اخبار و گزارش بورس چهارشنبه 29 اردیبهشت 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مهمترین اخبار بورسی

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 120 واحد افزایش یافت و به رقم 76,413 واحد رسید. که نمادهای فولاد با 41 واحد ، شپنا با 36 واحد و فملی با 26 واحد بیشترین تاثیر  مثبت و همچنین نماد تاپیکو با 47 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 242 میلیارد تومان رسید که نماد فاذر با رقمی حدود 18 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل بیش از 13 واحد افزایش یافت و به رقم 818 واحد رسید.  نمادهای  میدکو، مارون و شراز بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 154 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با رقمی حدود 12 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . 

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3440 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 22 هزار تومان رسید

 

مهم ترین اخبار اقتصادی

فعالان بخش خصوصی در دیدار با نماینده صندوق بین‌المللی پول ادبیات متفاوتی را به کار بردند که پیش از این سابقه نداشته است. مطالبه ایجاد فضای رقابتی به جای حمایت دولت از بخش خصوصی، نکته‌ای بود که نه تنها موضع متفاوت بخش خصوصی ایران را در مقابل دولت مشخص کرد، بلکه مورد استقبال معاون اول صندوق بین‌المللی پول نیز قرار گرفت. این اظهارات حتی اگر در حد شعار هم باشد می‌تواند به یک برنامه جامع تبدیل شود. در مقابل این اظهارات رئیس اتاق ایران، دیوید لیپتون نیز تاکید کرد که من اتاق‌های بازرگانی زیادی رفتم و اتاق بازرگانی ایران جزو معدود اتاق‌هایی است که حمایت دولت را نمی‌خواهد و در ازای آن خواهان ایجاد فضای رقابتی است . بر اساس این گزارش، یکی از انتقاداتی که به برخی از نهادهای بخش خصوصی وارد است، درخواست‌هایی است که این نهادها از دولت برای حمایت دارند. در این میان اما نماینده IMF عقیده دارد بنگاه‌های اقتصادی برای پیوند با اقتصاد جهان باید به سمت رقابت پیش بروند. «ثبات بخشی اقتصاد»،‌ «آزادسازی اقتصادی» و «خصوصی‌سازی» به عقیده معاون اول صندوق بین‌المللی پول، سه مرحله اصلاح ساختار اقتصادی است. همچنین لیپتون در بخشی از اظهارات خود به الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی اشاره و آمادگی این نهاد را برای مشاوره در این خصوص اعلام کرد. در این دیدار، محسن جلال پور عنوان کرد: هم‌اکنون فصل جدیدی از ارتباطات اقتصادی ایران با کشورهای جهان گشوده شده و همکاری با موسسات توسعه‌ای بین‌المللی از اولویت‌های کشور است .

وزارت صنعت، معدن و تجارت کارنامه تولید 58 کالای منتخب صنعتی، معدنی و پتروشیمی را در سال 94 منتشر کرد. این کارنامه را که می‌توان به منزله ریزنمرات صنعت در سال گذشته تلقی کرد، از تعمیق رکود در این بخش حکایت دارد. وضعیت تولید 32 کالای منتخب صنعتی بیانگر آن است که 17 محصول در سال گذشته افت تولید را در مقایسه با سال ماقبل آن تجربه کرده‌اند. از میان 13 کالای منتخب معدنی و 13 کالای منتخب پتروشیمی به تفکیک محصولات شیمیایی و پلیمری نیز به ترتیب 10 و 6 کالا افت تولید را ثبت کرده‌اند. البته این گزارش دوره‌ای را دربرمی‌گیرد که توافق هسته‌ای به سرانجام نرسیده بود و اکثر تولیدکنندگان صنعتی در وضعیت انتظار قرار داشتند .

 

در گروه های دیگر چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد معاملاتی مثبت در بیشتر نمادها بودیم خزامیا با بیش از 55 میلیون پرحجم ترین نماد گروه بود زامیاد امروز با معاملات منفی به کار خود پایان داد این نماد پس از آنکه به قیمت 1097 ریالی رسید در محدوده صفر منفی بسته شد . ورنا مثبت بود این نماد خودرویی امروز با اقبال همراه شد پس از آنکه بیش از 47 میلیون سهم معامله در آخر با صف خرید 14 میلیونی همراه بود تقاضا برای این نماد امروز زیاد بود و باعث شد که شاهد رشد 4 درصدی در این نماد شویم ورنا امروز به قیمت 2541 ریالی رسید . خودرو مثت شد . ایران خودرو امروز خود را به محدوده صفر مثبت رساند و پس از اینکه بیش از 30 میلیون حجم خورد با قیمت 349 تومانی به معاملاتش خاتمه داد . خاور در محدوده صفر منفی به معاملات هفته جاری خود خاتمه داد . نمادهای خرینگ ، خبهمن از نمادها یمثبت و همراه با صف خرید گروه بودند . خکاوه روز مثبتی را پشت سرگذاشت این نماد در محدوده 1 درصد مثبت و با قیمت 1459 ریالی به کار خود پایان داد . خاذین آخرین روز معاملاتی خود را نیز با کاهش 5 درصدی پشت سرکذاشت این نماد کماکان به روند نزولی خود ادامه و امروز پس از افت قیمتی به محدوده 1216 ریالی رسید خاذین بیش از 3 میلیون سهم معامله شد و با صف فروش 62 میلیونی به کار خود پایان داد . خگستر در محدوده 1 درصد منفی به معاملاتش خاتمه داد . نمادهای خکمک ، خفنر با صف خرید همراه بودند .

مدیرعامل سایپا از امضاء قرارداد با سیتروئن در ماه آینده و راه اندازی خط تولید سایپا در الجزایر تا پایان سال جاری خبر داد و برنامه صادرات ۳۴ هزار خودرو را اعلام کرد.

مدیر اداره نظارت بر ناشران سازمان بورس زمان احتمالی بازگشایی نماد سایپا بعد از اعلام تعدیل ۱۲۶ درصدی سود را اعلام کرد. سعیدمحمد علیزاده در گفت وگو با پایگاه خبری بورس پرس، درباره این سئوال که با توجه به انتشار سود جدید هر سهم سال جاری سایپا ، چه زمان نماد ایم شرکت بزرگ خودرو ساز باز خواهد شد؟ توضیح داد:با توجه به انتشار اصلاحیه اولین سود هر سهم سال جاری این شرکت ، امروز بررسی های لازم از اطلاعات اعلامی انجام می شود .وی ادامه داد: بنابراین چنانچه در بررسی ها با موردی و نیاز به توضیحی همراه نباشد، نماد “خساپا” اوایل هفته بعد باز گشایی خواهد شد در غیر این صورت ، اگر اشکالی بود ، بعد ز دریافت اطلاعات تکمیلی و توضیحات مسئولان شرکت، نماد آن مورد بازگشایی قرار خواهد گرفت.

15یادداشت تفاهم همکاری‌های در زمینه خودرو و قطعات خودرویی بین ایران و الجزایر امضا شد.

در گروه فلزات اساسی اکثر نمادها با قیمت پایانی مثبت به کار خودشان پایان دادند . ذوب مثبت بود این نماد پس از آنکه بیش از 40 میلیون سهم معامله شد در صدر معاملات گروه قرار گرفت ذوب امروز به قیمت 3152 ریالی رسید .فولات روز مثبتی را به پایان رساند این نماد با افزایش بیش از 1 درصدی به قیمت 1315 ریال رسید و بیش از 27 میلیون سهم معامله شد .نمادهای وتوکا ، فروس با صف فروش همراه بودند . میدکو که جهت برگزاری مجمع عمومي عادي ساليانه صاحبان سهام و تقسيم سود نقدي هر سهم متوقف شده بود در جریان معاملات امروز بازگشایی شد این نماد با قیمت 2849 ریال معاملاتش را آغاز نمود که سرانجام با افزایش 14 درصدی به قیمت 2863 ریالی رسید و به کار خود پایان داد . فسرب از دیگر نمادهای متوقف شده گروه بود که در جریان معاملات بازگشایی شد این نماد پش از بازگشایی مورد تتقاضا قرار گرفت و پس از رشد 7 درصدی به قیمت 1659 ریالی رسید . هرمز جهت دريافت اطلاعات مبني بر تغيير با اهميت اطلاعات واقعي امروز متوقف شد .

با توجه به جایگاه شرکت CRU انگلستان در زمینه مشاوره و تحلیل بازار فولاد، با هماهنگی واحد مهندسی صنایع ، مدیر بازرگانی و فروش این شرکت با حضور در شرکت فولاد مبارکه در نشستی با معاونین و مدیران به تحلیل بازارهای فولادی پرداخت. به گزارش ماین نیوز، در این نشست نیکلاس جیمز کولیر، مدیر بازرگانی و فروش شرکت CRU انگلیس ضمن ابراز خرسندی از هماهنگی بعمل آمده برای بازدید از نواحی تولیدی شرکت فولاد مبارکه ، این شرکت را یک شرکت با تکنولوژی مطلوب و به روز توصیف نمود و گفت: با مطالعات و بررسیهای انجامشده در شرکتCRU ، پیشبینی می شود اوضاع فولاد در آینده رو به رشد خواهد بود و تولید فولاد چین نیز با کنترل و منطق مطلوبی ادامه خواهد یافت و با ایجاد تناسب بین قیمت سنگ آهن و قراضه، قیمتها واقعی تر شده و نوید این وجود دارد که با تغییرات پیشبینی شده در بازار تولید و مصرف فولاد جهان، وضعیت شرکت های فولادی در خاورمیانه و ایران نیز رو به بهبود و ثبات خواهد بود، ضمن اینکه به دلیل تغییرات در حوزه قیمت سنگ آهن و قراضه، در آینده پیش بینی می شود که تولید فولاد کشور چین در مسیر تغییر تکنولوژی از کوره بلند به کوره قوس قرار خواهد گرفت.

به گزارش ماین نیوز، غلامرضا موذني، مديرعامل شرکت توسعه بازرگاني آهن و فولاد ميلاد با اشاره به اثرات مثبت تاسيس شرکت نفت ميلاد بر وضعيت شرکت توسعه بازرگاني آهن و فولاد ميلاد اظهار داشت: هدف از تشکيل و تاسيس شرکت توسعه بازرگاني آهن و فولاد ميلاد، فعاليت بازرگاني در حوزه محصولات فولادي بود و به همين دليل موسسان اين شرکت عمدتا از اعضاي اتحاديه ها،تعاوني ها و توزيع کنندگان محصولات فولادي در کشور هستند.

در حمل ونقلی ها، بالاخره معامله بلوک حفارس در بازار معاملات عمده انجام شد که همین امر تشکیل صف فروش این نماد را در بازار بدنبال داشت؛ به نقل از بورس پرس، در این عرضه (بلوک ۸۷ درصدی حمل و نقل بین المللی خلیج فارس)  که از یکشنبه در بورس انجام شد، سه متقاضی از سوی کارگزاری های سهم آشنا، بانک دی و مفید وارد رقابت شده بودند که دیروز یکی از این متقاضیان کناره گیری کرده بود و قیمت هر سهم آن از 3378 ریال پایه به 3602 ریال دیروز رسیده بود . گفتنی است، این بلوک توسط کارگزاری سهم آشنا برای بخش خصوصی غیر بورسی خریداری شده و این خریدار فعلا” قصد ندارد تا زمان قطعی شدن معامله، نامی از آن برده شود . علیرغم اینکه امروز خبرهایی مبنی بر عدم تغییر ترکیب سهامداری حتاید به گوش میرسد، معاملات این نماد همچنان با صف خرید سنگینی همراه بود. حتوکا که در گزارش 12 ماهه 94 خود تنها با 18 ریال کاهش نسبت به آخرین پیش بینی مبلغ 361 ریال سود به ازای هر سهم محقق کرده امروز به حداقل آستانه قیمتی روزانه رسید.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها در حاشیه منفی داد و ستد شدند.شتوکا بعد از بازگشایی و یک روز مثبت خوردن امروز را با منفی شروع کرد ، بیش از 21 میلیارد ریال در بین سهامداران حقوقی معامله شد ودر نهایت با افت 3 درصدی ، در قیمت 486 تومان با صف فروش کوچکی به کار خود پایان داد و پرارزش ترین سهم گروه شد.نمادهای شفارا،شمواد،شپارسو شپارسح با صف خرید بسته شدند.در مقابل نمادهای شلعاب،شتوکا و شسینا در آستانه قیمتی به روز خود پایان دادندشفن با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم،متوقف شد. شاملا پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه مبني بر تقسيم سود نقدي امروزآماده انجام معامله شد اما در نهایت بدون کشف قیمت در حالت مجاز – محفوظ باقی ماند.تاپیکو با 47 واحد منفی به عنوان اولین سهم تاثیر گذار در شاخص بورس ،در محدوده صفر تابلو شروع به کار کرد و در حدود 4 میلیون سهم در بین سهامداران حقیقی معامله شد ودر نهایت با 2 درصد افت قیمتی در قیمت 217 تومان به معاملات خود خاتمه داد.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو در همایش تجاری ایران و ایتالیا، گفت: صنایع حمل و نقل،‌ غذایی،‌ خودرو، داروسازی، پتروشیمی و معدن و صنایع معدنی از جمله بخشهای اقتصاد ایران است که ظرفیت بالایی برای شریکان خارجی دارد .به گزارش شانا، رئیس هیئت عامل ایمیدرو در همایش تجاری ایران و ایتالیا، ایران را به عنوان بازاری نوظهور برای سرمایه گذاری و رشد اقتصادی اعلام کرد .

در گروه پالایشی اکثر نمادها در حاشیه مثبت دادوستد شدند.شپنا با 37 واحد مثبت به عنوان سومین سهم تاثیر گذار در شاخص بورس،در ادامه روند صعودی خود امروز را هم مثبت شروع کرد وبیش از 30میلیون سهم در بین استقبال سهامداران حقوقی دادوستد شد ودر نهایت با 3 درصد رشد ،در قیمت 298 تومان به روز خود پایان داد و لیدر گروه شد .گفتنی است در نماد شپنا 2 ،10میلیون سهم در قیمت 303 تومان به صورت بلوکی انجام شد.شبندر با ارزش معاملات 47 میلیارد ریالی و با 99 درصد فروشنده حقیقی به معاملات خود پایان داد ودر نهایت در محدوده صفر مثبت ،در قیمت 494 تومان به معاملات خود خاتمه داد ودر رتبه بعد از شپنا قرار گرفت.شراز بدون خریدار حقوقی ودر قیمت 626 تومان با صف خرید کوچکی تنها نماد پرتقاضا گروه بودشتران در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم شرکت را بر اساس عملکرد واقعی 12 ماهه منتهی به 1394/12/29 مبلغ211 ریال اعلام نموده است که نسبت به آخرین پیش بینی با افزایش 12درصدی همراه بوده است .

به گزارش پایگاه خبری مارکتواچ، قیمت نفت سه شنبه برای دومین روز پیاپی افزایش یافت و به بالاترین حد در هفت ماه اخیر رسید، زیرا معامله گران باور دارند که اختلالهای اخیر در تولید نفت می توانند عرضه مازاد نفت در بازارهای جهانی را کاهش دهند .

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب