اخبار و گزارش بورس یکشنبه 23 خرداد 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 32 واحد کاهش یافت و به رقم 74,817 واحد رسید. که نمادهای شپنا با 24 واحد ، خودرو با 17 واحد و شیراز با 16 واحد بیشترین تاثیر  منفی و همچنین نماد فارس با 102 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 240 میلیارد تومان رسید که نماد فاراک با رقمی حدود 13 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل بیش از 7  واحد کاهش یافت و به رقم 789 واحد رسید . نمادهای شتران ، ذوب و  مارون بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 131 میلیارد تومان رسید که نماد وهور با رقمی حدود 20 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3467 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 19 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

اقدام روسیه در تامین وام ۲.۵ میلیارد یورویی به ایران نشان می دهد که حتی تحریمهای ضد روسی نیز نمی تواند مسکو را از گسترش روابط اقتصادی با همسایه جنوبی خود بازدارد .به گزارش تسنیم امید شکری کاله سر تحلیلگر مسائل انرژی در دانشگاه یالووا آمریکا در مصاحبه با اسپوتنیک ضمن استقبال از اقدام روسیه در تامین وام 2.5 میلیارد یورویی به ایران، تاکید کرد: این مساله نشان می دهد که مسکو حتی با مواجه شدن با تحریمهای ضد روسی، مصمم به گسترش همکاری های اقتصادی دوجانبه با ایران است .سرگئی استورشاک معاون وزیر دارایی روسیه چند روز قبل اعلام کرده بود که مسکو آماده اعطای وام 2.5 میلیارد یورویی به ایران برای اجرای پروژه های ساختاری است .کاله سر افزود: مسکو هم اکنون در حال احداث یک پل است تا شبه جزیره کریمه را با روسیه متصل کند، ارزش این پروژه 4.5 میلیارد دلار برآورد شده است، این پروژه علی رغم تحریمهای اتحادیه اروپا و آمریکا در حال اجرا شدن است .وی اظهار داشت: روسیه حاضر است تا علی رغم این تحریمها، تصمیم های سخت و مهمی را اتخاذ کند، از جمله تصمیم مربوط به اعطای وام به ایران. در هر صورت، همه چیز مبتنی بر همکاری سودمند دو جانبه است. وام 2.5 میلیارد یورویی نشانگر تمایل روسیه برای توسعه روابط اقتصادی و بالا بردن این روابط به سطح جدیدی است .این تحلیلگر مسائل انرژی یادآور شد: بسیاری از شرکتهای روسی مثل لوک اویل، گازپروم و روس اتم در حال بازگشت به بازار ایران هستند تا همکاری های دوجانبه را در بخش انرژی ادامه دهند. در شرایط کنونی، طرف ها در حال مذاکره در خصوص قراردادهای مهم جدیدی هستند .

اواخر ماه جاری میلادی ممکن است مردم بریتانیا کاری را انجام ‌دهند که قبلا مردم هیچ کشوری انجام نداده‌اند و به خروج این کشور از اتحادیه اروپا (بریگزیت) رای دهند. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد تعداد موافقان و مخالفان خروج از اتحادیه اروپا برابر است. بنابراین، پیش‌بینی نتیجه همه‌پرسی 23 ژوئن تقریبا غیرممکن است .به گزارش سی‌ان‌ان، موافقان خروج از اتحادیه اروپا براین باورند که قوانین این اتحادیه کسب‌وکارهای بریتانیایی را سرکوب می‌کند و ترک اتحادیه اروپا موجب تقویت اقتصاد این کشور می‌شود . آنها همچنین معتقدند با خروج از اتحادیه اروپا، بریتانیا دوباره کنترل مرزهایش را به دست می‌گیرد و می‌تواند مهاجرت را محدود کند .اما افرادی که معتقد به ماندن در این اتحادیه هستند، ازجمله دولت، تصویر هولناک‌تری از زندگی در خارج از اتحادیه اروپا به نمایش می‌گذارند. آنها می‌گویند تجارت و سرمایه‌گذاری آسیب خواهد دید، رکود اقتصادی آغاز خواهد شد، مشاغل ازمیان خواهند رفت، ارزش پوند کاهش خواهد یافت و این مساله تنزل قیمت مسکن را درپی خواهد داشت .این همه‌پرسی بزرگ‌ترین تصمیمی است که بریتانیایی‌ها طی یک نسل با آن روبه‌رو بوده‌اند. آخرین رای‌گیری مستقیم برای الحاق این کشور به اروپا در سال 1975 انجام شد. رای مثبت به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به آینده بریتانیا و اروپا برای دهه‌های پیش‌رو شکل می‌دهد. اما مشکل بزرگ اینجاست که هیچ‌کس دقیقا نمی‌داند چگونه .

 

در گروه های دیگر چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد معاملاتی منفی در بیشتر نمادها بودیم . سایپا با معاملات مثبت به کار خود پایان داد . سایپا در محدوده صفر مثبت وبا قیمت پایانی 1215 ریالی بیش از 80 میلیون سهم معامله شد که در صدر معاملات گروه از نظر حجم قرار گرفت . خزامیا در محدوده صفر منفی به کار خود پایان داد این نمادامروز به قیمت پایانی 1008 ریال رسید و بیش از 59 میلیون سهم معامله شد . خاور منفی بود و با قیمت 121 تومان بیش از 34 میلیون سهم معامله شد . ورنا با کاهش 1 درصدی معاملاتش را پشت سرگذاشت. خاذین قرمز پوش بود این نماد پس از چند روز معاملات منفی امروز را هم با روند کاهشی سپری کرد و به قیمت 906 ریال و در محدوده 3 درصد منفی به معاملاتش خاتمه داد . نماد خعتبار تک نماد همراه با صف فروش قطعه سازها بود. خودرو با کاهش 1 درصدی قیمت پایانی 3395 ریالی را تجربه کرد و بیش از 11 میلیون سهم معامله شد . نمادهای خشرق ، خبهمن ، خکاوه نیز به روند کاهش خود ادامه و با افت 1 درصدی در قیمت پایانی خود همراه شدند . با توجه به جو منفی و معاملات کاهشی در بیشتر نمادها شاهد صف خرید در نمادهای خوساز ، خفناور ، خلنت و روند افزایش دراین نمادها بودیم . خزر ، ختور از مثبتهای گروه بودند که با افزایش 2 درصدی به کار خودشان خاتمه دادند .

شرکت رنو فرانسه با دعوت از قطعه سازان بزرگ خود، در یک سمینار یک روزه به معرفی توانمندی‌های صنعت قطعه‌سازی ایران در پاریس پرداخت تا برخی از قطعات مورد نیاز محصولات خود را از ایران تامین کند .محمدرضا نجفی‌منش به اقتصادنیوز گفت: با توجه به حضور یک دهه‌ای رنو در بازار خودرو ایران، قطعه‌سازان زیادی در کشورمان به وجود آمده‌اند که قطعات مورد نیاز محصولات رنو را به تولید می‌رسانند از این رو 25 گروه در قالب 45 شرکت قطعه‌ساز، چندی پیش راهی پاریس شدند تا در جمع خریداران قطعات رنو، توانمندی‌های صنعت قطعه‌سازی ایران را برای آنها به نمایش بگذارند.

در گروه فلزات اساسی بیشتر نمادها با معاملات منفی به کار خودشان پایان دادند . ذوب با کاهش 4 درصدی همراه شد و در آخر با صف فروش به معاملاتش خاتمه داد این نماد امروز بیش از 47 میلیون سهم معامله شد و در صدر معاملات گروه قرار گرفت .فولاد مثبت بود این نماد در محدوده صفر مثبت معاملاتش را پشت سرگذاشت و با قیمت پایانی 1191 ریالی بیش از 31 میلیون سهم معامله شد همچنین در این نماد شاهد یک معامله عمده بودیم که این معامله در نماد فولاد 4 انجام شد این معامله معادل 1.53 درصد سهام شرکت فولاد مبارکه اصفهان بود که توسط سرمایه گذاری توسعه گوهران امید و به قیمت پایه هر سهم 156 تومان صورت گرفت . نمادهای فولاژ ، فرآور و فروش با صف خذید به کار خودشان خاتمه دادند . نمادهای فباهنر ، فسرب ، فولای با معاملات منفی و روند کاهش به کار خود پایان دادند . ارفع منفی بود و با کاهش 4 درصدی معاملاتش را پشت سرگذاشت . نمادهای فخوز ، فلوله با صف فروش و در محدوده کف قیمتی بسته شدند .

به گزارش خبرنگار ایسنا در خراسان، محمدرضا نعمت‌زاده در نشست خبری با اصحاب رسانه که در حاشیه بازدید از شرکت احیای سپاهان برگزار شد، با بیان اینکه در یک و نیم سال گذشته علی‌‌رغم محدودیت‌های ریالی در کشور و افت قیمت سنگ‌آهن و فولاد، منطقه سنگان پیشرفت خوبی داشته است، عنوان کرد: امیدواریم با حل شدن مشکلات بانکی دو پروژه دیگر این منطقه تا آخر سال به بهره‌برداری برسند .وی درخصوص ظرفیت منطقه سنگان برای تولید سنگ آهن، اظهار کرد: طبق پیش‌بینی کارشناسان وزارتخانه این منطقه ۸۰۰ میلیون تن ذخیره سنگ آهن دارد. البته برخی دیگر از کارشناسان ذخیره سنگ آهن منطقه سنگان را تا یک میلیارد تن تخمین زده‌اند.

در گروه بانکی معاملات کم رونقی را در محدوده های منفی شاهد بودیم و نماد حکمت تنها نمادی بود که در تمام طول معاملات در محدوده مثبت معامله شد. نمادهای وبملت و وتجارت نیز با بلوکهای حمایتی حقوقی در ساعت پایانی بازار به درصدهای مثبت رسیدند که بانک ملت با جابجایی این بلوک تاثیر 22 واحدی بر شاخص کل گذاشت. در وسینا حدود 10 میلیون سهم داد و ستد شد که حجم عمده این رقم توسط سهامداران حقوقی خریداری شد. معاملات وپاسار نیز در محدوده منفی دنبال شد؛ عرضه سهام شرکت گروه ارزش آفرینان پاسارگاد، از زیرمجموعه های این بانک، قرار است فردا با قیمت پایه کل 37،394،987،400،000 ريال از طریق بازار سوم فرابورس انجام شود.

در اخبار این گروه، به نقل از بورس پرس، دو مقام مسئول کاهش دو درصدی سود بانکی را جدی دانسته و با اعلام تخصیص سود ۱۶ درصدی به سپرده ها از امروز، از جلسه مهم امشب بانک ها در این مورد خبر دادند . در همین راستا نیز در خبرها شنیدیم  بانک پاسارگاد از دیروز سود سپرده های یکساله خود را از 18 به 16 درصد کاهش داده است! همچنین شنیده‌ها حاکی از آن است که بانک پارسیان نیز اقدام به کاهش سود سپرده های خود کرده است .

در ساختمانی ها، رنج های مثبت در ثفارس این نماد را به صف خرید رساند. همچنین نوسانات مثبتی را درنمادهای ثاژن، ثباغ و ثعمرا نیز شاهد بودیم. امروز همچنین در نماد ثباغ حدود 40 میلیون سهم به ارزش 9 میلیارد تومان از کد سهامدار عمده حقوقی کد به کد شد.

امروز خبر داشتیم از تزریق ۳هزارمیلیاردتومانی به بازارمسکن؛ معاون وزیر راه و شهرسازی در همین رابطه با اشاره به اینکه ماهیت صندوق پس انداز مسکن یکم این است که به میزان دو برابر پس انداز متقاضیان، تسهیلات داده می‌شود، افزود: با پس انداز یک هزار میلیارد تومانی که در صندوق پس انداز مسکن یکم انجام شده، 2 هزار میلیارد تومان از سوی بانک تسهیلات داده می‌شود که این تسهیلات از دو جنبه برای بازار مسکن حائز اهمیت است؛ اول اینکه این مبلغ به تدریج وارد بازار مسکن می‌شود بنابراین اثرات تورمی کمی دارد و دوم اینکه دولت در این تسهیلات درگیر نشده است و بانک مسکن از محل سپرده متقاضیان و منابع داخلی خود این تسهیلات را پرداخت می‌کند .

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادهابا معاملات منفی همراه بودند.فارس با 102 واحد مثبت به عنوان اولین سهم تاثیر گذار در شاخص بورس، بیش از 6 میلیون سهم معامله شد که  5 میلیون آن در قیمت 533 تومان به صورت بلوکی در ساعات ابتدایی بازار انجام شد و در نهایت با رشد 1.5 درصدی ، در قیمت 531 تومان به معاملات خود خاتمه داد و پرحجم ترین سهم گروه شد. جم در حالی که روز خود را با قیمت منفی آغاز کرده بود بیش از 49 میلیارد ریال در بین سهامداران حقوقی دادوستد شد که 5 میلیون آن در میانگین قیمتی 942 تومان به صورت بلوکی انجام شد و در پایان با رشد 1.5 درصدی ، در قیمت 957 تومان به روز خود پایان داد و پرارزش ترین سهم گروه شد.در نماد جم 2 در بازار خرده فروشی 65 میلیون سهم در قیمت 915 تومان بلوک زده شد. نمادهای شعاب،شپارس و شپارسح در آستانه قیمتی خود بسته شدند.در مقابل نمادهای شیراز،شتوکا،شفن و شکلر در حداقل قیمتی روزانه به معاملات خود خاتمه دادند.

در گروه پالایشی به استثناء شبندر و شراز بقیه نمادها در حاشیه منفی معامله شدند.شبندر که روز خود را با قیمت منفی آغاز کرده بود بیش از 9 میلیون سهم در بین سهامداران حقوقی دادوستد شد که 5 میلیون آن در قیمت 478 تومان در ساعاعات پایانی بازار به صورت بلوکی انجام شد.این نماد در محدوده صفر مثبت ،در قیمت 471 تومان به کار خود پایان داد و در صدر گروه قرار گرفت.شتران با 2 واحد منفی به عنوان اولین سهم تاثیر گذار در شاخص فرابورس،در ادامه روند معاملاتی نزولی خود امروز را هم منفی شروع کرد و بدون فروشنده حقوقی در حدود 18 میلیارد ریال دادوستد شد و در رتبه بعد از شبندر قرار گرفت.ونفت به عنوان سومین سهم گروه ،با 97 درصد خریدار حقیقی حجم معاملات 4 میلیون سهمی را به دنبال داشت ، با افت 2 درصدی ، درقیمت 247 تومان خودرا برای معاملات فردا آماده کرد.

به گزارش روزنامه دیلی صباح از استانبول، نیهات زیبکجی، وزیر اقتصاد ترکیه اعلام کرد شرکتهای این کشور برای همکاری در نوسازی پالایشگاههای قدیمی ایران، تمایل دارند .

به گزارش خبرگزاری رویترز از سنگاپور، با توجه به رشد بی سابقه ظرفیت پالایشی، پیش بینی می شود تقاضای نفت جهان در کوتاه مدت افزایش یابد، اما با توجه به عرضه بیش از حد فراورده های نفتی در بازارهای جهانی، ممکن است این رشد تقاضا استمرار نداشته باشد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب