اخبار و گزارش بورس شنبه 11 اردیبهشت 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 9 واحد افزایش یافت و به رقم 78,414 واحد رسید. که نمادهای کگل با 62 واحد ، خودرو با 60 واحد و کچاد با 49 واحد بیشترین تاثیر  مثبت و همچنین نمادهای خساپا با 51 واحد ، وبملت با 42 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 334 میلیارد تومان رسید که نماد خودرو با رقمی حدود 74 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل بیش از 1 واحد کاهش یافت و به رقم 800 واحد رسید . نمادهای  مارون، ذوب و هرمز بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 296 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با رقمی حدود 7 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . 

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3461 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 49 هزار تومان رسید.

 

مهم ترین اخبار اقتصادی

دنیای اقتصاد : یک گروه از متقاضیان مصرفی خرید مسکن که «طیف مستعد» بازار کنونی معاملات ملک را تشکیل داده‌اند، از این هفته در اولویت بازاریابی عوامل بانکی برای معرفی و پرداخت تسهیلات جدید قرار می‌گیرند. این تاکتیک با هدف تحریک دومینویی تقاضای مسکن و در واکنش به توصیه مسوولان بابت «اقدام بانک‌ها در اتصال سریع وام‌های خرید مسکن به متقاضیان موثر» در دستور کار قرار گرفته است. در این راستا، زوج‌های صاحب‌خانه که متقاضی تبدیل به احسن آپارتمان خود هستند، می‌توانند با دریافت اوراق وام بدون‌سپرده و همچنین اخذ ترکیبی تسهیلات اوراق و تسهیلات صندوق پس‌انداز، وارد بازار شوند و حلقه اول زنجیره معاملات مسکن را شکل دهند. برای این طیف که عمدتا بابت وام مسکن آپارتمان فعلی، به بانک بدهکار هستند، امکان «انتقال مانده بدهی به آپارتمان جدید و تعویض وثیقه نزد بانک » پیش‌بینی شده است تا در عمل، تنها مانع بانکی دریافت تسهیلات جدید حذف شود. با ورود طیف مستعد خرید مسکن به بازار، به‌واسطه فروش آپارتمان‌های تحت مالکیت این گروه، عرضه واحدهای متراژ پایین در بازار افزایش می‌یابد و درنتیجه شرایط برای خرید زوج‌های خانه اولی نیز فراهم می‌شود. طبق بررسی‌های تازه، سبد تسهیلات جدید مسکن، خانوارهای موجود در طبقات درآمدی دهک 3 تا 9 را پوشش می‌دهد .

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی از تک رقمی شدن نرخ تورم تا اوایل فصل پاییز امسال خبر داد و گفت: امسال نرخ سود بانکی متناسب با نرخ تورم کاهش می‌یابد . علی دیواندری درباره روند کاهش تورم و نرخ سود بانکی متناسب با آن گفت: بررسی‌های پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی نشان می‌دهد که روند نرخ تورم کاهنده است و به سمت هدفگذاری صورت گرفته در حرکت هستیم. بانک مرکزی نیز همه ابزارهای موردنیاز را برای تک رقمی کردن پایدار نرخ تورم به کار گرفته است. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، رئیس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی با بیان اینکه به تبع کاهش نرخ تورم، نرخ سود هم روندی کاهنده خواهد داشت و هدف سیاستگذار پولی این است که نرخ سود به تدریج کاهش یابد، تصریح کرد: به نظر می‌رسد که از دو جهت کاهش نرخ سود در دستور کار بانک‌ها و بانک مرکزی است .

 

در گروه های دیگر چه خبر بود ؟

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها در حاشیه منفی معامله شدند.پارسان که روز خود را در محدوده صفر تابلو شروع کرده بود در بین سهامداران حقیقی بیش از 7 میلیون سهم معامله شد ودر طول بازار صف خرید را نیز تجربه کرد ودر نهایت با رشد 1 درصدی ،در قیمت 237 تومان به کار خود پایان داد فدر صدر گروه قرار گرفت و با 29 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذار بود.نمادهای شسینا،شتوکا ، شپارس و ساینا در سقف قیمتی خود بسته شدند. شمواد با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم سال مالي منتهي به 1395/06/31،بدون محدوديت نوسان قيمت آماده انجام معامله شد ودر ادامه با افت 8 درصدی به گردونه معاملات برگشت ودر نهایت بدون فروشنده حقوقی ،در قیمت 377 تومان به کار خود پایان داد. گفتنی است این نماد در جدیدترین گزارش خود زیان هر سهم منتهی به 95/06/31شرکت را مبلغ 467 ریال اعلام نموده است که نسب به پیش بینی قبلی با کاهش 509 درصدی همراه بوده است. این شرکت در 6ماهه 392 ریال زیان شناسایی نمود. عمده دليل آن تعدیل منفی نسبت به پيش بيني اوليه کاهش مقدار توليد و فروش مي باشد.

ترکیه تعرفه واردات برخی محصولات پتروشیمی از ایران را افزایش و به 5 تا 13 درصد رسانده در حالی که تعرفه محصولات عربستان را ثابت نگاهداشته و حتی صفر کرده است .این سیاست ترکیه باعث کاهش توان رقابت شرکتهای پتروشیمی ایرانی با سابیک عربستان شده است .

گروه پالایشی به جز 3 نماد شپاس،شبهرن و شسپا بقیه نمادها با معاملات مثبت همراه بودند.شبندر پنجمین نماد بورسی تاثیر گذار در شاخص با 43 واحد مثبت،لیدری این گروه را برعهده داشت.این نمادبا 99 درصد فروشنده حقیقی در حدود 46 میلیارد ریال داوستد شد و با رشد 3 درصدی ،در قیمت 510 تومان به معاملات خود خاتمه داد.نمادهای شراز و شاوان با صف خرید بسته شدند.ونفت پرحجم ترین سهم گروه بیش از 16 میلیون سهم جابه جا شد ودر قیمت پایانی مثبت 1 درصدی ،267 تومان روز خود را به اتمام رساندو با 1 واحد مثبت بر شاخص اثر گذاشت.شرانل پس از ارائه اطلاعات واقعي، با محدوديت دامنه نوسان قيمت تا سقف 50 درصد، در قیمت ۸۸۹ تومان با رشد ۱ درصدی بازگشایی شد . این نماد در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۹۴/١٢/٢٩ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۱,۵۰١ ریال سود محقق کرده ، که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۵% افت داشته است.در پایان با رشد 0.3 درصدی مثبت ودر قیمت 881 تومان به معاملات خود خاتمه داد.

به گزارش شبکه خبری بلومبرگ، نگرانی درباره استمرار عرضه مازاد نفت در بازارهای جهانی به دلیل رشد تولید سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) سبب شد قیمت نفت در معاملات دیروز کاهش یابدجان کیلداف، از شریکان مؤسسه اگین کپتال، گفت: رشد تولید اوپک بر قیمت نفت تأثیر منفی داشته است؛ ایران به واقع توانسته است پس از پایان تحریمها تولید خود را افزایش دهد و عرضه نفت، بی وقفه بیشتر می شود .

در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد معاملاتی منفی در اکثر نمادها بودیم . خودرو لیدر گروه بود این نماد امروز با بیش از 198 میلیون سهم پر حجم ترین نماد گروه بود ایران خودرو امروز با اقبال ظاهر شد و با افزایش4 درصدی قیمت پایانی 3744 ریال را تجربه و با صف خرید 14 میلیونی به معاملات امروزش پایان داد . با توجه به اینکه در بیشتر نمادها شاهد معاملات منفی و افت قیمتی بودیم خاور روز سبزی را پشت سرگذاشت و با صف خرید 38 میلیونی همراه شد این نماد امروز با افزایش 4 درصدی قیمت پایانی خود را به 1458 ریال رساند و برای روز معاملاتی بعد خود را آماده کرد . خساپا پس از رشد 22 درصدی ،  در روز معاملات جاری شاهد توقف روند صعودی در این نماد بودیم سایپا امروز با کاهش 3 درصدی در قیمت پایانی به قیمت 1615 ریال رسید و بیش از 106 میلیون سهم معامله شد که 99 درصد از فروشندگان امروز سایپا سهامداران حقیقی بودند که در آخر شاهد صف فروش 7 میلیونی در این سهم شدیم . در نمادهای خپارس ، خکاوه ، خزامیا شاهد صف فروش بودیم . خبهمن 3 درصد افزایش یافت و قیمت پایانی 2569 ریال را تجربه و بیش از 33 میلیون سهم معامله شد . نمادهای خگستر ، خوساز ، خزر ، خاهن با صف خرید همراه بودند .

برخی اقدامات لازم در جهت افزایش سرمایه حدوداً 100 درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی های “خاور” تا پایان سال 94 انجام شده، که با توجه به اقدامات صورت گرفته این معافیت مالیاتی شامل حال ایران خودرو دیزل نیز خواهد شد و این شرکت می تواند از محل تجدید ارزیابی دارایی ها افزایش سرمایه دهد.

در حمل و نقلی ها، شاهد رنج مثبت در نماد حتوکا و رشد 3.5 درصدی این سهم بودیم. در ساعات اولیه معاملات توریل نیز نوسانات مثبتی را شاهد بودیم. حسینا که از برنامه افزایش سرمایه 389 درصدی خبر داد، در معاملات امروز خود با عرضه همراه بود؛ گفتنی است افزایش سرمایه مذکور از محل مطالبات و آورده نقدی و به منظور توسعه فعالیتهای شرکت در کلیه زمینه ها می باشد.

در گروه فلزات اساسی اکثر نمادها با معاملات مثبتی همراه بودند . ذوب منفی بود این نماد امروز با کاهش 1 درصدی همراه شد و قیمت پایانی 2772 ریالی را پشت سرگذاشت ذوب با بیش از 27 میلیون سهم پر حجم ترین نماد گروه بود و در صدر معاملات قرار گرفت . فولاد در محدوده صفر مثبت به کار خود پایان داد این نماد بیش از 19 میلیون سهم معامله و با قیمت پایانی 1408 ریال به کار خود پایان داد . نمادهای فلوله ، فولاژ با صف خرید همراه بودند . ارفع با صف خرید معاملاتش را آغاز نمود این نماد با استقبال و تقاضای سهامداران همراه شد این نماد کم حجم اما با صف خرید سنگین 58 میلیونی به معاملاتش پایان داد . هرمز با کاهش 1 درصدی قیمت پایانی 168 تومان را نجربه کرد .

به گزارش خبرنگار ماین نیوز، مهدی کرباسیان در نشست خبری چهارمین کنفرانس بین‌المللی آلومینیوم ایران با اشاره به اینکه نقش آلومینیوم در دنیا روز به روز در حال پررنگ‌تر شدن بوده و این صنعت می تواند در بسیاری از حوزه‌ها رقیب جدی برای صنعت فولاد باشد، افزود: تبدیل انرژی به محصول جامد با ایجاد ارزش افزوده بالاتر عین اقتصاد مقاومتی است و به همین دلیل توسعه صنعت آلومینیوم در دستور کار جدی ایمیدرو قرار دارد.

معاون فنی و زیر بنایی شرکت راه آهن از توافق با شرکت ذوب آهن اصفهان به منظور خرید ۴۰ هزار تن ریل در چارچوب حمایت از تولید داخل خبر داد.

به گزارش ماین نیوز، فریال مستوفی عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران درباره وضعیت بازار فولاد ارزیابی خود را این چنین بیان کرد: در صنعت فولاد تا سال 2018 رکود جریان دارد. در چنین فضایی برای فولادسازان تغییر سبک تولید از فولادهای ساختمانی به صنعتی حائز اهمیت قرار گرفته که دلیل آن هم افزایش تولید چین و صادرات آن است زیرا تمامی معادلات تولید شرکت‌ها را به هم زده است.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب