اخبار و گزارش بورس یکشنبه 9 خرداد 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مهمترین اخبار بورس

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 303 واحد کاهش یافت و به رقم 76,387 واحد رسید. که نمادهای شبندر با 60 واحد ، وبملت با 48 واحد و رمپنا با 40 واحد بیشترین تاثیر  منفی و همچنین نماد شپنا با 33 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 194 میلیارد تومان رسید که نماد خساپا با رقمی حدود 30 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل بیش از 5  واحد کاهش یافت و به رقم 819 واحد رسید . نمادهای  شتران،  شاوان  و  مارون بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 146 میلیارد تومان رسید که نماد دماوند با رقمی حدود 5 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود  . 

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3487 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 996 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

دنیای اقتصاد : حسن روحانی، رئیس‌جمهور در آیین گشایش مجلس دهم بخش عمده‌ای از اظهارات خود را به مباحث اقتصادی و الزامات رونق اقتصادی کشور اختصاص داد و با اشاره به هدف‌گذاری‌های انجام شده برای رونق اقتصاد، رسیدن به این اهداف را نیازمند «توافق و اجماع داخلی» دانست. به گفته روحانی، وفاق در زمینه به‌کارگیری سیاست‌های مدبرانه در جهت منافع ملی، گام ضروری رسیدن به نرخ‌های رشد اقتصادی بالا و تامین اشتغال مورد نیاز کشور است. تاکید روحانی بر وفاق داخلی، مورد تایید ادبیات توسعه نیز است در این نظریه‌ها بر ضرورت وفاق بین نخبگان فکری و ابزاری در مراحل توسعه کشورها و خروج آنها از مسیرهای فقر تاکید می‌شود. روحانی با الهام از این ضرورت، از نمایندگان جدید مجلس، سایر مقامات، بزرگان و نیروهای مسلح درخواست کرد در مسیر پیش‌رو برای توسعه اقتصاد در جهت سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، ضرورت اجماع داخلی را مدنظر داشته باشند. رئیس‌جمهور این همگرایی را شرط جهش رشد اقتصادی عنوان کرد. همزمان با اظهارات حسن روحانی، مشاور ارشد اقتصادی وی نیز در اظهاراتی بر اولویت‌بندی چالش‌های اقتصادی کشور تاکید کرد و موفقیت در غلبه بر مشکلات را نیازمند توافق داخلی دانست. مسعود نیلی غلبه بر چالش تامین مالی داخلی و استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی بین‌المللی را نیازمند اجماع داخلی دانست .

علی لاریجانی نه فقط در مجلسی با ترکیب اکثریت اصولگرایان، بلکه در مجلسی که وزنه جریانات سیاسی در آن برابر بود هم رای قاطعی را برای کرسی ریاست موقت مجلس کسب کرد .به گزارش خبرآنلاین، رقابت بر سر هر 12 کرسی هیات رییسه مجلس که طی روزهای اخیر تنها در رسانه ها و تحلیل‌های سیاسی نمود و بروز داشت امروز به صحن پارلمان رسید تا کاندیداهای هر کدام از صندلی های هیات رییسه یکی پس از دیگری در معرض رای نمایندگان قرار گیرند .پیروزی علی لاریجانی بر عارف با 70 رای بیشتر اولین نتیجه اعلام شده در این کارزار رقابتی بود .اما نکته جالب توجه درباره 173 رای ریخته شده به گلدان به نفع لاریجانی آن بود که علی رغم تغییر بيش از 70 درصدی ترکیب مجلس دهم و با وجود آنکه وزنه اصولگرایان واصلاح طلبان در این مجلس پایاپای و نسبی است؛ اما علی لاریجانی با ریزش رای نسبت به مجلس نهم روبرو نشده است .

واکنش‌ها به سخنان جنجالی علی طیب‌نیا درباره اخذ مالیات از سود سپرده‌های بانکی ادامه دارد، تا جایی که سیف از انجام مذاکراتی با وزیر اقتصاد در این باره خبر می‌دهد .به گزارش مهر، واکنش‌ها به صحبت‌های دو ماه پیش وزیر اقتصاد دریافت مالیات گیری از سود سپرده های بانکی هنوز هم ادامه دارد. علی طیب نیا با طرح این پرسش که چرا باید سود سپرده های بانکی معاف از مالیات باشد؟ مطرح کرد که سود سپرده های بانکی یکی از بخش هایی است که نیازمند معافیت مالیاتی نیست .وی با بیان اینکه زمانی خود به دلیل پائین بودن نرخ سود و سرکوب مالی از مدافعان از معافیت مالیاتی سود سپرده های بانکی دفاع می کرده است، افزود : اما اکنون نرخ تورم به زیر ۱۲ درصد رسیده ولی برخی بانک‌ها نرخ سودشان به ۲۲ درصد هم می رسد و بر این اساس دلیلی برای معافیت مالیاتی در این زمینه وجود ندارد و سپرده گذاران بانکی باید مالیاتی بدهند .

 

در گروه های دیگر چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات نمادها اکثرا با معاملات منفی به کار خود پایان دادند . خساپا مثبت بود این نماد با افزایش 1 درصدی همراه شد و با قیمت پایانی 1281 ریال بیش از 240 میلیون سهم معامله شد که در صدر معاملات گروه قرار گرفت . خزامیا منفی بود و با کاهش 1 درصدی به قیمت 1085 ریال رسید . خاذین امروز را هم با روند کاهشی به پایان رساند و با قیمت پایانی 1095 ریالی بیش از 28 میلیون سهم معامله شد . خاور در محدوده صفر مثبت و با قیمت پایانی 1276 ریالی معالاتش را سپری کرد . خبهمن منفی شد این نماد پس از چند روز روند صعودی که با رشد قیمتی همراه شده بود امروز قرمز شد و در محدوده صفر منفی و با قیمت پایانی 2929 ریالی بسته شد در این نماد شنیده ای داشتیم مبنی بر ،قطعی شدن واگذاری بلوک ۶۲.۲ درصدی این شرکت به کروز . با توجه به تخصص کروز در صنعت خودرو و ارتباط مناسب آن با خودروسازان خارجی، شراکت با خودروسازهای معتبر اروپایی از طریق واگذاری بخشی از سهام شرکتهای زیر مجموعه گروه بهمن  و فروش بخشی از داراییهای غیر مرتبط نظیر املاک و سهام و حضور قدرتمندتر در صنعت خودروسازی با مشارکت سرمایه گذار خارجی از جمله انگیزه ها و برنامه های خریدار جدید گروه بهمن نام برده می شود. نمادهای خپارس و خگستر از دیگر منفی های گروه بودند که در محدوده صفر منفی به معاملاتشان خاتمه دادند . با توجه به معاملات منفی در این گروه شاهد صف خرید در نمادهای خعتبار ، خاهن ، خموتور بودیم . ورنا مثبت بود با افزایش 1 درصدی قیمت پایانی 2635 ریالی را تجربه کرد . خودرو هم با کاهش 1 درصدی معاملات امروزش را پشت سرگذاشت و با قیمت پایانی 3594 ریالی بیش از 11 میلیون سهم معامله شد .

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس نهم از جدیت مجلس دهم در پیگیری موضوع واردات خودرو با ارز دارو خبر داد و گفت: این نوع واردات تخلف آشکار است.

سایپا بعد از بازگشایی دیروز نماد که با کاهش ۱۴ درصدی قیمت همراه سهام بود، از امضا قرارداد فاینانس یک میلیارد دلاری با شرکت کره ای خبر داد. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، درحالی جریان خبر رسانی ساپیا از مدت ها پیش آغاز و به مناسبت ها و بهانه های مختلف تکرار شده که چند ساعت بعد از بازگشایی دیروز نماد سایپا که با کاهش 14 درصدی قیمت سهام و اثر منفی 195 واحدی همراه بود، این شرکت از قرارداد فاینانس یک میلیارد دلاری خبر داد تا شاید علاوه بر اطلاع رسانی ، زمینه ساز بهبود شرایط این سهم در بورس باشد.

در گروه فلزات اساسی شاهد معاملات منفی در بیشتر نمادها بودیم . فولاد امروز را هم با معاملات منفی به پابان رساند و در محدوده صفر منفی و با بیش از 47 میلیون سهم بسته شد همچنین فولاد از نظر حجم امروز در صدر معاملات گروه قرار گرفت .ذوب به قیمت 3081 ریال رسید و بیش از 12 میلیون سهم معامله شد و در محدوده صفر منفی معاملات امروزش را به اتمام رساند . فباهنر مثبت بود پس از افت قیمتی در روز معاملاتی قبل امروز شاهد رشد 2 درصدی شد و با قیمت پایانی 1727 ریالی بیش از 5 میلیون سهم معامله شد . ارفع با تقاضا همراه شد این نماد امروز را هم روند صعودی به خود گرفت و با رشد 4 درصدی به قیمت 3594 ریال رسید و در آخر با صف خرید 4 میلیونی به کار خود پایان داد . نمادهای فسرب ، فنوال با کاهش 3 درصدی به معاملاتشان خاتمه دادند . فاسمین منفی بود این نماد امروز تا کف قیمتی نیز پیش رفت اما در آخر با قیمت پایانی 2104 ریالی و در محدوده منفی 4 درصد معاملات امروزش را پشت سرگذاشت .

واحد بریکت سازی مگامدول های شهید خرازی شرکت فولادمبارکه اصفهان راه اندازی شد . به گزارش ماین نیوز، مدیر اجرای طرح های نواحی آهن سازی و فولاد سازی شرکت فولاد مبارکه اصفهان گفت: واحد بریکت سازی مگا مدول های شهید خرازی با ظرفیت تولید 60 تن بر ساعت با بیش از 370 میلیارد ریال ساخته وبهره برداری شد.

معاملات امروز گروه بانکی تقریبا متعادل و منفی دنبال شد و حکمت تنها نمادی بود که در طول بازار مثبت معامله شد. معاملات نمادهای این گروه همچنان در محدوده حمایتی آنها دنبال می شود و علیرغم اینکه قیمت های سهام این گروه افت چندانی ندارند اما مشخص نیست از چه زمانی رشد خود را آغاز می کنند.

برنامه افزایش سرمایه بانک ها، بحثی بود که در خبرهای امروز این گروه بدان پرداخته شد؛ اجرای برنامه افزایش سرمایه بانک ها موضوعی است که از چند وقت اخیر از سوی وزیر اقتصاد و دارایی و نیز رییس بانک مرکزی مطرح شده و همواره یکی از موضوعات مورد توجه سهامداران و فعالان بازار سرمایه است. چرا که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و اهالی بازار سرمایه اجرای برنامه مذکور می تواند تبعات مثبتی بر وضعیت سودآوری بانک ها و حرکت سهام آنها در مدار صعودی بر جای بگذارد. به گفته یکی از کارشناسان (به نقل از بورس نیوز) اجرای برنامه افزایش سرمایه بانک ها از دو نظر بر وضعیت سودآوری آنها تأثیر گذار است. به طوریکه می توان گفت هر چه سرمایه بانک ها بیشتر باشد، توان وام دهی آنها نیز بالاتر می رود. چرا که بانک مرکزی در بسته سیاستی و نظارتی خود که هر سال ارائه می کند برخی محدودیت هایی را برای بانک ها همچون اعطای تسهیلات به مشتریان حقوقی و حقیقی متناسب با سرمایه بانک ها اعمال می کند و از این رو می توان گفت هر اندازه که یک بانک بزرگتر باشد توان اعتباردهی آن بیشتر می شود و مشتریان زیادتری را جذب می کند . ایشان توسعه فعالیت های بانک ها در دروان پسا برجام و پس از اعمال برنامه افزایش سرمایه را مزیت دوم افزایش سرمایه بانک ها بر شمرد در این خصوص اظهار داشت: در دوران پسا برجام و پس از گشایش روابط بین المللی هر بانک خارجی و کارگزاری برای شروع همکاری و مراوده با بانک های داخلی ابتدا صورت های مالی و وضعیت سودآوری آنها را بررسی می کند و هر چه سرمایه بانک ها بیشتر باشد توان بیشتری برای جلب توجه کارگزاران و بانک های خارجی خواهند داشت و با سهولت بیشتری مجوزهای لازم را دریافت می کنند و روابط خود را با بانک های خارجی آغاز خواهند کرد .

در گروه پالایشی، اکثر نمادهای این گروه معاملات منفی را تجربه کردند . شاوان در محدوده 5 درصد منفی به قیمت 1014 تومان رسید . سود سهام پالایشگاهی وابستگی زیادی به قیمت نفت دارد. در همین راستا نفت برای سومین هفته متوالی رشد قیمت را تجربه کرد. بر این اساس نفت خام آمریکا (شاخص بورس نیویورک) در جمعه گذشته به 49 دلار و 33 سنت رسید که رشد 9/ 1 درصدی را در مدت یک هفته به ثبت رساند. همچنین نفت برنت (شاخص بورس لندن) در این مدت با رشدی 60 سنتی به 49 دلار و 32 سنت رسید .رشد هفتگی قیمت نفت باعث شد تا قیمت این ماده خام در پنج‌شنبه گذشته از کانال 50 دلار عبور کند. هرچند این جهش به دلیل برخی پیش‌بینی‌ها در بازار و همچنین تقویت شاخص دلار دوام چندانی نداشت، اما تقویت قیمت نفت روندی بود که در تمام طول هفته گذشته ادامه داشت. کاهش سطح ذخایر نفت خام آمریکا به مقدار 2/ 4 میلیون بشکه یکی از اصلی‌ترین عوامل کانال شکنی نفت به شمار می‌رود که البته تا کنون توانسته است روند رو به رشد قیمت‌ها را تضمین کند . از دیگر سو خبر تعطیلی دو دکل نفت دیگر در آمریکا تبدیل به عاملی برای تقویت قیمت نفت در روزهای آینده خواهد شد. به گزارش موسسه بیکر هیوز، این دهمین هفته پیاپی است که فعالیت دکل‌ نفتی جدیدی گزارش نشده است. تعطیلی این دو دکل نفتی در حالی رخ می‌دهد که کارشناسان بازگشت تولیدکنندگان نفت شیل به چرخه تولید و افزایش عرضه در بازار را همزمان با افزایش قیمت‌ها پیش‌بینی می‌کردند. به این ترتیب به نظر می‌رسد نه تنها بازگشت دکل‌های تعطیل شده به چرخه تولید به زمان بیشتری نیاز خواهد داشت، بلکه روند تعطیلی دکل‌های نفتی آمریکا نیز متوقف نشده است .

در حمل ونقلی ها، حریل پس از بازدهی در حدود 20 درصد امروز با فشار فروش از سوی سهامداران حقیقی مواجه شد و در همان ساعت اولیه بازار به صف فروش رسید و در نهایت در محدوده 4 درصد منفی به کار خود پایان داد و با حجم معامله 11 میلیونی در صدر گروه قرار گرفت. حپارسا در اولین روز معاملاتی پس از عرضه اولیه با صف خرید سنگینی بیش از 50 میلیون آغاز به کار کرد. حتوکا بدنبال لغو آگهی مجمع فوق العاده صف فروش شد؛ مجمع فوق قرار بود در تاریخ 4 تیرماه جهت تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه برگزار گردد. در معاملات دو نماد حتاید و حفارس نیز نوسانات مثبتی را نظاره گر بودیم.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب