اخبار و گزارش بورس چهارشنبه 19 خرداد 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بازار سهام و بورس

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از  1 واحد  افزایش  یافت و به رقم 75,876 واحد رسید. که نمادهای  شیراز  با 47 واحد ،  همرا  با 41 واحد و  حکشتی  با 38 واحد بیشترین تاثیر   مثبت  و همچنین نماد  کچاد  با  30  واحد بیشترین تاثیر  منفی  را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 186 میلیارد تومان رسید که نماد فاذر با رقمی حدود 19 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود  

در بازار فرابورس شاخص کل بیش از واحد کاهش یافت و به رقم 808 واحد رسید . نمادهای میدکو ، ذوب و شپاس بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 362 میلیارد تومان رسید که نماد وهور با رقمی حدود 40 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . 

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3457 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 9 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

به گزارش ایسنا، تازه‌ترین آمار اعلامی بانک مرکزی باز هم از رشد تسهیلات پرداختی در شبکه بانکی خبر می‌دهد. این در حالی است که در مجموع در فروردین سال جاری 21.2 هزار میلیارد تومان یعنی حدود 8500 میلیارد تومان نسبت به ماه مشابه سال گذشته وام بانکی پرداخت شده است. این رقم 67.7 درصد رشد دارد .بنا بر این گزارش، در حال حاضر از مجموع 21 هزار میلیارد تومانی که بانکها به بخش‌های مختلف اقتصادی پرداخت کرده‌اند حدود 68.9 و به عبارتی 14.6 هزار میلیارد تومان آن به تامین سرمایه در گردش بنگاههای اقتصادی اختصاص داشته است. این البته موضوع مورد تاکید به شبکه بانکی در دو سال اخیر بوده تا بتواند با ارائه تسهیلات بیشتر به حوزه‌های تولیدی، موجبات حرکت در این بخش و افزایش رونق اقتصادی را فراهم آورد .این در حالی است که اخیرا ولی الله سیف-رئیس کل بانک مرکزی- در رابطه با میزان تسهیلات دهی بانکها بر تخصیص بهینه منابع محدود نظام بانکی تاکید کرده و گفته که  تسهیلات بانکی باید به گونه ای تخصیص داده شود که بر دستاوردهای  بدست آمده در تورم و نقدینگی آثار منفی نداشته و منابع محدود به صورت اثربخش در اقتصاد تزریق شود .

یک کارشناس امور بين‌الملل شرکت ملي نفت طیفی از متغیرها از افزایش نسبی ارزش دلار گرفته تا ایجاد همگرایی مثبت بین اعضای اوپک برای بالا نبردن سقف تولید را از عوامل موثر بر حرک صعودی قیمت نفت در بازر طی هفته گذشته دانست .به گزارش ایسنا، وحیدی با بیان اینکه قیمت جهانی نفت خام طی هفته گذشته با افت و خیز همراه بود، درباره جدیدترین آمار قیمت جهانی هر بشکه نفت خام عنوان کرد: قیمت تحویل فوری نفت خام برنت در هفته گذشته با 91 سنت کاهش نهایتا در روز جمعه به 48 دلار و 17 سنت رسید و قیمت میانگین وزنی برنت نیز با 68 سنت افزایشبه 49 دلار و 78 سنت رسید .به گفته وی در بازار آسیا قیمت نفت خام دوبی با 81 سنت افزایش به 46 دلار و 31 سنت رسید و قیمت نفت خام WTI آمریکا با 67 سنت کاهش به 48 دلار و 73 سنت رسید .این کارشناس امور بين الملل شرکت ملي نفت  با بیان به اینکه ارزش سبد نفتی اوپک نیز طی هفته گذشته با 97 سنت افزایش به 45 دلار و 73 سنت در هر بشکه رسید درباره عوامل موثر بر این رشد قیمت به کاهش تولید نفت خام در برخی نقاظ دنیا بعلاوه وضعیت ذخایر  و دکل های آمریکا اشاره کرد .  

 

در گروه های دیگر چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات در بیشتر نمادها شاهد معاملات منفی ای بودیم خزامیا با بیش از 79 میلیون سهم در صدر معاملات گروه قرار گرفت این نماد در محدوده صفر تابلو و با قیمت پایانی 1058 ریالی به معاملاتش پایان داد . خساپا مثبت شد این نماد به قیمت 1264 ریالی رسید و در آخر در محدوده صفر مثبت معاملاتش را پشت سرگذاشت و بیش از 74 میلیون سهم معامله شد .  خاور قرمز پوش بود این نماد در محدوده صفر منفی به معاملاتش خاتمه داد و با قیمت پایانی 1279 ریالی بیش از 27 میلیون سهم معامله شد .  ورنا با رشد 2 درصدی همراه شد و قیمت پایانی 2964 ریالی را پشت سرگذاشت . نمادهای خاهن ، خکار ، خمحور با صف خردی و حداکثر قیمتی به معاملاتشان پایان دادند. خاذین امروز را هم با روند کاهشی پشت سرگذاشت این نماد با افت 2 درصدی در قیمت پایانی همراه شد . خپارس ، خودرو هم از دیگر منفی های گروه بودند که در محدوده صفر منفی بسته شدند . نماد ختوقا که جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه متوقف شده بود در جریان معاملات امروز بازگشایی شد اما بدلیل عدم کشف قیمت معامله ای در این نماد شاهد نبودیم . نمادهای خزر ، خپویش با صف فروش به کار خودشان پایان دادند . خوساز بالاخره مثبت شد این نماد با رشد 2 درصدی به کار خود پایان داد .

سایپا کاشان که آماده واگذاری به سیتروئن است، برنامه افزایش ۱۲۵ درصدی از تجدید ارزیابی دارایی ها را اعلام کرد. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سایپا کاشان که با سرمایه 250 میلیارد تومانی در فرابورس حضور دارد و آماده واگذاری به سیتروئن است ، برنامه افزایش 125 درصدی را اعلام کرد .این زیرمجموعه مهم سایپا در نظر دارد از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به سرمایه 551 میلیارد تومانی برسد تا قادر به اصلاح ساختار سرمایه باشد.

در گروه فلزات اساسی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند . فولاد مثبت شد این نماد به قیمت پایانی 1235 ریالی رسید و در محدوده صفر مثبت به کار خود پایان داد . این نماد امروز بیش از 28 میلیون سهم معامله شد و در صدر معاملات گروه قرار گرفت . بیشترین حجم معاملات امروز فولاد بین سهامداران حقوقی انجام گرفت . ذوب منفی بود این نماد با کاهش 2 درصدی به کار خود پایان داد و با این افت قیمتی به قیمت 3009 ریالی رسید و بیش از 18 میلیون سهم معامله شد . فسرب منفی بود این نماد با معاملات منفی امروز به روند نزولی خود ادامه داد این نماد با افت 4 درصدی به قیمت 1901 ریال رسید. نمادهای فاسمین ، وتوکا نیز از منفی های گروه بودند که با کاهش 3 درصدی در قیمت پایانی خود همراه شدند . با توجه به جو منفی در این گروه و معاملات منفی شاهد رشد قیمتی در ارفع بودیم این نماد با افزایش 3 درصدی و قیمت پایانی 3539 ریالی به کار خودش پایان داد و روز مثبتی برای خود رقم زد . نمادهای فولاژ ، فروس با صف فروش همراه بودند .

معاون نظارت حقوقی سازمان خصوصی‌سازی در گفت وگو با اقتصادنیوز، با انتقاد از اینکه برخی از نمایندگان مجلس قبل مانعی جدی بر سر راه خصوصی سازی بوده اند، گفت: سازمان خصوصی سازی پای واگذاری آلومینیوم المهدی و معادن سنگ آهن مرکزی ایستاده است.

در حمل ونقلی ها، شاهد بازگشایی نماد حتوکا با رشد 2 درصدی بودیم. حریل در محدوده صفر تابلو معاملات پرحجمی داشت و بیش از 3 میلیون سهم در این نماد معامله شد. نماد حکشتی با معامله بلوکی 4 میلیونی درمحدوده مثبت در دقایق پایانی بازار  شاخص را مثبت کرد. در حپارسا شاهد افزایش عرضه توسط سهامداران حقوقی بودیم اما در نهایت با عرضه بیش از 18 میلیون سهم در نهایت با صف خرید بسیار کم حجمی به کار خود پایان داد. در حتاید نیز حقوقی خریدار بود.

در گروه عرضه برق و گاز عرضه اولیه “وهور” انجام شد و هر سهم این شرکت 178تومان کشف قیمت شد. معاملات سایر نمادهای گروه نیز در محدوده صفر تابلو دنبال شد و مبین با معامله 6.3 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشت که بخش عمده این رقم توسط سهامداران حقوقی معامله شد. در بمپنا نیز سهامدار عمده آن به همراه شرکت نصب نیرو همچنان خریدار بودند.

در ساختمانی ها خبری شنیدیم از ثاژن مبنی بر عقد قرارداد مشارکت در پروژه ای عظیم در آلانیای ترکیه که این سهم را با اقبال سهامداران مواجه ساخت. در نماد ثالوند تحرکات مثبتی را در دقایق اولیه بازار شاهد بودیم. در پایان نیز تقریبا تمامی نمادهای گروه در محدوده منفی به معاملات خود پایان دادند. امروز همچنین در نماد ثباغ حدود 40 میلیون سهم در بازار خرده فروشی میان سهامداران حقوقی و در قیمت 250 تومان کد به کد شد.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.فارس که روز خود را با قیمت منفی آغاز کرده بود در حدود 19 میلیارد ریال معامله شد که 3 میلیون سهم در قیمت 529 در ساعات اولیه بازار انجام شد این نماد درنهایت در محدوده صفر منفی ، در همان قیمت معامله بلوکی به کار خود پایان داد ، پرارزش ترین سهم گروه شد و با 10 واحد منفی بر شاخص اثر گذاشت.شفارا تنها نماد صف خریدی گروه بود.پترول که در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرده بود بیش از 11 میلیون سهم با 91 درصد فروشنده حقیقی دادوستد شد و در پایان در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 139 تومان به روز خود خاتمه داد و پرحجم ترین سهم گروه شد.شیراز امروز با رشد 20 درصدی ودر قیمت 294 تومان به گردونه معاملات برگشت و در نهایت با 94 درصد خریدار حقوقی و صف فروش در حدود 1 میلیونی به معاملات خود خاتمه داد.نمادهای شلعاب،شسینا،شفن و شپارسح با صف فروش بسته شدند.

در گروه پالایشی شاهد معاملات متعادلی بودیم.ونفت لیدر گروه بیش از 46 میلیون سهم در بین سهامداران حقیقی دادوستد شد و درنهایت با رشد 5 درصدی و در قیمت 254 تومان با صف خرید در حدود 13 میلیونی به روزخود خاتمه داد.شپاس تنها نماد صف فروشی گروه بود.شبندر با توجه به ارائه صورتهای مالی حسابرسی نشده سال مالی منتهی به ۱۳۹۴/۱۲/۲۹ و اعلام سود ۱۷ ریالی ، با محدودیت نوسان قیمت آماده انجام معامله شد اما بدون کشف قیمت در حالت مجاز-محفوظ باقی ماند.شرانل بدون تحرک سهامداران حقوقی خود با حجم کم معامله شد شنیده شده این شرکت در حالی نخستین روغن موتور خودرو پایه گیاهی کشور را با نام تترا رونمایی و به بازار عرضه کرده که فعالیت تولید روغن موتور خودرو و صنایع را پس از 35 سال در پالایشگاه روغن سازی ایرانول آبادان از سر گرفته است. گفته شده فاز دوم این پروژه در سالروز حصر آبادان (5 مهر ماه 95) به بهره برداری خواهد رسید .

پتروتحلیل- بهای نفت خام طی معاملات روزر سه شنبه بازارهای جهانی با افزایش مواجه شد. پیش بینی کاهش ذخیره سازی نفت آمریکا به همراه تردید در خصوص کاهش عرضه جهانی نفت پس از وقوع حملات پی در پی به تأسیسات نفتی نیجریه موجب شد تا قیمت نفت WTI به بالاترین سطح از ژوئیه گذشته تاکنون و همچنین برنت به بیشترین مقدار از اکتبر برسد .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب