اخبار و گزارش بورس سه شنبه 14 اردیبهشت 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مهمترین اخبار بورس

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 240 واحد کاهش یافت و به رقم 78,044 واحد رسید. که نمادهای شبندر با 42 واحد ، شپنا با 34 واحد و فارس با 33 واحد بیشترین تاثیر  منفی و همچنین نمادهای اخابر با 93 واحد ، وبملت با 46 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 484 میلیارد تومان رسید که نماد خودرو با رقمی حدود 33 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل بیش از 1 واحد کاهش یافت و به رقم 798 واحد رسید . نمادهای  زاگرس، شتران و شاوان بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 158 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با رقمی حدود 7 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . 

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3458 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 48 هزار تومان رسید

 

مهم ترین اخبار اقتصادی

سفر تاریخی رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی به ایران پس از 54 سال از آغاز روابط سیاسی که با بازتاب گسترده از سوی رسانه‌های داخلی و خارجی مواجه شده، حکایت از اهمیت ایران در فضای پسابرجام دارد؛ دوران جدیدی که می‌تواند روابط پایدار جمهوری اسلامی ایران و جمهوری کره‌جنوبی را به روابط راهبردی تبدیل کند .رئیس‌جمهوری ایران با تاکید بر تصمیم تهران و سئول برای تبدیل روابط تجاری دو کشور به روابط راهبردی و ریشه‌دار اقتصادی ابراز کرد که دو طرف تصمیم گرفته‌اند سطح روابط اقتصادی خود را به سه برابر میزان موجود یعنی 18 میلیارد دلار افزایش دهند. همزمان رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی نیز با اشاره به ترسیم چشم‌اندازی از روند توسعه روابط تهران – سئول گفت در جریان این سفر نخستین بیانیه مشترک دو کشور صادر خواهد شد و این می‌تواند راهنمای خوبی برای توسعه روابط تهران – سئول باشد. اقتصاد کره‌جنوبی، چهارمین اقتصاد بزرگ آسیا و سیزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا است. این کشور یکی از بزرگ‌ترین خریداران نفت ایران به شمار می‌رود . به گزارش «پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری» حسن‌روحانی روز دوشنبه پس از پایان نشست مشترک هیات‌های عالی‌رتبه ایران و کره‌جنوبی و امضای 19 سند همکاری، در نشست مشترک خبری با همتای کره‌ای خود گفت: «روابط جمهوری اسلامی ایران و کره‌جنوبی به‌عنوان دو کشور مهم در منطقه خاورمیانه و شرق آسیا بسیار حائز اهمیت است و دو کشور طی 54 سال گذشته همواره از روابط مثبت و سازنده‌ای برخوردار بوده‌اند.» رئیس‌‌جمهوری با بیان اینکه در جریان سفر خانم «پارک گئون هی» به ایران توافقات مهمی انجام شده است، افزود: «یکی از این توافقات تبدیل روابط تجاری دو کشور به روابط راهبردی و ریشه‌دار است که برای ایجاد این تحول بزرگ، شرکت‌های کره‌جنوبی به سرمایه‌گذاری و فعالیت‌های مشترک اقتصادی با ایران مبادرت خواهند کرد و در کنار این فعالیت‌ها فناوری‌های پیشرفته وارد ایران خواهد شد.» روحانی با اشاره به اینکه برای ایجاد تحرک جدید اقتصادی بین تهران و سئول لازم است فعالیت‌های کارگزاری بانک‌های دو کشور آغاز شود که در جریان مذاکرات خود در این مورد بحث و تبادل‌نظر کردیم، ابراز کرد: «19 سند بین مقامات دولتی دو کشور به امضا رسید و اسناد متعدد دیگری نیز توسط بخش‌های خصوصی ایران و کره‌جنوبی به امضا خواهد رسید و دو طرف تصمیم گرفتیم رقم مبادلات تجاری خود را از حدود 6 میلیارد دلار کنونی به سه برابر یعنی 18 میلیارد دلار افزایش دهیم

 

در گروه های دیگر چه خبر بود ؟

در گروه محصولات شیمیایی شاهد معاملات متعادلی بودیم.جم لیدر امروز گروه ،امروز هم در ادامه روند معاملاتی نزولی خود روز را با قیمت منفی شروع کرد و در حالی بیش از 6 میلیون سهم در بین سهامداران حقوقی معامله شدکه 5 میلیون آن به صورت معامله بلوکی در قیمت 960 تومان صورت گرفت. این نماد با افت 0.24 درصدی ودر قیمت 953 تومان به کار خود پایان دادوبا 5 واحد منفی برشاخص تاثیر گذار بود.نمادهای شدوص، وپتر،شتوکا، شمواد،شلعاب، شپارس، شکلر، ساینا، شسینا، شکلرح با صف خرید بسته شدند. شیراز که پرحجم ظاهرشد  در حدود 13 میلیون هم دادوستد شد، 12 میلیون آن به صورت معامله بلوکی در قییمت 279 تومان در ساعات اولیه بازار انجام شد.این نماد بدون تغییر ودر قیمت 279 تومان روز خود را به اتمام رساند. پارسان در محدوده صفر تابلو آغاز به کار کرد با 94 درصد خریدار حقیقی در حدود 4 میلیارد ریال جابه جاشد، با افت 1 درصدی وقیمت 234 تومان به معاملات خود خاتمه داد.در این نماد شنیده ها حاکی از این است که می خواهد از چند شرکت خارجی فایناس دریافت کند.

امروز اسحاق جهانگیری معاون نخست رییس جمهوری با همراهی بیژن زنگنه وزیر نفت به خرم آباد رفتند تا مجتمع پتروشیمی لرستان را به صورت رسمی افتتاح کنند .در این مراسم بیژن زنگنه گفت: امسال که سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل است سال بسیار مهمی برای واحدهای پتروشیمی به شمار می رود زیرا همانطور که گفتم امسال ٩٦٠ هزار تن به ظرفیت تولید پلی اتیلن و دیگر واحدهای پلیمری در واحدهای موجود در مسیر در خط لوله اتیلن غرب اضافه می شود؛ ضمن این که ظرفیت تولید پلی اتیلن پتروشیمی کاویان نیز تا پایان ا مسال به حدود ٢ میلیون تن خواهد رسید .

در گروه کانی های غیر فلزی امروز معاملات خوب و پرحجمی را در نماد کاذر شاهد بودیم ؛ رنج های مثبت در ساعت اولیه بازار معاملات این نماد را به صف خرید رساند و علیرغم اینکه فروش حقوقی چندین بار موجب عرضه صف این نماد شد در نهایت با صف فروش کم حجمی در قیمت 173تومان به کار خود پایان داد. معاملات کتوکا، کساپا و شلیا نیز با صف خرید خاتمه یافت. کسرا نیز که طی یک هفته اخیر بازدهی 30 درصدی را نصیب سهامداران خود کرده امروز نیز به حداکثر آستانه قیمتی روزانه رسید و با قیمت پایانی در محدوده 3.5 درصد معاملاتش پایان یافت. کرازی نیز که روز گذشته برخی سهامداران حقیقی آن خریدار آن بودند امروز در ساعت پایانی بازار به صف خرید رسید. تنها سه نماد کفرا، کسرام و کفپارس در این گروه معاملات خود را در محدوده منفی به پایان رساندند.

در گروه پالایشی به جز ونفت بقیه نمادها در حاشیه منفی معامله شدند.ونفت در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 3 میلیون سهم معامله شد ودر نهایت با رشد 2 درصدی در قیمت 258 تومان به معاملات خود پایان داد و در صدر گروه قرار گرفت .شبندر به عنوان سومین سهم تاثیر گذار در شاخص با 42 واحدمنفی،با ارزش معاملات بیش از 26 میلیارد ریالی و حضور کمرنگ سهامداران حقوقی با افت 2 درصدی در قیمت 484 به روز خود خاتمه دادودر رتبه بعد از ونفت قرار گرفت.

به گزارش شبکه بلومبرگ، قیمت نفت دیروز (دوشنبه ١٣ اردیبهشت) برای دومین روز پیاپی کاهش یافت، زیرا رشد چشمگیر تولید نفت در عراق در ماه آوریل سال جاری میلادی سبب شد نگرانیها درباره استمرار عرضه مازاد نفت در بازارهای جهانی، بیشتر شود .

در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد معاملات منفی ای در اکثر نمادها بودیم . خاور پر حجم ترین نماد گروه بود که بیش از 180میلیون سهم معامله شد . خاور قرمز پوش بود این نماد در حالیکه آخرین معامله خود را با قیمت 1493 ریال و با کاهش 4 درصدی انجام داد که قیمت پایانی خود را در محدوه صفر منفی نگه داشت و در آخر به قیمت 1553 ریال رسید خودرو مثبت بود این نماد با قیمت پایانی 3933 ریالی به معاملاتش پایان داد و بیش از 85 میلیون سهم معامله شد ایران خودرو رشد 1 درصدی را شاهد بود . خساپا در محدوده صفر مثبت باقی ماند و قیمت پایانی 1631 ریال را تجربه کرد و بیش از 45 میلیون سهم معامله شد .نمادهای خاهن ، خمهر ، ختراک ؛ خوساز از مثبت های گروه بودند که با صف خرید به کار خودشان پایان دادند . نمادهای خزامیا ، ختوقا کاهش 1 درصدی را پشت سرگذاشتند .خرینگ از منفی های قطعه سازها بود که با کاهش 3 درصدی همراه شدو با قیمت پایانی 1355 ریال نزدیک به محدوده کف قیمتی به معاملاتش پایان داد. خکار با افزایش 3 درصدی روز مثبتی را برای خود رقم زد و با قیمت پایانی 26 تومان برای روز معاملاتی بعد خود را آماده کرد . نمادهای خدیزل ، خمحرکه با کاهش 1 درصدی همراه شدندو با معاملات منفی به کار خودشان پایان دادند .

منصور معظمی عصر دوشنبه درباره همکاری های جدید با خودروسازان خارجی گفت: با توجه به نهایی شدن همکاری سایپا با شرکت سیتروئن، قرار شده این خودروساز فرانسوی منابع مالی لازم را تامین کند .به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، وی افزود: سرمایه گذاری در سایت کاشان شرکت سایپا – بعنوان آورده شرکت سایپا – انجام خواهد شد .معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: مقرر شده که همکاری شرکت سیتروئن و سایپا به صورت مشارکتی برابر (50-50) باشد و قرار است جدیدترین مدل های شرکت سیتروئن در این مجموعه تولید شود .رئیس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران افزود: ویژگی این قراردادها این است که باید درصد قابل توجهی از تولیدات انجام شده در کشورمان وارد بازارهای بین المللی شود؛ این همکاری علاوه بر جذب سرمایه خارجی و همچنین دستیابی به پلت فرم مدل های جدیدی از شرکت سیتروئن، به بخشی از بازار خودرو منطقه نیز دست یابیم.

در گروه فلزات اساسی شاهد معاملات مثبتی در اکثر نمادها بودیم فملی با بیش از 38 میلیون سهم در صدر معاملات گروه قرار گرفت و در محدوده صفر مثبت به کار خود پایان داد این نماد امروز قیمت پایانی 1739 ریالی را تجربه کرد این در حالی است که بیش از 90 درصد حجم معاملات این سهم مربوط به معاملات بین سهامداران حقوقی بوده است . وتوکا با افزایش 3 درصدی به کار خود پایان داد این نماد امروز قیمت پایانی 1461 ریالی را پشت سرگذاشت و بیش از 37 میلیون سهم معامله شد همچنین شاهد فروش 67 درصد ییهامداران حقوقی در این سهم بودیم . شاهد صف خرید در نمادهای فولاژ ، فنوال ، فولای بودیم . ذوب با افزایش 1 درصدی به معاملات امروزش پایان داد . فولاد منفی شد و در محدوده صفر منفی به کار خود پایان داد و قیمت پایانی 1377 ریالی را تجربه کرد . روند صعودی ارفع امروز بالاخره متوقف شد ارفع پس از آنکه بیش از 13 میلیون سهم معامله شد دبه محدوده صفرز منفی رسید این در حالی است که آخرین معامله خود را با کاهش 2 درصدی انجام داد . نمادهای فلوله ، فزرین از منفی های همراه با صف فروش بودند .

به گزارش ماین نیوز، معاون بهره برداری شرکت فولادهرمزگان گفت: کارکنان پرتلاش شرکت فولادهرمزگان در نخستین ماه از سالجاری با ثبت 42 ذوب و تولید 4941 تن تختال، رکورد روزانه تولید در بخش فولاد سازی را شکستند.

مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان از افزایش قابل توجه صادرات محصول نهایی مجتمع در دو ماهه اخیر خبر داد. برای اولین بار در فولاد خراسان همکاران پرتلاش واحد فولادسازی موفق به تولید شمش با ابعاد 130*130 میلیمتر شدند.

مهدی کرباسیان در گفت‌وگو با خبرنگار ماین نیوز با اشاره به اینکه ایمیدرو امروز به صورت مستقیم دو یادداشت تفاهم با شرکت پوسکو کره جنوبی امضا کرد، افزود: این تفاهم‌نامه‌ها بعد از مذاکرات طولانی و مکرر ما با شرکت پوسکو امضا شد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب