اخبار و گزارش بورس چهارشنبه 8 اردیبهشت 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
گزارش و اخبار روزانه بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 10 واحد افزایش یافت و به رقم 78,404 واحد رسید. که نمادهای فارس با 67 واحد ، خساپا با 66 واحد و خودرو با 56 واحد بیشترین تاثیر  مثبت و همچنین نمادهای وبانک با 34 واحد ، فخوز با 37 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 253 میلیارد تومان رسید که نماد وخارزم با رقمی حدود 23 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل بیش از 1 واحد افزایش یافت و به رقم 802 واحد رسید .

نمادهای  مارون، هرمز و شتران بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 173 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با رقمی حدود 13 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . 

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3468 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 29 هزار تومان رسید.

 

مهم ترین اخبار اقتصادی

برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای مقاوم‌سازی اقتصاد در 7 اولویت از سوی معاون اول رئیس‌جمهور ابلاغ شد. براساس ابلاغیه معاون اول رئیس‌جمهوری که برای وزارت صنعت، معدن و تجارت ارسال شده است، پروژه‌های اولویت‌دار برنامه‌های ملی اقتصاد مقاومتی مرتبط با این وزارتخانه احصا و این دستگاه اجرایی موظف به اجرای این پروژه‌ها به‌عنوان اولویت‌های اجرایی در سال جاری شده است .

یکی از 7 اولویت پیش‌بینی شده برای وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال جاری عبارت از رونق تولید و تعیین تکلیف 7500 واحد تولیدی مشکل‌دار با هدف فعال کردن آنها است. براساس دسته‌بندی صورت گرفته فعال کردن این واحدها در جهت ارتقای توان تولید ملی (درون‌زایی اقتصاد) است. تعیین‌تکلیف واحدهای تولیدی نیمه‌فعال یکی از اولویت‌هایی است که در سال جاری بارها از سوی مسوولان مورد تاکید قرار گرفته و برای تحقق این امر نیز منابع مالی مختلفی در نظر گرفته شده است. طی سال‌های اخیر موانع به وجود آمده برای دسترسی آسان به منابع مالی موجب شد تا بسیاری از طرح‌ها به‌صورت نیمه‌تعطیل به حال خود رها شود؛ حال با توجه به برنامه‌ریزی صورت‌گرفته وزارت صنعت، معدن و تجارت ملزم شده تا درراستای تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام قدمی جدی بردارد . دومین اولویت در نظر گرفته شده برای این وزارتخانه به ایجاد توازن زنجیره مواد اولیه مورد نیاز و توسعه صنعت فولاد و مس کشور برای تولید پایدار، مربوط می‌شود. پروژه‌هایی که همانند اولویت اول در گروه ارتقای توان تولید ملی (درون‌زایی اقتصاد) قرار دارند.

طی سال‌های اخیر عدم دسترسی به مواد اولیه مورد نیاز و تکمیل نبودن زنجیره تولید، موجب شد تا واحدهای تولیدی با مشکلات بسیاری مواجه شوند؛ مشکلاتی که بعضا تعطیلی برخی از خطوط تولید را به همراه داشت و در بیشتر موارد کاهش ظرفیت در واحدهای تولیدی را موجب شده بود. حال با توجه به رفع تحریم‌های بین‌المللی این امکان به وجود آمده تا تولیدکنندگان بتوانند به مواد اولیه با کیفیت دسترسی پیدا کنند و برای تسهیل این امر نیز وزارت صنعت ملزم شده توازن در زنجیره تولید را فراهم کند. توازنی که تکمیل آن علاوه بر استفاده حداکثری از ظرفیت تولید، می‌تواند رشد صادرات با ارزش افزوده بالاتر را نیز به همراه داشته باشد . اما سومین اولویت پیش‌بینی شده برای وزارت صنعت، معدن و تجارت به ارتقای رقابت‌پذیری واحدهای تولیدی کوچک و متوسط با هدف افزایش صادرات مرتبط می‌شود که این اولویت نیز در جهت ارتقای توان ملی (درون‌زایی اقتصاد) است .

 

در گروه های دیگر چه خبر بود ؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد معاملات یکدست سبز بودیم تمامی نمادها با قیمت پایانی مثبت به کار خود پایان دادند . خپاری با بیش از 94 میلیون سهم پر حجم ترین نماد گروه بود پارس خودرو رشد 3 درصدی را پشت سرگذاشت و به قیمت 1807 ریال رسید . خساپا با صف خرید همراه بود سایپا با افزایش 4 درصدی قیمت پایانی 1672 ریال را تجربه و بیش از 82 میلیون سهم معامله شد و در آخر نیز با صف خرید 8 میلیونی به معاملاتش پایان داد . خودرو با صف خرید 69 میلیونی به کار خود پایان داد ایران خودرو امروز پر تقاضا ظاهر شد و با رشد 4 درصدی به قیمت 3571 ریال رسید شاهد فروش 56 درصدی سهامداران حقوقی در این سهم بودیم . خزامیا 3 درصد مثبت شد و با قیمت پایانی 1341 ریال برای روز معاملاتی بعد خود را آماده کرد . نمادهای خکاوه ، ورنا ، خاور با صف خرید همراه بودند . خبهمن پس از برگزاري مجمع عمومي فوق العاده به منظور تصميم گيري در خصوص افزايش سرمايه(در اختيار هيات مديره قرار گرفت) ، در جریان معاملات امروز با قیمت 2478 ریال بازگشایی شد که مورد استقبال سهامداران قرار گرفت . این نماد رشد 5 درصدی را پشت سرگذاشت و با صف خرید 40 میلیونی به کار خود پایان داد . نمادهای خمهر ، خگستر ، خوساز ، خدیزل از قطعه سازهای همراه با صف خرید بودند .

وب سایت شرکت خودروسازی سیتروئن فرانسه، گروه خودروسازی سایپا را به عنوان شریک تجاری خود در ایران معرفی کرد .در همین حال کریستوف کمار عضو هیات مدیره شرکت PSA ( پژو سیتروئن فرانسه ) و مدیر اجرایی این شرکت در خاورمیانه و افریقا از آغاز فصل نوین همکاری پژو سیتروئن با سایپا خبر داد .وی افزود: سیتروئن امسال جشن 50 سالگی همکاری خود با شرکت سایپا را جشن گرفته و فصل جدیدی از همکاری با سایپا را آغاز خواهد کرد. کمار تصریح کرد : در ایران دوره از همکاری ها، پژو سیتروئن محصولات جدیدش را با همکاری سایپا به بازار عرضه خواهد کرد .وی افزود: این همکاری در قالب ایجاد یک شرکت جدید با سرمایه گذاری مشترک انجام خواهد شد.

در گروه بانکی علیرغم حمایت حقوقی ها با فشار فروش و روندی نزولی همراه شد بطوریکه تمامی نمادهای گروه در محدوده منفی به کار خود پایان دادند. وپست پس از 5 روز معامله در قیمت های حداکثری امروز با عرضه از سوی سهامداران حقوقی و حقیقی  در دقایق پایانی بازار به صف فروش رسید. بانک دی نیز امروز پر عرضه بود و از حجم معامله 26 میلیونی این نماد بیش از 16 میلیون سهم توسط سهامدار حقوقی عرضه شد. در نماد معاملاتی بانک ملت نیز بیش از 14 میلیون سهم در قیمت 2361 ریال بین کدهای درون گروهی و در بازار خرده فروشی داد و ستد شد.

در گروه فلزات اساسی شاهد معاملات منفی در اکثر نمادها بودیم ذوب مثبت شد این نماد معاملاتش را در محدوده مثبت خود آغاز نمود اما شاهد عرضه در این سهم شدیم که موجب منفی شدن آن شد در آخر در حالیکه آخرین معامله خود را با کاهش بیش از 1 درصدی انجام داد اما قیمت پایانی خود را در محدوده صفر مثبت محفوظ نگه داشت و بیش از 46 میلیون سهم معامله شد و در صدر معاملات گروه قرار گرفت . ارفع روزهای رویایی خود را پشت سر میگذارد این نماد پش از بازدهی حدود 34 درصدی امروز را هم با حداکثر قیمتی سپری و با قیمت 2481 ریال با کار خود پایان داد ارفع پس از آنکه بیش از 20 میلیون سهم معامله شد با صف خرید 43 میلیونی به معاملاتش پایان داد و روز مثبت خود را به پایان رساند. فولاد منفی شد این نماد به قیمت 1403 رسید و بیش از 17 میلیون سهم معامله شد . نمادهای فلوله ، فزرین از دیگر نمادهای صف خرید بودند . فاسمین و فولاژ کاهش 1 درصدی را تجربه کردند . 

مديرعامل شركت آلوميناي ايران – جاجرم گفت: فاز نخست كارخانه شمش آلومينيوم اين شركت كه هم اكنون 46درصد پيشرفت فيزيكي دارد، تا پايان امسال به بهره برداي مي رسد.

2 شرکت معتبر استرالیایی خواهان سرمایه گذاری در بخش معدن و صنایع معدنی ایران به ویژه مس و طلا شدند.

در گروه سرمایه گذاری ها، پس از حدود 6ماه شاهد بازگشایی نماد وخارزم بودیم؛ وخارزم پس از ارائه آخرین وضعیت صورتهای مالی در سایت کدال با رشد 16 درصدی و در قیمت 153 تومان به تابلوی معاملات بازگشت که از همان ابتدا شاهد فشار فروش از سوی سهامداران (عمدتا حقوقی) بودیم؛ که در نهایت با حجم معامله 158 میلیونی و با قیمت پایانی 1493 ریال به معاملات خود خاتمه داد. واتی که با شایعه فروش ریسندگی خاور همراه است، تنها نماد این گروه بود که به صف خرید رسید. در وبوعلی که طی چند روز اخیر معاملات مثبتی را پشت سر گذاشت امروز نیز رشد 5 درصدی را شاهد بودیم.

در گروه محصولات شیمیایی شاهد معاملات متعادلی بودیم.فارس در حالی که روز خود راقیمت منفی شروع کرده بود با 96 درصد خریدار حقوقی بیش از 5 میلیون سهم معامله شد ودر نهایت با رشد 1 درصدی ،در قیمت 564 تومان به کار خود پایان داد ،در صدر گروه قرار گرفت وبا 8  واحد مثبت اولین سهم بورسی تاثیر گذار در شاخص شد.شپارس که از تاریخ ۵ اسفند تا امروز ، بازدهی حدود ۵۷ درصدی را نصیب سهامدارانش کرده است و شسینا بدون تحرک سهامداران حقوقی با صف خرید بسته شدند.شیراز تنها نمادصف فروشی گروه بود.وپترو که در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرده بود در طول بازار صف خرید را نیز تجربه کرد ودر نهایت با حدود 5 میلیون حجم معاملات با 91 درصد فروشنده حقیقی معاملات خود را به اتمام رساند و با 2 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذار بود ودر رتبه بعد از فارس قرار گرفت.

شرکت ملی صنایع پتروشیمی و شرکتهای آلمانی همکاریهای خود را برای توسعه این صنعت افزایش خواهند داد .سفیر آلمان در ایران گفت: شرکتهای آلمانی تمایل به سرمایه گذاری در صنعت ایران از جمله صنعت پتروشیمی دارند تا در رشد و توسعه این صنعت سهیم باشند.

گروه پالایشی با معاملات متعادلی روبه رو بود.ونفت در حالی در محدوده صفر تابلو قیمت خورد در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 29 میلوین سهم معامله شد ودر نهایت با رشد 4 درصدی ،در قیمت 264 تومان، صف خرید در حدود 3 میلیونی به کار خود پایان داد وبا 4واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذاشت ،در صدر گروه قرار گرفت.شبندر با 18 واحد مثبت تاثیرگذار در شاخص  امروز را با قیمت مثبت شروع کرده بود با 74 درصد خریدار حقیقی بیش از 21 میلیارد ریال معامله شد ودر پایان با رشد 1 درصدی ودر قیمت 496 تومان به کار خود پایان داد ودر رتبه بعد از ونفت قرار گرفت.شتران پنجمین سهم فرابورسی تاثیر گذار در شاخص،دربین استقبال سهامداران حقیقی با رشد 1 درصدی ودر قیمت 470 تومان معاملات خود را به اتمام رساند. در این نماد شنیده شده است که قصد سرمایه گذاری 49 درصدی در یک مجموعه قیرسازی را دارد که در صورت اجرایی شدن و احتمالا از این محل 200 ریال سود به هر سهم اضافه خواهد شد.

سعید حافظی، مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره در گفتگو با خبرنگار شانا، با اشاره به وجود ٤١ مخزن ذخیره سازی در شرکت نفت فلات قاره ایران، ظرفیت حداکثری ذخیره سازی این شرکت را در شرایط کنونی حدود ١٨ میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه عنوان کرد و افزود: با اجرای برنامه های تعمیر مخازن، ظرفیت ذخیره سازی نفت خام این شرکت به حدود ٢٥ میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه افزایش می یابد .

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب