اخبار و گزارش بورس شنبه 18 اردیبهشت 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورسی

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 609 واحد کاهش یافت و به رقم 77,423 واحد رسید. که نمادهای وبملت با 53 واحد ، فارس با 50 واحد و خودرو با 49 واحد بیشترین تاثیر  منفی و همچنین نمادهای حکشتی با 41 واحد ، پارسان با 12 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 336 میلیارد تومان رسید که نماد خودرو با رقمی حدود 16 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل بیش از واحد کاهش یافت و به رقم 796 واحد رسید . نمادهای  شاوان، شتران و ذوب بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 141 میلیارد تومان رسید که نماد ارفع با رقمی حدود 5 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . 

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3433 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 37 هزار تومان رسید

 

مهم ترین اخبار اقتصادی

دنیای اقتصاد :  پس از کاهش نرخ سود در بازار بین بانکی، دومین علامت از کاهش نرخ سود در بازار پول نمایان شد. بررسی‌ها نشان می‌دهد در سال جدید اکثر بانک ها نرخ سود سپرده‌ها را به صورت خودجوش تعدیل کرده‌اند. سه رفتار در بازار پول این کاهش خودجوش نرخ را تایید می‌کند . رفتار نخست، در کاهش نرخ سود روزشمار بانک‌ها مشاهده می‌شود. بررسی‌های میدانی از شعب بانک‌ها حاکی از این است که تعدیل نرخ سود‌های روزشمار در قالب «طرح ویژه» یا «صندوق سرمایه‌گذاری» در جریان است. این در حالی است که طی سال‌های گذشته، طرح‌های مذکور به ابزار پوششی برای دور زدن مصوبه‌های رسمی کاهش نرخ سود تبدیل شده بود. رفتار دوم را می‌توان در مشروط کردن سپرده‌گیری‌های پوششی دانست. در سال قبل، حداقل حساب در قالب این طرح‌ها در سطح بسیار پایینی قرار داشت؛ حال آنکه در شرایط کنونی، حداقل موجودی استفاده از این طرح‌های بانکی، به شدت افزایش یافته است. رفتار سوم را می‌توان در بی‌تمایلی برخی بانک‌ها، برای بهره‌گیری از طرح‌های جدید ویژه یا متوقف کردن سپرده‌گیری در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری عنوان کرد .

معاون اقتصادی بانک مرکزی با اشاره به برخی اظهار نگرانی‌ها نسبت به رسیدن نقدینگی به رقم هزار هزار میلیارد تومان، گفت: نقدینگی یک متغیر اسمی است و به لحاظ اسمی نیز این متغیرها در اقتصاد همواره در حال افزایش هستند .به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی، پیمان قربانی با اشاره برخی اظهارات درباره افزایش حجم نقدینگی در دولت یازدهم و رسیدن رقم آن به مرز هزار هزار میلیارد تومان اظهارداشت: هرچند برخی بر عدد رشد نقدینگی و سطح هزار هزار میلیارد تومان تمرکز کرده‌اند اما اساساً این رویکرد را صحیح نمی‌دانم .قربانی عملکرد بانک مرکزی را در قالب مجموعه‌ای از متغیرها ارزیابی کرد و گفت: هرچند رشد نقدینگی باید مدنظر قرار گیرد اما باید در صدر این مجموعه، نرخ تورم، هدایت و ثبات ارز، مدیریت رشد نقدینگی، ترکیب ترازنامه بانک مرکزی و غیره را نیز مورد توجه قرار داد .معاون اقتصادی بانک مرکزی با بیان اینکه هدف غایی، نرخ تورم است، تصریح کرد: خوشبختانه مشاهده می‌شود که نرخ تورم به نحو مطلوبی کاهش یافته و هم‌اکنون نزدیک 11 درصد است و با توجه به سطح پایین تورم نقطه به نقطه پیش‌بینی می‌شود در ماه‌های آینده به محدوده تورم یک رقمی وارد شویم .

 

 

در گروه های دیگر چه خبر بود ؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات اکثر نمادها با معاملات منفی به کار خود پایان دادند .خساپا لیدر گروه بود این نماد امروز در محدوده کف قیمتی به معاملاتش پایان و قیمت 1553 ریالی را تجربه کرد سایپا امروز بیش از 50 میلیون سهم معامله شد و کاهش 3 درصدی را پشت سرگذاشت . خودرو منفی بود ایران خودرو با کاهش 3 درصدی قیمت پایانی 3909 ریالی را پشت سرگذاشت و در آخر با صف فروش 24 میلیونی به کار خود پایان داد . خاور بیش از 4 درصد با افت قیمتی همراه شد و با صف فروش 16 میلیونی به معاملاتش خاتمه داد . خپارس با صف فروش بسته شد و بیش از 3 درصد با کاهش قیمتی همراه شد و قیمت پایانی 160 تومانی را تجربه کرد. نمادهای ورنا ، خمهر ، خکاوه از دیگر نمادهای همراه با صف فروش گروه بودند . خزامیا با کاهش 3 درصدی قیمت پایانی 1184 ریالی را پشت سرگذاشت و بیش از 19 میلیون سهم معامله شد . خریخت با افزایش 4 درصدی همراه شد و با تقاضای 8 میلیونی به کار خود پایان داد این نماد قیمت 1892 ریالی را تجربه کرد . نمادهای خزر ، خاهن ، ختراک با صف خرید همراه بودند . خبهمن کاهش 4 درصدی را پیش رو داشت و در محدوده کف قیمتی به معاملاتش پایان داد گروه بهمن با قیمت 2377 ریال بیش از 10 میلیون سهم معامله شد . نمادهای خگستر ، خوساز در محدوده کف قیمتی و با صف فروش بسته شدند.

 مدیرعامل سایپا با اعلام کلیاتی درباره نحوه همکاری سایپا کاشان با سیتروئن از تولید انبوه و مشترک محصولی جدید و برنامه صادرات بیش از ۳۴ هزار خودرو و اشتغال ۳۰ هزار نفر در این زیرمجموعه خبر داد.منصور معظمی رئیس هیات عامل سازمان گسترش (ایدرو) از نهایی شدن همکاری سیتروئن و سایپا خبر داده و گفته است: حدود 18 تا 24 ماه آینده تولید مشترک سیتروئن و سایپا وارد بازار ایران می شود. با توجه به نهایی شدن همکاری سایپا با شرکت سیتروئن، قرار شده این خودروساز فرانسوی منابع مالی لازم را تامین کند .به گفته وی سرمایه گذاری در سایت کاشان شرکت سایپا – بعنوان آورده شرکت سایپا – انجام و مقرر شده همکاری سیتروئن و سایپا به صورت مشارکتی برابر (50-50) باشد و جدیدترین مدل های شرکت سیتروئن در این مجموعه تولید شود.

در بیمه ای ها، دانا پس از دو روز معاملات منفی مجددا وارد فاز مثبت شد و با رنج های مثبت در ساعت اولیه بازار به صف خرید رسید. ودی و میهن دیگر نمادهای مثبت گروه بودند؛ ودی تا محدوده 3 درصد مثبت معامله شد. میهن نیز با حمایت حقوقی به قیمت های حداکثری رسید و حجم معامله 5 میلیونی در صدر گروه قرار گرفت. آسیا علیرغم رنج های مثبت در دقایق اولیه به تدریج با کاهش قیمت همراه شد و در نهایت با صف فروش به کار خود پایان داد. نماد ما که هفته گذشته جهت برگزاری مجمع عادی سالیانه متوقف شده بود، امروز طی اطلاعیه در کدال کاهش سود هر سهم سال مالی 94 را ناشی از اعمال روش مثلثی محاسبه ذخایر رشته ثالث اعلام کرد که در تاریخ 5 اردیبهشت ماه توسط بیمه مرکزی تدوین و ابلاغ گردید. گفتنی است EPS سال مالی 94 بیمه ما از مبلغ 420 ریال (حسابرسی نشده) به مبلغ 304 ریال (حسابرسی شده) کاهش پیدا کرد. طبق قانون فوق احتمال تعدیل منفی در سایر بیمه ای ها نیز وجود دارد.

در گروه فلزات اساسی نمادها اکثرا با معاملات مثبت همراه بودند . فولاد معاملاتش را در محدوده مثبت آغاز نمود که شاهد عرضه در این سهم بودیم که بیش از 57 درصد فروشنده امروز این نماد سهامداران حقوقی بودند فولاد در حالی که آخرین معامله خود را با قیمت 134 تومان و در محدوده 1درصد منفی انجام داد که قیمت پایانی خود را در محدوده صفر مثبت حفظ کرد فولاد قیمت پایانی 136 تومانی را تجربه و بیش از 38 میلیون سهم معامله شد و از نظر حجم در صدر معاملات گروه قرار گرفت . وتوکا صف خرید شد این نماد امروز بیش از 23 میلیون سهم معامله شد و به قیمت 1533 ریال رسید و با صف خرید به معاملاتش پایان داد همچنین شاهد معامله بلوکی به حجم 67 میلیون سهم در وتوکا بودیم این معامله به قیمت پایه هر سهم 1477 ریال در نماد وتوکا2 و در بازار خرده فروشی بین سهامدار حقوقی صورت گرفت . ارفع با صف خرید 7 میلیونی به کار خود پایان داد این نماد با افزایش 4 درصدی به قیمت 2904 ریال رسید .همچنین شاهد صف خرید در نمادهای هرمز ، فباهنر ، فسرب بودیم همچنین نماد فسرب جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي در پایان معاملات امروز متوقف شد . کیمیا در حالی که کم حجم معامله شد اما با افزایش 2 درصدی همراه و به قیمت 4782 ریال رسید . نمادهای فولای ، فاسمین با صف فروش همراه بودند .

احداث فولاد‌سازی توسط کره‌ای‌ها خبری بود که پس از دیدار دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با هیات تجاری کره از زبان این مقام ایرانی اعلام شد. به گزارش ماین نیوز، اکبر ترکان با اشاره به دیدار اخیر خود با هیات تجاری کره گفت: هیات کره‌ای مربوط به یک شرکت فولادساز معروف به نام “پوسکو” بودند که عمده مذاکرات آنها بر روی موضوعات فولادی بود.

مدیرعامل فولاد خوزستان درباره اثر افزایش نرخ فروش محصولات در بازارهای جهانی و بورس کالا بر سود سال ۹۴ و ۹۵ توضیح داد و اعلام کرد در صورت تثبیت قیمت ها و در صورت ضرورت، پیش بینی سود تعدیل خواهد شد.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.خراسان به عنوان پرارزش ترین سهم گروه، بیش از 48 میلیارد ریال معامله شد که در حدود 6 میلیون سهم در ساعات اولیه بازار به صورت معلمله بلوکی در قیمت 708 تومان انجام شد این نماد در محدوده صفر مثبت تابلو به کار خود پایان داد.نمادهای شسینا و شپارس با صف خریدبسته شدند.در نماد جم 2،معامله بلوکی 1,450,000 سم در قیمت 960 تومان انجام شد.همچنین در دونماد فارس 2 وپارسان2,به ترتیب  7,700,000سهم در قیمت 561 تومان و 20,018,000سهم در قیمت 237 تومان معامله بلوکی صورت گرفت.نمادهای ساینا،شفارا،شخارک و شفن در کف قیمتی خود به روز خود خاتمه دادند.پترول که امروز با 11 واحد منفی تاثیر گذار در شاخص ،پرحجم ظاهرشد،در ادامه روند نزولی خود امروز را هم در محدوده صفر تابلو آغاز کرد این نماد در حدود 6 میلیون سهم در بین سهامداران حقیقی معامله شد.شتوکا بعد از 7 روز کاری مثبت بودن امروز هم با رشد 1.5 درصدی ودر بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 2 میلیون سهم معامله شد ودر قیمت 440 تومان خود را برای معامله فردا آماده کرد.شنیده می شود این نماد در نظر دارد افزایش سرمایه حدود ۵۰۰ درصدی را در سال ۹۵ به اجرا در بیاورد. همچنین برخی شنیده ها از تعدیل مثبت بیش از ۵۰ درصدی سود شتوکا حکایت دارد.

در گروه پالایشی به جز دو نماد شپناو شنفت بقیه نمادها در حاشیه منفی دادوستد شدند.شبندر در قیمت صفر تابلو کار خود را شروع کرده بود در حالی بیش از 14 میلیون سهم جابه جا شد که 5 میلیون از این حجم به صورت معامله بلوکی در ساعات پایانی بازار در قیمت 498تومان انجام شد ودر نهایت در محدوده صفر تابلو منفی ،در قیمت 485 تومان به معاملات خود خاتمه داد ،در صدر گروه قرار گرفت و با 10 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذار بود.نمادهای شبهرن و شبریز با صف فروش بسته شدند.شپنا با 2 واحد مثبت تاثیر گذار در شاخص،در قیمت منفی قیمت خورد و بیش از 10 میلون سهم دادو ستد شد که نیمی از این حجم معاملات از ان معامله بلوکی 5 میلیونی در قیمت282 تومان بود این نماد در نهایت در محدوده صفر مثبت ودر قیمت 275 تومان به روز خود پایان داد ودر رتبه بعد از شبندر قرار گرفت.شاوان در ادامه معاملات منفی خود امروز را هم قرمز شروع کرد ودر بین سهامداران حقیقی به مقدار کم مامله شد ودر نهایت با افت 4 درصدی ودر قیمت 1,066 تومان به معاملات خود خاتمه داد.شنیده در این نماد حاکی از این است که شرکت هفته آینده با حضور وزیر نفت واحد hds (تولید نفت گاز یورو ۴) و واحد ایزومراسیون نفتا (تولید بنزین ایزومریت) به بهره برداری خواهد رساند.

نماینده یک شرکت ایتالیایی تامین کننده تجهیزات نفتی گفت: شرکت های بین المللی هیجان زیادی برای بازگشت به بازار ایران دارند و خواستار ایجاد یک رابطه برد-برد با همتایان ایرانی خود هستند .این فعال اقتصادی درباره دلایل وجود مشکلات بانکی بعد از توافق هسته ای هم گفت: بانک های اروپایی تحریم های ایران را برداشته اند اما هنوز آمریکایی ها اینکار را نکرده اند .وی افزود: وصل شدن دوباره نظام بانکی ایران به بانک های اروپایی کمی زمان می برد و بانک های ایتالیایی در حال رایزنی با همتایان ایرانی خود برای حل این مشکلات هستند.

در گروه حمل و نقل، رنج های مثبت حقوقی در دقایق پایانی بازار در نماد حکشتی بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص گذاشت و تنها نماد این گروه بود که در محدوده مثبت به کار خود پایان داد. توریل که خبرهایی از عرضه اولیه یکی از زیرمجموعه های آن در آینده نزدیک به گوش میرسد، افت 4 درصدی را در معاملات امروز خود تجربه کرد؛ معاون مالی و اداری توریل در گفتگو با بورس نیوز، ضمن بیان این موضوع که علیرغم وجود شرایط بد اقتصادی سال 94 عملکرد واقعی شرکت توکاریل مناسب بود اعلام کرد که گزارش عملکرد سال مالی گذشته این مجموعه در حال حسابرسی می باشد و تا حدودی موفق به پوشش مناسب سود هر سهم برآورد شده در بودجه این مجموعه شده است و طی چند روز آینده جهت اطلاع سهامداران به سازمان بورس ارائه خواهد شد . وی همچنین در رابطه با برنامه های سال مالی جاری شرکت گفت: با توجه به تصمیمات هیأت مدیره شرکت و با هماهنگی سهامداران عمده “توریل” قصد دارد در سال مالی 95 طبق استراتژی های تدوین شده نیم نگاهی به سرمایه گذاری های خود بیاندازد و آنها را در حوزه حمل و نقل افزایش دهد . این مقام مسئول از عرضه سهام شرکت آسیا سیر ارس در آینده نزدیک خبر داد و گفت: انجام مقدمات اولیه برای ورود و عرضه سهام شرکت آسیا سیر ارس که یکی از زیر مجموعه های شرکت توکاریل می باشد، در بازار سرمایه آغاز شده و مراحل پذیرش آن نیز تا حدودی صورت گرفته است. در حال حاضر نیز این مجموعه در حال تبدیل به شرکت سهامی عام و طی مراحل قانونی برای رسیدن به الزامات فرابورس می باشد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب