اخبار و گزارش بورس دوشنبه 13 اردیبهشت 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 99 واحد کاهش یافت و به رقم 78,285 واحد رسید. که نمادهای جم با 32 واحد ، تاپیکو با 27 واحد و فملی با 25 واحد بیشترین تاثیر  منفی و همچنین نمادهای خساپا با 50 واحد ، اخابر با 24 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 337 میلیارد تومان رسید که نماد خودرو با رقمی حدود 48 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل بیش از 2 واحد کاهش یافت و به رقم 800 واحد رسید . نمادهای  شتران، زاگرس و میدکو بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 122 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با رقمی حدود 17 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . 

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3460 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 45 هزار تومان رسید

 

مهم ترین اخبار اقتصادی

حسن روحانی روز گذشته یک بار دیگر از منتقدان برجام گلایه کرد و گفت:«عده‌ای می‌گویند ما در سایه تحریم زندگی خوبی داشتیم، چرا زندگی خوب ما را برهم زدید؟!» رئیس‌جمهور همچنین در مراسم روز جهانی کارگر تاکید کرد: «امروز با تلاش دیپلمات‌های کشورمان سد بزرگی از پیش پای ملت و کارگران برداشته شده و برجام راه را برای حرکت به سمت تعالی ملت ایران باز کرده است.» به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، روحانی دیروز در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: «مردم در این انتخابات بهترین‌ها را برگزیدند و خوشحالیم مجلس شورای اسلامی که از خردادماه شروع به کار خواهد کرد، هماهنگی بیشتری با دولت داشته باشد و دولت بتواند به وعده‌هایی که به مردم داده عمل کند و عهدی را که با همدیگر در خرداد 92 داشتیم به‌خوبی به مقصد برسانیم.»رئیس‌‌جمهوری، کارگران را افتخار دولت و ملت دانست و تاکید کرد : «کارگران کشور بی توجه به برخی سخنان ناامیدکننده، متحد، منسجم و امیدوار به آینده روشن، به کار و تلاش برای ساختن ایران اسلامی ادامه دهند و بدانند دولت نیز با همه توان و قدرت پشتیبان آنان خواهد بود.» رئیس‌‌جمهور با ابراز خوشحالی از اینکه در این دولت حقوق کارگران و کارمندان از نرخ تورم بالاتر بوده است، گفت: «ایجاد چنین شرایطی گام بسیار مهمی بود که دولت یازدهم برداشته است

دنیای اقتصاد : مرکز پژوهش‌های مجلس در یک گزارش مفصل تحلیلی، راز ماندگاری نرخ‌های تورمی مزمن و دورقمی در اقتصاد ایران طی چهار دهه گذشته را بررسی کرده و با بیان عدم استقلال سیاست‌گذار پولی، نقش عواملی مثل سیاست‌های بودجه‌ای در ایجاد تورم را مهم‌تر از بانک مرکزی ارزیابی کرده است. این ارزیابی توضیح می‌دهد که با وجود ممنوعیت استقراض دولت از بانک مرکزی در سال 1379، از دهه هشتاد به بعد این عامل تورم تغییر شکل صوری داده و به شکل زنجیره بدهی‌ها بین مثلث دولت، بانک‌ها و بانک مرکزی درآمده و به رشد پایه پولی و تورم دامن زده است. براساس یافته‌های بازوی پژوهشی مجلس، نگاهی به تجربه سال‌های اخیر حاکی از اهمیت تبصره‌های بودجه در ایجاد تورم است و به‌طور معمول در فرآیند تبدیل لوایح به قوانین بودجه نیز، بندهای تورم‌زای بیشتری به آنها اضافه شده است. بر اساس این متن و به‌ترتیب اهمیت اثرگذاری بر تورم، هفت مسیر «استفاده از منابع بانك مركزي»، «استفاده از منابع بانك‌ها»، «استفاده ريالي از منابع صندوق توسعه ملي»، «تكليف به بانك‌هاي عامل براي اعطاي وام با استفاده از منابع دولتي » ، «تكليف به بانك‌هاي عامل براي پذيرش وثايق»، «سياست ارزي» و «كاهش استقلال بانك مركزي» در بودجه وجود دارد که برای کنترل تورم در قوانین بودجه سنواتی آتی، سیاست‌گذار باید آنها را مورد توجه قرار دهد .

 

در گروه های دیگر چه خبر بود ؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد معاملات مثبتی در اکثر نمادها بودیم خاور لیدر گروه بود این نماد امروز بیش از 209 میلیون سهم معامله شد خاور قیمت پایانی 1561 ریال را تجربه کرد و با صف خرید بیش از 65 میلیونی به کار خود پایان داد. یکی از دلایل اقبال امروز این نماد پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه بوده است . خودرو مثبت شد ایران خودرو در محدوده منفی معاملات خود را آغاز نمود که با تقاضا همراه شد و در آخر با افزایش 1 درصدی به قیمت 3884 ریال رسید و بیش از 125 میلیون سهم معامله شد . نمادهای خساپا ، خاهن ، خمهر با صف خرید بسته شدند . که ساپیا امروز بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل گذاشت . خپارس با معاملات مثبت به کار خود پایان داد این نماد در محدوده منفی روز خود را آغاز نمود و روند مثبتی را در پیش گرفت که در آخر در محدوده صفر مثبت به معاملاتش خاتمه و با قیمت 1711 ریال بیش از 41 میلیون سهم معامله شد . نمادهای خکاوه ، ورنا افزایش قیمتی 1 درصدی را پشت سرگذاشتند . خرینگ 3 درصد مثبت شد و با قیمت 1401به معاملاتش پایان داد و بیش از 13 میلیون سهم معامله شد .خاذین صف فروش شد این نماد امروز با کاهش 2 درصدی در قیمت پایانی خود به معاملاتش پایان داد . خبهمن در محدوه صفر مثبت به کار خود پایان داد همچنین شاهد خرید 45 درصدی سهامداران حقوقی در این نماد بودیم . خنصیر با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم امروز متوقف شد . خکار ، خفنر از دیگر نمادهای صف خرید گروه بودند .

به گزارش خبر خودرو، عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان از ارائه پیشنهادی به دولت به منظور رفع مشکل نقدینگی قطعه سازان خبر داد و گفت : به منظور رفع مشکل نقدینگی واحدهای کوچک و متوسط که به لحاظ تعدادی 96 درصد و به لحاظ ارزشی 20 تا 25 درصد از صنعت قطعه سازی را شامل می شوند پیشنهادی ارائه شد تا پرداخت مطالبات این واحدها یک ماهه  شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا، اصلاحیه آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو چندی پیش از سوی معاون اول رییس جمهوری ابلاغ شد.

در گروه فلزات اساسی شاهد معاملات مثبتی در بیشتر نمادها بودیم .ذوب که امروز بیش از 63 میلیون سهم معامله شد در صدر معاملات گروه قرار گرفت . این نماد امروز رشد 4 درصدی را تجربه و به قیمت پایانی 2767 ریال رسید و در آخر نیز با صف خرید به کار خود پایان داد. فولاد معاملات متعادلی را پشت سرگذاشت و در محدوده صفر مثبت به معاملاتش خاتمه داد فولاد به قیمت 1385 ریال رسید و بیش از 36 میلیون سهم معامله شد که بیش از 58 درصد حجم معاملات امروز بین سهامداران حقوقی نماد بود . ارفع صف خرید بود این نماد امروز را هم با تقاضا آغاز نمود و بیش از 24 میلیون سهم معامله شد رفع با رشد بیش از 4 درصدی به قیمت 2871 ریال رسید و با صف خرید 13 میلیونی به معاملاتش پایان داد .نمادهای هرمز ، فنوال با صف خرید همراه بودند . فولاژ امروز با اقبال همراه شد این نماد با رشد 4 درصدی قیمت 1808 ریالی را پشت سرگذاشت و با صف خرید بیش از 45 میلیون سهم به معاملاتش پایان داد همچنین شاهد معامله بلوکی در این نماد بودیم این معامله به حجم 7 میلیون سهم و با قیمت پایه هر سهم 1724 ریال در نماد فولاژ 2 و در بازار خرده فروشی صورت گرفت . نمادهای فولای ، فمراد با صف خرید همراه بودند . نمادهای فباهنر ، فملی ، وتوکا با کاهش 1 درصدی به کار خودشان پایان دادند .

مدیرعامل شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) خواستار تعرفه‌گذاری روی واردات شمش آلومینیوم به کشور شد. مجید پورعطار در گفت‌وگو با خبرنگار ماین نیوز در پاسخ به این سوال که آخرین وضعیت تعرفه‌های واردات آلومینیوم به کجا رسید؟ توضیح داد: واردات شمش آلومینیوم در حال حاضر بدون تعرفه است و در همین حال شرکت آلومینیوم المهدی هرمزال نیز عرضه‌ای در بورس ندارد و این شرایط ایرالکو را با یک خطر جدی مواجه کرده است.

معامله بيست هزار تن شمش بلوم (150×150)5SP در بورس کالاي ايران اتفاقي بود که باعث شد کارشناسان، بازار فولاد را در مسير ورود به ثبات ارزيابي کنند.

نمادهای گروه بانکی همچنان بدون تغییر قیمت چندانی در حال درجا زدن بودند و اغلب در محدوده صفر تابلو به کار خود پایان دادند. تنها چند نماد وسینا، وپست و سمایه توانستند وارد محدوده مثبت شوند که در این میان وپست بیشترین رشد را داشت و توانست در قیمت 2095 ریال صف خرید کم حجمی تشکیل دهد. در وسینا که طی گزارش حسابرسی شده خود EPS سال مالی 95 را با تعدیل مثبت 2.5 درصدی نسبت به گزارش قبلی مبلغ 271 ریال پیش بینی کرده، حدود 4 میلیون سهم معامله شد.

در گروه محصولات غذایی امروز شاهد افزایش تقاضا در نماد غپاک بودیم؛ غپاک که هفته گذشته پس از تصویب افزایش سرمایه 438 درصدی از محل مازاد تجدید ارزیابی داراییها در قیمت 188 تومان به تابلوی معاملات بازگشت و تا روز گذشته معاملات مثبتی را دنبال کرده، امروز با رنج های مثبت حقوقی به صف خرید رسید و در پایان با حجم معامله 44 میلیونی به معاملات خود خاتمه داد. گفتنی است این نماد با شایعه آگهی فروش بلوکی در قیمت 400 تومان همراه است. غالبر، غاذر و غشان دیگر نمادهای صف خرید گروه بودند. وبشهر همچنان در محدوده 250 تومان در نوسان بود؛ گنجینه آرمان شهر نیز همچنان در این نماد خریدار است.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند. نماد شیراز در حالی که دیروز تاپیکو در حدود 50 میلیون سهم فروخته بود امروز با قیمنت منفی روز خود را شروع کرد ودر نهایت در بین سهامداران حقوقی بیش از 140 میلیارد ریال معامله شد ودر نهایت بدون رشد با قیمت دیروز 279 تومان به کار خود پایان داد ،صدر نشین گروه شد.نمادهای پارس،ساینا و شتوکا در سقف قیمتی خود بسته شدند.شپدیس با 2 واحد مثبت تاثیر گذار در شاخص ،بیش از 2 میلیون سهم در بین سهامداران حقوقی دادو ستد شد که 87 درصدآن به صورت معامله بلوکی در دقایق انتهایی بازار با میانگین قیمتی 925تومان انجام شد این نماد در پایان با 2 درصد رشد ودر قیمت 943 تومان به کار خود خاتمه داد، در تبه بعد از شیراز قرار گرفت.شسینا بدون تحرک سهامداران حقوقی و حجم پائین با صف فروش کوچکی به روز خود پایان داد.شپلی که 12 روز کاری جهت برگزاري مجامع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي – عمومي فوق العاده،متوقف شده است امروز در جدیدترین گزارش خود زیان هر سهم را مبلغ 1,965 ریال اعلام نموده است .این در حالی است که نسب به گزارش قبلی زیان خود را 54 درصد افزایش داده است .این شرکت در 3 ماهه 477 ریال زیان شناسایی نمود.

مهدی شریفی نیک نفس در گفتگو با خبرنگار شانا، اظهار کرد: شرکت بازرگانی پتروشیمی به تازگی با یک هیئت اتریشی مذاکره کرده است که در پایان به امضای یادداشت تفاهم منجر شد، صحبتهای اولیه این همکاری همزمان با سفر رئیس جمهوری ایران به اتریش انجام شده بود .

در گروه پالایشی به جز شبهرن بقیه نمادها در حاشیه منفی معامله شدند.شبندر که روز خود را باقیمت منفی شروع کرده بود بیش از 16 میلیون سهم جا به جا شد که در حدود 11 میلیون آن در ساعات اولیه بازار در میانگین قیمتی 495 تومان صورت گرفت ودر نهایت با افت 0.7 درصدی ،در قیمت پایانی 497 تومان به کار خود پایان داد، لیدر گروه شدوبا 12 واحد منفی برشاخص تاثیر گذاشت.پرحجم ترین سهم گروه ونفت بدون تحرک سهامداران حقوقی بیش از 5 میلیون سهم دادو ستد شد ودر ادامه روند منفی خود در نهایت با افت 1 درصدی ودر قیمت 254تومان معاملات خود را به اتمام رساند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از سنگاپور، در نخستین ساعتهای معاملات امروز بازار نفت در آسیا، قیمت نفت کاهش یافت زیرا تأثیر منفی رشد تولید نفت سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) قویتر از تأثیر مثبت کاهش تولید آمریکا و کاهش ارزش دلار بود .بانک استرالیا-نیوزلند (ای ان زد) با اشاره به تأثیر منفی رشد تولید نفت اوپک بر بازار، اعلام کرد: کاهش قیمت دلار نتوانست معامله گران را به اندازه کافی ترغیب کند .

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد: در شرایط عادی تا اواخر سال جاری و طی سال ۲۰۱۷ میلادی بازار جهانی نفت به تعادل خواهد رسید .بیرول ادامه داد: در یک چشم انداز عادی از رشد اقتصاد جهانی ما باید بیشتر شاهد روند افزایشی قیمت نفت باشیم تا کاهش آن.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب