اخبار و گزارش بورس یکشنبه 12 اردیبهشت 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 30 واحد کاهش یافت و به رقم 78,384 واحد رسید. که نمادهای فولاد با 46 واحد ، خساپا با 42 واحد و وبانک با 56 واحد بیشترین تاثیر  منفی و همچنین نمادهای اخابر با 102 واحد ، تاپیکو با 55 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 353 میلیارد تومان رسید که نماد خودرو با رقمی حدود 37 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل بیش از 2 واحد افزایش یافت و به رقم 802 واحد رسید . نمادهای  مارون، میدکو و ارفع بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 101 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با رقمی حدود 8 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . 

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3457 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 48 هزار تومان رسید

 

مهم ترین اخبار سیاسی

پرونده انتخابات مجلس دهم دیروز با اعلام نتایج مرحله دوم انتخابات از سوی وزارت کشور بسته شد؛ انتخاباتی که مردم از طریق آن، سهم بالایی از مجلس را از دست اصولگرایان خارج کرده و به دست ائتلاف اصلاح‌طلبان و حامیان دولت سپردند . هرچند تا نهایی شدن اسامی راه‌یافتگان به ساختمان هرمی بهارستان باید در انتظار تایید شورای نگهبان ماند، اما نتایج انتخابات از اراده مردم برای خانه‌تکانی در پارلمان حکایت دارد .تغییر 75 درصدی نمایندگان و مهم‌تر از آن، تغییر ترکیب سیاسی مجلس دهم نسبت به دوره نهم، خود یکی از اصلی‌ترین نشانه‌ها برای خانه‌تکانی در بهارستان است. هرچند آمار و ارقام از سهم بالای اصلاح‌طلبان و حامیان دولت موسوم به فهرست امید در مجلس دهم در قیاس با اصولگرایان و نیز مستقلین حکایت دارد، اما نمی‌توان بر این آمار، در روند جریان‌سازی‌های مجلس دهم تکیه کرد. این را می‌توان ناشی از نظام حزبی ناکارآمد در ایران دانست چه آنکه برای انتخابات اخیر، فهرست امید (اصلاح‌طلبان و حامیان دولت) از تعدادی از مستقلین راه یافته به دور دوم حمایت کرد؛ بر این اساس است که اصلاح‌طلبان توانستند بر شمار کرسی‌های منتسب به خود در این مرحله بیفزایند؛ بنابراین و با توجه به تجربه انتقال افراد از یک جریان موجود در مجلس‌های پیشین به جریانی دیگر یا از یک فراکسیون به فراکسیون دیگر، نمی‌توان سهم اصلاح‌طلبان در مجلس آتی را قطعی برآورد کرد. اینکه تا چه حد نمایندگان راه یافته به مجلس دهم از فهرست امید، می‌توانند در مجلس آتی جریان‌ساز باشند بیش از همه به ترکیب هیات‌رئیسه وابسته است؛ ترکیبی که نمایندگان مجلس دهم آن را انتخاب خواهند کرد.

 

مهم ترین اخبار اقتصادی

دنیای اقتصاد : کارشناسان معتقدند شرایط تصمیم‌گیری در دوره رونق و رکود اقتصادی متفاوت است و برای خروج از بحران باید «قاطعیت » ، «سرعت» و «دقت» در دستورکار قرار بگیرد. تجربه بسیاری از کشورها نشان می‌دهد همواره تصمیمات سخت، به سرعت اتخاذ شده و با قدرت اعمال شده است؛ اگرچه امکان دارد این تصمیمات، بهترین گزینه موجود نبوده باشند، اما زیان آن در مقایسه با انفعال و بی‌عملی کمتر بوده است. به باور کارشناسان، شرایط کنونی اقتصاد کشور ایجاب می‌کند سیاست‌گذار، ضمن رعایت خط‌قرمزهای تعیین‌شده و تداوم اقدامات سلبی، سیاست‌های ایجابی را در دستور کار قرار دهد. در این راستا باید یک تقسیم کار استاندارد و مشخص میان سیاست‌های پولی و مالی صورت بگیرد. سیاست‌گذار مالی باید در این چارچوب «اتخاذ سياست مالي ضد چرخه اقتصاد»، «تهاتر بدهي‌هاي دولت با اوراق بهادار»، «افزايش سرمايه بانك‌هاي دولتي» و «استقراض داخلي برای تامين مالي سياست مالي انبساطي» را در دستور کار قرار دهد. سیاست‌گذار پولی نیز باید با بهره‌گیری از ابزار «بهادار كردن بدهي‌هاي دولت و بانك‌هاي دولتي در ترازنامه خود»، «طراحي ابزار سوآپ ارزي و بازاري براي معاملات آتي» و «کمک به سیاست‌های مالی دولت با اولویت حفظ دستاورد تورمی» را دنبال کند. این تقسیم کار می‌تواند زمینه رونق‌آفرینی در اقتصاد شود .

 

در گروه های دیگر چه خبر بود ؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد معاملات منفی در اکثر نمادها بودیم . خاور با بیش از 176 میلیون سهم پر حجم ترین نماد گروه بود این نماد امروز رشد بیش از 3 درصدی را پشت سر گذاشت و به قیمت 1514 ریال رسید . خودرو مثبت شد ایران خودرو که معاملاتش را در محدوده منفی آغاز نمود و تا نزدیک به محدوده حداکثر قیمتی نیز پیش رفت اما سرانجام با قیمت 3818 ریال و افزایش 1 درصدی به کار خود پایان داد و بیش از 98 میلیون سهم معامله شد . خساپا منفی بود این نماد با کاهش 2درصدی قیمت پایانی 1568 ریال را تجربه کرد و بیش از 92 میلیون سهم معامله شد که بیشترین حجم خرید و فروش در این نماد توسط سهامداران حقیقی صورت گرفت . خپارس 2 درصد کاهش یافت و قیمت پایانی 170 تومانی را پشت سرگذاشت . نمادهای خرینگ ، خشرق ، خاهن ا نمادهای همراه با صف خرید گروه بودند . نمادهای خکاوه ، خاذین ، خوساز با صف فروش به معاملاتشان پایان دادند. ورنا با کاهش 1 درصدی قیمت پایانی 2516 ریالی را تجربه کرد .خبهمن با معاملات منفی به کار خود خاتمه داد این نماد بیش از 7 میلیون سهم معامله و با کاهش بیش از 2 درصدی همراه شد .

رئیس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سازمان بورس با بیان اینکه ایران خودرو دیزل تا این لحظه هیچ درخواستی برای افزایش سرمایه از محل مازاد ارزیابی دارایی‌ها نداشته است،گفت: تا کنون 9 شرکت درخواست خود را به بازار اعلام کرده‌اند.

مصوبه شورای رقابت برای افزایش قیمت خودرو اجرایی شد و گرانی خودرو بار دیگر با مجوز این شورا کلید خورد به طوری که قیمت تندر۹۰ بیش از ۸۵۷ هزار تومان افزایش یافت.

در گروه فلزات اساسی اکثر نمادها روند منفی ای را پشت سرگذاشتند ذوب صف فروش شد این نماد امروز در محدوده کف قیمتی به معاملاتش پایان و با بیش از 30 میلیون سهم در صدر معاملات گروه قرار گرفت ذوب با کاهش 4 درصدی قیمت پایانی 2651 ریالی را تجربه کرد . همچنین شاهد یک معامله بلوکی به حجم 14 میلیونی و با قیمت هر سهم 2772 ریال در این نماد شاهد بودیم که توسط سهامدار حقوقی و در بازار خرده فروشی صورت گرفت . فولاد منفی بود این نماد امروز با کاهش 1 درصدی همراه بود و به قیمت 1381 ریال رسید و بیش از 11 میلیون سهم معامله شد در نماد فولاد2 شاهد معامله بلوکی بودیم که این معامله به حجم 34 میلیون سهم توسط یک سهامدار حقوقی به دو سهامدار حقوقی صورت گرفت . که یک معامله به حجم 14 میلیون سهم و با قیمت 1380 و معامله دیگر به حجم 20 میلیون سهم و با قیمت 1381 ریال صورت گرفت .  نمادهای فلوله ، فنوال ، فمراد ، فزرین از مثبت های گروه بودند که با صف خرید به کار خود پایان دادند . ارفع مثبت بود این نماد همچنان به روند صعودی خود ادامه می دهد ارفع امروز را هم پرتقاضا ظاهر شد با صف هرید بیش از 54 میلیون سهم به روز معاملاتی خود پایان داد . نمادهای وتوکا ، کیمیا کاهش 1 درصدی را در قیمت پایانی خود شاهد بودند .

وزير اقتصاد و امنيت ژنو به همراه هيات ٢٥ نفره از بازرگانان و فعالان اقتصادي اين ايالت، روز جمعه از فولادمباركه اصفهان بازديد كردند تا علاوه بر آشنايي با خطوط توليد اين بنگاه اقتصادي از پتانسيل و توانمندي هاي بزرگ ترين فولادساز خاورميانه بهره مند شوند.

هیات مدیره شرکت فولاد آلیاژی ایران دستخوش یک تغییر شد.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها در حاشیه منفی معامله شدند.جم به عنوان لیدر گروه بیش از 25 میلیون سهم معامله شد که تقریبا همه این حجم در ساعات اولیه بازار به صورت معامله بلوکی در قیمت970 تومان  انجام شد و در نهایت با حدود 1 درصد مثبت ،در همان قیمت بلوکی به کار خود پایان داد، خود را برای معامله فردا آماده کرد و با 21 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذاشت.نمادهای شتوکا،ساینا و شپارس با صف خرید بسته شدند.شیراز که امروز با حدود 50 میلیون حجم معاملات پرحجم ظاهرشد که 49 میلیون آن به صورت بلوکی در قیمت 279 تومان صورت گرفت این نماد با 0.5 درصد در قیمت پایانی معامله بلوکی به معاملات خود خاتمه داد.شسینا بدون تحرک سهامدارن حقوقی تنها نماد صف فروشی گروه بود.شفن در گزارش اولین پیش بینی 95 سود خود را با 204 تومان اعلام کرد که نسبت به سال مالی قبل با کاهش 43 درصدی روبه رو شد.این نماد با حجم معاملات کم بدون تحرک سهامداران حقوقی وبا افت 0.05 درصدی ودر قیمت 1,521تومان به روز خود پایان داد.

پتروشیمی لرستان با ظرفیت سالانه 300 هزار تن اتیلن سبک و سنگین خطی روز 14 اردیبهشت ماه با حضور معاون اول رئیس جمهوری افتتاح می شود .عملیات اجرایی شرکت پتروشیمی لرستان از مهرماه 1388 آغاز شده است.

در برقی ها، بکاب با رنج های مثبت سهامداران حقیقی به صف خرید رسید. بنیرو که روز گذشته پس از پشت سر گذاشتن روند صعودی چند روزه صف خود را عرضه کرده بود امروز با صف فروش به کار خود پایان داد. در معاملات امروز نماد بترانس نیز نوسانات مثبتی را شاهد بودیم و علیرغم عرضه حقوقی در محدوده صفر مثبت به معاملات خود خاتمه داد؛ امروز همچنین شاهد جابجایی 30 میلیون سهم در بازار خرده فروشی و به قیمت 12500ریال بودیم. سایر نمادهای گروه اغلب در محدوده منفی معامله شدند.

گروه پالایشی به جز 3 نماد شپاس،شرانل و شاوان بقیه نمادها با معاملات منفی همراه بودند.ونفت با 4 واحد منفی تاثیر گذار در شاخص،در حالی که رو خود را در محدوده صفر تابلو شروع کرده بود دربین سهامداران حقیقی بیش از 11 میلیون سهم جابه جا و با افت 4 درصدی ،درقیمت 257 به معاملات خود خاتمه داد، درصدر گروه قرار گرفت.در نماد شسپا 2 معامله بلوکی 4 میلیونی در قیمت 820 تومان انجام شد.شبندر کار خود را در قیمت صفر تابلو شروع کرد وبا 96 درصد فروشنده حقیقی بیش از 28 میلیارد ریال دادوستد شد ودر پایان با افت 2 درصدی ،در قیمت 501 تومان معاملات خود را به اتمام رساندودر رتبه بعد از ونفت قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار شانا بیژن زنگنه، صبح امروز (یکشنبه، ١٢ اردیبهشت ماه) پس از دیدار با کانگ هو این، وزیر امور زمین، زیربنایی و حمل و نقل کره جنوبی در جمع خبرنگاران درباره حجم فروش نفت و میعانات گازی ایران به کره جنوبی پس از لغو تحریمها، اظهارکرد: فروش نفت و میعانات گازی ایران به کره جنوبی با ٣٠٠ هزار بشکه افزایش در روز به ٤٠٠ هزار بشکه رسیده است .وی افزود: این مقدار، پیش از لغو تحریمها یکصدهزار بشکه در روز بود .

در آکنتور، امروز خبری شنیدیم از معافیت مالیاتی افزایش سرمایه این شرکت؛ به نقل از فارس، مدیر عامل کنتور سازی ایران ضمن اعلام معافیت مالیاتی افزایش سرمایه 125 درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی های این شرکت، گفت: آکنتور” برای ثبت افزایش سرمایه 125 درصدی خود در انتظار صدور مجوز از سوی سازمان بورس است و این میزان افزایش سرمایه بخشی از افزایش سرمایه 400 درصدی این شرکت است که مابقی آن از محل سود انباشته و مطالبات حال شده سهامداران تامین خواهد شد . معاملات امروز این نماد پس از دو روز نوسانات مثبت مجددا با روندی نزولی همراه شد و افت 4 درصدی را تجربه کرد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب