اخبار و گزارش بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس حدود 11 واحد کاهش یافت و به رقم 78,033 واحد رسید. که نمادهای وبملت با 43 واحد و  فولاد با 31 واحد بیشترین تاثیر  منفی و همچنین نمادهای پارسان با 53 واحد و حکشتی با 44 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 321 میلیارد تومان رسید که نماد خودرو با رقمی بیش از 48 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

 

در بازار فرابورس شاخص کل کمتر از 1 واحد کاهش یافت و در همان محدوده 798 واحد باقی ماند. نمادهای  بمپنا، شتران و ذوب بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 260 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با رقمی بیش از 3 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . 

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3443 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 33 هزار تومان رسید.

 

مهم ترین اخبار اقتصادی

دنیای اقتصاد : مسوولان بانک مرکزی از استراتژی اعتباردهی سیاست‌گذار پولی در سال 1395، رونمایی کردند. بر این اساس، سه محور اصلاحی در راستای تسهیلات‌دهی معرفی شده است. در محور نخست، برخی از محدودیت‌های اعتباردهی برای بنگاه‌هایی که با مشکل «مطالبات غیرجاری»، «چک‌های برگشتی» و «نسبت مالکانه کمتر از 75 درصد» وجود داشت، از میان برداشته و تلاش شده که موتور بنگاه‌های غیرفعال نیز از طریق تزریق وام به حرکت درآید. در محور دوم نیز از نرخ سود وام‌های اعتباری با تخصیص منابع سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کاسته خواهد شد تا هزینه تامین مالی برای بنگاه‌ها کاهش یابد . موضوع محور سوم نیز تسهیل وثایق مورد نیاز بنگاه‌ها است که به گفته مسوولان، ضمانت صندوق سرمایه‌گذاری صنایع کوچک، مورد قبول خواهد بود. با این رویکرد در سال جاری اعتباردهی معطوف به بنگاه‌های کوچک و متوسط فعال و غیرفعال خواهد بود. این در حالی است که در سال‌های گذشته، هدف‌گذاری اصلی اعتباردهی، به سوی بخش سرمایه در گردش بنگاه‌ها بود. مسوولان بانک مرکزی امیدوارند با این تغییر نگرش، منابع اعتباردهی در خدمت تولید و بهبود رشد اقتصادی در سال‌جاری قرار گیرد و سیاست‌های اعتباری این نهاد، بتواند مسیر را برای خروج از تنگناهای اعتباری میسر سازد .

دنیای اقتصاد : بورس تهران روز گذشته میزبان 13 کشور جهان در هشتمین کنفرانس بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی (ICM) بود. در این کنفرانس که با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس سازمان بورس، مدیران ارشد بازار سرمایه و بسیاری از سرمایه‌گذاران کشورهای اسلامی و اروپایی اعم از چین، هند، آلمان، بریتانیا، روسیه، فرانسه، یونان و سوئیس همراه بود، شرکت‌کنندگان به بررسی پتانسیل‌های بازار سرمایه ایران و استفاده هر چه بیشتر از ابزارهای اسلامی در بازار‌های جهان پرداختند. علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد کشورمان، در سخنانش بازار بدهی ایران را یک فرصت استثنایی سرمایه‌گذاری برای خارجی‌ها دانست و اوراق صکوک را به‌عنوان اوراقی کم ریسک و پربازده برای سرمایه‌گذاری پیشنهاد کرد. در ادامه نیز مصباحی مقدم از پرداخت 27 هزار میلیارد تومان بدهی دولت با اوراق منتشرشده در بودجه سال جاری خبر داد و افزود: پیش‌بینی می‌شود طی سال جاری تبدیل بدهی‌های دولت به اوراق هیچ آثار تورمی نداشته باشد .

 

 

در گروه های دیگر چه خبر بود ؟

در گروه حمل و نقلی، که سهام شرکت های آن مدتی در حال در جا زدن هستند، حکشتی و حریل با نوسانات مثبتی همراه بودند. سایر نمادهای گروه اغلب در محدوده منفی معامله شدند. در خبرهای امروز، مدیرعامل شرکت کشتیرانی در گفتگو با رادیو سهام ضمن اعلام رفع برخی مشکلات این صنعت، بیان داشت: بروز هر گونه اتفاق مثبتی برای رسیدن به سودآوری نیاز به زمان دارد. خطوط کشتیرانی ایران به اروپا حدود ۷ سال قطع بود. این خطوط مجددا راه اندازه شده اند و خطوط آنتورپ، جنوا و هامبورگ برقرار هستند. خط کشتیرانی از خلیج فارس به برزیل و آرژانتین هم احیا شده است . بحث برقرار شدن خطوط یک مسئله است و بحث همکاری، یک مسئله دیگر است. شرکای خارجی برای اینکه کاملا اعتماد کنند و برگردند، زمان می خواهند . وی در ادامه به مشکلات بیمه کشتی های ایرانی اشاره کرد و گفت:این موضوع هم یکی از مسائلی بود که با برجام حل شده است و دیگر در این رابطه مشکلی نداریم . امروز همچنین اظهار نظر حسابرسی در خصوص افزایش سرمایه این شرکت بر روی کدال قرار گرفت؛ طبق این اطلاعیه،در صورت موافقیت سازمان بورس و تصویب مجمع سرمایه حکشتی با افزایش 14.5 درصدی از مبلغ 16.393 به مبلغ 18.770 میلیارد ریال خواهد رسید.

در گروه خودرویی در ابتدای ساعات معاملات شاهد روندی مثبت در اکثر نمادهای این گروه بودیم تا جایی که نماد خودرو توانست برای لحظاتی صف خرید تشکیل دهد ولی درادامه این عرضه بود که بر تقاضا غلبه کرد و شاهد افزایش فشار فروش بودیم تا جایی که برخی نمادها از جمله خاور به صف فروش تبدیل شدند . 

وزارت صنعت،معدن و تجارت به همراه اتاق اصناف و همچنین فدراسیون واردات، مشغول تدوین قانونی است که طبق آن، شرایط و ضوابط نهایی واردات خودرو به کشور در پساتحریم، مشخص خواهد شد .به‌عبارت بهتر، این «قانون» مشخص می‌کند که خودروهای خارجی در آینده (دورانی که همه تحریم‌ها طبق توافق هسته‌ای و برجام، کنار رفته‌اند)، با چه شرایطی می‌توانند وارد کشور شوند. آن طور که فرهاد احتشام‌زاد رئیس انجمن واردکنندگان خودرو به «دنیای اقتصاد» می‌گوید، در حال حاضر ترکیبی از وزارت صنعت، معدن و تجارت، اتاق اصناف و فدراسیون واردات، مشغول کار روی تدوین «قانون جامع واردات خودرو» هستند، اما مشخص نیست چه زمانی دستورالعمل و آیین‌نامه نهایی مشخص شود. وی با اشاره به اینکه قانون جدید براساس استراتژی وزارت صنعت، معدن و تجارت تدوین خواهد شد، می‌افزاید: مبنای کلی «قانون جامع واردات» استراتژی 1404 خودرو است که می‌گوید حجم واردات خودرو به کشور می‌تواند تا 10 درصد تولید داخل باشد؛ به عنوان مثال، اگر در سال 1404، سه میلیون خودرو در کشور به تولید برسد، واردات تا 300 هزار دستگاه مجاز است.

در گروه فولادی و معدنی، همچنان شاهد معاملات قرمز رنگ در نمادهای این گروه می باشیم . فولاد مبارکه و فولاد خوزستان در این گروه با توجه به روند رشد فولادی جهانی وضعیت بهتری برای رشد دارند. فولاد هرمزگان در این گروه با رشد قیمتی خوبی همراه بوده است و توانسته است بازدهی خوبی به سهامدارنش بدهد هرمز امروز در محدوده 3 درصد مثبت معامله شد.

رییس هیات عامل ایمیدرو تاکید کرد: برای توسعه بخش معدن در کشور نیاز به تدوین مدل سرمایه گذاری و معافیت های قانونی ۷ تا ۱۰ ساله داریم .مهدی کرباسیان در نشست هم اندیشی اعضای هیات عامل ایمیدور با رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران و اعضای هیات رییسه این اتاق با بیان این مطلب گفت: حمایت ها از بخش معدن باید به صورت قانونی عملی شود به طوری که با ایجاد فضای تنفس به سرمایه گذار شرایط برای سودآوری و افزایش انگیزه مشارکت در توسعه بخش معدن فراهم شود.  وی تصریح کرد: متاسفانه به رغم اقدامات انجام شده و وجود منابع طبیعی خدادادی مواد معدنی و انرژی و همچنین شرکت های توانمند داخلی، نتوانسته ایم به طور شایسته ای شاهد پیشرفت حوزه معدن باشیم که این امر نشان می دهد برای عملی شدن سیاست های اقتصاد مقاومتی باید نگاهی نو به این بخش داشته باشیم .

در گروه محصولات کاغذی، چکاوه که طی معاملات خود از ابتدای سال جاری با حدود 50 درصد بازدهی همراه بوده، امروز طی نامه ای در کدال در این خصوص شفاف سازی و اعلام کرد هیچگونه تغییر با اهمیتی در پیش بینی سود چکاوه صورت نگرفته است. چکاوه معاملات امروز را نیز با صف خرید به پایان رساند . چکارن نیز که همانند چکاوه چنین نامه شفاف سازی را دو روز گذشته روانه کدال کرده امروز نیز در دقایق اولیه بازار به حداکثر آستانه قیمتی روزانه رسید، اما بتدریج با کاهش قیمت روبرو شد و با صف فروش در قیمت 3038 ریال معاملاتش خاتمه یافت. سهام شرکت گروه صنایع کاغذ پارس نیز قرار است روز شنبه 10 درصد از سهام خود را با نماد “چکاپا” در فرابورس عرضه کند. به گزارش دنیای اقتصاد و به نقل از رئیس هیات مدیره این شرکت، این واحد 50 سال گذشته و در پی ایجاد واحد نیشکر هفت تپه ایجاد شده و از محصول ضایعات نیشکر که به آن باگاس گفته می‌شود، به عنوان مواد اولیه استفاده می‌کند؛ بنابراین تنها واحد تولیدی در ایران است که از قطع درخت کاغذ تولید نمی‌کند .   مدیرعامل شرکت نیز در جلسه معارفه روز گذشته، به فاصله بین میزان تولید و مصرف در ایران اشاره کرد و گفت با توجه به فاصله‌ای که بین عرضه و تقاضا وجود دارد این صنعت همواره واردات محور بوده و از همین رو توسعه در تولید از برنامه‌های پیش روی شرکت است. صابری معاون مالی و عضو هیات‌مدیره تولید شرکت نیز در خصوص آمار و اطلاعات مربوط به فروش و سود این شرکت ‌گفت: میزان فروش خالص شرکت در سال 1394 معادل 146 میلیارد تومان بوده که نسبت به سال قبل حدود 40 میلیارد تومان رشد داشته و سود ناخالص شرکت در سال 1394 معادل 39 میلیارد تومان بوده است. وی ادامه داد: میزان سود خالص ما 335 میلیارد ریال بوده و حاشیه سود و خالص این شرکت در سال گذشته ، 23 درصد رشد داشته و پیش‌بینی ما برای سود خالص شرکت در سال پیش‌رو معادل 313 میلیارد ریال است و سود هر سهم نیز 238 ریال است .

در گروه محصولات شیمیایی اغلب نمادهای گروه در محدوده مثبت معاملات خود را دنبال کردند. معاملات پرحجم  پارسان رشد 53 واحد شاخص را بدنبال داشت. تاپیکو با رشد 2 درصدی همراه بود. وپترو امروز نیز با تقاضا همراه بود و در دقایق اولیه بازار اندکی صف خرید شد؛ حجم معاملات امروز این نماد به بیش از 10 میلیون سهم رسید. در نماد معاملاتی جم نیز بیش از 5 میلیون سهم در حداقل آستانه قیمتی روزانه در بازار خرده فروشی جابجا شد. معاملات امروز این نماد در بازار نیز کم حجم و در محدوده منفی دنبال شد.

در خبرهای امروز این گروه، معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با بیان این که تا حدود زیادی به اهداف تولید در سال ٩٤ دست یافته ایم، گفت: با راه اندازی فازهای ١٥ و ١٦ طرح توسعه پارس جنوبی میزان خوراک در صنعت پتروشیمی افزایش یافته است . وی با بیان این که تحریمها در حال برطرف شدن است، از این رو تحول عظیمی در اقتصاد کشور اتفاق خواهد افتاد و صنعت پتروشیمی هم از این تحول بی‌نصیب نخواهد ماند، در حقیقت ما مشکلاتی  همچون انتقال پول، فاینانس، انتقال تکنولوژی و خرید تجهیزات برای توسعه صنعت پتروشیمی در چند سال گذشته داشتیم . هم اکنون در بخش فروش و صادرات محصولات، همچنین برای اخذ یا انتقال تکنولوژی‌های مورد نیاز، در حال مذاکره با شرکتهای خارجی هستیم تا در این بخشها همکاریهایی داشته باشیم.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب