اخبار و گزارش بورس شنبه 8 خرداد 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 162 واحد کاهش یافت و به رقم 76,690 واحد رسید. که نمادهای خساپا با 195 واحد ، فملی با 34 واحد و فولاد با 31 واحد بیشترین تاثیر  منفی و همچنین نمادهای همراه با 66 واحد ، فارس با 51 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 228 میلیارد تومان رسید که نماد خساپا با رقمی حدود 37 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل بیش از واحد افزایش یافت و به رقم 825 واحد رسید. نمادهای  میدکو، مارون و دماوند بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 186 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با رقمی حدود 6 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . 

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3486 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 996 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

دنیای اقتصاد : معاون اول ریاست‌جمهوری از تدوین «10 محور برنامه جامع اصلاح نظام بانکی» و تقدیم این برنامه به ریاست‌جمهوری برای تایید خبر داد. 13 تیر سال94 ریاست‌جمهوری در نامه‌ای به معاون اول خود، ماموریت ویژه‌‌ای را برای ساماندهی نظام بانکی به اسحاق جهانگیری محول کرد . این برنامه، بر «تغییر رابطه دولت، بانک مرکزی و بنگاه‌های اقتصادی» تمرکز دارد. صاحب‌نظران حاضر در تدوین برنامه جامع اصلاح نظام بانکی، در این زمینه در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» اعلام کرده‌اند که در چارچوب روابط کنونی میان بانک‌ها، بنگاه‌ها، بانک مرکزی و دولت انتظار نمی‌رود سازوکارهای موجود به خودی‌خود قادر به تصحیح وضعیت فعلی باشند و در مقابل، ادامه این وضع منجر به تخریب بیشتر سلامت بازارهای مالی می‌شود. با وجود اینکه جهانگیری در خبر کوتاه خود جزئیاتی از محورهای برنامه تازه را اعلام نکرده است، ولی بررسی اظهارات مسوولان نشان می‌دهد که در فاز نخست، رسیدگی به سه چالش «نرخ بالای سود بانکی»، «انجماد دارایی‌های شبکه بانکی»‌ و «توسعه نامتوازن و شکست بازارهای مالی»‌ در دستور کار قرار دارد و برای اصلاح این چالش‌ها، به‌ترتیب راهکارهایی همچون «رتبه‌بندی بانک‌ها»، «تعمیق بازار بدهی و اصلاح نسبت‌های کفایت سرمایه» و نیز «انتقال تامین مالی بنگاه‌های بزرگ به بازار سرمایه» مورد توجه قرار گرفته است .

قیمت نفت روز پنج‌شنبه توانست بعد از 7 ماه از مرز 50 دلار عبور کند. هر چند در ادامه معاملات به دلیل تصحیح بازار و برخی نگرانی‌ها مجددا به کانال 40 دلار برگشت. اعلام آمار رسمی کاهش ذخایر نفت آمریکا از سوی اداره انرژی این کشور عاملی بود که قیمت نفت خام را به بالای 50 دلار هدایت کرد. در حالی قیمت نفت توانست کانال جدیدی را برای ساعاتی فتح کند که در تداوم رشد قیمت نفت و ماندگاری قیمت‌ها در این کانال تردید وجود دارد. در واقع برخی گمان می‌کنند احتمال بازگشت تولیدکنندگان نفت شیل به چرخه تولید، افزایش شاخص دلار، سقف تکنیکال 52 دلاری برای این بازار و حجم ذخایر نفتی، از عواملی است که تداوم رشد قیمت‌ها را مبهم کرده است. با این حال به نظر می‌رسد تولیدکنندگان نفت آمریکا به دلیل تجربه تلخ بازگشت ناکام سال گذشته امسال با احتیاط بیشتری اقدام به افزایش تولید کنند و مادامی که قیمت‌ها به میانه کانال 50 دلار نرسد، به فعال کردن دکل‌های نیمه‌کاره خود اقدام نخواهند کرد. بنابراین در صورتی که قیمت‌ها به حدود 55 دلار برسد بر نفت فشار خواهد آمد. اما در بلند‌مدت به دلیل کاهش شدید سرمایه‌گذاری جدید در میادین نفتی شیل شاهد افت تولید نفت از سوی آنها و تعادل در عرضه و تقاضای بازار خواهیم بود. همچنین فشار اقتصادی بر کشورهای عضو اوپک در قیمت‌های زیر 60 دلار به‌عنوان عاملی که در بلند‌مدت موجب رشد قیمت‌ها شد، عمل می‌کند .‎‌

 

 

در گروه های دیگر چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات نمادها اکثرا با معاملات منفی به کار خود پایان دادند در جریان معاملات منفی در این گروه شاهد بازگشایی نماد خساپا بودیم که با قیمت 125 تومان معاملاتش را آغاز نمود که شاهد فشار فروش در این سهم بودیم سایپا با کاهش 14 درصدری به معاملاتش خاتمه داد و با بیش از 298 میلیون سهم در صدر معاملات گروه قرار گرفت و بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص گذاشت .  خبهمن مثبت بود این نماد با افزایش 4 درصدی همراه شد و به قیمت 2935 ریال رسید و بیش از 65 میلیون سهم معامله شد . خزامیا قرمز پوش شد این نماد امروز در محدوده صفر منفی به معاملاتش خاتمه داد زامیاد امروز به قیمت 110 تومان رسید .خاذین صف فروش شد این نماد امروز با عرضه همراه شد و پس از انکه بیش از 34 میلیون سهم معامله شد با صف فروش 2 میلیونی به معاملاتش خاتمه داد . نمادهای خزر ، خاهن ، خمحور از دیگر نمادهای همراه با صف فروش گروه بودند . خکاوه در محدوده کف قیمتی معاملات امروزش را پشت سرگذاشت . این نماد روز منفی خود را با کاهش 3 درصدی به پایان رساند و به قیمت 1593 ریالی بسته شد . خپارس منفی بود و با کاهش 1 درصدی به قیمت 1513 ریالی رسید . نمادهای خاور ، ورنا با کاهش 2 درصدی معاملاتشان را سپری کردند . خوساز با قیمت پایانی مثبت بسته شد این نماد امروز با افزایش 1 درصدی به قیمت پایانی 457 تومان رسید . خعتبار با صف خرید 2 میلیونی به کار خود پایان داد . خگستر منفی بود این نماد در محدوده صفر منفی به کار خود پایان داد .خدیزل مثبت بود با توجه به اینکخ روند منفی ای را در این گروه شاهد بودیم اما خدیزل با افزایش 2 درصدی به معاملاتش خاتمه داد این نماد امروز به قیمت 403 تومان رسید .

به گزارش پایگاه خبری «عصربازار» به نقل از باشگاه خبرنگاران، محسن صالحی نیا معاون وزیر صنعت و معدن تجارت با اشاره به مذاکرات اخیر و اخذ قرارداد در صنعت خودرو اظهار داشت: طی مذاکرات اخیر قرارداد مشترکی بین ایران خودرو و psa به امضا رسیده است و طبق قول های داده شده ظرف چند ماه آینده محصول مشترک جوینت ونچر به بازار عرضه می شود .وی با اشاره به قراردادهای دیگر صنعت خودرو سازی گفت: ایران خودرو در خصوص خودروهای سنگین مذاکراتی انجام داده که قرارد نهایی آن درحال بررسی است.

موتورسازان تراکتورسازی ایران که سود هر سهم سال مالی گذشته را بیش از ۴۸ درصد کاهش داده پیشنهاد افزایش سرمایه ۱۵۰ درصدی را ارایه کرد.

مدیرعامل رنو از امضای توافق‌نامه ایی با ایران‌خودرو برای تولید یک خودرو ارزان‌قیمت خبر داده اما مدیرعامل ایران‌ خودرو این موضوع را تائید یا تکذیب نکرد.

نمادها در گروه فلزات اساسی اکثرا با معاملات مثبت به کار خود پایان دادند . ذوب مثبت بود این نماد امروز با افزایش 1 درصدی همراه شد ذوب با بیش از 22 میلیون سهم در صدر معاملات گروه قرار گرفت و قیمت پایانی 3089 ریالی را تجربه کرد . وتوکا بیش از 4 درصد مثبت خورد و به قیمت 1756 ریالی رسید این نماد امروز بیش از 11 میلیون سهم معامله شد . نمادهای ارفع ، فلوله ، فرآور با صف خرید همراه بودند . فولاد قرمز پوش بود این نماد امروز را با کاهش 1 درصدی پشت سرگذاشت و با قیمت پایانی 1282 ریال بیش از 11 میلیون سهم معامله شد . فسرب با افزایش 3 درصدی به قیمت 1942 ریالی رسید و در محدوده سقف قیمتی به کار خود پایان داد . فاسمین مثبت بود و با افزایش 4 درصدی به قیمت پایانی 2192 ریالی رسید .فملی منفی بود و بیش از 2 درصد با کاهش قیمتی همراه شد .

بیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: پایین نگه داشتن نرخ تعرفه فولاد، واحدهای فولادسازی در معرض تعطیلی قرار خواهد داد از این رو گونه تصمیم‌گیری در خصوص کاهش تعرفه واحدهای فولادسازی کشور را در معرض تعطیلی قرار می‌دهد. به گزارش ماین نیوز، رسول خلیفه‌ سلطانی گفت: با توجه به رکود بازرهای جهانی و مازاد عرضه فولاد در چین، تقاضای افزایش تعرفه واردات را تا 30 درصد به دولت دادیم که پس از بررسی‌های فراوان و تلاش های گسترده توانسته‌ایم دولت را مجاب کنیم تعرفه فولاد را افزایش دهد.

در حمل ونقلی ها، عرضه اولیه 5 درصد سهام حمل ونقل ریلی پارسیان در بازار دوم فرابورس انجام شد؛ حپارسا که برای سال مالی 95 2445 ریال سود به ازای هر سهم پیش بینی کرده در 1270 تومان کشف قیمت شد. حریل که امروز نیز در دقایق اولیه بازار به صف خرید رسیده بود بتدریج با عرضه سهامداران مواجه شده و در همان ساعت اولیه صف خود را عرضه کرد و در نهایت با معامله بیش از 40 میلیون سهم در قیمت 147 تومان به کار خود پایان داد و در صدر معاملات گروه قرار گرفت. معاملات امروز حتاید و حفارس نیز با تقاضا همراه بود؛ امروز خبری شنیدیم از یکی از زیرمجموعه های حتاید؛ طبق این خبر و به نقل از بورس پرس، شرکت فرابورسی خط دریا بندر و زیر مجموعه تایدواتر، برنده مزایده لایروبی کلیه بنادر شمال ایران به مدت ۵ سال و به مبلغ ۹۱.۳ میلیارد تومان شد . براساس این گزارش، 70 درصد سهام این شرکت متعلق به شرکت بورسی تایدواتر میباشد.

در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.فارس با 51 واحد مثبت به عنوان سومین سهم تاثیرگذار در شاخص،در حالی که روز خود را با قیمت منفی آغاز کرده بود بیش از 2,700,000 سهم معامله شد که 2,500,000 سهم به صورت بلوکی در قیمت میانگین 533 تومان انجام شد ودر نهایت در محدوده صفر مثبت ،در قیمت 541 تومان به کار خود پایان داد،در صدر گروه قرار گرفت.شفاراتنها نماد صف خریدیی گروه بود. امروزخراسان، پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه صاحبان سهم و تقسيم سود نقدي هر سهم ،آماده انجام معامله شد ،در محدوه صفر مثبت ودر قیمت 561 تومان به گردونه معاملات برگشت ودر نهایت در همین محدوده ودر قیمت 560 تومان به کار خود پایان داد.شفن با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم،متوقف شد. این نماد در خصوص دلایل کاهش با اهمیت در آمد هر سهم نسبت به آخرین پیش بینی ارائه شده ،موارد موثر در تعدیل راکاهش نرخهای جهانی محصولات تولیدی شرکت،کاهش عمده سود سپرده های بانکی اعلام نمود.زاگرس پس از برگزاري مجامع عمومي عادي ساليانه صاحبان سهام و تقسيم سود نقدي هر سهم در محدوده صفر مثبت ودر قیمت 943 تومان به به معاملات برگشت.

در گروه پالایشی بیشتر نمادها در حاشیه مثبت معامله شدند.شبندر با  28 واحد مثبت تاثیر گذار در شاخص بورس به عنولا لیدر گروه، در ادامه روند صعودی خود در بین سهامداران حقیقی بیش از 94 میلیارد ریال دادو ستد شد ودر پایان با رشد 2درصدی ، در قیمت 516 تومان روز خود را به اتمام رساند. شرانل جهت برگزاري مجامع عمومي عادي ساليانه صاحبان سهام در روز دوشنبه مورخ 10/03/1395، متوقف شد.شتران بدون تحرک سهامداران حقوقی بیش از 4میلیون سهم جا به جا شد ودر نهایت در محدوده صفر مثبت ،در قیمت 324 تومان به معاملات خود پایان داد ودر رتبه بعد از شبندر قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز از وین، مقامهای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) از وضع کنونی بازار ابراز خشنودی کردند .نفت خام هم اکنون حدود ۵۰ دلار برای هر بشکه معامله می شود که از رقم ۲۷ دلار برای هر بشکه که در ماه ژانویه رشد خوبی را نشان می دهد .این افزایش قیمتها با وجود رشد صادرات نفت ایران  و بی تمایلی عربستان به کاهش به وقوع پیوست که البته کارشناسان دلیل اصلی این افزایش را ناآرامیها در لیبی و همچنین مشکلات در عرضه نفت کانادا برشمردند .

در معاملات امروز  ساختمانی ها، ثالوند برای دومین روز پس از عرضه اولیه با صف خرید سنگینی همره بود که در نهایت تنها با معامله 50 هزار سهم به معاملات خود خاتمه داد. ثاخت که در معاملات امروز خود با افت 1 درصدی همراه بود، پیش بینی سود هر سهم حسابرسی شده سال جاری را با کاهش 15 درصدی نسبت به پیش بینی حسابرسی نشده مبلغ 169 ریال در نظر گرفت و دلایل این کاهش سود را کاهش درآمد حاصل از سرمایه گذاری ها به میزان 13 درصد ناشی از تعدیل سود شرکت های شهرسازی و خانه سازی باغمیشه و آ.س. پ اعلام کرد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب