اخبار و گزارش بورس دوشنبه 20 اردیبهشت 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس و آدماش

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 60 واحد افزایش یافت و به رقم 77,106 واحد رسید. که نمادهای همراه با 67 واحد ، اخابر با 53 واحد و کگل با 38 واحد بیشترین تاثیر  مثبت و همچنین نمادهای خودرو با 42 واحد ، رمپنا با 28 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 236 میلیارد تومان رسید که نماد کسرا با رقمی حدود 17 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل بیش از 5 واحد افزایش یافت و به رقم 801 واحد رسید .  نمادهای  هرمز، وکوثر و شتران بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 265 میلیارد تومان رسید که نماد هرمز با رقمی حدود 4 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . 

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3444 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 36 هزار تومان رسید.

 

در گروه های دیگر چه خبر بود ؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات اکثر نمادها با قیمت پایانی مثبت به کار خود پایان دادند . خاور با بیش از 67 میلیون سهم پر حجم ترین نماد گروه بود  خاور منفی معامله شد و با کاهش 3 درصدی به قیمت 1336 ریال رسید . خودرو صف فروش شد ایران خودرو روز قرمزی را سپری کرد و با کاهش بیش از 3 درصدی در قیمت پایانی خود همراه شد این نماد امروز قیمت پایانی 3613 ریال را تجربه کرد و با صف فروش بیش از 4 میلیونی به معاملاتش پایان داد و بیش از 42 میلیون سهم معامله شد . خپارس با کاهش 1 درصدی به قیمت 1531 ریال رسید و بیش از 26 میلیون سهم معامله شد . خزامیا پر عرضه ظاهر شد این نماد امروز با فروش 100 درصدی حقیقی ها همراه شد خزامیا با صف فروش بیش از 109 میلیونی به معاملاتش پایان داد و به قیمت 1116 ریال رسید علت این صف فروش سنگین این نماد اضافه شدن بیش از 3 میلیارد سهم جدید شد که مربوط به افزایش سرمایه 130 درصدی 19 اسفند بوده و از امروز دارای امکان فروش شده است.  نمادهای خگستر ، خعتبار ، خوساز با صف فروش بسته شدند . ختوقا با صف خرید به کار خود پایان داد این نماد با افزایش 4 درصدی به قیمت 2046 ریالی رسید و بیش از 11 میلیون سهم معامله شد و در آخر نیز با صف خرید 3 میلیونی بسته شد . ختراک مثبت بود و با افزایش 4 درصدی معاملات امروزش را پشت سرگذاشت . ختور مثبت بود این نماد امروز با تقاضا همرا شد و تا سقف قیمتی هم معامله شد اما در آخر با قیمت پایانی 369 تومانی بیش از 3 درصد مثبت خورد و برای روز معاملاتی بعد خود را آماده کرد .

معاون صادرات و امور بین الملل ایران خودرو با اعلام آغاز صادرات محصولات به ترکمنستان ،برنامه صادرات این شرکت در سال جاری را اعلام کرد.

قائم مقام مدیرعامل سایپا در امور سرمایه‌گذاری با اعلام علت توقف نماد این شرکت گفت: هیچ یک از سناریوهای شایعه شده در بازار سهام در مورد تعدیل سود سایپا صحت ندارد. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، ناصر آخوندی قائم مقام مدیر عامل گروه سایپا در امور سرمایه گذاری و شرکت‌های گروه به فارس گفت: دلیل توقف نماد معاملاتی گروه سایپا ناشی از اعلام اطلاعات با اهمیت تعدیل مثبت سود برآوردی “خساپا” در سال مالی 1395 بوده که تا روز چهارشنبه این هفته رقم دقیق سود براوردی شرکت در این بودجه از طریق سامانه کدال منتشر می شود.

در گروه فلزات اساسی شاهد روند مثبتی در اکثر نمادها بودیم . وتوکا پر تقاضا و با اقبال همراه بود این نماد امروز بیش از 81 میلیون سهم معامله شد که از نظر حجم در صدر معاملات گروه قرار گرفت وتوکا با افزایش 1 درصدی به قیمت 1541 ریالی رسید و با تقاضای 24 میلیونی به معاملاتش پایان داد . فباهنر مثبت بود و با رشد 3 درصدی همراه شد و به قیمت 1965 ریال رسید . هرمز با معاملات مثبت به کار خود پایان داد این نماد امروز بیش از 21 میلیون سهم معامله شد و به قیمت 2126 ریالی رسید هرمز امروز سقف قیمتی را تجربه اما در آخر با افزایش بیش از 4 درصدی در قیمت پایانی خود همراه شد . نمادهای فولای ، فروس ، فولاژ با صف خرید همراه بودند . ارفع امروز را هم پرتقاضا ظاهر شد این نماد در حالیکه کم حجم معامله شد اما با صف خرید بیش از 20 میلیونی به معاملاتش پایان داد و قیمت پایانی 3201 ریالی را پشت سرگذاشت . فملی منفی بود این نماد با کاهش 1 درصدی به قیمت 1709 ریالی رسید و بیش از 2 میلیون سهم معامله شد همچنین در این نماد شاهد معامله بلوکی به حجم 14 میلیونی بودیم که این معامله در بازار خرده فروشی و به قیمت پایه هر سهم 1782 ریالی در نماد فملی 2 توسط سهامدار حقوقی صورت گرفت . ذوب در محدوده صفر منفی به کار خود پایان داد و بیش از 8 ملیون سهم معامله شد .

به گزارش ماین نیوز، این مجموعه به مدد انتشار مباحث و موضوعاتی همچون اعلام تعدیل مثبت سود در کانون توجه سهامداران قرار گرفته، به گونه ای که “ارفع” از ابتدای امسال تا 19 اردیبهشت ماه جاری یعنی طی 31 روز معاملاتی رشد قیمت 76 درصدی را تجربه کرده و از 1735 ریال به 3049 ریال رسیده است و بدین ترتیب به عنوان یکی از پربازده ترن سهام شرکت در چند وقت اخیر مطرح شده است. در این شرایط این شرکت که به گفته برخی از کارشناسان و فعالان بازار سرمایه به دلیل رشد قیمت شمش فولاد آبستن اعلام تعدیل مثبت سود است برای سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 95 ،25 ریال زیان به ازای هر سهم برآورده کرده و در کنار آن طی عملکرد 12 ماهه سال مالی گذشته زیان 565 ریالی را برای سهامداران خود به ارمغان آورده است.

به گزارش خبرنگار ماین نیوز، مجید پورعطار با اشاره به برنامه ایرالکو برای ساخت کارخانه آلومینیوم در خارج از کشور افزود: در واقع امروز علاوه بر تولید آلومینیوم به حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی نیز ورود پیدا کرده و این موضوع را می‌توان فصل نوینی از حیات ایرالکو در دوره 50 ساله فعالیت خود دانست.

فناوری «فاینکس» در انحصار شرکت پوسکو کره‌جنوبی است. این کشور در قراردادی که به تازگی با ایران منعقد کرده فناوری خود را به کارخانه‌های تولیدکننده فولاد کشور منتقل می‌کند.

مدیرعامل شركت توسعه معادن و صنايع معدني خاورميانه (میدکو) از برنامه این هلدینگ برای سرمایه‌گذاری در معادن کشورهای استرالیا و شیلی خبر داد.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.وپترو که دیروز تاپیکو 100,000سهم به پرتفوی خود اضافه کرد امروز را با قیمت مثبت شروع کرد و بیش از 11 میلیارد ریال با  80 درصد فروشنده حقیقی معامله شد ودر نهایت با رشد 4 درصدی ،در قیمت 224 تومان ، صف خرید کوچکی به کار خود پایان داد ،در صدر گروه قرار گرفت وبا 4 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذاشت.نمادهای شپارس،شپارسح،شتوکا و شلعاب با صف خرید روز خود را به اتمام رساندند.پترول در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 6 میلیون سهم دادو ستد شد و پرحجم ترین سهم گروه شد این نماد بارشد 1 درصدی ودر قیمت 149 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کردو با 8 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذاشت.نمادهای شسینا و شفارا با صف فروش بسته شدند.کرماشا پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه مبني بر تقسيم سود نقدی آماده بازگشایی شد این نماد با رشد 11.4 درصدی ودر قیمت 336 تومان به گردونه معاملات برگشت.شپارس تحت تاثیر رفع گره معاملاتی با رشد ١٥.۴ درصدی مواجه شد ،در قیمت 239 تومان و با صف خرید کوچکی به کار خود پایان داد.

مدیرعامل پتروشیمی تخت جمشید گفت: با توجه به اینکه مواد اولیه صنعت لاستیک‌ خودروهای سواری و باری کشور، عمدتاً SBR و PBR است، شرکت‌های پتروشیمی معدودی در کشور، تولیدکننده این دو ماده بودند ولی توانایی پاسخگویی کامل به این نیاز را را نداشتند. بنابراین لازم بود در زمینه تولید این ماده، اقداماتی انجام شود، بر این اساس، دانش فنی یکی از واحدهای پتروشیمی که در کشور استرالیا به دلیل کمبود خوراک تعطیل شده و متعلق به دو شرکت معتبر «بی‌اف گودریچ» و «گودیر» بود برای ساخت واحد جدید شرکت پتروشیمی تخت جمشید در نظر گرفته شد . حمیدی افزود: در نهایت کار مهندسی، خرید و نصب تجهیزات مورد نیاز واحد SBR پتروشیمی تخت جمشید در یک بازه زمانی 18 ماهه به پایان رسید. این واحد از تیرماه 93 راه‌اندازی و تولید آن آغاز شده است.

در گروه پالایشی به جز نمادهای شپاس،شتران،شبندرو شرانل بقیه نمادها درحاشیه منفی معامله شدند.شتران لیدر گروه با 0.5 واحد مثبت به عنوان سومین سهم تاثیر گذار در شاخص،بیش از 8 میلیون سهم در بین سهامداران حقیقی معامله شد ودر نهایت با رشد 1 درصدی فدر قیمت439 تومان به معاملات خود خاتمه داد این نماد جهت برگزاری مجامع عمومی فوق العاده و عادی بطور فوق العاده صاحبان سهام در روز چهارشنبه مورخ ۱۳۹۵/۰۲/۲۲متوقف شد.شبریز تنها نماد صف فروشی گروه بود.ونفت در ادامه روند معاملاتی منفی خود امروز هم در منفی قیمت خورد و در حدود 16 میلیارد ریال در بین سهامداران حقیق داوستد شد ،در نهایت با افت 2 درصدی ودر قیمت 239 تومان به روز خود خاتمه داد، در رتبه بد از شتران قرار گرفت وبا 1.7 واحد منفی بر شاخص اثر گذاشت.

قائم مقام معاون وزیر نفت در امور بین الملل و بازرگانی از علاقمندی فدراسیون صنعت نفت و پتروشیمی چین (CPCIF) برای حضور در صنایع پایین دستی ایران خبرداد و گفت: این فدراسیون برای سرمایه گذاری در ایران مصمم است .

“رضا افجهی – سادات” ( Reza Afjehi-Sadat ) نماینده شرکت “ام بی ان اس” جمهوری چک در حاشیه بیست و یکمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تهران به خبرنگار “شانا” گفت: استقبال از نمایشگاه چه از نظر شمار و تنوع شرکت ها و چه از نظر بازدیدکنندگان و مراجعان، خیلی خوب بود و تمامی شرکت های معروف بین المللی در رشته نفت و گاز، در این نمایشگاه، حضور داشتند.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب