اخبار و گزارش بورس دوشنبه 3 خرداد 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 165 واحد افزایش یافت و به رقم 76,613 واحد رسید. که نمادهای خودرو با 50 واحد ، وپاسار با 41 واحد و وبملت با 20 واحد بیشترین تاثیر  مثبت و همچنین نماد رمپنا با 24 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 247 میلیارد تومان رسید که نماد خاذین با رقمی حدود 24 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل بیش از واحد افزایش یافت و به رقم 814 واحد رسید.  نمادهای  شتران، ارفع و دی بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 142 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با رقمی حدود 7 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . 

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3449 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 11 هزار تومان رسید

 

مهم ترین اخبار اقتصادی

دنیای اقتصاد : وزارت صنعت، معدن و تجارت اطلاعات شرکای صنعتی ایران در سال 94 را منتشر کرد . براساس داده‌های اعلام‌شده، حجم کل سرمایه‌گذاری پیش‌بینی‌شده برای اجرای طرح‌های صنعتی، معدنی و تجاری مصوب در هیات سرمایه‌گذاری در سال گذشته برابر با یک میلیارد و 781 میلیون دلار است که با مشارکت 17 کشور خارجی اجرایی خواهد شد. هلند، افغانستان، ایتالیا، چین، تونس، امارات متحده عربی، آلمان، بوسنی و هرزگوین، ترکیه، کانادا، فرانسه، هندوستان، عراق، کره جنوبی، ژاپن، اتریش و ایرلند از جمله کشورهایی بوده‌اند که برای سرمایه‌گذاری صنعتی وارد ایران شده‌اند .توافق ایران با 6 قدرت جهانی این فرصت را به وجود آورد تا پس از سال‌ها تحریم، شرایط برای ورود سرمایه‌گذاران خارجی به کشور فراهم شود؛ به‌طوری‌که براساس آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت مجموع سرمایه خارجی جذب شده در بخش‌های مختلف صنعتی، معدنی و تجاری برای سال 94 برابر با یک میلیارد و 781 میلیون و 257 هزار دلار بوده است .تامين منابع مالی خارجی و به‌کارگيری آن را می‌توان يکی از ابزارها و پيش‌نيازهای کشورها برای دستيابی به رشد و توسعه اقتصادی و محقق کردن اهداف کلان توسعه‌ای دانست. ابزاری که برای دستیابی به آن اوایل سال جاری دولت مشوق‌هایی برای جذب سرمایه خارجی در نظر گرفت که در این خصوص می‌توان به «تضمین پرداخت غرامت در صورت ملی شدن و سلب مالکیت، تضمین جبران خسارت‌های ناشی از ممنوعیت و توقف موافقت‌نامه‌های مالی، تضمین خرید کالا و خدمات تولیدی، امکان انتقال آزادانه ارز به کشور، برخورداری از حمایت‌های یکسان بین سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی، انتقال آزادانه اصل سرمایه و منافع آن به‌صورت ارز و کالا، امکان سرمایه‌گذاری خارجی به‌صورت صددرصد، پذیرش سرمایه‌گذاری خارجی در همه زمینه‌های تولیدی، حمل‌و‌نقل، ارتباطات، کشاورزی، خدمات، آب و برق، ساختمان و حوزه سلامت، امکان تملک زمین در ایران، اعطای پروانه اقامت سه ساله برای مدیران، کارشناسان و بستگان درجه یک آنها و امکان تمدید این اقامت» اشاره کرد. بسته تدوین شده از سوی دولت این امکان را فراهم می‌کند تا سرمایه‌گذاران با دغدغه کمتری برای سرمایه‌گذاری وارد کشور شوند. اما به گفته فعالان اقتصادی شیوه مبارزه با فساد اداری یکی از دغدغه‌های اصلی سرمایه‌گذاران خارجی محسوب می‌شود که باید برای عبور از این دغدغه نیز راهکاری در نظر گرفت .

 

در گروه های دیگر چه خبر بود ؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد معاملاتی مثبت در اکثر نمادها بودیم خاذین با بیش از 215 میلیون سهم پر حجم ترین نماد گروه بود این نماد امروز با کاهش 2 درصدی به قیمت 1127 ریالی رسید این در حالی است که آخرین معامله خود را در حدوده 1 درصد مثبت به انجام رساند . خزامیا مثبت بود این نماد امروز با رشد 2 درصد همراه شد و به قیمت 1149 ریالی رسید زامیاد در پایان معاملات امروز بیش از 82 میلیون سهم معامله شد .خاور صف خرید بود این نماد امروز با تقاضا همراه شد خاور با افزایش 4 درصدی به قیمت 1357 ریال رسید و در آخر با صف خرید 1 میلیونی به کار خود پایان داد . ورنا امروز را هم با رشد قیمتی سپری کرد این نماد امروز بیش از 4 درصد با رشد قیمت همراه شد و بیش از 49 میلیون سهم معامله شد ورنا به قیمت 279 تومانی رسید . خودرو با معاملات مثبت امروز خود را به پایان رساند . ایران خودرو با رشد 3 درصدی قیمت پایانی 3755 ریالی را تجربه و بیش از 37 میلیون سهم معامله شد .نمادهای خپارس ، خبهمن ، خگستر از دیگر نمادهای مثبت همراه با صف خرید گروه بودند . در گروه قطعه سازها نیز شاهد صف خرید در نمادهای خکار ، خرینگ ، خوساز بودیم . نمادهای ختور ، خفنر با کاهش 2 درصدی در بازار امروز به کار خودشان پایان دادند .

رئیس اداره نظارت بر ناشران بورسی سازمان بورس گفت: نماد شرکت سایپا بعد از پاسخ به چند سئوال و در اولین فرصت باز می شود. علی بیگ زاده در گفت وگو با پایگاه خبری بورس پرس، درباره آخرین وضعیت بازگشایی نماد سایپا ، اظهار داشت: بعد از ارایه اطلاعات جدید این شرکت و تعدیل 126 درصدی سود سال جاری ، پنچ شنبه گذشته نامه ایی به مدیر عامل سایپا ارسال شد تا به سئوالاتی پاسخ داده شود .وی ادامه داد: این سئوالات مربوط به مباحث مربوط به کاهش هزینه های مالی ، افزایش تولید گروه پراید و کاهش هزینه های جذب نشده واعلام دلایل است.

در گروه فلزات اساسی نمادها اکثرا با معاملات منفی به کار خود پایان دادند . فولاد با بیش از 30 میلیون سهم پر حجم ترین نماد گروه و در صدر معاملات گروه قرار گرفت این نماد امروز در محدوده صفر منفی به معاملاتش خاتمه داد و به قیمت 1293 ریال رسید . فسرب با قیمت پایانی منفی به کار خود پایان داد این نماد آخرین معامله خود را در محدوده مثبت 3 انجام داد و قیمت پایانی آن به محدوده 1 درصد منفی رسید فسرب به قیمت 1705 ریالی رسید که پس از چند روز معاملات مثبت امروز به روند منفی رسید . ذوب منفی بود این نماد در محدوده صفر منفی و با قیمت 3176 ریالی به کار خود پایان داد . و بیش از 24 میلیون سهم معامله شد . ارفع که جهتبرگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه متوقف شده بود در اواسط بازار بازگشایی و با قیمت 342 ریال معاملاتش را آغاز نمود که با رشد 7 درصدی همراه شد و بیش از 12 میلیون سهم معامله شد . که بیش از 64 درصد از حجم فروش توسط حقوقی ها انجام شد . نمادهای فنورد ، فپنتا با صف خرید همراه بودند . نمادهای فخوز ، فملی در محدوده صفر منفی به معاملاتشان پایان دادند .

فرماندار شادگان گفت: فاز اول مجتمع فولاد بندر شادگان در نیمه نخست امسال به بهره برداری می رسد. به گزارش ماین نیوز، بهروز فرج اللهیک با اشاره به بازدید اخیر نمایندگان نهاد ریاست جمهوری و وزارت صنعت ،معدن و تجارت از این مجتمع صنعتی افزود: عملیات فیزیکی این طرح به پایان رسیده و طبق برنامه تا پایان نیمه اول امسال فاز نخست آن به بهره برداری می رسد.

دبیر سندیکای تولیدکنندگان توليدكنندگان لوله و پروفیل فولادی کشور گفت: ما خواستار این هستیم که تامین نیاز صنایع داخلی از سوی فولاد مبارکه در اولویت برنامه‌های این مجتمع بزرگ صنعتی قرار بگیرد.

درگروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.شاراک در محدوده صقر تابلو شروع به کارد کرد ،در بین سهامداران حقیقی بیش از 10 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 401 تومان به کار خود پایان داد ، با 3 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذاشت و پرارزش ترین نماد گروه شد. این نماد جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي متوقف شد.در نماد فارس 2 ،معامله بلوکی 3,900,000در قیمت 544 تومان انجام شد.نمادهای شپاکسا و شفارا با صف خرید بسته شدند.پترول که امروز پرحجم ظاهر شد بدون تحرک سهامداران حقوقی در حدود 4 میلیون سهم جا به جاشد ودر نهایت در قیمت پایانی روز گذشته 141 تومان روز خود را به اتمام رساند.شتوکا تنها نماد صف فروشی گروه بود. شدوص پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه مبني بر تقسيم سود نقدي،امروز آماده بازگشایی شد اما بدلیل عدم کشف قیمت در حالت مجاز – محفوظ باقی ماند.

به گزارش ایسنا، شورای رقابت روز دوشنبه برای بررسی قانونی یا غیر قانونی بودن بخشنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۹۳ درباره نحوه قیمت‌گذاری و عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا تشکیل جلسه می‌دهد .بر اساس بخشنامه معاون وزیر صنعت، قیمت پایه عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا به جای ارز دولتی با ارز آزاد محاسبه می‌شود. همچنین بر اساس این بخشنامه پتروشیمی‌ها می‌توانند پس از دو بار عرضه محصول خود در بورس کالا، این محصولات را در بازار آزاد عرضه کنند .صنایع پایین‌دستی پتروشیمی خواستار وحدت رویه در تعیین نرخ ارز هستند و می‌گویند اگر پتروشیمی‌ها قرار است، محصولات خود را به نرخ آزاد ارز در بازار بفروشند پس باید محاسبه نرخ خوراک انها نیز با استفاده از نرخ آزاد انجام شود، در حالی که این پتروشیمی‌ها خوراک خود را با نرخ دولتی مبادله‌ای دریافت می‌کنند و با نرخ ارز آزاد محصولات خود را می‌فروشند .

در گروه پالایشی به جز دو نماد شپنا و شسپا بقیه در حاشیه مثبت دادو ستد شدند.شبندر که با قیمت منفی شروع کرد در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 17 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت با رشد 1 درصدی ، در قیمت 488 تومان روز خود را به اتمام رساند و با 19 واحد مثبت تاثیر گذار در شاخص، لیدر گروه شد.ونفت پرحجم ترین سهم گروه در محدوده صفر تابلو آغاز کرد و با 95 درصد فروشنده حقیقی بیش از 4 میلیون سهم جابه جا شد ودر پایان در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 241 تومان به معاملات خود خاتمه داد.شاوان بدون فروشنده حقوقی در حدود 14 میلیارد ریال معامله شد ودر پایان با رشد 2 درصدی ،در قیمت 1,013 تومان خودرا برای معاملات فردا آماده کرد.

قیمت سبد نفتی اوپک روز جمعه (٣١ اردیبهشت ماه) با ٩٣ سنت افزایش به ٤٤ دلار و ٧٧ سنت برای هر بشکه رسید .به گزارش پایگاه اینترنتی دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، قیمت سبد نفتی این سازمان روز پنجشنبه (٣٠ اردیبهشت ماه) ٤٣ دلار و ٨٤ سنت برای هر بشکه بود .

در گروه ساختمانی، معاملات متعادل بود .قرار است فردا تعداد 30 میلیون از سهام شرکت سرمایه گذاری مسکن الوند با نماد ثالوند برای اولین بار در بازار سرمایه عرضه شود . شرکت برای سال مالی منتهی به شهریور 95، 539 ریال سود پیش بینی کرده است در صورتی که p/e آن در حدود گروه ساختمانی در نظر بگیریم عرضه سهم در محدوده قیمتی 2700 ریال تا 3000 ریال دور از انتظار نیست و در صورتی که تعداد کاربران آنلاین مشابه گذشته در نظر گرفته شود در حدود 2 میلیون ریال برای هر کد آنلاین نیاز به نقدینگی می باشد.

در خبری شنیدیم ، ورود شرکت‌های لیزینگ به تامین مالی مسکن، با لحاظ خط قرمز بانک مرکزی، از سه مسیر جدید اعتباری امکان‌پذیر می‌شود. طرح «خرید اعتباری مسکن به کمک تسهیلات لیزینگ» در مراحل پایانی تصویب قرار گرفته و مطابق آن، شرکت‌های لیزینگ در ازای «ممنوعیت استفاده از اعتبارات بانکی » مجاز هستند از یکسری منابع پایدار از جمله نقدینگی شرکت‌های ساختمانی و همچنین اوراق مشارکت، برای تامین مالی میان‌مدت و بلندمدت خریداران مسکن، استفاده کنند. مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی ضمن تشریح آثار غیرتورمی وام‌های جدید، هدف از مرزبندی بین بانک‌ها و شرکت‌های لیزینگ را جلوگیری از انجماد منابع بانکی در بازار ملک، عنوان کرد. تجربه گذشته لیزینگ مسکن نشان می‌دهد این طرح به حیاط خلوت بانک‌ها و شرکت‌های وابسته، برای فعالیت‌های ساختمانی و ملکی تبدیل شده بود. شرکت‌های لیزینگ در واکنش مثبت به «استقلال تسهیلات لیزینگ از منابع بانکی» اعلام کرده‌اند: این طرح مشروط بر آنکه «نرخ سود تسهیلات براساس توافق با مشتری و کشش بازار تعیین شود» قابل اجرا خواهد بود و می‌تواند نیاز مالی خریداران مسکن را تا سقف 50 درصد قیمت آپارتمان تامین کند. این شرکت‌ها خواستار استفاده از سایر عقود –علاوه‌بر فروش اقساطی و اجاره به شرکت تملیک- برای پرداخت تسهیلات لیزینگ هستند

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب