اخبار و گزارش بورس سه شنبه 18 خرداد 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
دریافت کد بورسی

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 254 واحد کاهش یافت و به رقم 75,874 واحد رسید. که نمادهای وبملت با 33 واحد ، خساپا با 25 واحد و خودرو با 25 واحد بیشترین تاثیر  منفی و همچنین نماد وبصادر با 19 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 308 میلیارد تومان رسید که نماد فاراک با رقمی حدود 27 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل بیش از واحد کاهش یافت و به رقم 812 واحد رسید . نمادهای  شتران ،   شپاس  و  حخزر بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 79 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با رقمی حدود 9 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3463 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 4 هزار تومان رسید

 

مهمترین اخبار اقتصادی

دنیای اقتصاد : تخفیف‌های قیمتی عربستان، آن هم در فصل رونق تقاضا حربه جدید سعودی‌ها برای فراری دادن مشتریان نفت ایران است. به‌دنبال افزایش صادرات نفت کشورمان در پساتحریم به بازارهای اروپایی، سعودی‌ها با تخفیف‌های غیرمتعارف سعی در سنگ‌اندازی در مسیر احیای سهم ایران در بازار نفت دارند. عربستان به این ترفند بسنده نکرده و حتی از برخی خط قرمزهای پیشین خود عبور کرده است؛ سعودی‌ها با چشم‌پوشی از انحصار خود در صنعت نفت، راهبرد شراکت با سرمایه‌گذاران خارجی را در پیش گرفته‌اند تا جریان ورود سرمایه به ایران را به حداقل برسانند .وزیر نفت می‌گوید کشورهای همسایه با ارزان فروشی تلاش می‌کنند مشتریان نفتی ایران را فراری دهند. بیژن زنگنه پیش از این نیز از تخفیف‌دهی عربستان در بازار نفت گلایه و اعلام کرده بود که جنگ نانوشته‌ای بین ایران و عربستان در بازار نفت در جریان است .اگر این اظهارات وزیر را در کنار اخباری از تخفیف‌دهی عربستان در بازار نفت قرار دهیم به این نتیجه می‌رسیم که زنگنه با گفتن «کشورهای همسایه» آدرس عربستان سعودی را می‌دهد. در حال حاضر دو نشانه از کارشکنی عربستان علیه ایران دیده می‌شود، اول اینکه این کشور برای اینکه مانع از جذب مشتریان جدید ایران در بازار اروپا شود، بهای نفت خود را برخلاف عرف این فصل (فصلی که تقاضای نفت در اوج خود قرار دارد) کاهش داده است .

یک موسسه انگلیسی با اشاره به جذب 49/ 3 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی توسط ایران در سه ماهه نخست ۲۰۱۶ اعلام کرد ایران پس از امارات و عربستان سومین کانون جذب سرمایه‌گذاری خارجی در خاورمیانه طی این دوره بوده است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، موسسه انگلیسی اف دی‌ای اینتلیجنس طی گزارشی اعلام کرد لغو تحریم‌ها و ادامه تقویت اقتصاد، ایران را در یک روند رشد 3 ساله قرار داده است. این گزارش افزود: ما شاهد یک روند افزایشی در سرمایه‌گذاری خارجی در ایران در فاصله ژانویه 2013 تا مارس 2016 بوده‌ایم. در طول سال 2013 ، ایران 3 پروژه سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی جذب کرد، رقمی که در سال 2014 به 8 و در سال 2015 به 9 مورد افزایش یافت. در طول 3 ماهه نخست سال 2016 ، ایران شاهد 22 پروژه سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی بوده که بالاترین نرخ سرمایه‌گذاری در یک بازه سه ماهه از سال 2003 بوده است. تعداد فرصت‌های شغلی و هزینه‌های سرمایه‌ای نیز بین سال‌های 2013 تا 2016 افزایش داشته است .

 

در گروه های دیگر چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد معاملات منفی در بیشتر نمادها بودیم خساپا با بیش از 61 میلیون سهم پر حجم ترین نماد گروه بود سایپابا کاهش 2 درصدی معاملاتش را پشت سرگذاشت این نمادامروز به قیمت پایانی 1254 ریالی رسید و روز منفی ای برای خود رقم زد . خزامیا منفی بود این نماد امروز با کاهش 1 درصدی به کارش پایان داد زامیاد بیش از 44 میلیون سهم معامله شد و در بازار امروز به قیمت 1058 ریال رسید . خبهمن در محدوده 1 درصد مثبت و با قیمت پایانی 3057 ریالی معاملاتش را سپری کرد . خاور قرمز پوش بود این نماد همچنان به روند نزولی خود ادامه و با کاهش 3 درصدی همراه شد خاور با قیمت پایانی 1282 ریال بیش از 24 میلیون سهم معامله شد . ورنا منفی شد شاهد معاملات مثبت و افزایش قیمت در این نماد در روزهای معاملاتی قبل بودیم که امروز با روند کاهش همراه شد این نماد با کاهش 3 درصدی به قیمت پایانی 2903 ریالی رسید . خپارس منفی بود این نماد با کاهش 3 درصدی به قیمت 1549 ریال رسید و بیش از 11 میلیون سهم معامله شد . نمادهای خودرو ، خمحرکه با کاهش 1 درصدی در قیمت پایانی خود به معاملاتشان پایان دادند . نمادهای خشرق ، خمحور با صف خرید همراه بودند . نمادهای خوساز ، خاهن با کاهش 3 درصدی معاملاتشان را به پایان رساندند. خدیزل مثبت بوداین نماد در محدوده صفر مثبت به کار خود پایان داد .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، صبج امروز آگهی مزایده 62 درصد سهام سه مالک گروه بهمن برای دومین بار منتشر و قرار شد پاکت های مزایده سه شنبه 25 خرداد بازگشایی شود .با این رویداد سهام شرکت اعتباری کوثر مرکزی مورد توجه برخی فعالان واقع  شد و طی آن با اقبال بازار، دارای صف خرید بیش از 11 میلیون سهمی در قیمت 150 تومانی هر سهم شد. چرا که برخلاف مزایده قبلی 62 درصد سهام سه مالک گروه بهمن ( در 24 اسفند که توسط شرکت افق نیلی خلیج فارس انجام اما بی نتیجه مانده بود)، این بار از سوی موسسه مالی و اعتباری کوثر (با مدیرعاملی عیسی رضایی از مدیران و فعالان نامی بازار سرمایه ) انجام خواهد شد.

دبیر انجمن خودروسازان از نحوه قیمت‌گذاری تولیدات شرکت مشترک ایران‌خودرو – پژو دفاع کرد و گفت: هر قیمتی را که برای صادرات محصول تعیین شود برای فروش داخل هم اعمال خواهد شد.

در گروه فلزات اساسی نمادها اکثرا با معاملات منفی به کار خودشان پایان دادند . ذوب در محدوده صفر مثبت به معاملاتشان خاتمه داد . ابن نماد امروز بیش از 31 میلیون سهم معامله شد و در صدر معاملات گروه قرار گرفت .ذوب به قیمت 3074 ریالی رسید . فولاد منفی بود و در محدوده صفر منفی بسته شد فولاد قیمت پایانی 123 تومانی را پشت سرگذاشت همچنین در این نماد شاهد معامله بلوکی بح حجم 31 میلیون سهم بودیم که این معامله به ارزش پایه هر سهم 1179 ریال در بازار خرده فروش و توسط 2 فروشنده حقوقی به یک حقوقی صورت گرفت . فنوال مثبت بود این نماد تا مرز حداکثر قیمتی نیز پیش رفت اما در آخر در محدوده قیمتی 1288 و با افزایش 3 درصدی معاملاتش را پشت سرگذاشت . فاسمین قرمز پوش بود این نماد در محدوده صفر منفی و با قیمت پایانی 2217 ریایل بیش از 4 میلیون سهم معامله شد همچنین شنیده ای حاكى از سود ٢٥ تومانى در سه ماهه ٩٥ در این نماد داشتیم . ارفع امروز را هم منفی آغاز کرد و با افت 2 درصدی در قیمت پایانی خود همراه شد . نمادهای فلوله ، فروس ، فمراد با صف فروش به کار خودشان پایان دادند . وتوکا پس از چند روز روند کاهش امروز بالاخره با قیمت پایانی مثبت به کارش خاتمه داد  و به قیمت 1618 ریال رسید .

مدیر صنایع معدنی ایمیدرو گفت: یک شرکت آلمانی طراحی پایه کارخانه تولید آلومینا از نفلین سینیت سراب (واقع در استان آذربایجان شرقی) را انجام می دهد. در این طراحی که مراحل نهایی را طی می کند مصرف آب و انرژی و همچنین میزان آلاینده های زیست محیطی، کاهش چشمگیری نسبت به روش های متداول پیدا می کند.

از اوایل خرداد ماه سال جاری در نماد معاملاتی “فولاژ” شاهد عرضه های سهامدار حقوقی این شرکت، یعنی سرمایه گذاری غدیر هستیم به گزارش ماین نیوز، معاون امور سرمایه گذاری و توسعه کسب و کار شرکت سرمایه گذاری غدیر علت این عرضه ها را اینگونه توضیح داد: شرکت سرمایه گذاری غدیر مدتی است بنا به دلایلی اقدام به عرضه سهام “فولاژ” موجود در پرتفوی خود کرده است، که از جمله مهمترین آنها می توان به بالا بودن قیمت این سهم در بازار نسبت به ارزش ذاتی آن، نسبت پی بر ای نزدیک به 40 واحدی و وجود سفته بازی در روند معاملاتش اشاره کرد.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.پترول در ادامه روند معاملاتی نزولی خود امروز را هم منفی قیمت خوردو بدون فروشنده حقوقی بیش از 4 میلیارد ریال معامله شد ودر نهایت در محدوده صفر منفی و در قیمت 138 تومان به کار خود پایان داد ، در صدر گروه قرار گرفت و با 5 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذار بود.در نماد جم 2 در بازار خرده فروشی 1,200,000سهم در قیمت 930 تومان به صورت بلوکی انجام شد.نمادهای شفارا ،شتوکا و شسینا در حداکثر قیمت روزانه خود بسته شدند.فارس بدون تحرک سهامداران حقوقی کم حجم معامله شد و در پایان هم در محدوده صفر منفی ، در قیمت 529 تومان به روز خود پایان داد. در این نماد شنیده می شود صنایع پتروشیمی فارس در صدد خریداری 20 درصد از سهام شرکت پتروشیمی کاویان است.

پتروتحلیل-دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت پتروشیمی گفت: باتوجه به افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی، نرخ خوراک مایع واحدهای پتروشیمی کشور افزایش می یابد .وی همچنین گفت: محدودیت‌های بیمه‌ای و کشتیرانی حمل محصولات پتروشیمی برطرف شده است .وی به مشکل نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی اشاره کرد و ادامه داد: با وجود این که حدود یک سال از ابلاغ فرمول تعیین نرخ خوراک متان توسط وزارت نفت می‌گذرد اما هنوز به صورت رسمی این نرخ اعلام نشده است و شرکت‌های پتروشیمی ناچار هستند به‌صورت علی‌الحساب نرخ خوراک قبلی را محاسبه کنند .

در گروه پالایشی اکثر نمادها در حاشیه منفی داوستد شدند.ونفت به عنوان لیدر گروه در حالی که در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 4 میلیون سهم جابه جاشد با قیمت منفی روز خود را شروع کرد و در پایان هم در محدوده صفر منفی و در قیمت 242 تومان به کار خود پایان داد .شتران با 0.6 واحد منفی به عنوان اولین سهم تاثیر گذار در شاخص فرابورس،در محدوده صفر تابلو قیمت خورد و با 88 درصد فروشنده حقیقی بیش از 2 میلیون سهم معامله شد و در نهایت با افت 1درصدی ، در قیمت 305 تومان به معاملات خود خاتمه داد و در رتبه بعد از ونفت قرار گرفت.

 شبندر در پی اعلام تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم در جریان معاملات امروز متوقف شد تا اطلاعات جدید ارایه شود .در این میان زمزمه هایی مبنی بر تغییر زیان 2 تومانی هر سهم سال مالی 94 به سود 10 تومانی مطرح شد و حتی یک مقام مسئول این زمزمه را تایید کرد اما با انتشار صورت های مالی 12 ماهه سال گذشته و براساس آخرین نرخ های دریافتی ، مشخص شد زیان 20 ریالی هرسهم “شبندر” حذف شده ولی 17 ریال اعلام شده است .این پالایشگاه علت این تعدیل مثبت را اصلاح نرخ میعانات گازی از فروردین الی اسفند 94 اعلام کرده است.

سخنگوی دولت گفت: افزایش ٢ برابری صادرات نفت خام ایران نشان دهنده لغو تحریمهای صنعت نفت است .به گزارش خبرنگار شانا، محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت صبح امروز (سه شنبه، ١٨ خردادماه) در نشستی با خبرنگاران به موضوع لغو تحریمهای نفتی و بانکی مربوط به موضوع هسته ای اشاره کرد و گفت: ما در گذشته تنها اجازه صادرات روزانه یک میلیون بشکه نفت را داشتیم، در حالی که در پسابرجام صادرات نفت ما به بیش از ٢ برابر رسیده است .

در گروه بانکی معاملات کم رمقی را در محدوده های منفی نظاره گر بودیم؛ به جز نماد وکوثر که با آگهی واگذاری 62 درصدی سهام سه مالک گروه بهمن در قیمت 150 تومان به صف خرید رسید. طبق این آگهی، موسسه اعتباری کوثر وکالتا در نظر دارد سهام سه شرکت سرمایه گذاری اندیشه فردا، فن پردازان بهمن و سرمایه گذاری توسعه انرژی هور را که در مجموع مالک، 62.2 درصد سهام گروه بهمن هستند را به صورت یکجا از طریق مزایده عمومی واگذار نماید. وبصادر با معامله بیش از 40 میلیون سهم در صدر معاملات گروه قرار گرفت؛ روند نزولی این نماد همچنان ادامه دارد.

در حمل ونقلی ها، حتوکا در خصوص پروژه های خود شفاف سازی و اعلام کرد که پروژه های جدید تاثیری قابل ملاحظه ای بر پیش بینی سود سال 95 ندارد. حفارس در این گروه بیشترین رشد قیمتی را داشت و تا مرز صف خرید پیش رفت. در نماد حپارسا امروز نیز حقوقی عرضه کننده بود. سایر نمادهای گروه اغلب معاملات متعادلی داشتند.

معاملات امروز گروه دارویی با افزایش تقاضا همراه بود بطوریکه شاهد صف خرید شدن نمادهایی همچون دسانکو، دسینا، دالبر و دابور بودیم. سایر نمادهای گروه نیز اغلب در محدوده های مثبت معامله شدند. در این گروه شاهد بازگشایی نماد دلر پس از برگزاری مجمع سالیانه بودیم؛ این نماد با رشد 10 درصدی در قیمت 695 تومان بازگشای شد.

در گروه عرضه برق و گاز ، آگهی عرضه اولیه سهام شرکت مدیریت انرژی امید تابان هور در نماد معاملاتی «وهور» برای فردا چهارشنبه منتشر شد . طبق این آگهی 230 میلیون سهم معادل 10 درصد سهام این شرکت در بازار اول معاملات فرابورس روانه میز فروش می شود که شامل 100 میلیون سهم برای کشف قیمت و عرضه از طریق کارگزاران کنار گذاشته شده و 130 میلیون سهم دیگر برای معامله گران بر خط تخصیص داده شد که بعد از اتمام معاملات و اعلام سهمیه هر کد، قابل خرید خواهد بود . معاملات امروز سایر نمادهای این گروه در محدوده صفر تابلو به پایان رسید. امروز همچنین در بازار خرده فروشی شاهد  معاملات کد به کد 5 میلیونی سهم پتروشیمی مبین در قیمت 368 تومان بودیم.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب