اخبار و گزارش بورس یکشنبه 26 اردیبهشت 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس تهران

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 275 واحد کاهش یافت و به رقم 75,863 واحد رسید. که نمادهای کچاد با 66 واحد ، کگل با 46 واحد و فولاد با 44 واحد بیشترین تاثیر  منفی و همچنین نماد اخابر با 46 واحد واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشت.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 318 میلیارد تومان رسید که نماد خودرو با رقمی حدود 30 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل بیش از واحد افزایش یافت و به رقم 799 واحد رسید.  نمادهای  هرمز و ذوب بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 208 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با رقمی حدود 47 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . 

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3445 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 25 هزار تومان رسید.

 

مهم ترین اخبار اقتصادی

دنیای اقتصاد :  درست یک هفته پس از توصیه جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا به بانک‌های اروپایی برای از سرگیری تعاملات بانکی با ایران که در نشست مقامات ارشد بانک‌های اروپایی و بریتانیایی در لندن مطرح شد، حالا خبرها حاکی از آن است که برخی از مقامات ارشد بانک‌های اروپایی در هفته آینده در واشنگتن با مقامات آمریکایی به مذاکره خواهند نشست. به‌نظر می‌رسد در این نشست دوباره، بخش‌هایی از موانع قانونی تعاملات بانکی با ایران که قرار است تسهیل شوند، از سوی آمریکا در قالب یکسری مقررات اداری ابلاغ و شفاف‌سازی شود. این لابی اروپایی‌ها که با هدف شفاف‌سازی رفع موانع قانونی معاملات بانکی با ایران شکل گرفته است، در پی درخواست‌های مکرر مشتریانشان به‌وجود آمده که آنها را در لاک دفاعی فرو برده است. صاحب‌نظران معتقدند ایران باید از این فرصت ایجادشده استفاده کرده و با فعال‌تر کردن دیپلماسی اقتصادی و فشار بر آمریکا در جهت رفع موانع موجود در زمینه ارتباطات مالی با جهان بکوشد. «دنیای اقتصاد» نیز علاوه‌بر طرح این موضوع، ریشه‌های برخی از مواضع متناقض مدیران میانی بانک‌های اروپایی را در ورای ترس از جریمه‌های نقض تحریم‌ها و مرتبط با کارنامه فعالیت‌های پیشین آنها و دلبستگی‌شان به تلاش‌های گذشته،‌ مورد بررسی قرار داده است .

همایش «برجام و اقتصاد مقاومتی؛ فرصت ها و ظرفیت ها» روز گذشته با اعلام سه خبر از سوی مقامات شرکت کننده در این همایش همراه بود. «بررسی عادی سازی تعاملات مالی و بانکی پس از برجام»، «شکل گیری زمینه های مراودات با بانک های خارجی» و «جذب بیش از سه میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی از زمان امضای برجام.» سه خبر مهمی;اند که از سوی عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه، ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی و محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت اعلام شد .همزمان محمد نهاوندیان، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری روز گذشته در این همایش که در جمع سفیران و روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور برگزار شد، برای اولین بار از هفت بخش قابل‌توجه برای برنامه‌ریزی در انجام مذاکرات اقتصادی نام برد. به گزارش «ایرنا» وی با بیان اینکه رویکرد تعامل سازنده بر پایه مدل برد-برد به‌خوبی به عرصه اقتصاد قابل تعمیم است، تاکید کرد: در دوره پسابرجام باید طرف‌های مذاکره اقتصادی کشور را دسته‌بندی کنیم. مقامات دولتی، فعالان بخش خصوصی، بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری، موسسات رتبه‌بندی اقتصادی و ارائه مشاوره، رسانه‌ها، موسسات سرمایه‌گذاری و صندوق‌های ضمانت صادرات هفت بخش قابل‌توجه برای برنامه‌ریزی انجام مذاکرات هستند که باید برای مذاکره و تعامل با یکایک آنها برنامه‌ریزی داشته باشیم .

 

در گروه های دیگر چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات اکثر نمادها با معاملات منفی به کار خود پایان دادند . خزامیا با بیش از 122 میلیون سهم پر حجم ترین نماد گروه بود این نماد امروز با افزایش 2 درصدی به قیمت 1124 ریال رسید و روز مثبتی را برای خود رقم زد . خودرو مثبت بود این نماد امروز رشد بیش از 3 درصدی را پشت سرگذاشت و به قیمت 3554 ریال رسید ایران خودرو امروز به سقف قیمت خود نیز رسید و در اخر به بیش از 84 میلیون سهم حجم معامله به کار خود پایان داد . خاور از دیگر خودرویی مثبت گذوه بود که در محدوده 2 درصد مثبت و با قیمت 1323 ریال به معاملاتش خاتمه داد . خپارس مثبت شد این نماد در محدوده صفر مثبت به معاملاتش پایان داد و به قیمت 1479 ریال رسید و بیش از 25 میلیون سهم معامله شد . ورنا با کاهش 1 درصدی در قیمت پایانی خود همراه شد و به قیمت 2428 ریال رسید و بیش از 11 میلیون سهم معامله شد . نمادهای خاهن ، خموتور ، خزر با صف خرید همراه بودند . خبهمن با معاملات مثبت به کار خود پایان داد این نماد امروز در محدوده صفر منفی بیش از 9 میلیون سهم معامله شد و به قیمت 2357 ریال رسید . در گروه قطع سازها نیز شاهد صف فروش در نمادهای ختوقا ، خعتبار ، ختراک بودیم . خاذین با کاهش 2 درصدی همراه شد این نماد امروز به حداقل قیمتی خود رسید و با صف فروش سنگین 105 میلیونی به معاملاتش پایان داد . همچنین در این نماد شاهد معاملات بلوکی جمعا به حجم 5 میلیون سهم بودیم که این معاملات با قیمتهای 1416 ریال و 1346 ریال در بازار خرده فروشی و در نماد خاذین 2 صورت گرفت که از سهامدار حقیقی به سهامدار حقوقی انجام شد . خوساز امروز روند نزولی در پیش گرفت و با کاهش 3 درصدی به معاملاتش خاتمه داد . خنصیر با رشد 3 درصدی همراه شد یکی از دلایل اقبال در این سهم اعلام دومین افزایش سرمایه 36 درصدی از دو محل بوده است که موجب رشد امروز این نماد شد .

علت توقف دیروز نماد شرکت بهمن دیزل که مجوز افزایش سرمایه ۵۰ درصدی گرفته و زمان مجمع سالانه را هم تعیین کرده ، مشخص شد.

دبیر انجمن قطعه سازان خودرو گفت: ایران خودرو و سایپا طی سه هفته اخیر ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد تومان از بدهی‌ دو هزار میلیارد تومانی ۶ ماه گذشته را پرداخت کرده اند.

در گروه فلزات اساسی نمادها اکثرا با روند منفی به معاملاتشان خاتمه دادند . ذوب امروز لیدر بازار بود این نماد امروز با بیش از 153 میلیون سهم پر حجم ترین نماد گروه بود ذوب امروز با افزایش 4 درصدی به قیمت 3106 ریال رسید در طول بازار شاهد صف خرید در این نماد بودیم که در نهایت تداوم نداشت اما ذوب امروز را پر حجم و مثبت سپری کرد . فولاد منفی بود و با کاهش 1 درصدی و با قیمت 1303 ریال بیش از 36 میلیون سهم معامله شد . وتوکا با صف خرید 1 میلیون و قیمت پایانی 175 تومانی بیش از 33 میلیون سهم معامله شد و روز مثبت خود را به سرانجام رساند . هرمز پراقبال ظاهر شد در طول بازار شاهد صف خرید در این نماد بودیم که مورد عرضه قرار میگرفت اما در آخر با تقاضای 5 میلیونی و افزایش 4 درصدی در قیمت پایانی خود به معاملاتش خاتمه داد . نمادهای ارفع ، فنوال با صف فروش همراه بودند .

به گزارش ماین نیوز، عبدالمجید شریفی که در گردهمایی مدیران ایمیدرو با محوریت ” ایمیدرو؛ برنامه ها و چشم انداز معدن و صنایع معدنی در اقتصادمقاومتی” سخن می گفت، افزود: در فضای پسابرجام در حال ایجاد فضایی برای تولید فولاد در مقیاس های اقتصادی هستیم که این امر سواحل جنوبی کشور شکل خواهد گرفت.

مدیر عامل شرکت فولاد اکسین خوزستان از پیش خرید 130 هزار تن محصولات این شرکت توسط اروپایی ها و ترکیه ای ها ظرف 2 ماه آینده خبر داد.به گزارش ماین نیوز، عزیز قنواتی با اشاره به واریز مبلغ 1 میلیون یورو به عنوان پیش قرار داد گفت: این قرارداد جهت تامین ورق برای پروژه های خطوط لوله نفت و گاز کشور مصر می باشد.

در گروه بیمه ای که طبق خبرهای اخیر در مورد الزام بیمه مرکزی مبنی بر استفاده از روش مثلثی در محاسبه ذخایر رشته ثالث با جوی منفی همراه است، ودی با حمایت حقوقی به صف خرید رسید و حدود 2 میلیون سهم در این نماد معامله شد؛ سرمایه گذاری فرهنگیان در این نماد خریدار است. در نماد اتکای نیز تحرکات مثبتی را شاهد بودیم. در گزارشات امروز این گروه، بیمه ما مجددا به بررسی تاثیر روش فوق بر EPS شرکت پرداخت و آثار ریالی آن بر سود هر سهم شرکت را 33 ریال اعلام کرد و پیش بینی سود سال 95 را از مبلغ 468 به 435 ریال کاهش داد. در همین راستا بیمه ملت نیز به ارائه توضیحاتی در این خصوص پرداخت و اعلام کرد که ذخایر شرکت کفایت لازم برای تعهدات آتی را می نماید و از بابت کسری ذخیره، تغییری در پیش بینی درآمد سالهای 94 و 95 نخواهد داشت. بیمه ملت در محدوده صفر تابلو معاملات کم حجمی داشت. بیمه دانا نیز در محدوده منفی معاملات خوبی داشت و با داد و ستد 2.8 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد.

در بانکی ها، امروز نیز معاملات منفی را در اغلب نمادهای گروه نظاره گر بودیم و همچنان بازارگردانی در این گروه معاملات نمادها را با نوسان های چند درصدی همراه ساخته و اغلب تغییر قیمتی چندانی ندارند. وبصادر با حجم معامله 27 میلیونی در صدر گروه قرار گرفت. ودی که روز گذشته به قیمتهای حداکثری رسیده بود امروز با عرضه حقوقی همراه بود. وانصار بیشترین رشد را در گروه داشت و با رنج مثبت حقوقی در دقایق پایانی بازار به حداکثر آستانه قیمتی روزانه رسید. معاملات وبملت نیز پس از معامله 20 میلیون سهم در محدوده صفر مثبت به پایان رسید. امروز همچنین در بازار خرده فروشی شاهد معامله بلوکی 440.6 میلیون سهم در قیمت 1185 ریال در نماد وپاسار بودیم.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها در حاشیه منفی معامله شدند.شخارک که روز خود را با قیمت منفی شروع کرده بود و بیش از 49 میلیارد ریال در بین سهامداران حقوقی معامله شد در این نماد حدود 4 میلیون سهم به صورت معامله بلوکی در قیمت 1,157 تومان انجام شد ودر نهایت با رشد 4 درصدی ودر قیمت 1,156 تومان به روز خود خاتمه داد و با 20 واحد مثبت پرارزش ترین سهم گروه شد.در نماد جم 2 3,200,000سهم به قیمت 1,004 تومان در بازار خرده فروشی انجام شد.شفارا تنها نماد صف خریدی گروه بود.پترول با 8 میلون سهم حجم معاملات و بدون فروشنده حقوقی پرحجم ظاهر شد و در آخر با افت 2 درصدی ودر قیمت 140 تومان به روز خود پایان داد.نمادهای شپارسح،شلعاب،شسینا،شیراز و شپارس در کف قیمتی خود بسته شدند.شتوکا با توجه به دريافت اطلاعات واقعي سال مالي 1394 متوقف گرديداین نماد در دوره 12 ماهه منتهی به 1394/12/29 (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم 351 ریال سود محقق کرده است.

شرکت بین المللی ایرسک اسپانیا اعلام کرده است که با ایران در صنعت پتروشیمی مشارکت دارد و قراردادهایی را نیز امضا کرده است .شرکت بین المللی ایرسک اسپانیا با بیش از 65 سال قدمت، در طراحی و ساخت تجهیزات صنعتی در زمینه تصفیه هوا فعال است.

 مهدی شریفی نیک نفس در گفتگو با خبرنگار شانا، با اشاره به تغییرات اخیر در ساختار مجتمعهای پتروشیمی کشور گفت: برخی از این تغییرات خوب و بعضی مناسب نیست؛ متأسفانه تفرقه ای در صادرات محصولات پتروشیمی به وجود آمده و واحدهای تولیدی به طور جداگانه محصولات خود را صادر می کنند و این در بازارهای جهانی به ضرر صنعت پتروشیمی کشور است و ما نیز از این قاعده مستثنی نبودیم .

در گروه پالایشی شاهد معاملات متعادلی بودیم. شپنا لیدر گروه  با 43 واحد مثبت به عنوان هفتمین سهم بورسی تاثیر گذار در شاخص،در حدود 34 میلیون سهم در بین سهامداران حقوقی دادوستد شد که در حدود 30 میلیون آن در قیمت 260 تومان در ساعات اولیه بازار انجام شد ،در پایان با رشد 3.5 درصدی ودر قیمت 269 تومان به معاملات خود خاتمه داد.شبریز تنها نماد صف فروشی گروه بود.شبندر در محدوده صفر تابلو شروع به کار کرد و بیش از 42 میلیارد ریال با 64 درصد خریدار حقوقی معامله شد که در حدود 4 میلیون سهم در قیمت 469 تومان در ساعات پایانی بازار به صورت معامله بلوکی انجام شد این نماد در نهایت در محدوده صفر منفی ودر قیمت 461 تومان روز خود را به اتمام رساند ودر رتبه بعد از شپنا قرار گرفت.

وزیر انرژی روسیه گفت که بعید است که این کشور در نشست ٢ ژوئن (١٣ خرداد) اوپک در وین، شرکت کند .به گزارش خبرگزاری رویترز، الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه افزود: این کشور که بزرگترین تولید کننده نفت غیر عضو اوپک است، در نشست آتی اوپک شرکت نمی کند، اما آماده ملاقات جداگانه با اعضای این سازمان در صورت دریافت چنین پیشنهادی است .نواک همچنین گفت: بی گمان قصد ملاقات به خالد الفالح وزیر تازه نفت عربستان سعودی را دارد.

 

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب