اخبار و گزارش بورس چهارشنبه 12 خرداد 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار روزانه بورس

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 60 واحد کاهش یافت و به رقم 76,084 واحد رسید. که نمادهای پارسان با 31 واحد ، وپاسار با 20 واحد و شبندر با 16 واحد بیشترین تاثیر  منفی و همچنین نماد خودرو با 30 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 178 میلیارد تومان رسید که نماد خساپا با رقمی حدود 16 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل بیش از 1   واحد کاهش یافت و به رقم 814 واحد رسید . نمادهای    مارون،    شتران    و    شراز بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 181 میلیارد تومان رسید که نماد ثالوند با رقمی حدود 4 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3466 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

هیات دیپلماتیک ایران در دومین ایستگاه از تور اروپایی خود عصر دوشنبه از ورشو راهی هلسینکی شد تا برنامه‌های فشرده خود را دیروز سه‌شنبه در فنلاند از سر بگیرد .در این سفر که هیات‌های سیاسی و اقتصادی به‌طور جداگانه برنامه‌های خود را دنبال می‌کردند، بر گسترش روابط دوجانبه اقتصادی و استفاده از ظرفیت‌های برجام به‌خصوص در همایش فرصت‌های جدید همکاری‌های تجاری دو کشور تاکید شد. همزمان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دیدار با همتای فنلاندی خود آینده روابط تهران-هلسینکی را امیدبخش خواند. هیات سیاسی- اقتصادی ایران سه‌شنبه شب پس از دیدارهای متعدد از فرودگاه هلسینکی عازم استکهلم سومین مقصد اروپایی خود شد تا در سفری دو روزه، برنامه‌های فشرده‌اش را ادامه دهد. محمدجواد ظریف صبح سه‌شنبه در نخستین برنامه کاری خود در پایتخت فنلاند، به نشست سیاسی هلسینکی رفت تا درباره گفت‌وگوهای منطقه‌ای صحبت کند. این نشست که به ابتکار دولت فنلاند شکل گرفته، محمدجواد ظریف را به‌عنوان نخستین شخصیت سیاسی به خود می‌بیند تا راهی موثر برای دیدارهای بعدی مقامات ارشد جهانی و تبادل‌نظر درخصوص موضوعات مهم باشد. ظریف در ادامه برنامه کاری خود در فنلاند با مارتین آهتیساری، رئیس‌جمهوری اسبق این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد. در همین راستا روز گذشته فعالان بخش خصوصی ایران با تجار فنلاندی سر میز مذاکره نشستند و زمینه‌های همکاری مشترک را مورد بررسی قرار دادند .یکی از مهم‌ترین محورهای این مذاکرات، همکاری‌های بانکی بود. محسن جلال‌پور، رئیس اتاق بازرگانی ایران در پست تلگرامی خود در تحلیل مذاکراتی که با بانک‌ها داشتند، نوشت: «نه تنها بانک‌های فنلاندی که بانک‌های اروپایی برای ارتباط با ایران، دو مساله را مدنظر دارند. اول اینکه اطلاع کافی از وضعيت امروز بانك‌هاي ايران ندارند و دوم اینکه از وضعیت شركت‌ها و بنگاه‌هاي ايراني كه قصد عملیات مالي دارند، نیز بی‌اطلاعند.» به گفته حاضران در این هیات، استقبال شرکت‌های فنلاندی برای همکاری با ایران دور از تصور بود. اقتصاد فنلاند وابستگی بسیاری به صادرات دارد و بحران اقتصادی سایر کشورهای اروپایی تاثیر زیادی روی صادرات این کشور گذاشته‌است. فنلاند یکی از باثبات‌ترین اقتصادهای حوزه یورو به شمار می‌آید. از نظر شاخص فساد اقتصادی نیز فنلاند سال‌های زیادی است که به‌عنوان کشور نمونه شناخته شده و کمترین فساد مالی را داشته‌است. نرخ بیکاری در این کشور در سال 2015 حدود 4/ 9درصد بوده و نرخ تورم منفی 2 / 0درصد بوده‌است. مهم‌ترین ویژگی اقتصادی این کشور، برخورداری از آخرین فناوری است. این کشور از این لحاظ در جایگاه نخست جهان قرار دارد

محور سفر حسن روحانی به آذربایجان غربی، توسعه صنعت در غرب کشور وتاکید بر توجه دولت به مناطق کردنشین بود. او روز گذشته در جمع مردم مهاباد به‌ عنوان یکی از شهرهای کردنشین بر لزوم احترام به زبان کردی سخن گفت و اعلام کرد که حتی یک سفیر سنی برای دولت کافی نیست و لحظاتی بعد بزرگ‌ترین واحد صنعتی در تاریخ آذربایجان غربی را افتتاح کرد .او همچنین از افتتاح دو هتل در ارومیه خبر داد و گفت: باید برنامه‌ریزی کنیم که ظرف 5 الی 6 سال آینده به اندازه کل هتل‌های موجود در ایران هتل ایجاد کنیم و هتل‌های موجود را نیز نوسازی کنیم. این استان جاذبه برای گردشگران داخلی و خارجی دارد.اودرهمین ارتباط گفت: آنهایی که به دروغ می‌گفتند دولت جمهوری اسلامی ایران، تنها می‌خواهد در مناطق کردنشین کشاورزی باشد و هیچ‌گاه صنعت وارد نشود، با چشم باز ببینند که واقعیت را نگفتند .

 

در گروه های دیگر چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد معاملات مثبتی بودیم این گروه برخلاف روزهای معاملاتی قبل  با روند صعودی همراه شدند .خساپا مثبت شد این نماد امروز با افزایش 1 درصدی به کار خود پایان داد و به قیمت پایانی 1239 ریالی رسید . سایپا بیش از 132 میلیون سهم معامله شد که از نظر حجم در صدر معاملات گروه قرار گرفت .خزامیا مثبت شد . زامیا با رشد 1 درصدی به قیمت 1068 ریالی رسید و بیش از 48 میلیون سهم معامله شد همچنین در این نماد شاهد معامله بلوکی به حجم 16میلیون سهم بودیم این معامله با قیمت پایه هر سهم 104 تومان و در نماد خزامیا 2 در بازار خرده فروشی توسط یک سهامدار حقوقی صورت گرفت .خبهمن مثبت بود این نماد امروز رشد 2 درصدی را پشت سرگذاشت و با قیمت پایانی 298 تومانی به کار خود پایان داد . خپارس صف خرید شد این نماد روز همراه با اقبالی را پشت سرگذاشت این نماد با خبر تغییر مهم در  برنامه افزایش سرمایه ۲۳۷ درصدی خود امرو زرا با سقف قیمتی به پایان رساند این نماد با رشد 4 درصدی به قیمت 1523 ریال رسید و پس از آنکه بیش از 16 میلیون سهم معامله شد با صف خرید 14 میلیونی به کار خود پایان داد . نمادهای خکاوه ، خگستر ، خزر با صف خرید همراه بودند . خودرو مثبت شد ایران خودرو معاملات امروزش را با رشد قیمتی به پایان رساند این نماد قیمت پایانی 3576 ریالی را تجربه و بیش از 33 میلیون سهم معامله شد . ورنا با رشد 2 درصدی به قیمت پایانی 2766 ریالی رسید و به معاملاتش خاتمه داد . خوساز مثبت بود و با افزایش 1 درصدی درقیمت پایانی به کار خود پایان داد . خمهر از مثبت های قطعه ساز ها بود که در محدوده صفر مثبت به معاملاتش خاتمه داد .

مدیرعامل شرکت “کروز” جزییات بازدید عصر دیروز معاون اول رئیس جمهور از کارخانه بزرگترین شرکت قطعه ساز ایران را تشریح کرد و به ذهنیت فعالان بازار سرمایه پاسخ داد. نادر سخا در گفت و گو با پایگاه خبری بورس پرس، درباره بازدید سرزده و بدون هماهنگی عصر دیروز اسحاق جهانگیری معاون  اول رئیس جمهور از کارخانه شرکت صنایع تولیدی کروز اظهار داشت: این بازدید از قبل اعلام نشده بود و ما ضمن غافلگیر شدن از این رویداد استقبال کرده و خوشحال شدیم.

در گروه بانکی شاهد افزایش تقاضا در برخی نمادهای گروه بودیم. وبصادر با معامله 20 میلیون سهم در محدوده منفی بیشترین حجم معاملات گروه را داشت. در وبملت شاهد معامله بلوکی 5 میلیونی در محدوده 1 درصد در شروع بازار بودیم؛ تا پایان بازار نیز حدوده 10 سهم در این نماد معامله شد. معاملات این نماد در محدوده 225-235 در حال نوسان است و بعید به نظر میرسد فعلا رشد محسوسی را در این نماد شاهد باشیم. خبر عرضه سهام ارزشس آفرینان نیز تاکنون نتوانست تاثیر چندانی بر معاملات وپاسار بگذارد و دربازار امروزحدود 7.5 میلیون سهم اغلب در محدوده 1درصد منفی معامله شد. وکار بیشترین رشد قیمتی را در این گروه داشت و بیش از 4 میلیون سهم در محدوده های مثبت این نماد داد و ستد شد که حقوقی ها خریدار عمده این حجم معاملات بودند.

در ساختمانی ها، صف خرید ثالوند عرضه شد اما با رنج مثبت سهامداران حقیقی در همان دقایق اولیه بازار پس از معامله حدود 15 میلیون سهم مجددا به صف خرید رسید. اکثر نمادهای این گروه معاملات مثبت و متعادلی را پشت سر گذاشتند. دو نماد وآذر و ثفارس دیگر صف خریدهای گروه بودند. در نماد وتوس که بیشترین حجم معاملات گروه را داشت، شاهد معامله بلوکی 33 میلیون سهم در قیمت صفر تابلو بودیم. همچنین در بازار خرده فروشی نیز معامله بلوکی در نمادهای ثباغ و ثاژن نیز انجام شد.

در گروه فلزات اساسی شاهد معاملات منفی در بیشتر نمادها بودیم فولاد منفی شد این نماد در حالی آخرین معامله خود را در محدوده صفر مثبت انجام داد که به قیمت پایانی منفی رسید این نماد در محدوده صفر منفی و با قیمت پایانی 1251 ریالی به کار خود پایان داد فولاد امروز بیش از 13 میلیون سهم معامله شد که در صدر معاملات گروه قرار گرفت . ذوب منفی بود این نماد امروز به قیمت 308 تومان رسید و با بیش از 12 میلیون حجم معامله معاملاتش را به سرانجام رساند  .فسرب با افزایش قیمتی 4 درصدی همراه شد این نماد تا سقف قیمتی نیز پیش رفت اما سرانجام در محدوده 4 درصد مثبت و با قیمت 1993 ریال بسته شد . نمادهای فروس ، فرآور با صف خرید همراه شدند. ارفع منفی بود و در محدوده صفر منفی به کار خود پایان داد ارفع به قیمت 3698 ریال رسید . نمادهای فباهنر ، کیمیا با کاهش 2 درصدی به معاملات امروزشان پایان دادند .

به گزارش ماین نیوز، در بازار فولاد شاهد بازگشت قيمت ها هستيم تا جايي که روند افزايشي پيشين قيمتي تغيير شکل پيدا کرد و دومين التهاب در بازار فولاد به پايان راه خود رسيد. اين احتمال در مطالب گذشته به صراحت عنوان شده و حتي تغيير شکل بازار هشدار داده شد.

به گزارش ماین نیوز، رئيس دفتر فني توليد فولادسازي و ريخته گري مداوم فولادهرمزگان در اين خصوص گفت: درفروردين ماه 95 کارکنان متخصص و متعهد شرکت فولاد هرمزگان موفق به توليد 969 ذوب از مجموع دو کوره و ريخته گري 112 هزار و 839 تن تختال صادراتي شدند، در حالي که اين رکورد با وجود دو روز تعميرات حاصل شد.

یک شرکت اصفهانی با شرکتی آلمانی برای تبادل اطلاعات و فناوری قراردادی به ارزش هفت میلیون یورو امضا کردند. به گزارش ماین نیوز، این قرارداد را شرکت هلدینگ اس ام اس آلمان و شرکت تامکار اصفهان برای تبادل اطلاعات فولادی، انتقال فناوری و اجرا و توسعه طرح های فلزات آهنی و غیرآهنی امضا کردند.

در گروه پالایشی، شاهد معاملات قرمز رنگ در اکثر نمادهای این گروه بودیم . ونفت در این گروه با افزایش تقاضا همراه شد و توانست با صف خرید به کار خود خاتمه دهد.

دیشب قیمت نفت توانست برای لحظاتی 50 دلار را لمس کند، نفت در ماه گذشته میلادی برای سومین ماه متوالی روند صعودی را در پیش گرفت . موسسه اطلاعات بین‌المللی انرژی دلایل رشد قیمت نفت در ماه مه را ‌مورد بررسی قرار داده است. اختلالات سمت عرضه نفت، افت ارزش دلار در ابتدای ماه گذشته و همچنین رشد تقاضای نفت در سال 2016 بیش از سطح انتظارات موجود از عوامل حمایتی از قیمت نفت عنوان شده است. در این میان، تولید‌کنندگان نفتی مانند کانادا، نیجریه، ونزوئلا و لیبی در این ماه با مشکلات مقطعی عرضه نفت مواجه شدند، درحالی که بازگشت این کشورها به چرخه تولید می‌تواند بار دیگر عرضه نفت را افزایش دهد. ارزش دلار نیز که در ابتدای ماه گذشته با افت روبه‌رو‌ شده بود (عامل حمایتی از قیمت نفت)، در هفته‌های پایانی با انتظار برای افزایش نرخ بهره آمریکا در نشست‌های آتی فدرال رزرو بر مسیر صعودی قرار گرفت. عاملی که می‌تواند با رشد بیشتر آن فشار بر بازارهای کالایی را مشاهده کرد. در این شرایط، گرچه قیمت برای سومین ماه متوالی صعودی شد، اما عوامل فشار مزبور در کنار حجم بالای ذخایر نفتی سدی در برابر رشد پایدار قیمت نفت محسوب می‌شود .

در لیزینگی ها، ولساپا پرتقاضا بود و بیش از4 میلیون سهم در محدوده مثبت این نماد معامله شد؛ حدود 80 درصد از حجم معاملات این سهم توسط سهامداران حقوقی خریداری شد. در بازار خرده فروشی نیز شاهد جابجایی7 میلیون سهم از این شرکت در حداکثر آستانه قیمتی روزانه بودیم. ولصنم نیز امروز رشد 2درصدی را تجربه کرد. سایر نمادهای در محدوده صفر تابلو معاملات خود را پشت سر گذاشتند.

امروز همچنین شاهد عرضه اولیه 10 درصد از سهام شرکت واسپاری ملت متعلق به شرکت گروه مالی ملت در بازار دوم بورس بودیم که با نماد “ولملت” در  106 تومان کشف قیمت شد.  

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب