اخبار و گزارش بورس دوشنبه 10 خرداد 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
خبرهای بورسی

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 44 واحد افزایش یافت و به رقم 76,431 واحد رسید. که نمادهای وپاسار با 30 واحد ، جم با 30 واحد و حکشتی با 28 واحد بیشترین تاثیر  مثبت و همچنین نماد شپنا با 24 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 180 میلیارد تومان رسید که نماد خساپا با رقمی حدود 17 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل بدون تغییر در همان رقم 819 واحد باقی ماند.  نمادهای  ذوب، مارون و دماوند بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 262 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با رقمی حدود 11 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . 

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3467 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 989 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

دنیای اقتصاد : استمرار کاهش تورم با وجود نرخ‌های بالای 20 درصدی رشد نقدینگی، این پرسش را مطرح می‌کند که اثر نقدینگی بر تورم کمرنگ شده است؟ نتایج یک پژوهش جدید پاسخ این پرسش را داده است. بر این اساس، سه حالت برای تورم و رشد شاخص‌های پولی برقرار است؛ نخست، رشد نقدینگی از طریق «ضریب فزاینده» در مقایسه با پایه پولی اثرات تورمی کمتری دارد؛ دوم، بیشتر شدن «نسبت دارایی‌های خارجی به دارایی‌های داخلی در پایه پولی» به کاهش سطح عمومی قیمت‌ها منجر می‌شود و سوم، همزمانی رشد نقدینگی از طریق ضریب فزاینده با «افزایش سهم شبه‌پول در اجزای نقدینگی» به کاهش اثرات تورمی انبساط پولی منجر می‌شود. در سه سال گذشته، ترکیب اجزای نقدینگی به سمت افزایش سهم شبه‌پول حرکت کرد. در ابتدا ضریب فزاینده به عامل اصلی رشد نقدینگی تبدیل شد و از سال گذشته نیز ترکیب پایه پولی به سمت دارایی‌های خارجی تغییر کرد. به‌عبارت دیگر، وقوع هر سه این عوامل به‌خصوص رسیدن سهم شبه‌پول در نقدینگی به بیشترین سطوح تاریخی- موجب شد به‌رغم رشد بالای نقدینگی، اثرات تورمی آن حداقل در کوتاه‌مدت و تاکنون محدود باشد. هرچند به‌نظر می‌رسد با توجه به تغییر مختصات اقتصاد در سال جاری، تداوم نرخ‌های اخیر رشد نقدینگی به تخریب دستاورد کاهش تورم منجر شود .

هفته گذشته ترامپ، نامزد نهایی حزب جمهوری‌خواه جزئیات جدیدی از سیاست‌های خود در حوزه انرژی را رونمایی کرد. وی با انتقاد شدید از سیاست‌های اوباما در حوزه انرژی بار دیگر یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه را یادآور شد. رای آوردن ترامپ با تقویت صنعت نفت داخلی این کشور می‌تواند در کوتاه‌مدت موجب فشار بر قیمت‌ها شود. هرچند تنش‌های ژئوپلیتیک که در دوران جمهوری‌خواهان رواج دارد، می‌تواند از قیمت‌ها حمایت کند و همچنین، تقاضای سوخت‌های فسیلی را در بلندمدت حفظ کند. در سمت دیگر، نمایندگان حزب دموکرات با توجه بیشتر به مساله آلودگی هوا، سخت‌گیری‌های بیشتری در صنعت نفت این کشور خواهند داشت. در نتیجه تقاضای نفت بزرگ‌ترین مصرف‌کننده نفت دنیا در کوتاه‌مدت با تغییری جدی مواجه نخواهد شد .

 

در گروه های دیگر چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات نمادها اکثرا با معاملات منفی به کار خود پایان دادند . خساپا قزمز شد سایپا در محدوده صفر منفی و با قیمت پایانی 1278 ریال به معاملاتش خاتمه داد سایپا با بیش از 139 میلیون سهم لیدر گروه بود . ورنا با تقاضا همراه شد این نماد امروز با رشد قیمتی 4 درصدی همراه شد و به قیمت 2757 ریالی رسید ورنا امروز به سقف قیمتی نیز رسید و در آخر با حجم معاملات 47 میلیونی به کار خود پایان داد . خزامیا در محدوده صفر منفی و با قیمت پایانی 1076 ریالی معاملات امروزش را پشت سرگذاشت . خاور مثبت بود این نماد امروز بیش از 31 میلیون سهم معامله شد و در آخر در محدوده 1 درصد مثبت به معاملاتش پایان داد . خاذین با توجه به اینکه با معاملات منفی هفته خود را آغاز نمود امروز را هم با روند کاهشی پشت سرگذاشت خاذین با کاهش بیش از 1 درصدی به قیمت 1077 ریالی رسید و بیش از 28 میلیون سهم معامله شد. خبهمن در محدوده صفر مثبت و با بیش از 17 میلیون سهم به قیمت 2937 ریالی رسید که بیش از 74 درصد خرید امروز این نماد توسط حقوقی ها صورت گرفت . نمادهای خوساز ، خعتبار با صف خرید همراه بودند . نماد خمحور از منفی های همراه با صف فروش بود . خپارس با معاملات متعادلی همراه بود و در آخر نیز در محدوده صفر تابلو و با قیمت 1506 ریالی به کار خود پایان داد . ختوقا مثبت بوداین نماد امروز مورد توجه سهامداران بود ختوقا با افزایش 4 درصدی به قیمت پایانی 1915 ریالی رسید و بیش از 6 میلیون سهم معامله شد . خدیزل به قیمت پایانی 4097 ریالی رسید و افزایش قیمتی بیش از 1 درصدی را پشت سرگذاشت .

 آمار تولید و فروش محصولات ایران خودرو برای ماه گذشته و دو ماه اول سال جاری اعلام شد که حکایت از تولید 80 هزار و 426 انواع دستگاه و فروش 64 هزار و 652 دستگاه دارد.به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت ایران خودرو که مانند دیگر شرکت های خودرویی نتوانسته روند صعودی سال گذشته را تکرار کند،آمار تولید و فروش ماه قبل و دو ماه اول سال را اعلام کرد.

عزیزاله گودرزی، معاون دفتر صنایع خودرو و نیرو محرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت به اقتصادنیوز گفت: بر اساس محاسبات صورت گرفته بازار خودرو ایران ظرفیت تولید دو میلیون دستگاه خودرو را دارد که این بازار برای هر خودروسازی جذاب بوده و مایلند که در آن فعالیت کنند.

در گروه فلزات اساسی شاهد معاملات منفی در اکثر نمادها بودیم . ذوب با بیش از 37 میلیون سهم در صدر معاملات گروه قرار گرفت ذوب مثبت بود این نماد امروز رشد 2 درصدی را شاهد بود و با قیمت پایانی 3147 ریالی بسته شد . فولاد منفی بود این نماد در آخر در محدوده صفر منف و با قیمت پایانی  127 تومانی بیش از 8 میلیون سهم معامله شد . فسرب از منفی های گروه بود این نماد قیمت پایانی 1868 ریالی را تجربه و بی ش از 6 میلیون سهم معامله شد . ارفع مثبت بود این نماد تا مرز سقف قیمتی نیز پیش رفت اما در [ر در محدوده 2 درصد مثبت و با قیمت پایانی 3686 ریالی به کار خود پایان داد . نمادهای فرآور ، فزرین با صف فروش همراه بودند . نماد فروس که متوقف شده بود در جریان معاملات دیروز آماده انجام معامله شد که بدلیل عدم کشف قیمتی معاملاتش به امروز موکول شد که در جرایان معاملات امروز با قیمت 221 تومان باز شد و در آخر با کاهش 5 درصدی به کار خود پایان داد فروش به قیمت 2275 ریالی رسید . فملی منفی بود این نماد امروز با کاهش 1 درصدی همراه شد و در آخر با قیمت پایانی 1597 ریالی بسته شد . وتوکا ، فنوال نیز با کاهش 1 درصدی در قیمت پایانی خود همراه شدند .

در دیدارهای جداگانه، شرکت های «دی اِیلِم» کره جنوبی خواهان حضور در صنایع معدنی و امور زیربنایی ایران و «آر دی آی» چین نیز مشتری شورابه های ایران شدند.

هیات مدیره شرکت مادر تخصصی توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه، تصمیم به انجام افزایش سرمایه تفویض شده در مجمع فوق العاده گرفت. به گزارش ماین نیوز، شرکت مادر تخصصی توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه اعلام کرده است پیرو تصمیمات مجمع عمومی فوق‌العاده در تاریخ 10 آبان‌ماه 1393، مبنی بر افزایش سرمایه از مبلغ 16 هزار و 800 میلیارد ریال به 33 هزار و 600 میلیارد ریال خواهد بود.

در ساختمانی ها، صف خرید نماد عرضه اولیه ثالوند در چهارمین روز معاملاتی با عرضه حقوقی کم حجم شد و در نهایت معاملات این نماد با صف خرید 13 میلیونی پایان یافت. در معاملات منفی این گروه وآذر و ثفارس دو نماد صف خرید گروه بودند. معاملات ثاژن نیز که بیشترین حجم معاملات گروه را داشت، در محدوده مثبت  دنبال شد.

در حمل ونقلی ها، شاهد بازگشایی نماد توریل در محدوده 2 درصد مثبت و نیز نماد حسینا با افت 5 درصدی بودیم؛ حتاید پس از رشدی در حدود 35 درصد امروز به صف فروش رسید. حتوکا که روز گذشته با خبر لغو مجمع فوق العاده شرکت به صف فروش رسیده بود امروز نیز در قیمت های حداقلی معامله شد. معاملات حپارسا، نماد عرضه اولیه گروه امروز نیز با صف خرید سنگینی همراه بود.

معاملات اکثر نمادهای گروه بانکی در محدوده منفی دنبال شد. نماد وپاسار در دقایق پایانی بازار با رنج های مثبت حقوقی به محدوده های حداکثری رسید؛ برخی کارشناسان دلیل اقبال امروز بازار به این سهم را عرضه سهام شرکت گروه ارزش آفرینان پاسارگاد دانسته اند. این بانک دیروز اعلام کرد 97.99 درصد سهام شرکت ارزش آفرینان پاسارگاد را 24 خرداد به قیمت پایه 3 هزار و 739 میلیارد تومان عرضه می کند . به گزارش بورس پرس، با توجه به قیمت تمام شده سهام فوق که در پرتفوی بانک پاسارگاد 353 میلیارد تومان قید شده، در صورت فروش این بلوک، سود 3 هزار و 386 میلیارد تومانی نصیب بانک پاسارگاد خواهد شد. این درحالی است که این بانک در پیش بینی سود هر سهم سال مالی 95، سودی را از محل واگذاری این بلوک پیش بینی نکرده است . گفتنی است بانک پاسارگاد حدود 98 میلیارد تومان سود سهام از محل دارایی مذکور برای سال 95 پیش بینی کرده که در صورت واگذاری، باید این سود از سود فروش کسر گردد. وپست، وکار و سمایه نیز دیگر نمادهای مثبت گروه بودند.

در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها با معاملات مثبت همراه بودند.پارسان بیش از 8 میلیون سهم در بین سهامداران حقوقی معامله شد که در حدود 5 میلیون سهم در قیمت 232 تومان به صورت بلوکی انجام شد ودر نهایت در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 231 تومان به کار خود پایان داد، در صدر گروه قرار گرفت و با 9 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذار بود.نمادهای شفارا و شپترو در آستانه قیمتی به روز خود خاتمه دادند.پترول پر حجم ترین سهم گروه درمحدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد و بیش از 10 میلیون سهم  با 96 درصد فروشنده حقیقی دادوستد شد و در پایان در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 141 تومان به معاملات خود خاتمه داد و با 4 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذار بود. شيراز با توجه به ارائه صورتهاي مالي حسابرسي شده سال مالي منتهي به 1394/12/29،با محدوديت نوسان قيمت آماده انجام معامله شد وبا افت 4 درصدی به گردونه معاملات برگشت ودر نهایت در محدوده صفر منفی و قیمت 269 تومان به معاملات خود خاتمه داد.

در گروه پالایشی به استثنا نمادهای شپاس،شبهرن و شبندر بقیه نمادها در حاشیه منفی معامله شدند.شبندر با 3 واحد مثبت تاثیر گذار در شاخص به عنوان لیدر گروه ،در ادامه روند نزولی خود امروز را هم با قیمت منفی آغاز کرد و بیش از 40 میلیارد ریال با 66 درصد فروشنده حقیقی معامله شد ، در نهایت در محدوده صفر مثبت ودر قیمت 498 تومان به معاملات خود خاتمه داد.شاوان بدون خریدار حقوقی و حجم معاملاتی کم با ارزش معامله 7 میلیاردی و افت 2درصدی قیمت ، در قیمت 996 تومان به روز خود پایان داد ودر رتبه بعد از شبندر قرار گرفت.ونفت بدون خریدار حقوقی بیش از 1 میلیون سهم دادوستد شد و درپایان با افت 1 درصدی ، در قیمت 232 تومان به روز خود خاتمه داد و پرحجم ظاهرشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از سنگاپور، قیمت نفت در نخستین ساعتهای معاملات امروز افزایش یافت، زیرا همزمان با آغاز فصل اوج تقاضای سوخت در آمریکا، تولید نفت این کشور به پایین ترین حد از سال ٢٠١٤ میلادی تا کنون رسید .بانک ای ان زد، اعلام کرد با وجود افزایش صادرات نفت کانادا به آمریکا، افت ذخیره سازی نفت خام در ایالات متحده همچنان به رشد قیمت نفت کمك می کند.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب