اخبار و گزارش بورس سه شنبه 21 اردیبهشت 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 475 واحد کاهش یافت و به رقم 76,630 واحد رسید. که نمادهای خودرو با 59 واحد ، کگل با 47 واحد و شپنا با 35 واحد بیشترین تاثیر  منفی و همچنین نمادهای حکشتی با 36 واحد ، وصندوق با 16 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 534 میلیارد تومان رسید که نماد خزامیا با رقمی حدود 26 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

 در بازار فرابورس شاخص کل بیش از 1 واحد افزایش یافت و به رقم 802 واحد رسید  نمادهای  مارون،  ذوب  و  ارفع  بیشترین تاثیر  مثبت  را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 149 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با رقمی حدود 12 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3453 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 33 هزار تومان رسید

 

در گروه های دیگر چه خبر بود ؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات نمادها اکثرا با معاملات منفی ای به کار خود پایان دادند .خزامیا امروز بیش از 250 میلیون سهم معامله شد که در صدر معاملات گروه قرار گرفت .زامیاد امروز با کاهش 4 درصدی همراه شد و به قیمت 1068 ریال همراه شد این نماد امروز با فشار فروش همراه بود و به کف قیمتی نیز رسید که بیش از 90 درصد فروشنده آن سهامداران حقیقی بودند . خاور قرمز بود و با کاهش 3 درصدی به کار خود پایان داد این نماد امروز قیمت پایانی 1283 ریالی را تجربه و بیش از 59 میلیون سهم معامله شد . خودرو منفی بود این نماد امروز با افزایش عرضه همراه شد و بیش از 4 درصد منفی خورد ایران خودرو امروز به قیمت 3445 ریال رسید و بیش از 47 میلیون سهم معامله شد و در آخر نیز با صف فروش 26 میلیونی به معاملاتش خاتمه داد همچنین بیشترین تاثیر منف را بر شاخص گذاشت . خکاوه با صف فروش همراه بود . خپارس با کاهش 3 درصدی در محدوده قیمتی 1474 ریالی معاملاتش را پشت سرگذاشت . در این نماد شنیده ای داشتیم مبنی بر اینکه ، شنيده ها حاكى از توافق انتقال دو بلوك به ميزان ٣٠ درصد به شركت رنو فرانسه بگوش ميرسد. نمادهای خگستر ، خاهن ، خریخت ، خمهر با صف فروش همراه بودند . با توجه به روند منفی در اکثر نمادها شاهد صف خرید در نمادهای خزر ، خمحور ، خکار بودیم همچنین نماد خمحور جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي در پایان معاملات امروز متوقف شد . خبهمن با کاهش 1 درصدی به قیمت 2275 ریال رسید و روز منفی ای برای خود رقم زد . ورنا منفی بود و با کاهش 2 درصدی همراه شد و به قیمت 2426 ریال رسید .

معاون وزیر صنعت از امضای دومین قرارداد سرمایه‌گذاری خارجی صنعت خودروی ایران خبر داد و گفت: سیتروئن فرانسه، قرارداد همکاری با سایپا را در روزهای اخیر امضا کرده است. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، منصور معظمی به مهر گفت: دومین قرارداد حضور سرمایه‌گذاران خارجی در صنعت خودروی ایران در روزهای گذشته میان شرکت سایپا و سیتروئن فرانسه به امضا رسیده که این قرارداد به صورت جوینت‌ونچر و با سرمایه‌گذاری این شرکت در سایت سایپای کاشان عملیاتی خواهد شد.

رئیس شورای رقابت از آزادسازی قیمت دنا و تندر اتوماتیک در جلسه دیروز شورای رقابت و اجرای این مصوبه اختیاری از اول خرداد خبر داد.که در پی این مصوبه ، رئیس انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان این تصمیم را نادرست دانست.

در گروه فلزات اساسی نمادها اکثرا با معاملات منفی همراه بودند . فولاد لیدر گروه بود که با بیش از 46 میلیون سهم در صدر معاملات گروه قرار گرفت فولاد در محدوده صفر مثبت به معاملاتش پایان داد ان در حالی است که آخرین معامله خود را با قیمت 1319 ریال و در محدوده 1 درصد منفی به انجام رساند امروز شاهد خرید 62 درصدی سهامداران حقوقی در این نماد بودیم . ذوب صف خرید شد در دقایق پایانی شاهد تقاضا در این نماد شدیم بطوریکه از محدوده منفی به سمت مثبت کامل حرکت که در آخر نیز با صف خرید 4 میلیونی به کار خود پایان داد ذوب امروز با رشد 2 درصدی قیمت پایانی 2711 ریالی را تجربه و بیش ا ز44 میلیون سهم معامله شد . نمادهای ارفع ، وتوکا زا دیگر نمادهای مثبت و همراه با صف خرید گروه بودند که هر کدام بیش از 24 میلیون سهم معامله شدند و رشد 5 درصدی را پشت سرگذاشتند .هرمز قرمز پوش بود و با کاهش 4 درصدی به قیمت 2024 ریالی رسید و در آخر نیز با صف فروش به کار خود پایان داد . نمادهای فولاد ، فروش با صف خرید همراه بودند . فباهنر پس از چند روز معاملاتی که با رشد قیمتی همراه شد امروز منفی بود و در محدوده صفر منفی به معاملاتش پایان و قیمت پایانی 1961 ریالی را پشت سرگذاشت . نمادهای فلوله ف رنگان نیز با صف فروش همراه بودند . کیمیا روز منفی خود را با کاهش 2 درصدی به پایان رساند و به قیمت 4691 ریالی رسید .

مدیر عامل ذوب آهن اصفهان گفت: اقدامات ذوب آهن برای بهبود و پیشرفت ، در حال به بارنشستن است.

رئيس واحدهاي اسكين پاس و تمپرميل ناحيه نورد سرد فولاد مباركه گفت:خطوط اسكين پاس و تمپر ميل با كسب كيفيت 99.31 درصد در سال 94 به ركورد كيفي جديدي دست يافت.

کاهش قیمت میلگرد و کلاف در بازار فولاد تهران و ثبات نسبی و افزایش محدود قیمت تیرآهن را می توان مهمترین ویژگی های این بازار در روزهای اخیر دانست هرچند که احتمال کاهش بیشتر قیمت های جهانی ، ابهامات جدیدی را به این بازار تزریق کرده است. به گزارش ماین نیوز، در بازار داخلی شاهد ادامه روند کاهشی قیمت ها هستیم تا جایی که بخش بزرگی از مصنوعات فولادی در مسیر افت نرخ ها قرار دارد. در بازار تهران قیمت انواع مختلف میلگرد در هفته جاری در مسیر کاهش نرخ بوده تا جایی که بخش بزرگی از افزایش قیمت هفته های قبل خود را از دست داده است هرچند که هنوز در بین فعالان بازار کف قیمتی مشخصی برای این کالا ترسیم نشده است.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها در حاشیه منفی معامله شدند.مارون با 5 واحد مثبت اولین سهم فرابورسی تاثیر گذار در شاخص به عنوان لیدر گروه ،روز خود را با قیمت منفی شروع کرد اما با خبر  اینکه قرار است  از محل سود انباشته سرمایه اسمی 400 میلیارد تومانی را در دو مرحله به 800 میلیارد تومان برساند تا قادر به اصلاح ساختار مالی و کاهش هزینه های تامین مالی باشد، به مدار مثبت بازگشت و با رشد3 درصدی قیمت و صف خرید مواجه شد این نماد بیش از 37 میلیارد ریال در بین سهامداران حقیقی معامله شد ودر قیمت 3,596 تومان به کار خود پایان داد.نمادهای پاکشو،شپارسح،شلعاب،شپارس ،شتوکا وپاکشو با صف خرید بسته شدند.وپترو که دیروز مدبران اقتصاد 500,000سهم به پرتفوی خود اضافه کرده است امروز در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد و با 73 درصد فروشنده حقیقی در حدود 5 میلیون سهم جا به جا شد ودر پایان با با رشد 2 درصدی ،در قیمت 229 تومان  به معاملات خود پایان داد و پرحجم ترین سهم گروه شد.نمادهای شفن ،شسینا،شدوص،شفارا و شفارا در کف قیمتی خود بسته شدند.

پس از روی کار آمدن شاهدایی و انتصاب به عنوان معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، اعمال برخی تغییرات مدیریتی دور از انتظار نبود . شاهدایی در اولین گام فرناز علوی را به عنوان مدیرجدید برنامه ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی منصوب و با رستمی جایگزین کرد .شنیده شده است که معاون این شرکت نیز قرار است به زودی تغییر کند و حتی پیوندی تمایل خود برای انتقال از شرکت ملی صنایع پتروشیمی به یک هلدینگ مهم نفتی را اعلام کرده است .از گزینه های مهم تغییر در پتروشیمی می توان به تغییرات در هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس اشاره کرد که البته در سطوح میانی این هلدینگ رخ میدهد.

در گروه پالایشی به جز دو نماد شرانل و شبهرن بقیه نمادها با معاملات منفی همراه بودند.شبند در ادامه روند معاملاتی منفی خود امروز را هم در محدوده صفر تابلو شروع کرد ودر حدود 57 میلیارد ریال با 84 درصد خریدار حقوقی معامله شد که 5میلیون سهم در ساعات پایانانی بازار به صورت معامله بلوکی در قیمت میانگین 474 تومان انجام شد،در نهایت در محدوده صفر منفی ، در قیمت 475 تومان به روز خود خاتمه داد وبا 2 واخد منفی بر شاخص اثر گذاشت ودر صدر گروه قرار گرفت.نمادهای شبریز،شراز و شاوان با صف فروش بسته شدند.ونفت در محدوده صفر تابلو شروع به کار کرد و بیش از 7 میلیون سهم در بین استقبال سهامداران حقیقی دادوستد شد و در نهایت با افت 3.5 درصدی ، در قیمت 231 تومان به معاملات خود خاتمه دادو در رتبه بعد از شبندر فرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بانک گلدمن ساکس دیروز (دوشنبه ٢٠ اردیبهشت) اعلام کرد که برای بازسازی پایدار قیمت نفت، لازم است که روند کنونی کاهش تولید نفت کشورهای غیر عضو اوپک ادامه یابد .این بانک در برآورد پایه خود، پیش بینی کرده است که با ادامه روند کاهش تولید نفت آمریکا در سه ماه سوم سال جاری میلادی، قیمت نفت در سطح کنونی باقی خواهد ماند .

به گفته رکن الدین جوادی، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و معاون وزیر نفت، نمایشگاه بین المللی نفت تهران  فرصت مناسبی برای آشنایی شرکتهای داخلی و خارجی با یکدیگر است که زمینه را برای خودکفایی بیشتر در صنعت نفت و تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی فراهم می کند .معاون وزیر نفت با بیان این که در این دوره از نمایشگاه، نخستین بار شرکتهایی از کانادا و استرالیا حضور دارند، تعداد کشورهای حاضر در این دوره از نمایشگاه را ٤٠ کشور عنوان کرد 

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب