اخبار و گزارش بورس چهارشنبه 5 خرداد 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 160 واحد افزایش یافت و به رقم 76,853 واحد رسید. که نمادهای حکشتی با 51 واحد ، شبندر با 39 واحد و وغدیر با 39 واحد بیشترین تاثیر  مثبت و همچنین نماد جم با 61 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 223 میلیارد تومان رسید که نماد خبهمن با رقمی حدود 17 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل بیش از واحد افزایش یافت و به رقم 817 واحد رسید.  نمادهای  شتران، شاوان و مارون بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 151 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با رقمی حدود 8 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . 

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3462 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 2 هزار تومان رسید

 

مهمترین اخبار اقتصادی

مهم‌ترین همایش پولی و ارزی در سن 26 سالگی در حالی برپا شد که دو نگاه متفاوت و بعضا ناهمسو بر آن سایه افکنده بود. نگاه اول بر این نکته تاکید می‌کند که سال 95، زمان برخاستن اقتصاد ایران و فاصله گرفتن از دوره‌های رکود است .استناد این صحبت‌ها به گشایش‌های ایجاد شده در پسابرجام، افزایش تولید و صادرات نفتی و آمارهای منتشر شده در سه ماه پایانی سال گذشته بود که روزنه‌هایی برای حصول رشد اقتصادی نسبتا بالا در سال جاری ایجاد کرده است. اما نگاه دوم به زعم برخی از کارشناسان حاضر در همایش، بر این نکته اشاره می‌کرد که فاز رکودی در سال 95 نیز تداوم خواهد داشت و حتی نشانه‌ها حاکی از این است که امسال، رکود تعمیق خواهد یافت . فراتر از این دو نگاه، سخنرانان اصلی همایش که بخش مهمی از شاکله تیم اقتصادی را تشکیل می‌دادند، اگرچه نگاه امیدوارکننده نسبت به روند اقتصادی در سال جاری داشتند، اما امید به تداوم رشد اقتصادی نیاز به اتخاذ یکسری تصمیم‌های سخت خواهد بود. تجلی این نگاه در صحبت‌های وزیر امور اقتصادی و دارایی نمایان بود که تاکید کرد، سال 95 می‌تواند یک فرصت طلایی برای پایان دادن به دوره کند رشد اقتصادی و ایجاد زمینه مناسب برای رشد باثبات غیرتورمی باشد اما در عین حال، در این سال چالش‌های جدی نیز در اقتصاد وجود دارد. مهم‌ترین چالش از نگاه وزیر اقتصاد و همچنین دیگر کارشناسان، اولویت بندی مسائل اقتصادی و حصول یک درک مشترک میان تمام دستگاه‌ها و طیف‌های مختلف سیاسی است. تنها با این نگاه مشترک است که می‌توان نسخه‌ای شفابخش برای اقتصاد ایران تجویز کرد. این نگاه با توجه به اینکه به دلیل انتخابات ریاست جمهوری در سال بعد، احتمال سلطه رفتار سیاسی بر رفتارهای عاقلانه اقتصادی را افزایش می‌دهد، بیش از هر زمانی اهمیت دارد .

دنیای اقتصاد : قیمت مسکن در تهران مطابق رفتار حداقل 20 سال اخیر کلیه متغیرهای موثر بر بازار املاک، از 6 پارامتر بیرونی، بیشترین اثرپذیری را دارد که دستکاری یکی از آنها در شرایط فعلی می‌تواند بزرگ‌ترین تهدید پنهان برای رونق غیرتورمی معاملات ملک محسوب شود. نتایج پژوهش دانشگاهی درباره «تاثیر عوامل عرضه و تقاضا بر قیمت مسکن» نشان می‌دهد نرخ سود بازار پول، نرخ بازدهی بازار سهام و همچنین نرخ واقعی بازار ارز، مجموعه پارامترهای رقیب سرمایه‌گذاری در بازار مسکن هستند که افزایش آنها به دلیل جذب تقاضای سرمایه‌ای، قیمت مسکن را کاهش می‌دهد. در این بین، رابطه معکوس نرخ سود با قیمت مسکن، قوی‌تر از رابطه بیرونی دو بازار دیگر است؛ به‌طوری‌که در فاصله سال‌های 70 تا 92، هر زمان جذابیت نرخ سود سپرده‌های بانکی کم شده، بازار خرید ملک شاهد ورود تقاضای غیرمصرفی برای سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت بوده که پیامد آن به شکل افزایش قیمت مسکن در تهران بروز کرده است. یافته‌های این تحقیق که توسط دفتر اقتصاد مسکن منتشر شده، اثبات می‌کند هم‌اکنون چنانچه نرخ سود به‌صورت دستوری و خارج از قواعد بازار کاهش یابد، انتظار سپرده‌گذاران برای بازدهی مناسب، از مسیر بازار ملک تعقیب خواهد شد. درآمد خانوار، سهم مسکن از تسهیلات و نقدینگی پارامترهایی هستند که تاثیر هم‌جهت بر قیمت می‌گذارند .

 

در گروه های دیگر چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات نمادها اکثرا با معاملات منفی همراه بودند . خبهمن با بیش از 63 میلیون سهم در صدر معاملات گروه قرار گرفت این نماد امروز مثبت بود و در محدوده صفر مثبت به کار خود پایان داد . خبهمن امروز به قیمت 2803 ریالی رسید که شاهد خرید 51 درصدی سهامداران حقوقی بودیم . خاذین منفی شد در این نماد که روز معاملاتی قبل شاهد تقاضای زیاد بودیم امروز نتوانت به حداکثر قیمتی خود برسد و در آخر در محدوده صفر منفی به معاملاتش خاتمه داد خاذین با قیمت پایانی 1175 ریالی بیش از 63 میلیون سهم معامله شد . خزامیا منفی بود زامیاد با کاهش 1 درصدی قیمت پایانی 1105 ریالی را تجربه کرد و بیش از 29 میلیون سهم معامله شد . خودرو در محدوده صفر منفی بسته شد ایران خودرو امروز به قیمت 3642 ریالی رسید و بیش از 21 میلیون سهم معامله شد که بیش 56 درصد خرید آن توسط حقوقی انجام شد  . خکاوه منفی بود و با قیمت 1644 و کاهش 2 درصدی به معاملاتش خاتمه داد . نمادهای ورنا ، خرینگ با افت قیمتی 3 درصدی همراه شدند . با توجه به معاملات منفی در بیشتر نمادهاب گروه شاهد صف خرید در نمادهای خوساز ، خعتبار بودیم . خمهر مثبت بود این نماد امروز به روند مثبت خود ادامه و با رشد 2 درصدی معاملاتش امروزش را به پایان رساند . خدیزل که جهت برگزاري مجامع عمومي عادي ساليانه متوقف شده بود در جریان معاملات امروز و با قیمت 3963 ریالی بازگشایی شد و در آخر نیز با افزایش بیش از 4 درصدی همراه شد و روز مثبتی را برای خود رقم زد . خزر با صف فروش 1 میلیونی معاملات امروز را پشت سرگذاشت .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،در پی درخواست پنچ شنبه گذشته رئیس اداره نظارت بر ناشران بورسی سازمان بورس از مدیران سایپا درباره تعدیل 126 درصدی سود هرسهم این شرکت 3.9 هزار میلیارد تومانی ( از 45 به 102 ریال)، امروز سیروس شجاعی معاون مالی و اقتصادی سایپا به سئوالات سازمان بورس پاسخ داد. ساپیا با سود جدید و آماده شدن 21 میلیارد سهم ناشی از افزایش سرمایه اسفند سال گذشته ، بعد از توقف نماد در 19 اردیبشهت، مجددا” به تابلوی معاملات باز خواهد گشت.

جابجایی رئیس و نائب رئیس هیات مدیره ایران خودرو و ورود مدیر معروف خودروی به هیات مدیره این غول خودروساز بعد از ۵۴ روز رسما” اعلام شد.

در گروه فلزات اساسی شاهد معاملات قرمزی در بیشتر نمادها بودیم . فولاد با بیش از 32 میلیون سهم پر حجم ترین نماد گروه بود . فولاد معاملات مثبتی را شاهد بود این نماد امروز در محدوده 1 درصد مثبت خود و با قیمت 130 تومانی به کار خود پایان داد که بیشترین درصد حجم معاملات توسط حقوقی به انجام رسید . همچنین شاهد معامله بلوکی به حجم 24 میلیون سهم در این نماد بودیم این معامله باقیمت پایه هر سهم 1301 ریال ، در نماد فولاد 2 و در بازار خرده فروشی صورت گرفت . فسرب در حداکثر قیمتی خود باقی ماند این نماد امروز را هم مثبت آغاز کرد و با رشد 4 درصدی همراه فسرب پس از آنکه بیش از 30 میلیون سهم معامله شد در آخر نیز با صف خرید به کار خود پایان داد . فرآور دیگر نماد صف خرید گروه بود . ارفع منفی بود این نماد امروز را هم منفی پشت سرگذاشت و با کاهش 1 درصدی همراه شد و بیش از 4 میلیون سهم معامله شد و در آخر نیز به قیمت 3265 ریالی رسید .فنوال مثبت بود . این نماد در محدوده حداکثر قیمتی به کار خود پایان داد . کیمیا بیش از 1 درصد با افزایش قیمتی همراه شد و سرانجام به قیمت 4763 ریال رسید .

مدیرعامل فولاد مبارکه، عدم اتکا به خارج برای رفع نیازهای تولید را حیاتی عنوان کرد و اظهار داشت: بومی سازی قطعات در فولاد مبارکه در سال گذشته به 82 درصد رسید و ارزش این اقدام بیش از 2 هزار میلیارد تومان ارزیابی می شود.

دوشنبه سوم خرداد یادداشت تفاهمی بین سازمان «ایمیدرو» با شرکت «نالکوی» هند درباره احداث یک کارخانه مشترک آلومینیوم در حاشیه دیدار رییس‌جمهور ایران با نخست‌وزیر هند امضا شد. امضای این تفاهمنامه یکی از دستاوردهای مهم سفر نارندرا مودی به ایران است.به گزارش ماین نیوز، شرکت دولتی آلومینیوم سازی نالکوی هند روز گذشته در بیانیه ای اعلام کرد این شرکت و هیئت توسعه و نوسازی معادن ایران توافق کردند احتمال ساخت یک کارخانه ذوب آلومینیوم در این کشور را بررسی کنند. شرکت نالکو همچنین اعلام کرد در صورت پیشرفت این پروژه، آلومینیوم اکسید یا آلومینای لازم برای این پروژه را برای آن فراهم خواهد کرد.

در آستانه سوم خرداد و روز آزاد سازي خرمشهر، اولين محموله صادرات ريلی مجتمع فولاد خراسان به كشور عراق صادر شد. به گزارش ماین نیوز، مرتضی علی احمدی مدیركل بازرگانی و بازاریابی راه آهن با اعلام این خبر گفت: این محموله با سازمان ۱۹ واگن انواع میلگرد، توسط واگن های لبه كوتاه ایرانی جابجا شده است .

در حمل و نقلی ها، حتوکا و حفارس با افزایش تقاضا همراه بودند؛ حتوکا که به زودی به منظور تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه به مجمع می رود به قیمت های حداکثری رسید. حریل امروز نیز به صف خرید رسید و بیش 23 میلیون سهم در این نماد معامله شد. حکشتی امروز نیز با رنج مثبت حقوقی شاخص ساز بازار بود و با حجم معامله 3 میلیونی 50 واحد مثبت برشاخص اثر گذار بود. حفارس نیز با داد و ستد بیش از 4 میلیون سهم در صدر معاملات گروه قرار گرفت. امروز همچنین، اطلاعیه عرضه اولیه “حپارسا” منتشر شد؛ طبق این اطلاعیه، مقرر شده  5 درصد از سهام شرکت حمل و نقل ریلی پارسیان (یکی از زیرمجموعه های کوچک پارسان) شامل 5 میلیون سهم روز شنبه آینده 8 خرداد ماه در بازار دوم فرابورس عرضه شود.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.جم با 61 واحد منفی اولین سهم تاثیر گذار در شاخص بورس به عنوان لیدر گروه،در بین سهامداران حقوقی بیش از 1,500,000 سهم معامله شد که در حدود همین حجم در ساعات پایانی بازار در قیمت 930 تومان به صورت بلوکی انجام شد ودر نهایت با افت 3 درصدی ودر همین قیمت به کار خود پایان داد.در نماد جم 2،در بازار خرده فروشی معامله بلوکی 2,127,000سهم در قیمت 940 تومان انجام شد.دو نماد شفارا و شدوص با صف خرید بسته شدند.در نماد پارسان 2,معامله بلوکی 5,879,000 سهمی در قیمت 233 تومان در بازار خرده فروشی انجام شد.در مجمع امروز شاراک 135 تومان سود نقدی بین سهامدارن تقسیم شد.پروژه راه اندازی پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس در حالی یکی از مهمترین طرح های توسعه ای در دست اجرای هلدینگ “تاپیکو” به شمار می رود که روند اجرای این پروژه تاکنون به بیش از ۱۰ سال به طول انجامیده است . در همین ارتباط، مدیرمالی و بودجه شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تأمین عنوان کرد: این مجموعه طی روزهای آتی برنامه بازدید فعالان و کارشناسان بازار سرمایه از پروژه پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس را اجرا می کند تا سهامداران و کارشناسان بتوانند از نزدیک از این پروژه بازدید کنند .

در گروه پالایشی به استثنا شسپا بقیه یکدست سبز پوش بودند.شبندر با 40 واحد مثبت سومین سهم بورسی تاثیر گذار درشاخص ،در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 15 میلیون سهم دادو ستد شد ودر نهایت با رشد 2.5درصدی ،در قیمت 507 تومان به کار خود پایان دادودر صدر گروه قرار گرفت .نمادهای شرانل و شراز در آستانه قیمتی خود بسته شدند.شاوان به عنوان دومین سهم فرابورسی تاثیر گذار در شاخص با 0.78 واحد مثبت، در حالی که امروز آمار تولید و فروش دوماهه ۵ محصول را اعلام کردکه این پالایشگاه با اعلام راه اندازی واحد HDS و تولید بنزبن با استاندارد یورو 4 از تعدیل زیان هرسهم خبر داده بود، درآمد هر سهم سال مالی جاری را با 45 ریال سود همراه کرده تا شاید کمی از فشارهای دو سال گذشته خارج شود .در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 30میلیارد ریال جا به جاشد ودر طول بازار صف خریدرا نیز تجربه کرد ودر نهایت با رشد 5 درصدی ودر قیمت 1,047 تومان به روز خود پایان داد.

مدیرعامل شرکت فرواشتال تاپسو از تمایل اروپایی ها برای سرمایه گذاری در صنایع، نفت، گاز و پتروشیمی ایران خبرداد .

فایننشال تایمز از قول آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد با گذشت تقریبا 6 ماه از لغو تحریم های ایران، این کشور به وعده خود درباره افزایش تولید و صادرات نفت عمل کرده و بسیاری از تحلیلگران و مفسران را غافلگیر کرده است .

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب