اخبار و گزارش بورس سه شنبه 11 خرداد 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار روزانه بورسی

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 287 واحد کاهش یافت و به رقم 76,144 واحد رسید. که نمادهای حکشتی با 49 واحد ، خساپا با 48 واحد و خودرو با 44 واحد بیشترین تاثیر  منفی و همچنین نماد وغدیر با 49 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 185 میلیارد تومان رسید که نماد خساپا با رقمی حدود 16 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل بیش از 3  واحد کاهش یافت و به رقم 816 واحد رسید . نمادهای  دماوند، ذوب و مارون بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 195 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با رقمی حدود 3 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3480 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 993 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

دنیای اقتصاد : معادله «پول سمی » در نظام بانکی بعد از دو سال طرح موضوع، همچنان در حد صورت مساله متوقف مانده و اثر این مسمومیت بر «کارکرد ضعیف بازار پول در مسیر خروج از رکود » کماکان مشهود است. «بنگاه‌ها و شرکت‌های وابسته» و همچنین «املاک و مستغلات تحت مالکیت بانک‌ها» به‌عنوان دو عنصر اصلی دارایی‌های سمی نظام بانکی، در حال حاضر به محدودیت شدید منابع اعتباری برای تسهیلات‌دهی به بخش‌های مختلف اقتصاد منجر شده و عملا قدرت وام‌دهی حتی با پول‌های تازه را از بانک‌ها سلب کرده است. وزیر راه و شهرسازی روز گذشته درباره موانع سم‌زدایی از بانک‌ها، به‌نوعی «بی‌اعتنایی» در بازار پول نسبت به این نوع دارایی‌ها اشاره کرد و گفت: حل این معادله نیازمند «جراحی» در این حوزه است که قطعا به جابه‌جایی عمده منافع در گروه‌های مختلف منجر خواهد شد و در پایگاه‌های سیاسی افراد مختلف نقش خواهد داشت. عباس آخوندی راه درمان را منوط به اقدام مستقیم بانک‌ها و سیاست‌گذاران دانست و افزود: بانک‌‌ها در این میان، نسبت به چگونگی تسویه دست کم 500 هزار میلیارد تومان بدهی دولت به پیمانکاران نیز تحرکی از بابت فعال‌سازی ابزارهای رایج در دنیا از خود نشان نداده‌اند . وی معتقد است برای رونق غیرتورمی، پنج مسوولیت بر زمین مانده بازار پول باید به سرانجام برسد .

وزیر امور خارجه کشورمان در جریان سفر دوره ای به چهار کشور اروپایی به رایزنی با رییس جمهور اسبق فنلاند پرداخت .به گزارش مهر، محمدجواد ظريف وزير اموخارجه كشورمان با حضور در محل دفتر شخصي آهيستاري رييس جمهور اسبق فنلاند، با وي ديدار و گفتگو كرد .گفتني است آهيستاري يكي از شخصيت هاي قديمي و برجسته سياسي در فنلاند است كه ديپلمات هاي ديگر كشورها در سفر به هلسينكي با وي ملاقات ميكنند .

 

در گروه های دیگر چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد معاملات منفی در اکثر نمادها بودیم . خساپا منفی بود این نماد امروز با کاهش 4 درصدی همراه شد و به قیمت 1225 ریال رسید سایپا پس از آنکه بیش از 134 میلیون سهم معامله شد در صدر معاملات گروه قرار گرفت سایپا امروز کف قیمتی 1215 ریالی را تجربه کرد . خزامیا با کاهش 2 درصدی همراه شد و به قیمت 105 تومان رسید و بیش از 27 میلیون سهم معامله شد . خاور قرمز پوش بود و در محدوده صفر منفی به کار خود پایان داد خاور به قیمت 1292 ریالی رسید . خبهمن با کاهش 1 درصدی قیمت پایانی 2901 ریالی را تجربه کرد شاهد خرید 67 درصدی حقوقی ها در معاملات امروز این نماد بودیم . خاذین منفی بود . خاذین که روند منفی ای را شروع کرده است امروز را هم با کاهش قیمتی همراه شد این نماد امروز بیش از 3 درصد افت قیمتی را تجربه و به قیمت پایانی 1041 رسید . خودرو به قیمت 3491 ریالی رسید و و بیش از 12 میلیون سهم معامله شد . نمادهای خکاوه ، خریخت ، خگستر ، خزر با صف فروش همراه بودند . خعتبار مثبت بود و با رشد بیش از 3 درصدی به کار خود پایان داد این نماد امروز قیمت پایانی 2487 ریالی را تجربه کرد . خپارس با افت 3 درصدی به قیمت 1453 ریال رسید .ورنا منفی شد و با قیمت 2702ریالی بیش از 10 میلیون سهم معامله شد . خوساز مثبت بود و افزایش 1 درصدی همراه شد این نماد امروز قیمت 4688 ریالی را پشت سرگذاشت و بیش از 2 میلیون سهم معامله شد .

رئیس شورای رقابت با بیان اینکه فعلاً تصمیمی برای آزادسازی خودرو نیست از عدم اجرای مصوبه افزایش قیمت توسط خودروسازان خبر داد و به الزام درج قیمت و سایر هزینه ها در سایت های فروش تاکید کرد. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، رضا شیوا با اشاره به اینکه شورای رقابت فعلاً تصمیم جدیدی برای آزادسازی قیمت سایر خودروها ندارد، به تسنیم گفت: براساس گزارش های رسیده شرکت‌های خودروساز هنوز مصوبه شورای رقابت در افزایش قیمت‌ها را اجرایی نکرده‌اند.

در گروه فلزات اساسی بیشتر نمادهابا معاملات منفی همراه بودند . ذوب منفی بود این نماد امروز بیش از 10 میلیون سهم معامله شد که در صدر معاملات گروه قرار گرفت ذوب با کاهش 1 درصدی به قیمت 309 تومانی رسید .فولاد امروز با افت قیمتی 1 درصدی همراه شد و با قیمت پایانی 1252 ریالی بیش از 10 میلیون سهم معامله شد . اما حق تقدم این نماد با تقاضا همراه شد و در آخر نیز با صف خرید بسته شد که بیش از 94 درصد خرید امروز حق تقدم فولاد توسط حقوقی انجام گرفت . فولای با رشد قیمتی 4 درصدی به کار خود پابان داد فولای به قیمت 297 تومان رسید . نمادهای فنورد ، فپنتا با صف خرید همراه بودند . فباهنر تا کف قیمتی پیش رفت و در آخر با کاهش 3 درصدی معاملاتش را سپری کرد و به قیمت 1665 ریالی رسید . میدکو مثبت شد و در محدوده صفر مثبت به کار خود پایان داد در این نماد شاهد معامله بلوکی به حجم 33 میلیون سهم بودیم که این معامله در بازار خرده فروشی و در نماد میدکو2 صورت گرفت ارزش پایه هر سهم 265 تومان و توسط یک حقوقی به انجام رسید. نمادهای فنوال ، فملی کاهش 1 درصدی را تجربه کردند .

باز هم رشد قيمت ها در بازار فولاد باعث شد تا دومين التهاب قيمتي در دو هفته اخير به ثبت رسيده و نرخ ها مجددا به سطوحي بالاتر از 1500 تومان بازگردند. به گزارش ماین نیوز، نزديکي به ماه مبارک رمضان، افزايش نسبي موجودي انبارها در بازار داخلي، ترس بازار از عقب نشيني خريداران در قيمت هاي فعلي و همچنين دورنماي مبهم بازار را مي توان از واقعيت هاي اين روزهاي معاملات به شمار آورد تا وضعيتي مبهم را پيش چشم فعالان بازار ترسيم کرده و تحليل اوضاع را کمي دشوار سازد.

درحالیکه اعضای سندیکای لوله و پروفیل اعلام کرده اند که به دلیل تعرفه بالای فولاد در حال تعطیلی واحد های تولیدی خود هستند رئیس انجمن فولاد کشور تعرفه را نه تنها مناسب بلکه کم می داند و خواهان افزایش آن است. به گزارش ماین نیوز، دبیر انجمن تولید کنندگان فولاد کشور با اشاره به صحبت هایی مبنی بر کاهش تعرفه فولاد گفت: از هفته ها پیش برخی با شانتاژ خبری به دنبال کاهش تعرفه فولاد بودند در حالی که این تصمیم نیاز به کار کارشناسی و تخصصی دارد و نمی توان با برگزاری نشست خبری و ایجاد موج، تعرفه را کاهش داد.

در دیدارهای جداگانه، شرکت های «دی اِیلِم» کره جنوبی خواهان حضور در صنایع معدنی و امور زیربنایی ایران و «آر دی آی» چین نیز مشتری شورابه های ایران شدند.

در لیزینگی ها، زمان قطعی عرضه اولیه ۱۰ درصد سهام واسپاری ملت مشخص شد و قرار است فردا (چهارشنبه) ۸۰ میلیون سهم این شرکت به عنوان چهارمین شرکت جدید بازار و اولین شرکت تازه وارد بورسی واگذار شود . معاملات نمادهای این گروه اغلب در محدوده منفی دنبال شد.

در بیمه ای ها، شاهد بلوک 4 میلیونی در نماد میهن بودیم که موجب رشد قیمتی این سهم شد و در نهایت با حجم معامله 4.6 میلیون سهم در صدر گروه قرار گرفت. در اتکای نیز رنج مثبت در دقایق پایانی بازار، معاملات این سهم را به محدوده مثبت کشاند و موجب رشد 3.5 درصدی این سهم شد. بیمه سامان نیز دیگر نماد مثبت این گروه بود. سایر نمادهای گروه نیز اکثرا متعادل و منفی معامله شدند. ودی که با خریدهای سرمایه گذاری فرهنگیان حدود 20 درصد رشد را تجربه کرده بود طی چند روز اخیر معاملات منفی را در پیش گرفته و امروز نیز به قیمت های حداقلی رسید.

در گروه بانکی نمادهای وپاسار و حکمت مثبت معامله شدند. وپاسار که با خبر عرضه سهام گروه ارزش آفرینان پاسارگاد همراه است، امروز در محدوده مثبت پرعرضه بود و حقوقی در این سهم فروشنده بود! در معاملات امروز این گروه، شاهد معاملات کد به کد در نمادهای وبصادر، وپاسار و وبملت در بازار خرده فروشی بودیم. سایر نمادهای گروه نیز معاملات متعادلی را پشت سر گذاشتند.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها در حاشیه مثبت معامله شدند.شیراز که امروز جهت برگزاري مجامع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي – عمومي فوق العاده به منظور تصميم گيري در خصوص اصلاح اساسنامه متوقف شد بیش از 7 میلیارد ریال معامله شد ودر نهایت با افت 5 درصدی ،در قیمت 255 تومان و با صف فروش کوچکی بسته شد ، درصدر گروه قرار گرفت.شفارا تنها نماد صف خریدی گروه بود.شپترو که روز خود را با قیمت مثبت شروع کرد و در بین سهامداران حقیقی بیش از 2 میلیون سهم دادوستد شد و در پایان با رشد 4 درصدی ، در قیمت 243 تومان به روز خود خاتمه داد و در رتبه بعد از شیراز قرار گرفت.نمادهای شلعاب و شتوکا در حداقل قیمت روزانه،، روز خود را به اتمام رساندند.

با افتتاح مجتمع پتروشیمی لرستان در اردیبهشت ماه و مهاباد در خردادماه، تا پایان امسال ١٠ مجتمع پتروشیمی جدید به بهره برداری می رسد .

در گروه پالایشی شاهد معاملات متعادلی بودیم.شپنا در محدوده صفر تابلو شروع به کار کرد و در حدود 22میلیارد ریال در بین سهامداران حقوقی معامله شد که 5 میلیون سهم در قیمت 301 تومان به صورت بلوکی در ساعات ابتدایی بازار انجام شد ودر نهایت در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 299 تومان به روز خود پایان داد و با 9 واحد مثبت برشاخص تاثیر گذار بود.شنفت تنها نماد صف خریدی گروه بود.شترانبا 0.6واحد منفی به عنوان پنجمین سهم تاثیر گذار در شاخص فرابورس،بدون خریدار حقوقی بیش از 2 میلیون سهم دادو ستد شد ودر نهایت با افت 1 درصدی ، در قیمت 307 تومان به معاملات خود خاتمه داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، قیمت نفت در معاملات میان روز دوشنبه (١٠ خرداد ماه) به ٥٠ دلار در هر بشکه رسید، اگرچه انتظار می رفت با شک و تردیدهای پیش از نشست هفته جاری اوپک قیمت نفت کاهش یابد .

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب