اخبار و گزارش بورس یکشنبه 16 خرداد 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس و سهام

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 76 واحد افزایش یافت و به رقم 76,160 واحد رسید. که نمادهای خودرو با 57 واحد ، خساپا با 48 واحد و فولاد با 22 واحد بیشترین تاثیر  مثبت و همچنین نماد وبملت با 40 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 237 میلیارد تومان رسید که نماد خساپا با رقمی حدود 17 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل با افزایش 5 واحدی به رقم 820 واحد رسید .  نمادهای  مارون، ذوب و شپاس بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 228 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با رقمی حدود 5 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . 

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3471 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون 12 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

دنیای اقتصاد : بدترین آمار اشتغال‌زایی آمریکا حدود 6 سال گذشته، باعث جهش 33 دلاری بهای اونس طلا در روز جمعه شد. گزارش وزارت کار آمریکا برای ماه مه که داده‌هایی بسیار بدتر از انتظار داشت،‌ باعث سقوط شاخص دلار و رشد کالاهای پایه شد این اتفاق علاوه بر بازارها چشم‌انداز سیاست پولی فدرال رزرو را نیز تحت تاثیر قرار داده است. .بازارهای جهانی بار دیگر تحت‌تاثیر شوکی آمریکایی قرار گرفته‌اند، شوکی که بدترین شوک بازار کار ایالات‌متحده در حدود 6 سال اخیر بود. آمار بسیار بدتر از انتظار بازار کار بزرگ‌ترین اقتصاد جهان که روز جمعه منتشر شد، از پاییز 2010 بی‌سابقه بود. به این ترتیب انقباضی‌تر شدن سیاست پولی فدرال رزرو در آینده نزدیک تقریبا به‌طور کامل نامحتمل شده تا روندها و شاخص‌های مالی و کالایی دگرگون شوند. شاخص دلار که چند هفته‌ای رو به رشد داشت،‌ روز جمعه با افتی ناگهانی مواجه شد و به کف 3 هفته‌ای رفت. از آن سو طلا که همیشه در روزهای بد شادمان است، بهترین روز خود را در تقریبا یک ماه اخیر تجربه کرد و دوباره به میانه کانال 1200 دلار نزدیک شد. بازارهای سهام نیز دوباره گرفتار سردرگمی‌ای شده‌اند که روند آنها را کاهشی کرده است .روز جمعه وزارت کار ایالات‌متحده اعلام کرد که اقتصاد این کشور در ماه مه تنها 38هزار شغل ایجاد کرده است. این در حالی بود که انتظار 159 هزار مورد اشتغال‌زایی در پنجمین ماه سال 2016‌ می‌رفت. این به آن معنا است که تنها 23 درصد انتظارات اشتغال‌زایی در ماه مه برآورده شده است. تعداد مشاغل ایجاد شده در ماه مه بدترین آمار اشتغال‌زایی از پاییز 2010 بود. بدتر اینکه داده‌های ماه‌های مارس و آوریل نیز بازبینی منفی داشتند. رقم اعلام شده 208هزار مورد اشتغال‌زایی برای ماه مارس به 186 هزار مورد و رقم 160 هزاری ماه آوریل به 123 هزار مورد تبدیل شده است. بر اساس این گزارش، نرخ بیکاری آمریکا از 5 درصد به 7/ 4درصد افت کرده، با این همه این کاهش عمدتا ناشی از کاهش نرخ مشارکت بوده که خود خبر بدی است .

 

در گروه های دیگر چه خبر بود؟

 در گروه خودرو و ساخت قطعات نمادها اکثرا با معاملات مثبت به کار خود پایان دادند خساپا با بیش از 135 میلیون سهم پر حجم ترین نماد گروه بود سایپا رشد 4 درصدی را پشت سرگذاشت و به قیمت 1292 ریالی رسید این نماد در آخر با صف خرید 1 میلیونی به کار خود پایان داد . خاور مثبت بود این نماد امروز با تقاضا همراه شد بطوریکه تا حداکثر قیمتی نیز پیش رفت خاور با قیمت پایانی 136 تومانی به کار خود پایان داد و بیش از 56 میلیون سهم معامله شد . خزامیا با رشد 2 درصدی به قیمت پایانی 1096 ریالی رسید و روز مثبتی برای خود رقم زد . خودرو اولین روز معاملاتی خود را مثبت آغاز نمود وپر تقاضا ظاهر شد و روند رو به رشدی را پشت سرگذاشت ایران خودرو با رشد 4 درصدی به قیمت 3736 ریالی رسید و بیش از 36 میلیون سهم معامله شد . ورنا پراقبال ظاهر شد این نماد امروز به قیمت 2881 ریالی رسید و پس از آنکه بیش از 28 میلیون سهم معامله شد با صف خرید 25 میلیونی به کار خود پایان داد . خپارس نیز مانند دیگر نمادهای خودرویی با رشد قیمتی روز خود را به پایان رساند و در آخر نیز با صف خرید 8 میلیونی بسته شد خپارس قیمت پایانی 1587 ریالی را تجربه کرد . نمادهای خکاوه ، خگستر ، خشرق از دیگر نمادهای مثبت همراه با صف خرید گروه بودند . با توجه به جو مثبت و روند صعودی نمادهای این گروه شاهد معاملات منفی و همراه با عرضه در نمادهای خعتبار ، خپویش بودیم که با صف فروش به کار خودشان پایان دادند . نمادهای خبهمن ، خاذین از دیگر مثبت های گروه بودند که با رشد 1 درصدی و معاملات مثبت روز معاملاتی خود را سپری کردند .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با صدور بخشنامه ایی اعلام کرد عرضه کنندگان خودرو باید قبل از اقدام به پیش فروش خودرو، مجوز جدیدی را از وزارت صنعت دریافت کنند.

مدیرعامل سایپا با اعلام بهره برداری خط تولید الجزایر تا پایان سال جاری گفت: قرارداد سایپا و سیتروئن تا دو هفته آینده امضا می شود. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، مهدی جمالی با بیان اینکه پروژه الجزایر در راستای توسعه صادرات و برای برخورداری از حمایت های ناشی از تولید در آن کشور از سال گذشته آغاز شده، چهارشنبه به ایرنا گفت: الجزایر دومین بازار بزرگ خودروی قاره آفریقا بعد از آفریقای جنوبی است که در مرحله اول 16 میلیون دلار سرمایه گذاری شده و به 33میلیون دلار سرمایه در گردش نیاز است. در کل حجم سرمایه گذاری حدود 50 میلیون دلار برآورد می شود.

در گروه فلزات اساسی شاهد معاملات مثبتی در بیشتر نمادها بودیم . فولاد با قیمت پایانی 1264 ریالی و در محدوده مثبت 1 درصدی به کار خود پایان داد این نماد بیش از 23 میلیون سهم معامله شد که از نظر حجم در صدر معاملات گروه قرار گرفت . ذوب مثبت بود و با رشد بیش از 1 درصدی قیمت پایانی 3136 ریالی را تجربه کرد این نمد بیش از 16 میلیون سهم معامله شد . فسرب در حالی که آخرین معامله خود را در محدوده 4 درصد مثبت انجام داد که قیمت پایانی اش به محدوده صفر منفی رسید . فسرب با قیمت پایانی 1986 ریالی بیش از 13 میلیون سهم معامله شد و در آخر با صف خرید 2 میلیونی بسته شد . نمادهای فنوال ، فاسمین ، فروس ، زنگان با صف خرید همراه بودند . نمادهای وتوکا ، فباهنر با معاملات منفی و کاهش 1 درصدی به کار خودشان پایان دادند .

رئیس هیات عامل ایمیدرو از اعزام قریب الوقوع هیاتی از شرکت آروبیس به عنوان بزرگترین تولید کننده مس اروپا به ایران برای بررسی زمینه های مشترک همکاری، خبر داد. به گزارش ماین نیوز، مهدی کرباسیان با اعلام این مطلب اظهار داشت: در سفر اخیر به اروپا و بازدید از کارخانه آروبیس (Aurubis ) با 150 سال سابقه فعالیت در شهر هامبورگ آلمان و ملاقات با مدیر عامل آن، آمادگی همکاری و سرمایه گذاری در صنعت مس را دارند و قرار شد به سرعت هیاتی به ایران اعزام و زمینه های مشترک را بررسی کنند.

یک مقام مسئول در سازمان خصوصی سازی با بیان اینکه واگذاری بلوک 49 درصدی پست بانک از فهرست واگذاری ها خارج شده است، از رای هیات داوری مبنی بر تایید فرآیند واگذاری بلوک مدیریتی آلومینیوم المهدی و هرمزال خبر داد.

سازمان خصوصی سازی از طرف دو مالک اصلی بلوک ۷۳درصد سهام ذوب آهن را به ارزش ۲.۳ هزار میلیارد تومان در فرابورس ایران واگذار می کند. به گزارش ماین نیوز، شرکت ذوب آهن در حالی همچنان پیگیر افزایش سرمایه بیش از 600 درصدی و شاید بیشتر از محل تجدید ارزیابی های زمین است که با تصمیم سازمان خصوصی سازی برای واگذاری 73 درصد سهام این شرکت، زمان و مقدمات این عرضه مهم اعلام و فراهم شد.

یک سایت خبری خارجی در حوزه فولاد مدعی شد که شرکت کامودیتی لیبرتی (Liberty ) درصدد خرید سهام شرکت فولاد هرمزگان است. به گزارش ماین نیوز، براین اساس سایت خبری Steelbb از برنامه‌ها و اقدامات شرکت کامودیتی لیبرتی (Liberty ) برای بدست آوردن یک شرکت ایرانی تامین کننده مواد اولیه برای کارخانه نورد گرم جدیدش در نیوپورت انگلیس خبر داده است. به گونه‌ای مجموعه مذکور در تلاش برای توافق با یکی از کارخانه‌های ساخت تختال ایرانی است.

در ساختمانی ها، شاهد افزایش عرضه و معاملات منفی در اکثر نمادهای گروه بودیم. معاملات ثالوند به تدریج به محدوده منفی رسید و در نهایت پس از عرضه بیش از 10 میلیون سهم با صف فروش به کار خود پایان داد. صف خرید ثفارس نیز در همان دقایق اولیه بازار عرضه شد. در نماد ثاژن شاهد شاهد عرضه 5 میلیون سهم در محدوده صفر منفی توسط سهامدار حقوقی و خرید آن از سوی حقیقی ها بودیم.  وساخت تنها نماد گروه بود که با صف خرید به معاملات خود خاتمه داد. امروز همچنین شاهد توقف نماد کرمان بودیم.

در حمل ونقلی ها، معاملات مثبتی را در اغلب نمادهای گروه بودیم. در دو نماد حتاید و توریل حدود 1.3 میلیون سهم در محدوده مثبت معامله شد.  در نماد حریل نیز رنج های مثبت و رشد تا محدوده 3 درصد را شاهد بودیم. حریل با معامله بیش از 3 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشت. نماد تازه وارد حپارسا پنجمین روز معاملاتی پس از عرضه اولیه را با صف خرید و حجم معامله ناچیز به پایان رساند. در نماد حسینا نیز معامله بلوکی 400 هزار سهمی بین دو سهامدار حقوقی در محدوده 1 درصد مثبت را شاهد بودیم.

در گروه محصولات شیمیایی شاهد معاملات متعادلی بودیم.جم که روز خود را با قیمت منفی شروع کرده بود بیش از 22 میلیارد ریال در بین سهامداران حقوقی معامله شد که در حدود 2 میلیون سهم در ساعات پایانی بازار در قیمت 943 تومان انجام شد این نماد در نهایت در محدوده صفر منفی به کار خود پایان داد و در صدر گره قرار گرفت.در نماد جم 2 در بازار خرده فروشی 5,612,593 سهم در قیمت 934 تومان به صورت معامله بلوکی انجام شد.نمادهای شفارا و شسینا با صف خرید همراه بودند.فارس با 27 واحد منفی به عنوان چهارمین سهم تاثیر گذار در شاخص ،بیش از 4 میلیون سهم دادو ستد شد که 3 میلیون آن به صورت معامله بلوکی در قیمت 532 تومان در ساعات پایانی بازار انجام شد و در پایان با افت 0.4 درصدی و در همان قیمت معامله بلوکی به که روز خود پایان داد و پرحجم ظاهر شد.

در گروه پالایشی با توجه به بسته شدن شبندر به دلیل تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم ، شاهد افزایش تقاضا و معاملات مثبت در نمادهای گروه به استثناء شبریز و شپنا بودیم.شپنا در ادامه روند منفی خود امروز را هم با قیمت منفی شروع کرد بیش از 34 میلیارد ریال در بین سهامداران حقوقی معامله شد ودر پایان در محدوده صفر منفی و در قیمت 295 تومان به معاملات خود پایان داد ، با 7 واحد منفی بر شاخص اثر گذاشت و لیدر گروه شد.شنفت تنها نماد صف خریدی گروه بود.در شبندر زمزمه هایی مبنی بر تعدیل مثبت درآمد هر سهم سال مالی 94 شنیده شد که طی آن از تغییر زیان 2 تومانی هر سهم به سود 10 تومانی به میان آمد .این اتفاق ناشی از محاسبه منصفانه قیمت های نفت خام در سه ماهه چهارم سال گذشته توسط مسئولان وزارت نفت است که از قرار معلوم سعی در کمک به این گروه و خروج از زیان شرکت های پالایشی دارند .رقم تعدیل این شرکت از نظر درصد قابل توجه بوده اما از نظر عددی چندان زیاد و معنادار نیست.

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه نیز پس از دیدار با الساده در مسکو، به خبرنگاران گفت: انتخاب دبیر کل جدید اوپک، تصمیم مهمی از سوی این سازمان بوده است . وی درباره نشست ١٦٩ اعضای اوپک در وین تصریح کرد که روسیه انتظار اقدام تازه ای از سوی این سازمان نداشت و پیش بینی می کند که میانگین قیمت هربشکه نفت در نیمسال دوم سال ٢٠١٦ میلادی ٤٠ تا ٥٠ دلار است .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب