اخبار و گزارش بورس سه شنبه 4 خرداد 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورسی

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 78 واحد افزایش یافت و به رقم 76,692 واحد رسید. که نمادهای وامید با 51 واحد ، حکشتی با 47 واحد و رمپنا با 45 واحد بیشترین تاثیر  مثبت و همچنین نماد فارس با 57 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 266 میلیارد تومان رسید که نماد وساپا با رقمی حدود 16 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل یدون تغییر در همان  رقم 814 واحد باقی ماند .  نمادهای  شتران، ارفع و دی بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 142 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با رقمی حدود 7 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . 

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3464 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 7 هزار تومان رسید

 

مهمترین اخبار اقتصادی

اکبر کمیجانی امروز در حاشیه بیست‌وششمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی در جمع خبرنگاران درباره تعداد زیاد بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری و برنامه بانک مرکزی برای ادغام و کاهش آنها اظهار داشت: ادغام و انحلال بانک‌ها و موسسات مالی اعتباری در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد، البته این کار در حال انجام است .قائم مقام بانک مرکزی با تاکید بر اینکه باید با جدیت بیشتری به برنامه ادغام بانک‌ها فکر کنیم، افزود: گرچه هنوز برنامه خاصی برای ادغام بانک‌ها وجود ندارد، یعنی درباره اینکه کدام یک از بانک‌ها با یکدیگر ادغام شوند، هنوز برنامه ای وجود ندارد، به ویژه موسسات اعتباری غیردولتی برای برنامه ریزی در این زمینه باید در مجامع و سهامدارانشان تصمیم گیری های لازم صورت گیرد .وی ادامه داد: ولی به هر حال بانک مرکزی مطالعات کارشناسی خود را برای چگونگی ادغام و اصلاح ساختار بانک ها در دستور کار قرار داده است .این مقام مسئول در بانک مرکزی در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه بانک‌ها نرخ های سود مصوب شورای پول و اعتبار را رعایت نمی کنند و با فرمول‌های خاصی این نرخ را دور می زنند، توضیح داد: بانک مرکزی هر روز نظارت خود را قوی تر می کند و با تیم های بسیار قوی به صورت روزانه و هفتگی در سطح شعب در تهران و شهرستان‌ها نرخ‌های سود را رصد می کند و براساس اطلاعات کارشناسی، تمامی این نظارت ها صورت می گیرد .کمیجانی در پاسخ به این سئوال که امانرخ‌های مصوب ابلاغی از سوی بانک‌ها اجرای نمی شود، گفت: این موضوع را تایید نمی کنم. بنده اطلاعات کارشناسی نظارتی در بانک مرکزی به طور جدی و حرفه ای این موضوع را نشان می دهد که اکثر بانک‌ها نرخ‌های مصوب شورای پول و اعتبار را رعایت می کنند .وی، نرخ رشد اقتصادی سال‌جاری را بین ۴ تا ۵ درصد پیش بینی کرد و در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه چرا آمارهای بانک مرکزی به‌روز نمی‌شود، اظهار کرد: نرخ رشد اقتصادی توسط مرکز آمار منتشر شده است .

مراسم افتتاحیه پنجمین دوره مجلس خبرگان، صبح امروز در محل مجلس قدیم برگزار شد. یکی از دستورکارهای مهم این جلسه، انتخاب رئیس پنجمین دوره مجلس خبرگان است و طبق رأی گیری صورت گرفته، آیت‌الله جنتی با کسب 51 رأی به عنوان رئیس پنجمین دوره مجلس خبرگان برگزیده شد .به گزارش «تابناک»، آیت‌الله جنتی در حالی با کسب 51 رأی برای دو سال به ریاست مجلس خبرگان برگزیده شد که برای احراز این پست، آقایان امینی و هاشمی شاهرودی هم اعلام نامزدی کرده بودند و در مجموع از 86 رأی اخذ شده بعد از آقای جنتی، آیت‌الله امینی 21 رأی و آیت‌الله هاشمی شاهرودی 13 رأی کسب کردند .همچنین آیت‌الله موحدی کرمانی با 65 رأی و آیت‌الله هاشمی شاهرودی با 63 رأی نواب رئیس مجلس خبرگان رهبری شدند و آیت‌ الله دری‌نجف آبادی 49 و آیت‌الله احمد خاتمی با 56 رأی به مدت دو سال به عنوان منشی‌های هیأت رئیسه خبرگان انتخاب شدند .

 

در گروه های دیگر چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد معاملات منفی ای در بیشتر نمادها بودیم خکاوه با بیش از 74 میلیون سهم در صدر معاملات گروه قرار گرفت این نمادامروز با افزایش 4 درصدی و با تقاضا همراه شد خکاوه امروز قیمت پایانی 168 تومانی را تجربه کرد . خزامیا منفی بود این نماد امروز با کاهش 2 درصدی به قیمت 1123 ریالی رسید و بیش از 51 میلیون سهم معامله شد . خاور قرمز پوش بود این نماد پس از 2 روز روند صعودی امروز با عرضه همراه شد و با کاشه 2 درصدی به معاملاتش پایان داد و به قیمت 1328 ریال رسید . خبهمن امروز را هم پر تقاضا ظاهر شد این نماد پس از رشد 10 درصدی در سه روز متوالی امروز را هم با افزایش 4 درصدی به پایان رساند و به روند صعودی خود ادامه داد خبهمن به قیمت 2788 ریال رسید و در آخر نیز با صف خرید 30 میلیونی به معاملاتش خاتمه داد . خودرو منفی شد و با قیمت 3651 ریالی بیش از 29 میلیون سهم معامله شد ایران خودرو امروز کاهش 2 درصدی را در قیمت پایانی خود شاهد بود . خاذین پس روند نزولی امروز پر تقاضا ظاهر شد خاذین پس از افت متوالی 64 درصدی در روزهای معاملاتی قبل امروز رنگ سبز به خود گرفت و با رشد 4 درصدی همراه شد این نماد امروز به قیمت 1182 ریالی رسید و با صف خرید 11 میلیونی به معاملاتش پایان داد . نمادهای خمهر ، خکار ، خوساز ، خشرق از دیگر نمادهای همراه با صف خرید گروه بودند . نمادهای ورنا و خگست با کاهش 1 درصدی به معاملاتش خاتمه دادند .

خودرو سازان سنگین ایرانی که درگیر مشکلات متعددی هستند، با خبری ناخوشایند مواجه شده اند که مربوط به برنامه ورود بزرگترین خودروساز سنگین روسیه به کشور است. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، درحالی خودرو سازان سنگین ایرانی مانند ایران خودرو دیزل و سایپا دیزل و … با مشکل فروش محصولات، حضور چین و کمبود نقدینگی مواجه اند که بزرگترین شرکت خودروسازی سنگین روسیه قصد ورود به بازار ایران را دارد.

مالیبل سایپا هم بعد از چند شرکت دیگر درخواست افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی ها داده که ۳۲۰ درصد است. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، درحالی طی سال جاری چند شرکت بورسی و فرابورسی درخواست افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی ها داده و منتظر تصمیم سازمان بورس هستند که مالیبل سایپا هم درخواست افزایش سرمایه از این محل را داده که 320 درصد است.

در معاملات امروز  ساختمانی ها، عرضه اولیه سهام  10 درصد از سهام شرکت سرمایه گذاری مسکن الوند در نماد “ثالوند” انجام شد و با P/E پایینتر از گروه در 2200 ریال کشف قیمت شد. علیرغم این عرضه اولیه معاملات کم رمقی را در این گروه نظاره گر بودیم و تقریبا تمای نمادهای گروه در محدوده منفی به معاملات خود خاتمه دادند. ثمسکن و ثاژن هر کدام با بیش از 3 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات این گروه را به خود اختصاص دادند. در این گروه همچنین شاهد توقف نماد آ س پ با توجه به اطلاعات دريافتي مبني بر تغيير با اهميت در اطلاعات پيش بيني سود هر سهم سال مالي 1395  بودیم.

در گروه فلزات اساسی اکثر نمادها با معاملات منفی ای به کار خود  خاتمه دادند . ذوب منفی بود این نماد کاهش 2 درصدی را پشت سرگذاشت و با قیمت 3104 ریال بیش از 19 میلیون سهم معامله شد که از نظر حجم در صدر معاملات گروه قرار گرفت .فولاد 1 درصد منفی خورد این نماد امروز به قیمت 128 تومانی رسید و بیش از 18 میلیون سهم معامله شد . فسرب مثبت بود این نماد امروز پرتقاضا ظاهر شد فسرب معاملات خود را با حداکثر قیمتی آغاز نمود و پس از آنکه بیش از 17 میلیون سهم معامله شد با صف خرید 4 میلیونی به کار خود پایان داد . فملی منفی بود این نماد با کاهش 2 درصدی به کار خود پایان داد و به قیمت 1656 رسید . فنوال به قیمت 1174 ریالی رسید و با کاهش 2 درصدی همراه شد نمادهای فخوز ، وتوکا با معاملات متعادل رو به مثبت همراه بودند و در آخر نیز در محدوده صفر مثبت بسته شدند . ارفع صف فروش شد این نماد پس از رشد 7 درصد دیروز با کاهش 3 درصدی همراه شد و در آخر نیز با صف فروش 1 میلیونی به معاملاتش خاتمه داد.

رئیس‌ جمهوری اسلامی ایران با اشاره به امکان همکاری و مشارکت ایران و هند در زمینه صنایع آلومینیوم، فولاد و پتروشیمی در منطقه چابهار گفت: ایران و هند فضا و فرصت‌های بسیاری برای همکاری‌های اقتصادی با یکدیگر دارند که می‌توانند از آن به نفع دو کشور و منطقه استفاده کنند. به گزارش ماین نیوز، حسن روحانی در نشست مشترک هیات‌های عالی‌رتبه ایران و هند و در حضور نارندا مودی نخست وزیر هند، بر ضرورت استفاده از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های معدنی در ایران و هند و بهره‌برداری مشترک از این معادن برای استفاده در صنایع فولاد و آلومینیوم در چابهار تاکید کرد.

معاملات امروز گروه بانکی با نوسانات منفی همراه بود و همچنان شاهد رنج های مثبت حقوقی و حمایت از نمادهای این گروه بودیم. امروز همچنین در بازار خرده فروشی شاهد معاملات کد به کد در دو نماد وبصادر و وپاسار به ترتیب به ارزش یک میلیارد و 700 میلیون تومان بودیم.

در خبرهای امروز این گروه، قائم مقام بانک مرکزی درباره تعداد زیاد بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری و برنامه بانک مرکزی برای ادغام و کاهش آنها اظهار داشت: ادغام و انحلال بانک‌ها و موسسات مالی اعتباری در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد، البته این کار در حال انجام است .

در خبر دیگری، رئیس کل بانک مرکزی در خصوص کاهش نرخ سود بانکی اظهار داشت که  هدف بانک مرکزی کاهش نرخ سود بانکی تا رسیدن به رقمی متناسب با نرخ تورم است و با توجه به این‌که تورم در مسیر کاهشی قرار داشته و تا تک‌رقمی شدن نیز پیش خواهد رفت، روند کاهش سود بانکی ادامه دارد . اما ایشان زمان مشخص را در رابطه با کاهش مجدد نرخ سود بانکی اعلام نکرد، این در حالی است که اخیرا رئیس شورای هماهنگی بانک‌ها اعلام کرده بود که احتمالا تا دو هفته آینده درباره‌ کاهش مجدد نرخ سود بانکی، بانک‌ها تشکیل جلسه داده و با یکدیگر توافق می‌کنند.

در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها در حاشیه منفی معامله شدند.پارسان در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد بیش از 7 میلیون سهم در بین استقبال سهامداران حقیقی معامله شد که در حدود 6 میلیون آندر ساعات پایان بازار در قیمت 234 تومان به صورت بلوکی انجام شد ودر نهایت با رشد 1 درصدی ،در قیمت 233 تومان به معاملات خود پایان داد و با 23 واحد مثبت بر شاخص اثر گذاشت ، درصدر گروه قرار گرفت.نمادهای شلعاب،شکلر و شفارا در آستانه قیمتی امروز خود بسته شدند.فارس با 57 واحد منفی به عنوان اولین سهم تاثیر گذار در شاخص بورس ،با 86 درصد فروشنده حقیقی بیش از 494 هزار سهم دادو ستد شد ودر پایان در محدوده صفر منفی ،در قیمت 538 تومان به روز خود پایان داد.شسینا تنها نماد صف فروشی گروه بود.

مدیران عامل و سهامداران عمده مجتمعهای پتروشیمی از وضعیت نرخ خوراک راضی نیستند و برای چندمین بار درخواست بازنگری در نرخ خوراک را مطرح کرده اند .نرخ خوراک 8.2 سنتی برای پتروشیمیهای گازی است و مجتمعهای مصرف کننده خوراک مایع سودی نبرده و خواستار کاهش نرخ خوراک خود هستند. مجتمعهای خوراک مایع حدود 80 درصد واحدهای پتروشیمی راتشکیل می دهند .

وحید حضرتی، دبیر همایش فناوریهای پیشرفته اروپایی در کوره‌های فرآیندی صبح امروز (سه شنبه، چهارم خردادماه) در حاشیه همایش فناوریهای پیشرفته اروپایی در کوره های فرآیندی به خبرنگار شانا گفت: این همایش با حضور پنج شرکت بزرگ سازنده تجهیزات صنعت نفت از اروپا با هدف آگاهی فعالان صنعت نفت از تازه ترین تجربه ها و فناوریها در این حوزه، در حال برگزاری است . حضرتی یادآور شد: برای شرکت در این همایش از مشاوران و کارفرمایان دعوت کرده ایم تا در جریان آخرین تجربه های این شرکتهای اروپایی به منظور بالا بردن بازده، کاهش تعمیرات و ارتقای فناوری قرار گیرند و در طرحهای در حال ساخت یا در حال طراحی از این فناوریها بهره گیرند .

در گروه پالایشی شاهد معاملات متعادلی بودیم.شبندر به عنوان لیدر گروه با 21 واحد مثبت تاثیر گذار در شاخص،امروز را با قیمت منفی شروع کرد و با 68 درصد خردیدار حقوقی بیش از 9 میلیون سهم جا به جاشد که 6 میلیون آن در ساعات پایانی بازار ودر میانگین قیمت 492 تومان به صورت بلوکی انجام شد ودر نهایت با رشد 1 درصدی ،در قیمت 495 تومان به روز خود پایان داد.شتران با 1 واحد مثبت به عنوان اولین سهم تاثیر گذار فرابورسی،در محدوده صفر تابلو کار خودارآغاز کرد و بدون فروشنده حقوقی بیش از 20 میلیارد ریال معامله شد ودر پایان با رشد 3 درصدی ،در قیمت 309 توان به معاملات خود خاتمه داد.در حالی که دیروز بازگشایی شده بود.ونفت نیز در بین سهامداران حقیقی بیش از 3 میلیون سهم داو ستد شد ودر پایان باافت 2.5 درصدی ، در قیمت 235 تومان به معاملات خود خاتمه داد ودررتبه سوم گروه قرار گرفت.

بهزاد محمدی در گفتگو با خبرنگار شانا با اشاره به مذاکرات هدفمند شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (اویک) با شرکتهای خارجی برای اجرای پروژه های بالادستی نفت، اظهارکرد: این شرکت در حال بررسی نحوه مشارکت و همکاری در پروژه های نفتی است تا پس از برگزاری مناقصه قراردادهای جدید نفتی به اجرای پروژه مشترک بپردازیم . وی با اشاره به الزام وزارت نفت مبنی بر مشارکت شرکتهای ایرانی و خارجی در اجرای پروژه های نفتی، اظهارکرد: با توجه به این که شرکت مهندسی وساختمان صنایع نفت طی ٣٠ سال پروژه های فراوانی در بالادست و پایین دست نفت اجرا کرده بنابراین گزینه مناسبی برای مشارکت شرکتهای خارجی در دوران پساتحریم است .

در حمل ونقلی ها، حتاید که با شایعه تغییر سهامدار عمده طی یک هفته اخیر حدود 30 درصد بازدهی نصیب سهامداران خود کرده بود امروز با عرضه در قیمت های حداکثری همراه بود. اما این شایعات امروز بالاخره محقق شد و بلوک ۶۳.۹ درصدی سهامدار عمده تایدواتر برای فروش آگهی شد . به این ترتیب شرکت نگین ساحل رویال کل سهام شرکت فراز انرژی دنا را به صورت نقد و یکجا واگذار می کند که قیمت پایه این بلوک بیش از 486 میلیارد تومان بوده و قرار است پاکت های این مزایده 17 خرداد بازگشایی شود . اما در نماد حریل معاملات پرتقاضا و پرحجمی را شاهد بودیم، بطوریکه این افزایش تقاضا منجر به تشکیل صف خرید در قیمت 1367 ریال این نماد شد؛ حریل با معامله 38 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشت. حفارس امروز نیز با صف فروش به کار خود پایان داد. حکشتی که در طول بازار در محدوده 2 درصد منفی معامله می شد در لحظات پایانی معاملات با رنج مثبت به محدوده 4 درصد مثبت رسید و افزایش 47 واحدی شاخص را بدنبال داشت.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب