پایانی 1553 ریالی را تجربه و بیش از 4 میلیون سهم معامله شد . کیمیا با حداقل قیمتی و همراه با صف فروش به کار خود پایان داد .

معاون عملیات بندری اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان از صادرات بالغ بر ۳.۶ میلیون تن انواع محصولات فولادی از بزرگترین بندر تجاری کشور در سال ۹۴ خبر داد.

به گزارش ماین نیوز، در روزهای گذشته اخباری از افزایش 500 درصد تعرفه فولاد در کشور منتشر شده است و برخی انتقادهایی به وزارت صنعت، معدن و تجارت به دلیل این تصمیم وارد کرده اند اما در مقابل بهادر احرامیان مدیر عامل فولاد یزد و عضو هیات نمایندگان اتاق تهران این تصمیم را درست و ضد فعالیت های دامپینگ کشور چین اعلام می کند و می گوید:« در ماه های گذشته بیش از 40 کشور دنیا از جمله آمریکا، ترکیه، مکزیک و… سیاست های افزایش تعرفه برای مقابله با سیاست های کشور چین در خصوص فولاد وضع کرده اند و با افزایش تعرفه به مبارزه با اقدامات حمایتی داخلی در چین پرداخته اند و ایران جزو آخرین کشورهایی است که اقداماتی در این زمینه انجام داده است.»

حضور شرکت NFC چین در چهارمین کنفرانس بین‌المللی آلومینیوم ایران قطعی شد.

در گروه دارویی، شاهد معاملات متعادل در اکثر نمادهای این گروه بودیم ، دسانکو در این گروه بیشترین حجم معاملات داشت و در محدوده 2 درصد مثبت به قیمت 399 تومان رسید.

دکتر رسول دیناروند اظهار داشت: دو سیاستی که وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو طی دو سال اخیر در زمینه قیمت دارو دنبال کرده اند، ادامه خواهد داشت .وی افزود: اقدام اول وزارت بهداشت، کاهش قیمت داروهای وارداتی است که این مسیر ادامه پیدا می کند و ما خوشحال هستیم این کار را سال گذشته هم انجام دادیم، به طوری‌که میانگین قیمت داروهای وارداتی ۸ درصد در سال ۹۴ کاهش داشته اند .معاون وزیر بهداشت در ادامه تاکید کرد: فراموش نکنید که در سال گذشته نرخ ارز ۱۰ درصد نسبت به سال ۹۳ افزایش قیمت داشت و این به معنای این است که کاهش ۸ درصدی قیمت داروهای وارداتی مساوی است با کاهش حداقل ۱۸ درصدی به لحاظ ارزی .

رئیس سازمان غذا و دارو، تاکید کرد: سیاست وزارت بهداشت برای داروهای وارداتی در سال ۹۵ هم ادامه پیدا می کند .دیناروند در ادامه به روند قیمت داروهای تولید داخل در سال جاری اشاره کرد و گفت: در مورد داروهای تولید داخل، سیاست وزارت بهداشت این است که داروهای زیان ده نداشته باشیم. بر همین اساس، اصلاح قیمت داروهای زیان ده به موقع انجام می شود .وی تاکید کرد: آنچه مسلم است، انتظار اینکه قیمت کل بازار دارویی کشور از نرخ تورم پایین تر باشد، انتظار منطقی است که سال ۹۴ هم این اتفاق افتاد .

در گروه پالایشی، این گروه در ابتدا به علت روند صعودی روز گذشته قیمت نفت با اقبال خوبی همراه شد ولی در ادامه و در اثر افزایش فشار عرضه شاهد قرمز رنگ شدن نمادهای این گروه شدیم.

  وزیر نفت با اشاره به مذاکره میان ایران و آفریقای جنوبی در حوزه های نفت و انرژی نسبت به امضای یک یادداشت تفاهم همکاری در حضور رؤسای جمهوری دو کشور ابراز امیدواری کرد . به گزارش خبرنگار شانا، بیژن زنگنه، وزیر نفت صبح امروز (شنبه، چهارم اردیبهشت ماه) پس از دیدار با تینا جومت پترسون، وزیر انرژی آفریقای جنوبی در جمع خبرنگاران گفت: با توجه سفر جاکوب زوما، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی به تهران، در این ملاقات درباره همکاریهای تهران و پرتوریا در حوزه نفت و انرژی مذاکره کردیم .

وی با بیان این که ایران پیش از تحریمها ٤٠ درصد نفت مورد نیاز آفریقای جنوبی را تامین می کرد و یکی از بزرگترین صادرکنندگان نفت به این کشور بود، افزود:‌ درجریان تحریمها این مقدار به صفر رسید و اکنون به دنبال باز کردن این مسیر بسته هستیم و مذاکراتی در حال انجام است که امیدوارم به نتیجه برسد .وزیر نفت تصریح کرد: هم اکنون بحث اصلی بر سرقیمت است و ایران هم اعلام کرده است قیمتی را می پذیرد که قیمت رقابتی بازار باشد .

 

در گروه پتروشیمی  شاهد معاملات متعادل بودیم . در این گروه زاگرس که متانول تولید می کند با افزایش تقاضا همراه شد و توانست با صف خرید به قیمت 1160 تومان برسد.

  مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران اعلام کرد که معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی اظهار کرد: با برنامه ریزیهای انجام شده، امسال حدود ٦ میلیون تن به ظرفیت توليد مجتمع های پتروشیمی کشور افزوده خواهد شد .

مرضیه شاهدایی، در آیین گرامیداشت میلاد حضرت علی (ع) که در شرکت پتروشیمی مسجد سلیمان برگزار شده بود با تاکید بر لزوم مشارکت تمام بخشهای فعال در صنعت پتروشیمی برای تکمیل زنجیره ارزش و تحقق اقتصاد مقاومتی گفت: باید با عزمی ملی در راه کاهش خام فروشی و تولید محصولاتی با ارزش افزوده بالا حرکت کنیم .مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: صنعت پتروشیمی می تواند به دلیل تولید محصولات با ارزش افزوده بالا روند کاهش خام فروشی نفت و گاز را شتاب بخشد و امید است امسال در سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی تلاش بیشتری داشته باشیم .وی با اشاره به این که ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی کشور ٦٠ میلیون تن است و مجموع تولید این صنعت در سال گذشته ٤٦ میلیون تن بوده است، ادامه داد: امید است امسال با بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی، تامین خوراک مورد نیاز واحدهای پتروشیمی و همچنین بهره برداری از چند طرح توسعه ای پتروشیمی، رقم تولید افزایش مطلوبی بیابد

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب