اخبار و گزارش بورس دوشنبه 17 خرداد 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 31 واحد کاهش یافت و به رقم 76,128 واحد رسید. که نمادهای فولاد با 40 واحد ، فارس با 21 واحد و وغدیر با 19 واحد بیشترین تاثیر  منفی و همچنین نماد پارسان با 35 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 630 میلیارد تومان رسید که نماد ورنا با رقمی حدود 23 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل بیش از 5  واحد کاهش یافت و به رقم 814 واحد رسید . نمادهای   میدکو ،   مارون   و     ذوب بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 111 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با رقمی حدود 6 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3463 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 10 هزار تومان رسید

 

مهمترین اخبار اقتصادی

دنیای اقتصاد : روز گذشته در صحن علنی مجلس وضعیت کنونی اقتصاد کشور برای نمایندگان به تصویر کشیده شد تا ساکنان جدید بهارستان، نمایی از چالش‌های اقتصاد کلان و محیط کسب‌وکار را دریافت کنند. این تصویر در سه سطح «متغیرهای کلان اقتصادی»، «وضعیت سیاست های پولی، مالی و تجاری» و «نقش ساختار قوانین و مقررات در این سیاست‌ها» ارائه شد. به گفته کارشناسان، اقتصاد کشور در 10 سال اخیر با 6 شوک «بی‌انضباطی پولی و مالی در پی افزایش درآمدهای نفتی و تزریق بی‌محابای آن به اقتصاد»، «افزایش 5/ 5 برابری قیمت حامل‌های انرژی»، «تحریم‌های اقتصادی»، «افزایش سه برابری قیمت ارز»، «آثار ناشی از بحران اقتصادی بین‌المللی 2008» و «کاهش بی‌سابقه قیمت نفت در دو سال اخیر» روبه‌رو بوده است. حال مجلس جدید برای برخورد با چالش‌های موجود دو راه در پیش رو دارد. راه نخست، تداوم مسیر قبلی است که این رویکرد می‌تواند با اضافه کردن قوانین جدید و ناهمسو، بر مشکلات اقتصادی بیفزاید یا اینکه در مسیر دوم می‌توان با «اصلاح مدیریت بخش عمومی » بستر مناسب را برای رشد و توسعه اقتصاد فراهم کرد. به‌زعم کارشناسان، در مسیر دوم باید با تاکید بر اجرای صحیح سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و مفاد برنامه ششم توسعه‌، شفافیت و اصلاح قوانین اقتصادی در سه حوزه پولی، مالی و تجاری در دستور کار قرار گیرد .

 

در گروه های دیگر چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات نمادها اکثرا با معاملات منفی به کار خود پایان دادند . ورنا مثبت بود این نماد با رشد 3 درصد به قیمت 2993 ریال رسید و بیش از 76 میلیون سهم معامله شد این نماد امروز پر حجم ترین نماد گروه بود . خساپا منفی شد این نماد امروز معاملاتش را در محدوده صفر منفی به پایان رساند سایپا امروز بیش از 74 میلیون سهم معامله شد و در آخر با قیمت پایانی 1282 ریالی بسته شد . خزامیا با کاهش 2 درصدی به کار خود پایان داد این نماد بیش از61 میلیون سهم معامله شد و به قیمت 1073 ریالی رسید . که بیشترین حجم معاملات امروز این نماد بین حقوقی ها صورت گرفت . خپارس در حالی که آخرین معامله خود را در محدوده 1 درصد منفی انجام داد که قیمت پایانی اش در محدوده صفر مثبت باقی ماند خپارس قیمت پایانی 160 تومانی را پشت سرگذاشت و بیش از 24 میلیون سهم معامله شد . خاور برخلاف روز معاملاتی قبل روند منفی ای را در پیش گرفت این نماد امروز با کاهش 2 درصد همراه شد و به قیمت پایانی 1323 ریالی رسید . نمادهای خزر ف خوساز ، خعتبار از منفی های همراه با صف فروش گروه بودند . خگستر مثبت بود در این نماد شاهد معاملات مثبت بودیم که با توجه به معاملات منفی گروه خودرویی این نماد سبز پوش بود خگستر با رشد قیمتی 2 درصدی همراه شد و به قیمت 389 تومان رسید . خمحور نیز مثبت های گروه بود که با رشد قیمتی به کار خود پایان داد این نماد امروز تا حداکثر قیمتی نیز پیش رفت اما در آخر در محدوده 4 درصد مثبت و قیمت پایانی 2729 ریال بسته شد . خاذین در محدوده منفی معاملاتش را آغاز و در آخر نیز با کاهش 3 درصدی معاملاتش را پشت سرگذاشت خاذین به قیمت 104 تومان رسید و بیش از 17 میلیون سهم معامله شد . خوردو با کاهش 1 درصدی به قیمت پایانی 3685 ریال رسید .

رئیس سازمان بازرسی کل کشور می‌گوید بازرسان این سازمان علاوه بر سایپا، بازرسی از ایران خودرو را نیز در دست دارند و هنوز تحقیقات و بازرسی‌ها در خصوص این دو شرکت پایان نیافته است.

در گروه فلزات اساسی بیشتر نمادها با معاملات مثبت به کار خودشان پایان دادند . ذو لیدر گروه بود که با بیش از 20 میلیون سهم پر حجم ترین نماد بود ذوب با کاهش 2 درصدی روز معاملاتی خود را پشت سرگذاشت و به قیمت 3061 ریال رسید . فاسمین امروز را هم با تقاضا و معاملات مثبت سپری کرد این نماد با رشد 2 درصدی قیمت پایانی 229 ریالی را تجربه و روز مثبتی برای خود رقم زد . فسرب سبز پوش بود این نماد با تقاضا همراه شد و تا حداکثر قیمتی نیز پیش رفت و در آخر با قیمت پایانی 2078 ریالی و در محدوده 4 درصد مثبت بیش از 8 میلیون سهم معامله شد . فولاد با کاهش 1 درصدی معاملات امروزش را پشت سرگذاشت فولاد بی قیمت 1241 ریال رسید . فنوال مثبت بود و با رشد 4 درصدی همراه شد . نمادهای فباهنر ، فمراد با افزایش 1 درصدی در قیمت پایانی خود همراه شدند .  ارفع منفی بود و با کاهش 4 درصدی به قیمت 3505 ریالی رسید ارفع تا محدوده کف قیمتی نیز معامله شد .

در پی سقوط ارزش دلار و آمار ضعیف اشتغال آمریکا که موجب کاهش انتظارات برای افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در آینده نزدیک شد، به دنبال رشد قیمت نفت و مس، قیمت سنگ آهن و فولاد چین نیز در معاملات روز دوشنبه اندکی افزایش یافت.

به گزارش ماین نیوز، جاکوب لو وزیر خزانه داری آمریکا دوشنبه در پکن از چین خواست مازاد ظرفیت تولید فولاد خود را که اثر مخرب و منحرف کننده بر بازار جهانی فولاد دارد، کاهش دهد.به گزارش خبرگزاری فرانسه از پکن، لو که در جلسه گفتگوی راهبردی و اقتصادی سالانه چین و آمریکا سخن می گفت همچنین از پکن خواست شفافیت بیشتری در قوانین و مقررات نشان دهد و موانع بر سر تجارت و سرمایه گذاری را کاهش دهد.وی همچنین کاهش مازاد تولید آلومینیوم چین را خواستار شد.

مدیر سرمایه گذاری و امور مجامع ذوب آهن درباره معامله دیروز ۱۹ میلیون سهم این شرکت که توسط سازمان خصوصی سازی عرضه شده بود، توضیح داد. مجتبی فریدونی در گفت و گو با پایگاه خبری بورس پرس، درباره معامله دیروز 19 میلیون سهم ذوب آهن که توسط سازمان خصوصی سازی عرضه شده بود، اظهار داشت: با توجه به تخصیص سهام شرکت به کارکنان در اوایل سال 91 ، برخی کارکنان ذوب آهن با پرداخت اقساط و تسویه حساب پیش از موعد ، تقاضای آزادسازی سهام را دارند. بنابراین به طور معمول سالی یکی دو بار آزاد سازی سهام انجام می شود.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.در نماد جم که دیروز مدبران اقتصاد 10,000 سهم به پرتفوی خود اضافه کرد،روز خود را منفی آغاز کرد ودر بین سهامداران حقوقی بیش از 2 میلیون سهم معامله شد و در نهایت در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 948 تومان به کار خود پایان داد و با 12واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذاشت و پرارزش ترین سهم گروه شد.نمادهای شمواد،شفارا،شتوکا و شسینا در آستانه قیمتی خود بسته شدند شفارس جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي،متوقف شد.پارسان که با 35 واحد مثبت  به عنوان دومین سهم تاثیر گذار در شاخص بورس ،در محدوده منفی قیمت خورد بیش از 8 میلیون سهم در بین سهامداران حقوقی دادوستد شد که در حدود 5 میلیون آن در قیمت 231 تومان در ساعات پایانی بازار به صورت بلوکی انجام شد این نماد در نهایت با رشد 1.5 درصدی ، در قیمت 230 تومان به معاملات خود پایان داد و پرحجم ظاهر شد.نمادهای شپارسح و شکلرح با صف فروش بسته شدند.

مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی از برنامه ریزی برای ایجاد پشتوانه سازی پتروشیمی ایران در کشورهای عراق، سوریه، یمن و افغانستان خبر داد .علیمحمد بساق زاده، مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی در گفتگو با خبرنگار شانا اظهار کرد: براساس هماهنگی صورت گرفته میان وزارتخانه های نفت و صنعت، معدن و تجارت سعی بر این است بتوانیم در حوزه تولید مواد شیمیایی، پلیمری و کاتالیستهایی که در زنجیره پتروشیمی مصرف بیشتری دارند و هزینه را کاهش می دهند، بیشتر سرمایه گذاری کنیم .

پتروتحلیل-بورس کالای ایران در بخش پتروشیمی سبب شده تا ظرفیت ها، قیمت، دریافت و پرداخت ها مشخص شده و به صورت شفاف آمار معاملات ذکر شود تا فساد در حوزه پتروشیمی از بین برود .حمید حسینی، عضو اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی گفت: بحث چگونگی عرضه پتروشیمی ها در بورس امروز در حال بررسی است و بعید می دانم این شورا که وظیفه اصلی اش گسترش رقابت در فضای معاملات است، تن به خروج پتروشیمی ها از بورس کالا دهد .

در گروه پالایشی در غیاب نماد شبندر ، بیشتر نمادهای این گروه به استثناء شرانل و شپنا مثبت دادو ستد شدند.شتران با 0.35 واحد مثبت به عنوان هفتمین سهم تاثیر گذار در شاخص فرابورس،بدون خریدار حقوقی بیش از 8 میلیارد ریال معامله شد و در پایان در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 309 تومان به روز خود پایان داد ، در صدر گروه قرار گرفت.شنفت بدون خریدار حقوقی در ادامه روند معاملاتی مثبت خود با صف خرید کوچکی به معاملات خود خاتمه داد.ونفت در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد وبا 94 درصد فروشنده حقیقی بیش از 3 میلیون سهم معامله شد ، در آخر هم در همان قیمت پایانی دیروز 243 تومان به کار خود پایان داد و پرحجم ترین سهم گروه شد.

کاهش ارزش دلار از یک سو و استمرار خرابکاری در صنعت نفت نیجریه از سوی دیگر سبب شدند قیمت نفت در معاملات امروز (دوشنبه ١٧ خرداد ماه) افزایش یابد .به گزارش خبرگزاری رویترز از سنگاپور، قیمت نفت در ساعتهای نخست معاملات امروز افزایش یافت، زیرا کاهش ارزش دلار احتمال رشد تقاضای نفت را بالا برد و حمله به تأسیسات نفتی نیجریه، عرضه نفت در بازارهای جهانی را محدود کرد .با این همه، بروز نشانه هایی از بازگشت رشد به تولید نفت آمریکا سبب شد رشد قیمت نفت محدود بود .بانک ای ان زد اعلام کرد: ضعف ارزش دلار سبب شد قیمت کالا در بورسهای گوناگون افزایش یابد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب