اخبار و گزارش بورس یکشنبه 19 اردیبهشت 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مهمترین اخبار بورس

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 378 واحد کاهش یافت و به رقم 77,045 واحد رسید. که نمادهای همراه با 73 واحد ، خساپا با 65 واحد و خودرو با 61 واحد بیشترین تاثیر  منفی و همچنین نمادهای اخابر با 70 واحد ، فارس با 63 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 295 میلیارد تومان رسید که نماد خودرو با رقمی حدود 46 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل بیش از 1 واحد کاهش یافت و به رقم 795 واحد رسید . نمادهای شتران، ذوب و وکوثر بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 445 میلیارد تومان رسید که نماد چکاپا با رقمی حدود 19 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .  

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3451 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 39 هزار تومان رسید

 

مهم ترین اخبار اقتصادی

روز گذشته را می‌توان روز تلاش جدیدالورودهای پارلمان برای وزن‌کشی سیاسی در مجلس پیش‌رو خواند؛ آنجا که علاوه‌بر همایش مذکور که به‌صورت فراگیر و با دعوت از همه منتخبان برگزار شد، دو همایش دیگر از سوی دو جریان سیاسی اصولگرا و اصلاح‌طلب به‌صورت جداگانه برپاشد. نشست‌هایی که هر کدام با هدف تشکیل فراکسیون موردنظر خود در مجلس دهم شکل گرفت. از یکسو منتخبان مردم از فهرست امید (ائتلاف اصلاح‌طلبان و حامیان دولت)، به‌دلیل حضور در نشست هم‌اندیشی فراکسیون امید که در مسجد سلمان فارسی نهاد ریاست‌جمهوری برگزار شد، از حضور در جلسه عصر دیروز همایش «فرآیند قانون‌گذاری –الزامات و راهكارها» بازماندند. از سوی دیگر نیز برخی اصولگرایان منتخب مجلس دهم فرصت عصر دیروز را به حضور در همایش فراکسیون اصولگرایان این مجلس، اختصاص دادند. بر این اساس می‌توان گفت نشست عصر دیروز اصلاح‌طلبان و اصولگرایان بر این همایش فراگیر منتخبان مجلس دهم سایه افکند و جلسه عصر این همایش یعنی «فرآیند قانون‌گذاری –الزامات و راهكارها» را با کاهش تعداد حاضران روبه‌رو کرد .

معاون اقتصادی بانک مرکزی با انتقاد از راهکارهای مطرح‌شده درخصوص کاهش نسبت سپرده قانونی، به تشریح دیدگاه بانک مرکزی درخصوص این شاخص پرداخت. به گفته قربانی، استفاده از ابزار کاهش نسبت سپرده قانونی با هدف تحریک رشد اقتصادی، فشار زیادی را به نقدینگی ایجاد می‌کند که می‌تواند به از دست رفتن دستاوردهای تورمی منجر شود. وی با اشاره به مشکلات انباشت‌شده نظام بانکی کشور و جا ماندن این نظام از تحولات اخیر در زمینه مقررات بانکی، تاکید کرد ابزارهای موثر کنترل ریسک بانکی رایج در برخی از کشورهای دیگر، در ایران وجود ندارد و در نتیجه، حذف سپرده قانونی باعث می‌شود کنترل ریسک نظام بانک به دست بانک مرکزی تضعیف شود. وی با اشاره به «منافع کوتاه‌مدت و هزینه‌های بلندمدت» توصیه‌هایی مثل کاهش سپرده قانونی برای خروج از رکود، این راهکارها را به یک «مُسکن موقت» تشبیه کرد که هزینه‌های تورمی به دنبال آورده و مواجهه با ریشه‌های اصلی تنگنای مالی را به تاخیر می‌اندازد .

 

در گروه های دیگر چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد معاملات منفی در اکثر نمادها بودیم .خودرو با بیش از 125 میلیون سهم پر حجم ترین نماد گروه بود ایران خودرو امروز بیش از 4 درصد با کاهش قیمتی همراه شد و قیمت پایانی 3735 ریالی را پشت سرگذاشت . خاور قرمز پوش بود این نماد کاهش 4 درصدی را شاهد بود و به قیمت 1389 ریال رسید و بیش از 72 میلیون سهم معامله شد . خساپا لیدر خودرویی در جریان معاملات امروز با توجه به  تعديل پيش بيني درآمد هر سهم متوقف شد سایپا امروز منفی معامله شد و در آخر نیز با قیمت پایانی 148 تومان و صف فروش به معاملاتش پایان داد . خپارس با کاهش 2 درصدی قیمت پایانی 1556 ریالی را تجربه کرد و بیش از 44 میلیون سهم معامله شد . نمادهای خگستر ، خوساز با صف فروش همراه بودند . ورنا صف خرید شد این نماد به قیمت 249 ریالی رسید پس از بسته شدند نماد خساپا شاهد افزایش تقاضا در این سهم شدیم بطوریکه از محدوده 2درصد مثبت به سقف قیمتی رسید و در آخر با صف خرید 8 میلیونی به معاملاتش پایان داد . نمادهای خاهن ختوقا از قطعه سازهای همراه با صف خرید گروه بودند . نمادهای خمهر ، خبهمن با کاهش 1 درصدی در قیمت پایانی روز منفی ای برای خود رقم زدند .

در پی بسته شدند نماد خساپا در جریان معاملات امروز  ، گمانه زنی ها از فروش سهام سایپا کاشان به شرکت سیتروئن و تعدیل مثبت حداکثر 50 درصدی سود هر سهم این شرکت و حتی بیشتر و تا رقم 28 تومانی هر سهم حکایت دارند اما باید منتظر توضیحات رسمی مدیران “خساپا” بود . این شرکت سود هر سهم سال مالی جاری را 45 ریال پیش بنی کرده است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در پی بروز زمزمه هایی مبنی بر موافقت دیروز هیات مدیره ایران خودرو با افزایش سرمایه 170 درصدی ، یک مقام آگاه در این شرکت به بورس پرس گفت: در جلسه دیروز هیات مدیره طرحی برای افزایش سرمایه ارایه نشد. اما اینکه چنین تصمیمی در جلسات قبلی هیات مدیره اتخاذ شده از آن اطلاعی ندارم .وی ادامه داد: با توجه به وجود محدودیت هایی در اعلام چنین موضوعات مهمی برای افکار عمومی، به سهامداران و رسانه ها توصیه می شود تنها به منبع رسمی کدال و انتشار اعلامیه رسمی در کدال توجه کنند. بنابراین در صورت نهایی شدن تصویب افزایش سرمایه ، اطلاعیه رسمی ایران خودرو در کدال منتشر خواهد شد.

نمادهای گروه بانکی امروز نیز تقریبا متعادل معامله شدند. وپست و سمایه دو نمادی بودند که با صف خرید به کار خود پایان دادند. در نماد وبملت بیش از 27 میلیون سهم در محدوده منفی معامله شد و در نهایت قیمت پایانی در محدوده صفر تابلو به 219 تومان رسید. در گزارشات امروز کدال، درخواست افزایش سرمایه بانک ملت به سازمان بورس ارسال شد. بانک ملت قصد دارد سرمایه خود را با افزایش 25 درصدی از محل سایر اندوخته ها از مبلغ 40.000 به مبلغ 50.000 میلیارد ریال برساند.

در گروه محصولات کاغذی شاهد نخستین عرضه اولیه سال 95 بودیم؛ با عرضه اولیه ۱۰ درصد سهام شرکت کاغذ پارس در فرابورس، هر سهم این شرکت ۱۵۰ تومان کشف قیمت شد؛ این در حالیست که قیمت عرضه این سهم با توجه به EPS 238 ریالی آن در حدود 190 تومان برآورد شده بود . در این گروه علیرغم شفاف سازی چکاوه مبنی بر عدم تغییر در پیش بینی سود شرکت روند صعودی معاملات این نماد همچنان ادامه داشت و  قیمت این سهم امروز نیز با رشد 5 درصدی به 489 تومان رسید.

در حمل و نقلی ها، حتوکا، حسینا و توریل اندکی معاملات مثبت را تجربه کردند و سایر نمادها همچنان معاملات منفی را پشت سر گذاشتند. حتوکا امروز در مورد قرارداد حمل لوله های فلزی شفاف سازی و طی آن اعلام کرد که قرارداد مذکور در مدت زمان بسیار کوتاهی در سال مالی 94 انجام پذیرفت و اثر با اهمیتی در برنداشته و جزئیات نیز متعاقبا در گزارشهای مالی اعلام خواهد شد. حریل نیز دیگر نماد این گروه در بازار فرابورس در محدوده مثبت با تقاضا همراه بود و بیش از 5 میلیون سهم در این نماد داد و ستد شد. حخزر که جهت برگزاری مجمع فوق العاده متوقف شده بود امروز پیش بینی EPS  سال مالی 95 را با توجه به افزایش سرمایه 100 درصدی خود تعدیل و مبلغ 223 ریال اعلام کرد؛ گفتنی است طی مجمع 4/2/95 با افزایش سرمایه 100 درصدی شرکت از محل مطالبات و آورده نقدی موافقت شد.  

در گروه فلزات اساسی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند . فملی با بیش از 54 میلیون سهم پر حجم ترین نماد گروه بود این نماد افزایش 1 درصدی را در قیمت پایانی خود شاهد بود که بیشترین حجم معاملات مربوط به معاملات سهامداران حقوقی بود . فولاد در محدوده صفر منفی به کار خود پایان داد فولاد به قیمت 1351 ریال رسید و بیش از 34 میلیون سهم معامله شد . هرمز باصف خرید به معاملاتش پایان داد این نماد امروز با افزایش 4 درصدی به قیمت 2035 ریال رسید و در آخر با تقاضای 27 میلیونی به روز مثبت خود پایان داد . ذوب منفی بود و با کاهش 1 درصدی معاملات امروزش را پشت سرگذاشت و با قیمت پایانی 2665 ریال بیش از 12 میلیون سهم معامله شد . همچنین شاهد معامله بلوکی به حجم 5 میلیون در این سهم بودیم که این معامله به قیمت پایه هر سهم 265 تومان در نماد ذوب 2 ، در بازار خرده فروشی توسط سهامدار حقوقی صورت گرفت . نمادهای فنوال ، فلوله ، فمراد با صف فروش همراه بودند . فولاژ با اقبال همراه بود و با تقاضای 8 میلیونی به معاملاتش پایان داد در این نماد شنیده ای داشتیم مبنی بر معامله بلوكى در قيمت هاى بالا در هفته جارى . فولاژ به قیمت 2086 ریال رسید و بیش از 10 میلیون سهم معامله شد. نمادهای ارفع ، فباهنر با صف خرید سنگین همراه بودند . 

بلوک 51 درصدی سهام شرکت آلومینای ایرن به قیمت پایه هر سهم 61 هزار و 180 ریال در روز دهم خردادماه در فرابورس ایران عرضه خواهد شد.

تصویب نامه هیات وزیران در مورد انتقال سهام واگذار شده شرکت سنگ آهن مرکزی ایران به شرکت فولاد خوزستان به درخواست و توافق خریدار با همان شرایط واگذار شده به سازمان تامین اجتماعی ابلاغ شد.

مشاور مدیرعامل شركت توسعه معادن و صنايع معدني خاورميانه (میدکو) از افتتاح رسمی سه پروژه این شرکت در سه‌شنبه هفته جاری با حضور مقامات ارشد کشور خبر داد. رضا اشرف سمنانی در گفت‌وگو با خبرنگار ماین نیوز توضیح داد: این سه پروژه شامل کارخانه تولید لوله‌های مسی شهربابک به ظرفیت تولید 12 هزار تن در سال، کارخانه شماره 2 (توسعه) کنسانتره‌سازی زرند به ظرفیت تولید 2 میلیون تن در سال و کارخانه گندله سازی زرند به ظرفیت تولید 2.5 میلیون تن در سال هستند.

در گروه محصولات شیمیایی شاهد معاملات متعادلی بودیم.فارس به عنوان چهارمین سهم بورسی تاثیر گذار در شاخص با 63 واحد مثبت،بیش از 58 میلیارد ریال در بین سهامداران حقوقی معامله شد ودر نهایت در محدوده صفر مثبت ،در قیمت 559 تومان به کار خود پایان داد و لیدر گروه شد.در نماد جم 2 در بازار خرده فروشی معامله بلوکی 3,200,000 در قیمت 941 تومان انجام شد.نمادهای شپارس،شلعاب و پترول با صف خرید بسته شدند.پترول که در محدوده صفر تابلو شروع به کار کرد در بین استقبال سهامدارن حقیقی بیش از 15 میلیون سهم دادو ستد شد ودر نهایت با رشد 4 درصدی ،در قیمت 149 تومان با صف خرید در حدود 2 میلونی به روز خود پایان داد و پرحجم ترین سهم گروه شد. شمواد که امروز شفاف سازی در راستای انحراف پوشش در بودجه تعدیل شده سال مالی منتهی به 31/06/95 منتشر کرد بدون فروشنده حقوقی وبا رشد 1 درصدی ودر قیمت 383 تومان به کار خود پایان داد.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی با اشاره به مذاکرات انجام گرفته با برخی از سرمایه گذاران آسیایی و اروپایی به منظور جذب سرمایه و تامین دانش فنی و تکنولوژی های مدرن برای توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی گفت: بر این اساس تاکنون مذاکراتی با سرمایه‌گذارانی از چین، هند، اتریش و ایتالیا برای امضای قراردادهای مشارکت و سرمایه گذاری آغاز شده است .

پتروتحلیل- به گزارش رسانه های محلی، در پی آغاز بکار ۳ کارخانه پتروشیمی بزرگ در غرب ایران، این کشور قصد دارد تولید پتروشیمی خود را حدودا تا ۱ میلیون تن در سال افزایش دهد .

در گروه پالایشی به جز دو نماد شبهرن و شراز بقیه نمادها با معاملات منفی همراه بودند.شاوان در ادامه روند معاملاتی منفی خود امروز رهم با قیمت منفی آغاز به کار کرد ودر بین سهامدارن حقیقی در حدود 24 میلیارد ریال معامله شد ودر نهایت در محدوده صفر منفی ،در قیمت 1,063 روز خود را به اتمام رساند وپر ارزش ترین سهم گروه شد.ونفت که امروز پر حجم ظاهر شدبدون فروشنده حقوقی بیش از 6 میلیون سهم جا به جا شدودر آخر با 4 درصد افت ،در قیمت 244 تومان خود را برای معامله فردا آماده کرد و با 3 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذار بود.شتران هم مانند دیگر هم گروهی هایش در قیمت منفی گشایش یافت ودر نهایت با 1 درصد افت ، حجم معاملات 4 میلیونی و بدون فروشنده حقوقی روز خود را به اتمام رساند.

معاون وزیر نفت گفت: هم اکنون با وجود ١٠ هزار کیلومتر خط لوله و ٨٠ میلیون لیتر مخازن ذخیره سازی، ایران توانسته است ظرفیت ذخیره سازی فرآورده های راهبردی خود را به ٤٠ برابر قدرت پالایشی خود برساند.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب