اخبار و گزارش بورس سه‌شنبه 7 اردیبهشت 95

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
خبرهای مهم بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 293 واحد کاهش یافت و به رقم 78,394 واحد رسید. که نمادهای فولاد  با 52 واحد ، وصندوق با 52 واحد و شبندر با 50 واحد بیشترین تاثیر  منفی را بر شاخص بورس گذاشتند. فارس نیز با 60 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس داشت. ارزش معاملات در این بازار به رقم 336 میلیارد تومان رسید که نماد خودرو با رقمی حدود 20 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل بدون تغییر در همان رقم 800 واحد باقی ماند . نمادهای  میدکو، شتران و زاگرس بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 149 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با رقمی حدود 20 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

طی معاملات روز جاری اغلب شاخص ها نسبت به روز گذشته روندی نزولی به خود گرفتند و شاخص کل بورس با وجود انجام معامله بلوکی سهامدار حقوقی شرکت صنایع پتروشیمی فارس در لحظات پایانی معاملات و اثر مثبت 60 واحدی، به طور جدی به روند نزولی خود ادامه داد.

بازار امروز در کل منفی بود ولی در این بین تک سهم هایی بودند که علی رغم جو منفی، با رشد قیمتی همراه شده و مورد اقبال فعالان بازار قرار گرفتند.

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3466 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 23 هزار تومان رسید.
 

مهم ترین اخبار اقتصادی

دنیای اقتصاد : آمارهای گمرک در نخستین ماه سال جاری نشان می‌دهد که میزان صادرات هم به لحاظ «ارزش دلاری» و هم به لحاظ «وزنی» نسبت به مدت مشابه سال قبل، افزایش یافته است. این رشد به لحاظ ارزش 8 درصد و از نظر وزنی 38 درصد گزارش شده است.

مطابق این آمارها، صادرات قطعی حتی بدون احتساب میعانات گازی نیز روند مثبتی داشته است. این روند در حالی رخ داده که مطابق آمارهای بانک مرکزی، شاخص بهای صادراتی، تحت‌تاثیر دو عامل اصطکاکی «تثبیت نرخ ارز» و «افت جهانی قیمت کالاها» روند نزولی در انتهای سال گذشته ثبت کرده است. حال در صورتی که نرخ ارز حقیقی از سوی سیاست‌گذار تقویت شود، قدرت صادرکنندگان داخلی در مقایسه با رقبای خارجی می‌تواند افزایش یابد و به‌عنوان یک عامل محرک، روند افزایشی صادرات غیرنفتی، تقویت شود.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، توسعه صادرات غیرنفتی به‌عنوان یکی از سیاست‌های غیرتورمی، تحریک تقاضا و خروج از رکود محسوب می‌شود. بنابراین می‌توان امیدوار بود که در سال پیش‌رو، با اصلاح سیاست‌های ارزی، زمینه برای بهره‌گیری از صادرات به‌عنوان عنصر تحریک تقاضا، بیش از قبل مهیا شود . این کار می‌تواند علاوه‌بر حل مشکلات تامین منابع مالی، بر گسترش روابط کارگزاری خارجی بانک‌ها در پساتحریم کمک کند .

برخی منتقدان هسته‌ای این بار نوک پیکان انتقادات خود را به مساله رفع نشدن «تحریم دلاری» در برجام نشانه گرفته‌اند و مدعی‌اند که در برجام نسبت به این موضوع بی‌توجهی شده است. منتقدان می‌گویند از آنجا که برای تبدیل ارزهای محلی ابتدا باید آنها تبدیل به دلار شود در این شرایط مشکلاتی برای بازگشت منابع به ایران به‌وجود خواهد آمد.

اما سیدعباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای و معاون وزیر خارجه می‌گوید تحریم دلار و استفاده از سیستم مالی آمریكا یا « U-Turn» تحریم اولیه است و از مدت‌ها قبل وجود داشته، بنابراین اصل و موضوع آن «هسته‌ای» نیست و طبق برجام این تحریم برداشته نمی‌شود .

عراقچی در گفت‌وگویی با یک برنامه زنده خبری، با بیان اینکه اجرای این تحریم در مقطعی متوقف شد و در سال 2008 دوباره برقرار شد، تاکید کرد: «ما تمایلی به استفاده از سیستم مالی آمریكا نداریم و از اهداف اقتصادی ما رهایی از وابستگی به دلار و برپایی ارزی به غیر از دلار است؛ بنابراین در این راستا به برخی از كشورها از جمله ژاپن به ین نفت می‌فروشیم .»

«U-Turn» به مبادله مالی ممنوعی اطلاق می‌شود که توسط یک بانک در کشور A(برای مثال آمریکا) برای یک بانک دیگر در کشورB(مثلا ایران) توسط بانکی خارج از این دو کشور( مثلا سوئیس) انجام می‌شود. بانک‌های ایرانی برای فرار از تحریم‌های دلاری آمریکا این تحریم‌ها را دور می‌زنند. اصطلاح U-Turn یا دوربرگردان به این دلیل به این عملیات بانکی اطلاق می‌شود که پول‌ها به بانکی در آمریکا منتقل و بلافاصله به بانک‌های اروپایی یا بانک‌های کشور سوم منتقل می‌شود .

در گروه های دیگر بورسی چه خبر بود ؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات اکثر نمادها با معاملات منفی به کار خود پایان دادند خساپا پر حجم ترین نماد گروه بود که امروز بیش از 110 میلیون سهم معامله شد . سایپا افزایش 3 درصدی را پشت سرگذاشت و به قیمت 1598 ریال رسید و جزء یکی از نمادهای تاثیر گذار بر شاخص بود که توانست 45 واحد شاخص را مثبت نگه دارد . خپارس پر تقاضا ظاهر شد این نماد افزایش 4 درصدی در قیمت پایانی خود را تجربه و به قیمت 1747 ریال رسید و بیش از 68 میلیون سهم معامله شد که بیشترین تقاضای خرید در نماد توسط حقیقی ها بود خپارس یا صف خرید 22 میلیونی به کار خود پایان داد .

خودرو منفی بود این نماد در محدوده منفی معاملات متعادلی را سپری کرد و در آخر نیز با قیمت پایانی 341 تومان بیش از 58 میلیون سهم معامله شد . خاور با کاهش 2 درصدی به معاملاتش پایان داد این نماد معاملاتش را با قیمت 1322 ریال آغاز نمود که در اخر با قیمت 1333 ریال و کاهش بیش از 2 درصد به کار خود پایان داد و بیش ا از 58 میلیون سهم معامله شد.

خزامیا با کاهش 1 درصدی به قیمت 1298 ریال رسید و بیش از 23 میلیون سهم معامله شد .خاذین صف فروش شد . نمادهای خکاوه ، خریخت کاهش 1 درصدی را تجربه کردند . نمادهای خاهن ، خزر ، خفناور ، خعتبار با صف خرید همراه بودند . نمادهای خمهر ، خشرق با کاهش 2 درصدی در قیمت پایانی به کار خود پایان دادند .

رئیس شورای رقابت از نمره مثبت و منفی کیفیت محصولات دو غول خودروساز و تصویب افزایش قیمت ۱.۸۱ و ۰.۴ درصدی محصولات ایران خودرو و سایپا خبر داد.قیمت سهام ساپیا در روزی که شاخص بورس با ریزش همراه شد و رقیب آن با افت داد و ستد شد، افزایش یافت که ناشی از ادامه رویدادهای مرتبط با شرکای خارجی و اعلام یک اتفاق بود.

اما امروز درحالی رئیس شورای رقابت از نمره مثبت و منفی کیفیت محصولات دو غول خودروساز و تصویب افزایش قیمت ۱.۸۱ و ۰.۴ درصدی محصولات ایران خودرو و سایپا خبر داد که شاخص بورس با ریزش 239 واحدی مواجه شد و رقیب سنتی سایپا یعنی ایران خودرو با افت و دو تومانی بهای هر سهم روبرو شد ولی سهام سایپا با رشد 3.3 درصد به حدود 160 تومان رسید .بررسی های نشان می دهند این رویداد علاوه بر اینکه ناشی از اثر اخبار دیروز این شرکت  و مواضع معاون اجرایی نهاد ریاست جمهوری و… بود به یک اتفاق دیگر هم مرتبط بود .این اتفاق ناشی از معرفی شدن رسمی سایپا به عنوان شریک تجاری سیتروئن  و اعلام آن در سایت این شرکت فرانسوی بود که در شبکه های اجتماعی هم به سرعت منتشر شد.

در گروه فلزات اساسی شاهد روند منفی در اکثر نمادها بودیم ذوب که امروز بیش از 73 میلیون سهم معامله شد و در صدر معاملات گروه ایستاد این نماد امروز با افزایش 4 درصدی به قیمت 2803 ریال رسید و در آخر با صف خرید 2 میلیونی به کار خود پایان داد . فولاد منفی بود این نماد کاهش 2 درصدی را پشت سرگذاشت و به قیمت 1411 ریال رسید فولاد بیش از 24 میلیون سهم معامله شد و بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص گذاشت .

نمادهای هرمز ، فلوله با صف خرید همراه بودند . ارفع با اقبال همراه شد این نماد معاملاتش را با حداکثر قیمتی آغاز نمود در حالی که کم حجم معامله شد و در آخر نیز با صف خرید بیش از 39 میلیونی به کار خود پایان و به قیمت 2363 ریال رسید . نمادهای فاسمین ، فرآور با صف فروش همراه بودند .

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: طرح های جدید فولادی در سواحل خلیج فارس و دریای عمان احداث خواهند شد.

به گزارش ماین نیوز، مهدی کرباسیان با بیان این مطلب گفت: با توجه به امکان سنجی های صورت گرفته از نظر انرژی، آب و حمل و نقل، برای توسعه صنعت فولاد و شرایط مطلوب سواحل جنوبی کشور، طرح های جدید فولادی در این منطقه اجرا خواهند شد.

در گروه محصولات شیمیایی شاهد معاملات متعادلی بودیم.فارس اولین سهم تاثیر گذار بورسی در شاخص با 60 واحد مثبت،در ادامه روند معاملات نزولی خود امروز را هم با قیمت منفی شروع کرد و بیش از 2 میلیون سهم در بین سهامداران حقوقی معامله شد ،در نهایت در محدوه صفر مثبت تابلو ،در قیمت 558 تومان به کار خود پایان داد و لیدر گروه شد.در نماد جم 2 معامله بلوکی 12,500,000در قیمت 970 تومان در بازار خرده فروشی انجام شد.

نمادهای شسینا،شپارس و شگل در آستانه قیمتی خود بسته شدند.تاپیکو که در محدوده صفر تابلو شروع کرده بود بدون فروشنده حقوقی در حدود 2 میلیون سهم دادو ستد شد و در پایان در محدوده صفر منفی تابلو به معاملات خود خاتمه داد وبا 4 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذار گذاشت ،در رتبه بعد از فارس قرار گرفت.

مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی کمبود خوراک در صنایع پایین دستی را از مشکلات همیشگی این صنایع دانست و وعده داد که تا پایان امسال 90 درصد خوراک مورد نیاز این صنایع تامین شود .

کشور دیگری از قاره آمریکا مشتری خواستار خرید محصولات پتروشیمی ایران شد .این موضوع در دیدار جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری ایران و هیات اقتصادی اروگوئه مطرح شد.

پتروتحلیل- شرکت پتروشیمی لبنان در پی لغو تحریم ها مذاکرات با ایران برای از سرگیری واردات محصولات پتروشیمی از این کشور را آغاز کرده است .

ایران ظرفیت تولید ۶۰ میلیون تن محصولات پتروشیمی را در سال دارد و پیش بینی می شود در پی آغاز فعالیت ۱۰ پروژه پتروشیمی جدید در سال جاری ۶/۲ میلیون تن به این ظرفیت اضافه شود. در سال شمسیِ آتی ظرفیت تولید این کشور ۹/۶ میلیون تن افزایش خواهد یافت .این در حالی است که با شروع فعالیت کارخانه های جدید ارزش تولید محصولات پتروشیمی این کشور ۴/۸ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.

در گروه پالایشی یکدست قرمز پوش بودند.شبندر با 50 واحد منفی و چهارمین سهم تاثیر گذار در بورس ،در بین سهامداران حقیقی در حدود 29 میلیارد ریال جا به جا شد و در نهایت با3 درصد افت ،در قیمت 490 تومان به کار خود پایان داد ودر صدر گروه قرار گرفت.شبریز با حجم معاملاتی کم و 95 درصد خریدار حقیقی تنها نماد صف فروشی گروه بود.شتران بدون تحرک سهامداران حقوقی حجم معاملاتی  3.5 میلیون سهمی را رقم زد ودر پایان با افت 3 درصدی ،در قیمت 465 تومان روز خود را به اتمام رساند وبا 2 واحد منفی دومین سهم فرابورسی تاثیر گذار در شاخص شد ودر جایگاه بعد از شبندر قرار گرفت.

قیمت سبد نفتی اوپک روز دوشنبه (٦ فروردین ماه) با ٣٨ سنت کاهش به ٣٩ دلار و ٤٠ سنت برای هر بشکه رسید .

به گزارش پایگاه اینترنتی دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، قیمت سبد نفتی این سازمان روز جمعه (٣ فروردین ماه) ٣٩ دلار و ٧٨ سنت برای هر بشکه بود .

در عرضه برق و گاز، دماوند که برنامه افزایش سرمایه 1000 درصدی را در دستور کار خود دارد، در دقایق اولیه بازار با روندی صعودی معاملات خود را آغاز کرد و پس از رشد 4 درصدی با کاهش قیمت همراه شد و در محدوده 2 درصد به کار خود ادامه داد. بمپنا که طی 5 روز معاملاتی گذشته بازدهی 20 درصدی را نصیب سهامداران خود کرده، با جابجایی بیش از 3 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت؛ سرمایه گذاری فرهنگیان و رمپنا در این سهم همچنان خریدارند.

در چند رشته ای ها، وبانک که انتظارمیرفت با انتشار خبر فروش بلوک بترانس روندی صعودی را در آن شاهد باشیم اغلب در محدوده صفر تابلو معاملات خود را دنبال کرد و پس از معامله بیش از 14 میلیون سهم در صدر گروه قرار گرفت؛ طبق خبر فوق قیمت پایه هر سهم بترانس 1630 تومان در نظر گرفته شده، اما طبق شنیده ها هنوز خریداری برای این معامله بلوکی وجود ندارد. سایر نمادهای گروه نیز معاملات منفی را پشت سر گذاشتند.

در سرمایه گذاری ها، امروز همچنین شرکت سرمایه گذاری پردیس تا آستانه صف خرید پیش رفت که در این میان50 درصد عرضه های این سهم را سهامداران حقوقی انجام دادند و حقیقی ها تنها در نقش خریدار حاضر شدند، این شرکت طی اطلاعیه ای در سایت کدال اعلام نموده که دو واحد آپارتمان اداری متعلق به خود، واقع در خیابان آفریقا را از طریق مزایده عمومی واگذار نموده و از این بابت به ازای هر سهم مبلغ 20 ریال، به سود این شرکت برای سال مالی منتهی به 30 آذر 95 افزوده می شود.

در پایان این گزارش بد نیست اشاره به نماد معاملاتی شرکت توسعه خدمات دریایی و بندری سینا نیز داشته باشیم؛ چرا که امروز “حسینا” بعد از مدت ها با چهره ای متفاوت با اقبال سهامداران ظاهر شد و در حاشیه سقف قیمتی با صف خریداران و در محدوده 5 درصد به کار خود پایان داد. این در حالی است که امروز چندین بار با واگذاری صف متقاضیان خرید سهم مواجه شد، ولای دوباره به صف خرید رسید تا خریداران ثابت کنند که از قدرت بیشتری نسبت به فروشندگان برخوردارند.

حال بایستی منتظر ماند و دید روزهای آتی “حسینا” چه خبرهای جدیدی را به اطلاع بورس بازان خواهد رساند. زیرا سهم مذکور ماه هاست بدون توجه و حمایت سهامدار عمده بر مدار نزولی قرار گرفته بود، اما افزایش تقاضا در این سهم همراه با تشکیل صف های خریداران اولین مد دریایی را در سال 95 در این سهم ایجاد کرد که ادامه آن می تواند گواه اخباری خوش برای سهامداران این شرکت حمل و نقلی باشد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب