اخبار و گزارش بورس سه شنبه 28 اردیبهشت 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مهمترین اخبار بورس

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 312 واحد افزایش یافت و به رقم 76,292 واحد رسید. که نمادهای شبندر با 72 واحد ، شپنا با 60 واحد و کچاد با 33 واحد بیشترین تاثیر  مثبت و همچنین نماد خودرو با 34 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 230 میلیارد تومان رسید که نماد وساپا با رقمی حدود 12 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل بیش از واحد افزایش یافت و به رقم 804 واحد رسید.  نمادهای  ذوب، شاوان و شراز بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 162 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با رقمی حدود 39 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . 

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3440 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 24 هزار تومان رسید

 

مهم ترین اخبار اقتصادی

دنیای اقتصاد : پارلمان بخش خصوصی مهم‌ترین ابهام سرمایه‌گذاران خارجی را در مذاکرات دوجانبه، روشن نبودن روش‌های مبارزه با فساد در اقتصاد ایران اعلام کرد. به گفته فعالان اقتصادی داخلی، هیات‌های خارجی که در پسابرجام به ایران سفر کرده‌اند، روشن شدن چارچوب و قواعد مبارزه با فساد اداری را به منزله یک رفع ابهام‌بزرگ در انتقال سرمایه به داخل کشور عنوان کرده‌اند. در واقع برای سرمایه‌گذاران بیش از آنکه تسهیلات و امتیازهای اعطا شده جذابیت داشته باشد، تضمین قراردادها و شفاف بودن مسیر سرمایه‌گذاری از اهمیت برخوردار است. کمیسیون رقابت، خصوصی و سلامت اداری اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اهمیت این مساله در رفع تردید سرمایه‌گذاران و جذب سرمایه خارجی اقدام به تدوین بسته‌ای برای مبارزه با فساد کرده است. این بسته در هفت محور تدوین شده است و طراحان آن اعتقاد دارند عملیاتی شدن محورهای توصیه‌شده می‌تواند به افزایش شفافیت، پاسخگویی، انضباط اداری و … منجر شود. گزارش یکی از کمیسیون‌های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران تاکید دارد: فرصت پیش‌آمده ناشی از توافق جامع هسته‌ای اگر با یک رویکرد هماهنگ در زمینه مبارزه با فساد اداری همراه شود، می‌تواند به رفع یکی از موانع ذهنی سرمایه‌گذاری در فضای کسب‌و‌کار ایران بینجامد .

در خبری شنیدیم که ، علی دیواندری در حاشیه نشست خبری بیست و ششمین همایش سالیانه سیاست های پولی و ارزی در جمع خبرنگاران درباره زمان تک نرخی کردن ارز گفت: پیش شرط اصلی تک نرخی کردن ارز، تامین الزاماتی همچون برطرف کردن محدودیت ها، برقراری روابط بانکی با دنیا، عادی کردن دسترسی به منابع مالی و فراهم سازی شرایط برای دسترسی به منابع ارزی است که هم اکنون در بانک مرکزی پیگیری می شود .

 

در گروه های دیگر چه خبر بود؟

در گروه محصولات کاغذی، امروز خبری شنیدیم از آتش سوزی کارخانه کاغذ پارس که عرضه صف خرید سهام این شرکت را در هفتمین روز معاملاتی پس از عرضه اولیه بدنبال داشت. هر چند چکاپا با اعلام حمایت سهامدار عمده مجددا به صف خرید رسید اما در طول بازار  با کاهش قیمت همراه شد و پس از چندین بار عرضه صف خود در نهایت با صف خرید کم حجمی در قیمت 2069 ریال به کار خود پایان داد؛ در معاملات امروز چکاپا بیش از 45 میلیون سهم داد و ستد شد.

در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد معاملات منفی در بیشتر نمادها بودیم خزامیا در محدوده 1 درصد منفی بیش از 62 میلیون سهم معامله شد که از نظر حجم در صدر معاملات گروه قرار گرفت زامیاد به قیمت 1102 ریال رسید و روز منفی ای برای خود رقم زد . خلور با کاهش 2 درصدی به قیمت 1272 ریال رسید و بیش از 33 میلیون سهم معامله شد .ایران خودرو قرمز پوش بود خودرو امروز با افت قیمتی 2 درصدی همراه شد و به قیمت پایانی 3479 ریالی رسید و با بیش از 26 میلیون حجم معامله بسته شد . خپارس به قیمت 142 تومانی رسید و با روند نزولی همراه شد . با توجه با معاملات منفی در نمادهای خودرویی ، ورنا مثبت بود این نماد امروز با افزایش2 درصدی و با قیمت پایانی 2428 ریال به معاملاتش خاتمه داد . خمحور در جریان معاملات امروز بازگشایی شد این نماد که جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه مبنی بر تقسیم سودمتوقف شده بود در جریان معاملات امروز با قیمت 2851 ریالی بازگشایی و پس از رشد 20 درصدی به کار خود خاتمه داد . نمادهای خبهمن ، خمهر در محدوده صفر منفی معاملات امروزشان را پشت سرگذاشتند . نمادهای خریخت ، خعتبار ، خموتور با صف فروش همراه بودند . خاذین امروز را هم با فشار عرضه و کاهش قیمتی پشت سرگذاشت این نماد چند روزی است که رنگ نزولی به خود گرفته است امروز را هم با صف فروش سنگین 84 میلیونی به پایان رساند . نمادهای ختور ، خزر با صف خرید همراه بودند .

مدیرعامل ایران خودرو دیزل از انعقاد قراردادی ۱۵ ماهه با وزارت بهداشت برای تامین ۸۰۰ دستگاه آمبولانس خبر داد.

مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو با اعلام اینکه گردش مالی صنعت خودرو ایران در سال گذشته 23 میلیارد دلار بوده است، گفت: در سال 1404 حدود 4 میلیون تقاضای جدید خودرو به وجود می‌آید .به گزارش اقتصادنیوز، هاشم یکه زارع صبح امروز در نخستین کنفرانس بین المللی مدیریت صنعتی با بیان اینکه بازار خودرو منطقه در سال ۱۴۰۴ به حدود هفت میلیون دستگاه خودرو خواهد رسید گفت: چهار میلیون دستگه از این تعداد تقاضای جدید خواهد بود.

در گروه فلزات اساسی نمادها اکثرا با معاملات مثبت همراه بودند . ذوب لیدر گروه بود این نماد با بیش از 125 میلیون سهم پر حجم ترین نمادگروه بود ذوب با افرایش 3 درصدی به روند صعودی خود ادامه و توانست در طی چند روز اخیر بازدهی 16 درصدی را نصیب سهامداران خود کند. همچنین شاهد معامله بلوکی به حجم 20 میلیون سهم در این نماد بودیم این معامله در بازار خرده فروشی و با قیمت پایه هر سهم 316 تومان در نماد ذوب 2 به انجام رسید . فولاژ با صف خرید به کار خود پایان داد . فولاد به قیمت 1291 ریالی رسید و در آخر در محدوده صفر منفی به معاملات امروزش خاتمه داد . نماد فولای با صف فروش بسته شد . هرمز با کاهش 2 درصدی به کار خود پایان و با قیمت 2096 ریالی بیش از 11 میلیون سهم معامله شد .

به گزارش ماین نیوز، غلامرضا موذني، مديرعامل شرکت توسعه بازرگاني آهن و فولاد ميلاد با اشاره به اثرات مثبت تاسيس شرکت نفت ميلاد بر وضعيت شرکت توسعه بازرگاني آهن و فولاد ميلاد اظهار داشت: هدف از تشکيل و تاسيس شرکت توسعه بازرگاني آهن و فولاد ميلاد، فعاليت بازرگاني در حوزه محصولات فولادي بود و به همين دليل موسسان اين شرکت عمدتا از اعضاي اتحاديه ها،تعاوني ها و توزيع کنندگان محصولات فولادي در کشور هستند.

جهش قیمتی سهام “فولاژ” در چند وقت اخیر هیچ تطابقی با واقعیت حال حاضر صنعت فولاد به طور اعم و شرکت فولاد آلیاژی ایران به طور اخص نداشته است. به گزارش ماین نیوز، مدیر امور مالی شرکت فولاد آلیاژی ایران ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: متأسفانه از آنجا که بازار بورس ایران بازار کارایی نبوده که با توجه به سودآوری شرکت ها تقاضای خرید و فروش در آن انجام شود، غالباً در شرایط نوسانی به سر برده و تابع شایعات موجود در فضای مجازی است تا واقعیت های موجود در فضای کسب وکار شرکت های تولیدی.

شرکت زیانده ملی سرب و روی ایران از فک پلمپ واحد سرب و اعلام آثار مالی راه اندازی مجدد این واحد در آینده خبر داد.

در حمل ونقلی ها، حتاید امروز نیز صف خرید سنگینی داشت؛ در معامله بلوکی روز گذشته این نماد در بازار خرده فروشی حدود 16 میلیون سهم از یکی از سهامداران این نماد (سرمایه گذاری تدبیرگران آتیه ایرانیان) به شرکت فراز انرژی دنا انتقال یافت و این شرکت با مالکیت 64 درصدی تنها سهامدار عمده این نماد شد. امروز همچنین شاهد ادامه رقابت عرضه عمده سهام حفارس بودیم؛ معاملات امروز این نماد نیز پرحجم و با صف خرید همراه بود. حتوکا که روز گذشته با فروش سهامدار عمده صف خرید خود را عرضه کرده بود امروز به محدوده های منفی رسید. سایر نمادهای گروه نیز معاملات مثبتی را پشت سر گذاشتند و حکشتی تنها نماد این گروه بود که همچنان در محدوده منفی در حال درجا زدن است. در این گروه همچنین با توجه به تعدیل منفی 38 درصدی حسینا، شاهد توقف این نماد پیش از شروع معاملات بودیم.

در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها با معاملات مثبت همراه بودند.شتوکا که روز خود را با قیمت مثبت شروع کرده بود بیش از 20میلیارد ریال در بین سهامداران حقیقی معامله شد ودر نهایت با رشد 5 درصدی ،در قیمت پایانی 511 تومان به رو خود پایان داد و پرارش ترین سهم گروه شد.نمادهای شفارس،شفارا،پاکشو و شپارسح در آستانه قیمتی خود بسته شدند.در نماد شپدیس 2 معامله بلوکی 2,645,977 سهم در قیمت 944 تومان در بازار خرده فروشی انجام شد.شسینا تنها نماد صف فروشی گروه بود.پترول در حالی که در محدوده صفر تابلو قیمت خورد بیش از 4 میلیون سهم با 99 درصد خریدار حقیقی دادوستد شد ودر پایان در محدوده صفر مثبت ،در قیمت 142 تومان به معلملات خود خاتمه داد ، پرحجم ظاهرشدو با 4 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذاشت. تاپیکو در حالی که برای تحقق سود سال مالی ۳۱ اردیبشهت سال جاری، ۱۷ درصد سهام پتروشیمی ایلام ۱.۲ هزار میلیارد تومانی را به مزایده گذاشت امروز با قیمت مثبت شروع کرد و با حجم معاملات 2 میلیارد ریالی در بین استقبال سهامداران حقیقی دادو ستد شد و در نهایت در قیمت پایانی 222 تومان به کار خود پایان داد.گفتنی است که ارزش پایه این بلوک 510 میلیارد تومان تعیین شده و قرار است پاکت های مزایده صبح پنچ شنبه جاری باز شود .

در گروه پالایشی با افزایش قیمت نفت شاهد معاملات مثبت در بیشتر نمادها به جز شسپا بودیم .شپنا با 60 واحد مثبت به عنوان دومین سهم بورسی تاثیر در شاخص،در ادامه روند صعودی خود امروز را هم با قیمت مثبت شروع کرد و با 58 درصد خریدار حقیقی در حدود 32 میلیون سهم جابه جاشد ودر پایان با رشد 5 درصدی ،در قیمت 291 تومان با صف خرید کوچکی به کار خود پایان داد و لیدر گروه شد.گفتنی است که در نماد شپنا2، 60 میلیون سهم در قیمت 277 تومان به صورت بلوکی در بازار خرده فروشی انجام شد.نمادهای شراز،شبندر ،شبریز و شاوان پر تقاضاهای گروه بودند.شبندر اولین سهم تاثیر گذار در شاخص با 72 واحد مثبت درحالی که از قبل با زمزمه هایی درباره تعدیل سود 12 ماهه سال گذشته و افزایش سرمایه مواجه بود تحت تاثیر هم گروهی های خود مثبت آغاز کرد با حجم معاملات بیش از 11 میلیونی در بین سهامداران حقیقی معامله شد ودر پایان با صف خرید حدود 2 میلیونی در قیمت 493 تومان به معاملات خود خاتمه داد ودر رتبه بعد از شپنا قرار گرفت.شاوان سومین سهم تاثیر گذار در شاخص فرابورس بدون فروشنده حقوقی در قیمت 1,027 تومان با صف خرید کوچکی بسته شد.شتران به دلیل برگزاری مجمع فوق العاده هفته پیش و افزایش سرمایه 50 درصدی بسته مانده که با انتشار امروز عملکرد 9 ماهه سال گذشته ،انتظار می رود  این شرکت هم وارد این چرخه شود.

به گزارش روزنامه وال استریت ژورنال از نیویورک، در پی استمرار اختلال در عرضه نفت و همچنین گزارش بانک آمریکایی گلدمن ساکس درباره پایان عرضه مازاد نفت در جهان، قیمت این کالا در معاملات دیروز به بالاترین حد در سال ٢٠١٦ میلادی رسید.

موسسه گلدمن ساکس، این بانک آمریکایی که مدت ها نسبت به حجم بالای ذخایر نفت و وقوع یک شوک نفتی و رسیدن قیمت ها به 20 دلار هشدار می داد، اکنون پیش بینی کرده که نفت خام آمریکا در نیمه دوم امسال تا 50 دلار بالا برود .دیگر عامل تقویت قیمت ها، انتشار گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا بود که نشان داد تولید نفت شیل این کشور در ماه ژوئن برای هشتیمن ماه متوالی کاهش خواهد یافت.

در استخراج کانه های فلزی جو مثبتی بر معاملات نمادهای گروه حاکم بود. کگل و کنور با رشد قیمتی همراه بودند که در این میان کنور با صف خرید کم حجمی به معاملات خود خاتمه داد؛ امروز خبری شنیدیم از توافق راه آهن و گل گهر برای احداث یک خط آهن جدید. با توجه به این خبر و در نظر گرفتن معاملات مثبت کگل، کچاد و کنور انتظار برای رشد قیمتی ومعادن بعنوان سهامدار عمده این نمادها قوت بیشتری می یابد. معاملات امروز ومعادن نیز اغلب در محدوده مثبت 2 درصد دنبال شد. امروز همچنین شاهد توقف نماد کمنگنز با توجه به تعدیل پیش درآمد هر سهم شرکت بودیم؛ کمنگنز در بودجه EPS سال مالی 94 را از 62 ریال سود به 48 ریال زیان کاهش داده است.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب