اخبار و گزارش بورس شنبه 25 اردیبهشت 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 155 واحد افزایش یافت و به رقم 76,138 واحد رسید. که نمادهای خودرو با 49 واحد ، وغدیر با 33 واحد و وپاسار با 30 واحد بیشترین تاثیر  مثبت و همچنین نمادهای پارسان با 25 واحد ، فارس با 19 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 150 میلیارد تومان رسید که نماد وساپا با رقمی حدود 12 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل بیش از واحد افزایش یافت و به رقم 797 واحد رسید.  نمادهای  ذوب، هرمز و دی بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 209 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با رقمی حدود 24 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . 

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3446 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 26 هزار تومان رسید.

 

مهم ترین اخبار اقتصادی

دنیای اقتصاد : در حالی که روابط کارگزاری بانک‌ها با طرف‌های خارجی در پسابرجام به شکل مطلوب برقرار نشده، چهار دیدگاه در توجیه این رویه مطرح است. برخی با رویکرد خوش‌بینانه، روان شدن روابط بانکی را منوط به گذر زمان می‌دانند و در مقابل گروهی معتقدند که با وجود تحریم‌های آمریکا، حصول این روابط امری دور از دسترس است. گروه سوم، ترس از مجازات‌های آمریکا را مانع اصلی می‌دانند و گروه آخر نیز اعمال نکردن استانداردهای بین‌المللی در بانک‌های داخلی را ریشه این مشکل تلقی می‌کنند . همراستا با این دیدگاه فیلیپ هاموند و جان کری در مذاکره با بانک‌های بزرگ اروپایی و انگلیسی در تلاشند تا نسبت به اعمال نکردن مجازات برای رابطه با ایران اطمینان خاطر دهند. هر چند شواهد حاکی از آن است که برخی از بانک‌های بزرگ با وجود این اطمینان‌بخشی، هنوز برای ارتباط با بانک‌های ایرانی ابراز تردید و نگرانی می‌کنند. به گفته آنها اظهارات وزیر خارجه آمریکا و بریتانیا آنها را درباره ازسرگیری مبادله با ایران متقاعد نکرده است. کارشناسان معتقدند در فضای موجود، ایران می‌تواند از دو مسیر موازی، زمینه رفع تردید‌ها و رفع دغدغه‌های مطرح شده را فراهم آورد. مسیر نخست متکی به بهره‌گیری از «دیپلماسی اقتصادی» است و مسیر دوم، به بهره‌گیری از استانداردها و رویه‌های بین‌المللی تاکید می‌کند .

پس از بحث و بررسی سناتورهای موافق و مخالف استیضاح روسف در سنای برزیل، در نهایت با رای موافق 55 سناتور رئیس‌جمهوری برزیل از کار برکنار و تا 6 ماه آینده باید در دادگاه پاسخگوی اتهام دستکاری در آمار و حساب‌های دولتی این کشور باشد. به گزارش سی‌ان‌ان، 22 سناتور از 81 سناتور مجلس سنای برزیل در حمایت از روسف به طرح استیضاح او رای مخالف دادند. در جلسه سنای برزیل که بیش از یک روز به‌طور بی وقفه ادامه یافت 71 سناتور در موافقت یا مخالفت با طرح استیضاح روسف سخنرانی کردند. با این رای، سناتورهای برزیل، روسف به مدت 6 ماه از سمت خود تعلیق شد و باید به اتهامات او در دادگاه رسیدگی شود. بسیاری از مخالفان رئیس‌جمهور چپگرای برزیل در ماه‌های گذشته با برپایی تظاهرات گسترده در شهرهای مختلف برزیل خواستار کناره‌گیری او از قدرت و محاکمه روسف شده بودند. روسف نخستین رئیس‌جمهوری زن تاریخ برزیل است. او از سال 2012 جانشین«لوییز ایناسیو لولا داسیلوا» متحد سیاسی خود و رئیس‌جمهور سابق برزیل شد. روسف در تعبیر بسیاری از حامیان و متحدان خود و بسیاری از رسانه‌های جهان به «وارث لولا» معروف است. سنای برزیل در حالی با رای به استیضاح، رئیس‌جمهوری این کشور را از سمت خود تعلیق کرده است که این کشور تا 3 ماه دیگر میزبان بزرگ‌ترین رویداد ورزشی یعنی المپیک 2016 در شهر ریودو‌ژانیرو است .

 

در گروه های دیگر چه خبر بود؟

در گروه خودرو ساخت قطعات شاهد معاملات مثبت در اکثر نمادها بودیم خاور لیدر گروه بود و با بیش از 45 میلیون سهم پر حجم ترین نماد گروه شد . این نماد معاملات امروزش را با افزایش 4 درصدی سپری کرد و به قیمت 1286 ریالی رسید خاور با تقاضا همراه شد و در آخر نیز با صف خرید 3 میلیونی به کار خود پایان دادند . خزامیا مثبت ظاهر شد زامیاد پس از چند روز روند کاهشی با رشد قیمتی همراه شد و به قیمت 1098 ریال رسید و پس از آنکه بیش از 21 میلیون سهم معامله شد با صف خرید 21 میلیونی به کار خود پایان داد . خودرو با صف خرید 8 میلیونی به معاملات امروزش خاتمه داد . ایران خودرو پس از سپری کردن روند نزولی ، بطوریکه در عرض یک هفته با کاهش 20 درصدی همراه شده بود امروزش را با افزایش 4 درصدی پشت سرگذاشت و به قیمت 3426 ریالی رسید . نمادهای خکاوه ، خپارس ، خبهمن با صف خرید همراه بودند . خرینگ با صف فروش 4 میلیونی به کار خود پایان داد و با کاهش 4 درصدی به قیمت 1116 ریالی رسید . خاذین با فشار فروش سنگین همراه بود .این نماد امروز با کاهش 4 درصدی به معاملاتش پایان داد و قیمت پایانی 1416 ریالی را تجربه کرد و در آخر نیز با صف فروش سنگین 72 میلیونی بسته شد . خاهن در محدوده صفر مثبت ، بیش از 6 میلیون سهم معامله شد و به قیمت 304 تومان رسید . ورنا با افزایش 4 درصدی و قیمت پایانی 2458 ریالی بیش از 5 میلیون سهم معامله شد و با صف خرید به کرا خود پایان داد.  خگستر ف ختور هم از مثبت های همراه با صف خرید قطعه سازها بودند .

مدیرعامل سایپادیزل از همکاری های سه جانبه با ولوو تراکس و شرکت ekn سوئد برای کسب سهم بازار بیش از ۵۰ درصدی کامیون های ولوو خبر داد. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، زعفر تنهاپور در جریان بازدید مدیران منطقه خاورمیانه شرکت ولوو تراکس و شرکت ekn سوئد (ارائه دهنده خدمات مالی)، گفت: با ورود مجدد کامیون های ولوو به جاده ها در سال جاری، قصد داریم ضمن افزایش تولید این نوع محصولات، سهم بازار با کیفیت ترین کامیون های ایران را بهبود بخشیم .

علت عدم توقف نماد موتورسازان تراکتورسازی ایران بعد از کاهش ۴۸ درصدی سود سال مالی گذشته ناشی از تبصره ماده ۱۶ دستورالعمل نحوه انجام معاملات در بورس تهران است .

در گروه فلزات اساسی شاهد معاملات مثبت در اکثر نمادها بودیم . هرمز با بیش از 84 میلیون سهم پر حجم ترین نماد گروه بود این نماد امروز با افزایش2 درصدی در قیمت پایانی خود همراه شد و به قیمت 2051 ریالی رسید شاهد فروش 89 درصدی سهامدار حقوقی دراین نماد بودیم . ذوب سبز پوش بود این نماد با افزایش 4 درصدی امروز را هم با روند صعودی به پایان رساند و با تقاصای 39 میلیونی به کار خود پایان داد و به قیمت 2965 ریالی رسید . نمادهای فباهنر ، وتوکا ، فولاژ نیز با صف خرید و حداکثر قیمتی به کار خود پایان دادند . ارفع مثبت بود و در محدوده صفر مثبت و با قیمت 3477 ریال بیش از 7 میلیون سهم معامله شد . نمادهای فخور ، فنوال سبز بودند و با رشد 2 درصدی به معاملاتشان خاتمه دادند . نمادهای فمراد  فخاس با صف فروش همراه بودند .

رئیس هیات مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم ایران گفت: با برداشته شدن تحریم ها شرایط برای سرمایه‌گذاری گسترده در صنعت آلومینیوم ایران فراهم شده است .

به گزارش خبرنگار ماین نیوز، نام مهندس محمد علیمحمدی بعد از خرید شرکت آلومینیوم المهدی هرمزال در سال گذشته به صدر اخبار آمد. او پس از چندین بار تلاش دولت برای فروش شرکت آلومینیوم المهدی هرمزال و ناکامی در این زمینه سرانجام به قائله خاتمه داده و با خرید این شرکت به مالک و سهامدار یکی از دو غول آلومینیومی ایران تبدیل شد.

مدیر عامل شرکت فولاد اکسین خوزستان از پیش خرید 130 هزار تن محصولات این شرکت توسط اروپایی ها و ترکیه ای ها ظرف 2 ماه آینده خبر داد 

در بانکی ها، معاملات متعادل و اکثرا منفی را شاهد بودیم؛ اما در این میان بانک دی در محدوده مثبت با افزایش تقاضا همراه بود و بیش از 15 میلیون سهم در این نماد داد و ستد شد که بیش از 50 درصد از این حجم توسط سهامداران حقوقی خریداری شد. نماد بانک پاسارگاد که قرار است بزودی یکی از زیرمجموعه های خود (شرکت توسعه انرژی پاسارگاد) را در بورس عرضه کند در دقایق پایانی بازار با رنج مثبت حقوقی به قیمت 118 تومان رسید. سایر نمادهای گروه در محدوده منفی معاملات خود را دنبال کردند..

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.در نماد شاراک که تاپیکو در روز گذشته در حدود 5 میلیون سهم فروخته بود ،با قیمت منفی روز خود را آغاز کرد ودر حدود 11 میلیارد ریال معامله شد ودر نهایت با 2 درصد منفی در قیمت 391 تومان به کار خود پایان داد، با 11 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذار بود و پرارزش ترین سهم گروه شد. ساینا تنها نماد صف خریدی گروه بود.پارسان با 25 واحد منفی چهارمین سهم بورسی تاثیر گذار در شاخص ،بیش از 4 میلیون سهم با 70 درصد فروشنده حقیقی معامله شد ودر نهایت در قیمت پایانی 1.1 درصدی منفی ،227 تومان روز خود را به اتمام رساند و پرحجم ظاهرشد.نمادهای شکلرح،شفارا،شسینا و شپارسح در کف قیمتی روزانه به معاملات خود پایان دادند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: برای واگذاری پتروشیمی دماوند کمال همکاری را با سازمان خصوصی سازی داشته ایم .پتروشیمی دماوند قرار است یوتیلیتی و خدمات جانبی فاز 2 پتروشیمی عسلویه که شامل 24 مجتمع پتروشیمی است را تامین کند .تاکنون عرضه این پتروشیمی ناموفق بوده و خریداری نداشته است . یکی از بزرگترین عوامل نفروختن پتروشیمی دماوند را سرمایه گذاری سنگین در این طرح دانست و افزود: واحدهای مصرف کننده تولیدات پتروشیمی دماوند که خواهان خرید سهام این مجتمع مدعی هستند که قیمت سهام مجتمع پتروشیمی دماوند بالاست. وی یکی دیگر از مشکلات طولانی شدن واگذاری طرح پتروشیمی دماوند را نحوه بازپرداخت بخشی از سرمایه گذاری که دولت انجام داده است دانست و گفت: هر مشتری که سهام پتروشیمی دماوند را بخرد باید این سرمایه گذاری را در یک بازه زمانی با نرخ موثر تعیین شده به سازمان خصوصی سازی برگرداند.

پتروتحلیل- انتشار اوراق سلف موازی پتروشیمی ها و همچنین معاملات قبض انبار در بورس کالا روش های بسیار مطلوبی برای تامین مالی شرکت های پتروشیمی است که در کشورهای دیگر نیز مرسوم است .محمود مجیب، عضو هیات مدیره پتروشیمی امیرکبیر با بیان این مطلب به خبرنگار «پتروتحلیل»، گفت: انتشار اوراق سلف موازی و همچنین قبض انبار برای پتروشیمی ها مزیت های فراوانی دارد که مهمترین آن تامین مالی برای شرکت ها در کوتاه مدت است .

در گروه پالایشی به جز دو نماد شبریز و شسپا بقیه نمادها در حاشیه مثبت معامله شدند.شپنا به عنوان لیدر گروه با 3 واحد مثبت تاثیر گذار درشاخص،در ادامه روند نزولی خود امروز را هم با قیمت منفی شروع کرد و بدون فروشنده حقیقی در حدود 12 میلیارد ریال دادوستد شد ،در پایان در محدوده صفر مثبت ودر قیمت 260 تومان به معاملات خود خاتمه داد.ونفت در محدوده صفر تابلو قیمت خورد ودر بین سهامداران حقیقی بیش از 5 میلیون سهم جا به جا شد ودر پایان با رشد 1 درصدی ،در قیمت 235 تومان به روز خود پایان دادو پرحجم ترین سهم گروه شد.شتران که جهت برگزاري مجامع عمومي فوق العاده و عادي بطور فوق العاده صاحبان سهام در روز چهارشنبه مورخ 22/02/1395، در روز دوشنبه بسته شده بود امروز طی اطلاعیه ای اعلام نمود که افزایش سرمایه مصوب مجمع فوق العاده مورخ 95/02/22 خود را تا تاریخ برگزاری مجمع عمومی سالیانه در محل ثبت شرکتها به ثبت برساند.

به گزارش شبکه بلومبرگ، آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد که تولید نفت ایران در ماه آوریل سال جاری میلادی به سطح تولید پیش از آغاز تحریمها در چهار سال پیش رسیده است .

در معدنی ها،  ومعادن علیرغم اینکه بسیار کم حجم تر از چند روز اخیر معامله شد، امروز نیز در صدر معاملات گروه قرار گرفت؛ معاملات امروز این نماد تا محدوده 4 درصد مثبت نیز پیش رفت و در نهایت با قیمت پایانی 1328 ریال به معاملات خود خاتمه داد؛ هنوز هم اعتقاد به رشد قیمتی این سهم داریم.  کروی تنها نماد گروه بود که با صف خرید به کار خود پایان داد. کبافق نیز دیگر نماد مثبت گروه بود که به قیمت های حداکثری رسید.

افت قیمت ها در بازارهای فیوچرز و نگرانی از وضعیت اقتصادی چین منجر به جوی منفی بر بازار سنگ آهن شده است. به گزارش ایفنا، آخرین قیمت سنگ آهن وارداتی در چین با یک دلار افت به 55 دلار هر تن سی اف آر رسیده است. قیمت سنگ‌آهن ایران نیز پس از نزدیک شدن به محدوده   ۶۰  دلار به دلیل کاهش قیمت جهانی مواد معدنی در دنیا به خصوص مس و سنگ‌آهن طی روزهای اخیر شش دلار و   ۴۱  سنت کاهش پیدا کرد . کارشناسان معتقدند کاهش قیمت جهانی مواد معدنی در دنیا به خصوص در حوزه مس و سنگ‌آهن طی روزهای اخیر باعث شده تا سهام شرکت‌های معدنی دنیا با صف فروش مواجه شوند و موج نگرانی در بازار به جریان ببیفتد. اما با این حال به نظرمی‌رسد سه اتفاق اخیر از جمله افزایش قیمت دلار، کاهش تقاضا برای دپوی سنگ‌آهن چین و ماجرای وضع تعرفه آمریکا برای مقابله با واردات باعث شوک اصلی به بازار سنگ‌آهن بوده است

همچنین امروز آمار اقتصادی چین منتشر شد و طبق آن رشد تولید صنعتی چین 6% اعلام شد که کمتر از پیش بینی ۶.۵% و کمتر از عملکرد ماه قبل (۶.۸%) است. با توجه به اینکه چین بزرگترین کشور مصرف کننده در بازارهای کالایی محسوب می شود این آمار می تواند بر این بازارها تاثیر گذار باشد.

در گروه محصولات کاغذی، چکاپا، سهم عرضه اولیه بازار، پس از 4 روز روند صعودی در دقایق اولیه شروع بازار صف خود را عرضه کرد اما بلافاصله مجددا به صف خرید رسید و حجم معاملاتش به بیش از 50 میلیون سهم رسید؛انتظار رشد این سهم تا 200 را داریم. چکاوه امروز پرعرضه بود. چکارن نیز با  صف فروش کم حجمی به کار خود پایان داد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
2 نظر
 1. با سلام و احترام
  یک سوال داشتم در رابطه با دریافت سیگنال روزانه حدودا چند پیپ با سیگنالهای شما سود کرد ؟ و آیا هر روز شیگنال ارایه میدهید؟

  1. سلام. بازده سیگنال ها با پیپ سنجیده نمیشه، بلکه درصد سود هست که در بورس تهران مطرح هست.
   هر روز خیر، چون بازار ممکنه بعضی مواقع سیگنالی وجود نداشته باشه یا وضعیت بازار طوری باشه که سیگنالی صادر نشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب