اخبار و گزارش بورس دوشنبه 27 اردیبهشت 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورسی

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 117 واحد افزایش یافت و به رقم 75,980 واحد رسید. که نمادهای تاپیکو با 53 واحد ، وبملت با 45 واحد و پارسان با 42 واحد بیشترین تاثیر  مثبت و همچنین نماد کچاد با 56 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 245 میلیارد تومان رسید که نماد وساپا با رقمی حدود 11 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل بیش از واحد افزایش یافت و به رقم 801 واحد رسید.  نمادهای  مارون، شاوان و شراز بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 200 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با رقمی حدود 21 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . 

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3443 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 31 هزار تومان رسید.

 

مهم ترین اخبار اقتصادی

دنیای اقتصاد :  پارلمان بخش خصوصی مهم‌ترین ابهام سرمایه‌گذاران خارجی را در مذاکرات دوجانبه، روشن نبودن روش‌های مبارزه با فساد در اقتصاد ایران اعلام کرد. به گفته فعالان اقتصادی داخلی، هیات‌های خارجی که در پسابرجام به ایران سفر کرده‌اند، روشن شدن چارچوب و قواعد مبارزه با فساد اداری را به منزله یک رفع ابهام‌بزرگ در انتقال سرمایه به داخل کشور عنوان کرده‌اند. در واقع برای سرمایه‌گذاران بیش از آنکه تسهیلات و امتیازهای اعطا شده جذابیت داشته باشد، تضمین قراردادها و شفاف بودن مسیر سرمایه‌گذاری از اهمیت برخوردار است. کمیسیون رقابت، خصوصی و سلامت اداری اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اهمیت این مساله در رفع تردید سرمایه‌گذاران و جذب سرمایه خارجی اقدام به تدوین بسته‌ای برای مبارزه با فساد کرده است. این بسته در هفت محور تدوین شده است و طراحان آن اعتقاد دارند عملیاتی شدن محورهای توصیه‌شده می‌تواند به افزایش شفافیت، پاسخگویی، انضباط اداری و … منجر شود. گزارش یکی از کمیسیون‌های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران تاکید دارد: فرصت پیش‌آمده ناشی از توافق جامع هسته‌ای اگر با یک رویکرد هماهنگ در زمینه مبارزه با فساد اداری همراه شود، می‌تواند به رفع یکی از موانع ذهنی سرمایه‌گذاری در فضای کسب‌و‌کار ایران بینجامد .

در خبری شنیدیم که ، علی دیواندری در حاشیه نشست خبری بیست و ششمین همایش سالیانه سیاست های پولی و ارزی در جمع خبرنگاران درباره زمان تک نرخی کردن ارز گفت: پیش شرط اصلی تک نرخی کردن ارز، تامین الزاماتی همچون برطرف کردن محدودیت ها، برقراری روابط بانکی با دنیا، عادی کردن دسترسی به منابع مالی و فراهم سازی شرایط برای دسترسی به منابع ارزی است که هم اکنون در بانک مرکزی پیگیری می شود .

 

در گروه های دیگر چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد معاملات منفی در اکثر نمادها بودیم . خزامیا با بیش از 82 میلیون سهم پر حجم ترین نماد گروه بود زامیاد در محدوده صفر منفی و با قیمت پایانی 1122 ریالی به کار خود پایان داد . خاور با کاهش 1 درصدی به کار خود پایان داد و با قیمت 1298 ریالی بیش از 36 میلیون سهم معامله شد . خودرو مثبت شد این نماد در حالی که آخرین معامله خود را در محدوده صفر منفی انجام داد که قیمت پایانی اش در محدوده صفر مثبت باقی ماند ایران خودرو امروز به قیمت 3577 ریال رسید و بیش از 23 میلیون سهم معامله شد . خپارس با کاهش 2 درصدی معاملات امروزش را پشت سرگذاشت . با توجه به جو منفی در این گروه شاهد صف خرید در نمادهای خزر ، خاهن بودیم . خریخت با افزایش 4 درصدی همراه شد و با قیمت 186 تومان به معاملاتش خاتمه داد .نمادهای خمهر ، خچرخش ، خمحرکه با صف فروش همراه بودند . خاذین امروز را هم با عرضه سنگین همراه شد و با صف فروش سنگین 87 میلیونی به پایان رساند . نمادهای خگستر ، خکاوه روز منفی ای را سپری کردند و با کاهش 1 درصدی همراه شدند . به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، هاشم یکه‌زارع در رابطه با آخرین جزئیات فعالیت شرکت مشترک ایران خودرو و پژو که قرار است چند محصول جدید را تولید و راهی بازار کند به تسنیم گفت: در حال حاضر سالن‌های تولید آمده بوده و از خردادماه کار شرکت آغاز می‌شود.

دبیرانجمن قطعه سازان خودرو گفت:با قطعه سازان آلمان، فرانسه و اسپانیا مذاکرات مناسبی انجام شده اما دستوری بودن قیمت‌ها باعث می‌شود حاضر به سرمایه‌گذاری مستقیم یا مشترک در ایران نباشند.

مدیرعامل ایران خودرو با بیان اینکه فعلا”برنامه ایی برای افزایش قیمت دنا و تندر۹۰ اتوماتیک ندارد، گفت: سالن‌های تولید مشترک ایران خودرو و پژو فرانسه آماده شده و از خردادماه کار شرکت آغاز می‌شود.

در گروه فلزات اساسی نمادها اکثرا با معاملات منفی به کار خود پایان دادند . ذوب منفی بود این نماد با کاهش 1 درصدی بیش از 71 میلیون سهم معامله شد که از نظر حجم در صدر معاملات گروه قرار گرفت .ذوب به قیمت 3047 ریال رسید . فولاد در محدوده صفر منفی به کار خود پایان داد . بیش از 56 میلیون سهم معامله شد و در آخر با قیمت پایانی 1302 ریالی بسته شد . ارفع با کاهش 4 درصدی بسته شد این نماد امروز با افت قیمتی به قیمت پایانی 319 تومانی رسید و پس از گذراندن معاملات منفی در پایان ساعت بازار جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه متوقف شد . فباهنر با کاهش 3 درصدی به قیمت 1858 ریالی رسید و روز منفی ای برای خود رقم زد .نمادهای فنوال ، فلوله ، فمراد با صف خرید همراه بودند . فملی با افت 1 درصدی به معاملاتش پایان داد همچنین در این نماد شاهد معامله بلوکی به حجم 11 میلیون سهم بودیم که این معامله با قیمت پایه هز سهم 1714 ریال بصورت یکجا بین سهامداران حقوقی انجام شد این معامله در نماد فملی 2 و در بازار خرده فروشی صورت گرفت .

رئیس هیات مدیره گروه ملی صنعتی فولاد ایران رعایت سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی را اولویت این شرکت برای سال 95 برشمرد و گفت: براساس برنامه در تلاشیم تولیدات خود را در سال جاری 100 درصد افزایش دهیم. به گزارش ماین نیوز، حمید محمودی روز دوشنبه اظهار کرد: با توجه به ظرفیت های لازم تلاش خواهیم کرد تا تولید از 500 هزار تن به بیش از یک میلیون تن در سال جاری افزایش یابد.

مدیر بازرسی فنی و اتوماسیون از نصب و راه اندازی سامانه پوشش سنج واحد قلع اندود در شرکت فولادمبارکه اصفهان خبر داد.

سازمان خصوصی سازی بعد از ناکامی در فروش ۳۵ درصد سهام ذوب آهن، این بار از طرف دو مالک اصلی، ۷۳ درصد سهام این شرکت را به ارزش پایه ۲.۳ هزار میلیارد تومان آماده واگذاری کرده است.

نمادهای حمل ونقلی ها به جز حکشتی و توریل در قیمت های حداکثری معامله شدند و اغلب با صف خرید به معاملات خود خاتمه دادند. عرضه عمده سهام حفارس معادل 87 درصد از سهام این شرکت به قیمت پایه 3.378 ریال امروز آغاز شد و ادامه رقابت نیز به جلسه بعدی موکول گردید. معاملات حفارس که از دو روز پیش وارد فاز مثبت شده، امروز نیز با صف خرید میلیونی به کار خود پایان داد. در نماد حسینا نیز نوسانات مثبتی را شاهد بودیم. حتاید که طی یکماه اخیر پس از بازگشایی با افت قیمتی بیش از 20 درصد همراه بوده، از چند روز پیش روند مثبتی را در معاملات پیش گرفته و  امروز در قیمت 390 تومان با صف خرید همراه بود که ظاهرا شایعه عرضه بلوکی مدیریتی این سهم دلیل صف خرید شدن چند روز اخیر این نماد می باشد. در همین راستا، مدیرعامل شرکت تایدواتر در مصاحبه ای با رادیو سهام گفت: علیرغم اعلام آمادگی 5 گروه برای خرید بلوک مذکور قبل از سال 95، هنوز اتفاق جدیدی نیفتاده است و قطعا اگر قرار بر واگذاری باشد، به بالاترین پیشنهاد واگذار خواهد شد. ایشان همچنین با اشاره به افزایش سرمایه سال گذشته حتاید، از احتمال افزایش سرمایه ای دیگر به میزان 50 درصد و از محل مطالبات و آورده نقدی در سال 95 خبر داد. امروز در بازار خرده فروشی نیز شاهد معامله کد به کد در این نماد بودیم؛ این معامله به میزان 15.6 میلیون سهم و در قیمت 390 تومان انجام شد.

در گروه بیمه ای نیز به دنبال معاملات پرتقاضای ودی جو مثبتی حاکم بود. فرهنگیان در این نماد همچنان خریدار است؛ گفتنی است شایعاتی از ورود این سرمایه گذاری به هیئت مدیره بیمه دی به گوش میرسد. بیمه آسیا نیز به محدوده 2 درصد مثبت رسید و با عرضه سهامداران حقیقی مواجه شد؛ حجم معاملات امروز این نماد به بیش از2 میلیون سهم رسید.  در بیمه میهن حقوقی خریدار بود.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.پارسان با 42 واحدمثبت به عنوان چهارمین سهم تاثیر گذار در بورس،در حالی که روز خود را با قیمت منفی شروع کرده بود در بین سهامداران حقوقی بیش از 7 میلیون سهم معامله شد که 6 میلیون آن به صورت معامله بلوکی در قیمت 233 تومان در ساعات پایانی بازار انجام شد ودر نهایت با رشد 2 درصدی ،در قیمت 231 تومان به روز خود پایان دادو لیدر گروه شد.در دو نماد شاراک 2 و جم 2،معامله بلوکی به ترتیب 4 میلیونی در قیمت 413 تومان و 1,200,000 در قیمت 993 در بازار خرده فروشی انجام شد.نمادهای شمواد ،شفارا و شکلر با صف خرید بسته شدند. در نماد تاپیکو که دیروز 350,000سهم صبا تامین به پرتفوی خود اضافه کرده است در محدوده صفر تابلو قیمت خورد ودر حدود 10 میلیارد ریال بدون فروشنده حقوقی دادو ستد شدو در آخر با رشد 2 درصدی ،در قیمت 221 تومان به معاملات خود خاتمه داد وبا 53 واحد مثبت به عنوان دومین سهم بورسی تاثیر گذار در شاخص در رتبه بعد از پارسان قرار گرفت.نمادهای شسینا و شلعاب در کف قیمتی خود بسته شدند.خراسان جهت برگزاري مجامع عمومي عادي ساليانه صاحبان سهام در روز چهارشنبه مورخ 29/02/1395، متوقف شد.شدوص نیز جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي بسته شد.شتوکا پس از ارائه اطلاعات واقعي، با محدوديت دامنه نوسان قيمت آماده انجام معامله شد وبا افزایش 2 درصدی به گردونه معاملات برگشت اما در پایان با افت 2 درصدی ودر قیمت 487 تومان به روز خود خاتمه داد.

معاون وزیرنفت در امور پتروشیمی با یادآوری این که پیش از واگذاری شرکت بازرگانی پتروشیمی، ایران در منطقه در زمینه فروش محصولات پتروشیمی نقش تعیین کننده ای داشت، گفت: پیشینه و اعتبار فعالیت های بازرگانی ایران در زمینه محصولات پتروشیمی نشان می دهد شرکت سابیک عربستان که هم اکنون رقیب ما به شمار می رود، در گذشته به صورت مشترک در برخی موارد با ایران همکاری بازرگانی داشت .وی افزود: بر اساس رتبه بندی جهانی سابیک هم اکنون با صادرات 50 میلیون تن محصول به عنوان پنجمین شرکت پتروشیمی دنیا به شمار می رود، از این رو اگر شرکتهای تولیدی در زمینه بازرگانی اجماع و همبستگی داشته باشند، به راحتی می توانیم با استفاده از ظرفیت های موجود در صنعت پتروشیمی، ایران نیز در رتبه های خوب جهانی قرار گیرد .

در گروه پالایشی اکثر نمادها در حاشیه مثبت معامله شدند. شپنا به عنوان پنجمین سهم تاثیر گذار در شاخص  با 35 واحد مثبت ،در حالی که روز خود  را با قیمت منفی شروع کرده بود بیش از 34 میلیون در بین سهامداران حقوقی معامله شد که در حدود 30 میلیون سهم به صورت معامله بلوکی در قیمتت 277 تومان انجام شد.این نماد در نهایت در قیمت پایانی 3 درصدی مثبت به قیمت معامله بلوکی روز خود را به اتمام رساند ودر صدر گروه قرار گرفت.شبندر که با 26 واحد مثبت در رتبه بعد از شپنا قرار داردبیش از 8 میلیون با 63 درصد خریدار حقوقی معامله شد که 3 میلیون آن در میانگین قیمتی 483 تومان به صورت بلوکی انجام شدو در نهایت با رشد 2 درصدی در قیمت 470 تومان به معاملات خود خاتمه داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بانک آمریکایی گلدمن ساکس اعلام کرد: بسیار زودتر از زمانی که انتظار داشتیم، بازار نفت از وضعیت عرضه مازاد به وضعیت کمبود عرضه رسیده است و بنا بر این، برآورد ما از قیمت نفت افزایش می یابد.گلدمن ساکس اعلام کرد که روند کاهش سطح ذخیره سازی نفت در جهان در نیمه دوم سال جاری میلادی رو به آهستگی می گذارد و در نیمه نخست سال ٢٠١٧ میلادی، بازار دوباره به حالت اشباع باز می گردد .براساس این گزارش، اعلام اختلال در عرضه نفت نیجریه، ونزوئلا، آمریکا و چین، در چشم انداز نفتی بانک گلدمن ساکز تغییر ایجاد کرد. این چشم‌انداز برای مدت زیادی نسبت به سرریزی ذخایر و یک سقوط قیمتی دیگر هشدار می‌داد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب