اخبار و گزارش بورس چهارشنبه 22 اردیبهشت 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس و سهام

نیم نگاهی به بازارِ

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 647 واحد کاهش یافت و به رقم 75,982 واحد رسید. که نمادهای خودرو با 56 واحد ، شبندر با 5 واحد و کگل با 47 واحد بیشترین تاثیر  منفی و همچنین نماد وبصادر با 33 واحد واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشت.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 948 میلیارد تومان رسید که نماد خودرو با رقمی حدود 40 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل بیش از واحد کاهش یافت و به رقم 794 واحد رسید . نمادهای  مارون، شاوان و وکوثر بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 210 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با رقمی حدود 37 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .  

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3453 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 34 هزار تومان رسید

 

مهم ترین اخبار اقتصادی

دنیای اقتصاد : بازار ساخت‌و‌ساز مسکونی به‌دنبال تحریک سازنده‌ها از ناحیه «افزایش سقف تسهیلات» با انتشار یک گزارش رسمی درباره «وضعیت قیمت مصالح ساختمانی»، از محل «افت هزینه‌های ساخت» نیز برای ورود سرمایه‌گذاران مساعد شد. آمارها نشان می‌دهد شاخص قیمت تولید مصالح ساختمانی در تهران پس از سه سال رشد مثبت، در سال 94 رقمی معادل 8/ 1 درصد کاهش یافت. این شاخص در سال‌های 91 تا 93 به ترتیب 7/ 36 درصد، 8/ 23 درصد و 7/ 6 درصد رشد کرده بود. سال گذشته علاوه‌بر نزول قیمت مصالح، قیمت زمین مسکونی نیز بعد از تخلیه حباب سال‌های قبل، به نوسان صفر دچار شد و ثابت ماند. به این ترتیب در شرایط کنونی، نه‌تنها زمان بازگشت فعالان ساختمانی به بازار فرارسیده است که به‌واسطه کاهش و تثبیت هزینه‌های ساخت‌و‌ساز، روند عرضه مسکن طی امسال و سال 96، به لحاظ «قیمت تمام شده» از جهش قیمتی در امان خواهد بود. آنچه دورنمای رونق غیرتورمی بازار ملک را تقویت می‌کند، مساعد بودن قیمت‌ها در 5 گروه مصالح ساختمانی مورد مصرف در مراحل «تکمیل و نازک کاری ساختمان» است که می‌تواند جریان تبدیل «نیمه‌کاره»‌ها به واحدهای «تازه‌ساز» را تسریع کند. در این صورت، احتمال کسری عرضه ناشی از رکود ساختمانی سال‌های اخیر طی دو سال پیش رو منتفی خواهد بود .

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری روز گذشته کارنامه ایران در جذب سرمایه‌گذاری را در 4 ماهه دوران پسابرجام اعلام کرد. به گفته او طی 4 ماه پس از برجام سه میلیارد و 418 میلیون دلار سرمایه‌گذاری مستقیم در کشورمان انجام شده و برای 5/ 3 میلیارد دلار مجوز سرمایه‌گذاری در این مدت صادر شده است .روحانی همچنین با تاکید بر اینکه برجام دست ما را برای فعالیت‌های گوناگون گشوده است، افزود: هم‌اکنون مشغول تدوین ساز و کارهای لازم برای عملیاتی کردن این قراردادها هستیم ضمن اینکه همزمان برای صدها قرارداد دیگر در حال مذاکره‌ایم.روحانی با اعلام این میزان از سرمایه‌گذاری در ایران در واقع تلاش کرد تا یکبار دیگر به منتقدان برجام و آنهایی که به گفته‌اش «می‌گویند برجام چه کاری کرده است» پاسخ دهد.به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، او که روز گذشته در بیست و هفتمین سفر استانی‌اش به کرمان سفر کرده بود، در جمع مردم این استان گفت : پیچ‌های مهم تاریخی را با اتحاد مردم، هدایت رهبری و همراهی قوا گذراندیم و برجام به فرجام رسید. برجام دست ما را برای فعالیت باز کرد و امروز میدان رقابت برای سرمایه‌گذاری و همکاری با ایران باز شده است.روحانی گفت: امروز روزی است که بعد از برجام دیگر مجبور نیستیم برای خرید نیازمندی‌های خود بدون رقابت به یک یا دو کشور رجوع کنیم و آنها هر جنسی را با هر گونه کیفیت و قیمتی بر ما تحمیل کنند و امروز میدان رقابت پیش‌روی ملت ایران گشوده شده است.

 

در گروه های دیگر چه خبر بود؟

در گروه بیمه ای نمادها تماما با معاملات منفی همراه بودند آسیا با قیمت 1534 ریالی معاملاتش را آغاز نمود که با فشار فروش همراه شد که در آخر با کاهش بیش از 4 میلیونی همراه شد آسیا امروز بیش از 2 میلیون سهم معامله شد که در صدر معاملات گروه قرار گرفت .نمادهای دانا ، پارسیان ، البرز از دیگر نمادهای همراه با صف فروش گروه بودند .

در خبری مربوط به این گروه داشتیم که رئیس کل بیمه مرکزی در پی گسترده شدن دامنه اعتراضات به پرداختی‌های چند ده میلیون تومانی به مدیران ارشد این بیمه، از سمت خود استعفا کرد.

در گروه بانکی ها بجز نماد وبصادر سایر نمادها با قیمت پایانی منفی به معاملاتشان پایان دادند . وبصادر مثبت بود این نماد امروز با رشد  درصدی همراه شد و به قیمت 1017 ریالی رسید بانک صادرات امروز بیش از 89 میلیونی همراه شد که در صدر معاملات گروه قرار گرفت در این نماد شاهد خرید 93 درصدی سهامداران حقوقی بودیم ابن نماد امروز بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص گذاشت . بانک سینا در محدوده صفر منفی به معاملاتش پایان داد و به قیمت 1569 ریالی رسید همچنین در این نماد شاهد معامله بلوکی به حجم 7 میلیون سهم بودیم که این معامله با قیمت پایه هر سهم 1629 ریالی د بازار خرده فروشی و در نماد وسینا 2 صورت گرفت . نمادهای وبملت ، وتجارت با کاهش 1 درصدی به کار خود پایان دادند . سازمان حسابرسی نسبت به اولین پیش بینی درآمد هر سهم بانک ملت ۷ بند را قید کرد. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،بانک ملت درحالی گزارش حسابرس درباه افزایش سرمایه هزار میلیارد تومانی را به سازمان بورس ارسال کرده تا در صورت موافقت، از محل سایر اندوخته ها به سرمایه 5 هزار میلیارد تومان برسد که اولین سود سال جاری را با سرمایه 4 هزار میلیارد تومانی 501 ریال پیش بینی کرده است.

وزیر خارجه آمریکا که پنجشنبه در لندن با بانک های اورپایی جلسه دارد، گفت: بانک های اروپایی کاملا” آزادند با نهادهای ایرانی خارج از فهرست تحریم ، مبادلات مالی و پولی داشته باشند.

رییس اتاق بازرگانی ایران ضمن ارزیابی مهم‌ترین مسائل روز اقتصادی کشور به بیان آخرین وضعیت فعالیت سوئیفت پرداخت و گفت: در این زمینه بخش زیادی از مشکلاتی که مربوط به تحریم‌های ثانوی و برجام بوده برطرف شده است اما مسائلی مانند تحریم نقل و انتقال دلار که به تحریم‌های اولیه بر‌می‌گردد و قرار نبوده با اجرایی‌شدن برجام لغو شود، سر جای خود باقی است.

در گروه محصولات شیمیایی شاهد روند منفی در اکثر نمادها بودیم بطوریکه نمادهای نمادهای شفارس ، شفارا ، شیراز با صف فروش همراه بودند . شاراک با بیش از 7 میلیون سهم پر حجم ترین نماد گروه بود که در جریان معاملات امروز با افزایش 2 درصدی همراه شد و به قیمت 4013 ریال رسید که بیشترین حجم خرید و فروش در این سهم توسط حقوقی ها به انجام رسید . نمادهای شلعاب ، شپارس مثبت و با صف خرید به معاملاتشان پایان دادند . شلعاب همچنان به روند صعود خود ادامه داد بطوریکه امروز هم با رشد بیش از 4 درصدی همراه شد و قیمت پایانی 2671 ریالی را تجربه کرد . شتوکا با رشد 3 درصدی بیش ا ز1 میلیون سهم معامله شد و در اخر نیز با صف خرید همراه شد . پارسان منفی بود این نماد در محدوده 1 درصد منفی معاملاتش را آغاز نمود و در آخر نیز با کاهش 1 درصدی بسته شد و به قیمت 2302 ریال رسید و بی شا ز2 میلیون سهم معامله شد . شکربن ، شمواد از دیگر نمادهای منفی گروه بودند که با کاهش 3 درصدی در قیمت پایانی خود به معاملاتشان پایان دادند . شفن پس از آنکه چند روز معاملاتی خود را منفی پشت سرگذاشت سرانجام امروز سبز شد و با رشد 2 درصدی همراه شد و قیمت پایانی 15536 ریالی را تجربه کرد .

مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان این که پارسال ١٨,١ میلیون تن محصول پتروشیمی از طریق یکهزار و ١٧٦ کشتی به بازارهای جهانی صادر شده است، گفت: از ابتدای امسال تا ١٧ اردیبهشت ماه ٦.٧ میلیون تن محصول پتروشیمی تولید شده است.

دبیرکل انجمن کارفرمایان پتروشیمی با اشاره به سخت شدن تجارت محصولات پتروشیمی در دنیا گفت: برای از دست ندادن بازار این محصولات شرکتهای پتروشیمی باید در زمینه بازرگانی منسجم عمل کنند.

نمادها در گروه غذایی با توجه به روند منفی بازار اکثرا قرمز پوش بودند . غالبر لیدر گروه بود که با کاهش 1 درصد به معاملاتش پایان داد این نماد در ابتدای بازار شاهد روند مثبتی بود اما در جریان بازار روند متعادل رو به منفی ای را پشت سرگذاشت و در آخر نیز با کاهش 1 درصدی به قیمت 1812 ریالی رسید و بیش از 3 میلیون سهم معامله شد . غپاک روز منفی ای را برای خود رقم زد و با کاهش 2 درصدی خود را برای روز معاملاتی بعد آماده کرد غپاک به قیمت 2195 ریال رسید و بیش از 3 میلیون سهم معامله شد . غبشهر پس از چند روز معامله شد در محدوده صفر تابلو امروز رشد قیمتی را تجربه کرد بطوریکه با افزایش بیش از 4 درصدی همراه شد و در آخر نیز با صف خرید به کار خود پایان داد مجوز افزایش سرمایه ۱۹۴ درصدی علت صف خرید امروز این نماد بود . با توجه به روند منفی در این گروه شاهد صف فروش در نماد غشان بودیم همچنین این نماد جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي در پایان معاملات امروز متوقف شد .

در شرایطی که دامداران نسبت به وضعیت بازار شیر خام و تخلف صنایع لبنی در نخریدن و چگونگی پرداخت بهای این محصول اعتراض دارند، وزارت جهاد کشاورزی از تصویب طرح‌های حمایتی از دامداران خبر داد و گفت: سازمان حمایت مسئول برخورد با تخلفات صنایع لبنی است

در گروه خودرو و ساخت قطعات نمادها اکثرا در محدوده منفی به کارشان پایان دادند . خوردو لیدر گروه خودرویی امروز را با روند کاهش پشت سرگذاشت ایران خودرو که چند پیش صحبت از افزایش سرمایه آن مطرح بود امروز طی اطلاعیه ای اعلام نمود که انجام افزایش سرمایه شرکت میسر نمی باشد با اعلام این خب شاهد صف فروش سنگین در این نماد شدیم که طولی نکشید اقدام به برچیدن صف فروش در این نماد شدیم اما خودرو امروز با کاشه 4 درصدی همراه شد و به قیمت 3285 ریال رسید ایران خودرو با بیش از 122 میلیون سهم در صدر معاملات گروه قرار گرفت و بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص گذاشت . خزامیا با کاشه 1 درصدی معاملات امروزش را پشت سرگذاشت و بی شاز 96 میلیون سهم معامله شد . با توجه با جو منفی در این گروه نمادهای ختوقا ، خریخت ، خاهن ، خمحرکه ، خاذین با صف فروش همراه بودند . خاور منفی بود این نماد امروز به کف قیمتی نیز رسید اما در آخر با کاهش 4 درصدی و با قیمت 1229 ریال به معاملاتش خاتمه داد و بیش از 77 میلیون سهم معامله شد . خعتبار صف خرید بود علت اقبال امروز در این سهام خبر فروش ملک مسکونی در شهر صنعتی البرز بود که موجب صف خرید بیش از 2 میلیونی در این نماد شد این نماد امروز با افزایش 4 درصدی همراه شد و به قیمت 2125 ریال رسید . خبهمن با کاهش 1 درصدی به کار خود پایان داد . خمهر منفی بود و با کاهش 4 درصدی همراه شد و به قیمت 242 ریال رسید . خگستر امروز را هم با معاملات منفی سپری کرد و با کاهش 4 درصدی همراه شد .

معاون فروش و بازاریابی سایپا شائبه رکورد بازار خودرو را رد کرد و گفت: تصمیم‌گیری درباره افزایش قیمت محصولات در دست بررسی است.

در گروه فلزات اساسی نمادها اکثرا با معاملات منفی به کار خود خاتمه دادند . ذوب با سقف قیمتی معاملاتش را آغاز نمود این نماد امروز رشد 4 درصد یرا تجربه کرد و با قیمت 2826 ریالی بیش از 132 میلون سهم معامله شد و از نظر حجم در صدر معاملات گروه قرار گرفت . ذوب با صف خرید 7 میلیونی به کار خود پایان داد . فملی مثبت بود و افزایش قیمتی همراه شد این نماد بیش از 1 درصد مثبت خورد و به قیمت پایانی 1721 ریالی رسید و بیش از 91 میلیون سهم معامله شد در دقایق پایانی شاهد 2 معامله بلوکی به حجم 21 و 72 میلیونی و با قیمت 1728 ریالی در این نماد بودیم . فولاد منفی بود در محدوده صفر منفی به معاملاتش پایان داد فولاد امروز بیش از 39 میلیون سهم معامله شد و قیمت پایانی 1331 ریالی را پشت سرگذاشت همچنین در ایننماد شاهد معامله بلوکی در بازار خرده فروشی بودیم این معامله به حجم 10 میلیون سهم و به ارزش پایه هر سهم 1377 ریال در نماد فولاد 2 توسط  سهامدار حقیقی صورت گرفت . وتوکا مثبت شد این نماد در جریان معاملات امروز تا صف فروش شدن نیز پیش رفت اما شاهد افزایش تقاضا در این نماد شدیم بطوریکه آخرین معامله خود را در محدوده بیش از 3 درصد مثبت به ثبت رساند و بیش از 33 میلیون سهم معامله شد . نمادهای فولای ، زنگان با صف فروش همراه بودند . فروس کماکان به روند صعودی خود ادامه می دهد این نماد امروز را هم مثبت سپری کرد و با قیمت پایانی 2415 ریال با صف خرید 1 میلیونی به کار خود پایان داد . فخوز بیش از 3 درصد منفی خورد . ارفع با افزایش 2 درصدی به کارخود پایان داد و به قیمت 345 تومان رسید  شرکت آهن و فولاد ارفع در دوره 12 ماهه منتهی به 29 اسفند ماه 94، مبلغ 786 میلیارد و 484 میلیون زیان انباشته پایان دوره در حسابهای این شرکت منظور کرد.

مدیرعامل مجتمع فولاد مباركه در بازدید از روند اجرا و پیشرفت توسعه های مجتمع فولاد سبا، بر بهره برداری سریع از طرح های توسعه و تولید هر چه زودتر ورق های با ضخامت پایین در این مجتمع تاكید كرد.

سه پروژه شركت توسعه معادن و صنايع معدني خاورميانه (میدکو) همزمان با سفر رئیس جمهوری به استان کرمان افتتاح رسمی شدند.

در گروه پالایشی شاهد معاملات منفی در اکثر نمادهای این گروه بودیم . شبندر در حدود 6 میلیون از سهامش داد و ستد شد و به قیمت 455 تومان رسید . قیمت نفت wti با اندکی کاهش به رقم 44 دلار رسید .

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، از تدوین دانش فرآیندهای پالایشی صنعت نفت با همکاری دانشگاهها خبرداد .   علی شیرازی زاده در حاشیه برگزاری بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در گفتگو با خبرنگار شانا، با تاکید بر هدف دانش بنیان کردن صنعت نفت در بخش مدیریت پژوهش و فناوری گفت : همکاری با شرکتهای داخلی و خارجی  بیش از هر بخشی، در حوزه های فنی، مهندسی و انتقال فناوری حایز اهمیت است.

در معدنی ها،  که با پیش بینی کاهش قیمت سنگ آهنی ها دوباره به محدوده های منفی بازگشته اند، ومعادن با معامله بیش از 18 میلیون سهم در صدر گروه قرار گرفت. با درنظر گرفتن NAV این سهم احتمال رشد قیمتی آن تا محدوده 170 تومان دور از انتظار نیست، معاملات امروز این نماد در محدوده 130 تومان دنبال شد. کگل که امروز برنامه افزایش سرمایه خود را بر روی کدال منتشر کرد در معاملات امروز خود به حداقل قیمت روزانه رسید و حجم معاملات آن به بیش از 7 میلیون سهم رسید. طبق اطلاعیه فوق کگل که در مجمع تیرماه سال گذشته با افزایش 33 درصدی  از محل آورده نقدی و مطالبات موافقت کرده بود تصمیم دارد تا در مرحله دوم سرمایه خود را از محل آورده و مطالبات از مبلغ 24.000به 30.000 میلیارد ریال افزایش دهد که در صورت موافقت سازمان و تصویب هیئت مدیره این برنامه را عملیاتی کند؛ با انتشار این خبر احتمالا نوسانات مثبتی را در این نماد شاهد خواهیم بود.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب