اخبار و گزارش بورس دوشنبه 24 خرداد 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورسی

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 117 واحد کاهش یافت و به رقم 74,700 واحد رسید. که نمادهای فارس با 67 واحد ، وبملت با 31 واحد و وساپا با 26 واحد بیشترین تاثیر  منفی و همچنین نماد فملی با 34 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 154 میلیارد تومان رسید که نماد فاذر با رقمی حدود 14 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل بدون تغییر در همان رقم 789 واحد باقی ماند. نمادهای میدکو ،  مارون و دماوند بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 163 میلیارد تومان رسید که نماد وهور با رقمی حدود 5 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . 

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3460 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 25 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

روز گذشته، دو خبر مهم درخصوص نرخ سود بانکی در فضای عمومی منتشر شد. خبر نخست مربوط به کاهش نرخ سود سپرده سالانه یکی از بانک‌های خصوصی کشور بود. این بانک نرخ سود سپرده یکساله خود را از 18 درصد به 16 درصد کاهش داد. خبر دوم نیز حاکی از آن است که روز گذشته، جلسه‌ای میان «کانون موسسات اعتباری و بانک‌های خصوصی» و «شورای هماهنگی بانک‌های دولتی» در جهت تصمیم‌گیری برای کاهش دو واحد درصدی نرخ سود بانکی، برگزار شده است. کارشناسان معتقدند اگر کاهش نرخ سود به شکل داوطلبانه باشد، می‌توان این نکته را به فال نیک گرفت، زیرا یک بانک با برآورد هزینه‌ها و درآمدخود فارغ از جذب یا خروج سپرده سعی کرده است نرخ خود را با تورم تعدیل کند، اما اگر رویکرد دستوری در بازار پول تداوم یابد، این رویکرد نمی‌تواند تصویر قابل قبولی از بازار ارائه کند، اگر چه که در کوتاه‌مدت برای کاهش هزینه‌های بانکی مورد استفاده قرار می‌گیرد .

دنیای اقتصاد: بروز «رونق» در بخش مسکن و ساختمان علاوه‌بر اینکه باعث گشایش در فعالیت‌های درون بازار ملک – معاملات و ساخت‌وساز – می‌شود، پنج دستاورد بیرونی برای اقتصاد کلان به همراه دارد . در صورت خروج کامل مسکن از رکود،‌ مانع احتمالی کاهش تورم –کسری عرضه آپارتمان- برطرف و همزمان منابع منجمد شده بانک‌ها در املاک و مستغلات آزاد می‌شود. تحرک این بازار همچنین باعث بهره‌برداری از فضای پسابرجام به نفع جذب سرمایه خارجی و استفاده اهرمی از بودجه محدود دولت برای رشد اقتصادی خواهد شد. آثار ثانویه رونق مسکن، تقویت بیشتر محرک‌های این بخش را می‌طلبد .

محمدجواد ظریف دیروز به «بهارستان» رفت تا گزارشی از آنچه را که در این سه سال در وزارتخانه او رخ داده است به مجلس دهمی‌ها ارائه دهد. ظریف پنجمین وزیری است که طی دو هفته اخیر به مجلس می‌رود و نمایندگان جدید را در جریان عملکرد و برنامه‌های وزارتخانه متبوعش قرار می‌دهد هرچند که عمده گزارش او به ماجرای برجام و دستاوردهای آن مربوط بود .به نظر می‌رسد جلسه دیروز پارلمان، اولین جلسه پس از برجام بود که در هنگامه اظهارات ظریف، با همهمه و فریاد برگزار نشد؛ چه آنکه این وضعیت در مجلس نهم کمتر دیده می‌شد و محمدجواد ظریف اغلب با واکنش‌ها و اعتراضات بسیار نمایندگان مخالف دولت روبه‌رو می‌شد . محمدجواد ظریف در آغاز گزارش خود با تاکید بر اینکه گفت‌وگوهای هسته‌ای، تحریم‌های تحمیل شده به ملت ایران را از میان برداشت، گفت: البته این امر به معنای پایان مخالفت‌ها، بهانه‌جویی‌ها و پایان تلاش بر اعمال فشار بر جمهوری اسلامی ایران نیست زیرا نه ذات کشورهای دیگر تغییر می‌کند و نه ما در حوزه‌های دیگر غیرهسته‌ای با آنها مذاکره می‌کردیم.

 

در گروه های دیگر چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد معاملات منف یدر اکثر نمادهابودیم . خساپا منفی بود سایپا با کاهش 1 درصدی به معاملاتش خاتمه دادو به قیمت پایانی 1201 ریالی رسید این نماد امروز بیش از 73 میلیون سهم معامله شد و در صدر معاملات گروه قرار گرفت . خزامیا منفی بود و با افت 1 درصدی همراه شد زامیاد با قیمت پایانی 996 ریال بیش از 51 میلیون سهم معامله شد که بیش از 61 درصد خرید امروزدر این نماد توسط حقوقی ها انجام گرفت . ورنا امروز هم منفی بود این نماد در محدوده صفر منفی و با قیمت پایانی 2818 ریال به کار خود پایان داد . خاور از دیگر نماد منفی گروه بود خاور به قیمت پایانی 1207 ریال رسید.  خودرو همچنان به روند منفی خود ادامه و امروز را هم قرمز پوش بود ایران خودرو در محدوده صفر منفی بیش از 17 میلیون سهم معامله شد و در محدوده قیمتی 3362 ریالی بسته شد . نمادهای خمهر ، خشرق ، خعتبار از منفی های همراه با صف فروش گروه بودند . نماد ختراک که جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه متوقف شده بود در جریان معاملات دیروز بازگشایی شد اما بدلیل عدم کشف قیمت معامله ای را شاهد نبود این نماد امروز با قیمت 286 تومان بازگشایی و معامله شد که با تقاضا همراه شد این نماد با افزایش 7 درصدی در قیمت پایانی به قیمت 2955 ریال رسید و با صف خرید 5 میلیونی به  معاملاتش خاتمه داد . نمادهای خمحور ، خلنت از مثبت های گروه بودند که در حداکثر قیمتی و با صف خرید معاملاتشان را پشت سرگذاشتند .

زامیاد که با جهش شگفت انگیز و بی سابقه ۹ هزار و ۲۵۰ درصدی سود ۹۵ همه را مات کرده بود، عملکرد سال مالی گذشته را با زیان ۱۴ زیانی هر سهم به پایان رساند.

در شرایطی که خودروسازان داخلی حتی بالاتر از شورای رقابت، قیمت خودروهای خود را تعیین می‌کنند، چينی‌ها به فکر «فروش‌های منعطف» در بازار ایران با پيش پرداخت ١٥ ميليونی هستند.

در گروه فلزات اساسی شاهد معاملات مثبتی دربیشتر نمادها بودیم . فولاد با قیمت پایانی مثبت به کار خود پایان داد این نماد به قیمت 120 تومان رسید و ر محدوده صفر مثبت بیش از 25 میلیون سهم معامله شد و در صدر معاملات گروه قرار گرفت . فملی مثبت بود این نماد با افزایش قیمتی 2 درصدی همراه شد و سرانجام قیمت پایانی 1637 ریالی را تجربه کرد و بیش از 19 میلیون سهم معامله شد . ذو در محدوده صفر نفی به معاملاتش خاتمه داد و با  قیمت پایانی 2734 ریالی بسته شد . نمادهای فروس ، فرآور از مثبت های همراه با صف خرید گروه بودند . نمادهای فسرب ، فخوز با صف فروش بسته شدند . ارفع مثبت شد این نماد پس از افت قیمتی 8 درصدی امروز با رشد 3 درصدی به معاملاتش خاتمه داد و به قیمت 3359 ریالی رسید . فولاژ قیمت پایانی 1823 ریالی را پشت سرگذاتش و با رشد 3 درصدی بیش از 4 میلیون سهم معامله شد .

مدیرعامل شرکت لوله و تجهیزات سدید با اشاره به این موضوع که کشور ترکیه توانسته با انجام اقدامات لازم از هدررفت سالانه 36 میلیارد مترمکعب آب جلوگیری کند، اظهار کرد: مجموعه سدید برای تامین 120 هزار تن لوله موردنیاز اجرای پروژه مناطق گرمسیری کشور قرارداد امضا کرده است که اجرای این پروژه نسبت به پروژه‌های دیگر امیدوارکننده‌تر است.

مدیرعامل شرکت آهن و فولاد ارفع در نامه‌ای خطاب به کارکنان این مجتمع با اشاره به زیان ۱۱۴ میلیارد تومانی در سال ۹۴اعلام کرد:در شرایط فعلی هرگونه مذاکره‌ای بی‌معنی بوده و تنها با عادی شدن وضعیت تولید، منطق گفت‌وگو و مذاکره وجاهت لازم را پیدا خواهد کرد.

در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها در حاشیه منفی دادوستد شدند. پارسان با 25 واحد مثبت به عنوان پنجمین سهم تاثیر گذار در شاخص بورس،بیش از 9 میلیون سهم در بین سهامداران حقوقی معامله شد که در حدود 5 میلیون آن در قیمت 219 در ساعات پایانی بازار به صورت بلوکی انجام شد و در نهایت با رشد 1 درصدی ، در قیمت 216 تومان به معاملات خود پایان داد ودر صدر گروه قرار گرفت.نمادهای شلعاب و شپارس در آستانه قیمتی خود بسته شدند.شاراک پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه و تقسیم سود نقدي 135 تومانی، در قیمت 299 تومان با صف فروش و افت 6 درصدی به گردونه معاملات بازگشت و در نهایت با قیمت آخرین معامله 285 تومان به کار خود پایان داد.پترول در ادامه روند نزولی خود امروز هم در منفی قیمت خورد و بدون فروشنده حقوقی بیش از 12 میلیارد ریال معامله شد ،در پایان با افت 3 درصدی ، در قیمت 131 تومان به معاملات خود خاتمه داد و در رتبه بعد از پارسان قرار گرفت.شفارس پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه بدون تقسيم سود نقدي بدون کشف قیمت در حالت مجاز – محفوظ باقی ماند.شپارسح با توجه به پايان مهلت پذيره نويسي،متوقف شد.نمادهای شیراز،کرماشا،شتوکا،شفارا و شفن صف خرید را تجربه کردند.

پتروتحلیل- مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس خبر از گشایش فاینانس و تامین منابع مالی پتروشیمی گچساران، لردگان، ایلام، هرمز، ونیران و هنگام داد .به گزارش «پتروتحلیل»، عادل نژاد سلیم مدیرعامل شرکت هلدینگ خلیج فارس  اظهار کرد: این شرکت چندین طرح پتروشیمی را دردست ساخت دارد که خوشبختانه روند ساخت آنها با استفاده از روش های نوین ساخت از وضعیت مطلوبی برخوردار است .وی با بیان این که هلدینگ خلیج فارس بیشتر طرح های خود را تا پایان سال ۹۷ وارد مدار تولید می کند تصریح کرد: راهبرد ما استراتژی توسعه است وبه دنبال آن هستیم با استفاده از تمام ظرفیت های موجود صنعت پتروشیمی کشورمان به جایگاه واقعی خود دست یابد .وی به پیشنهاد سرمایه گذاری شش میلیارد یورویی یک شرکت‌بزرگ اروپایی برای حضور و همکاری در ساخت طرحی جدید اشاره کرد وگفت: این شرکت می‌خواهد در طرحی مشترک در منطقه عسلویه همکاری داشته باشد .نژاد سلیم با تاکید بر این اهمیت اقتصاد تولید در طرح های پتروشیمی دارد، گفت: پارسال به دلیل نداشتن صرفه اقتصادی حدود ۹۰۰ هزار تن تولید نکردیم برای این که اقتصادی نبود، در واقع ما نمی‌خواهیم به هر قیمتی تولید کنیم و هدف گذاری ما امسال تولید بیش از ۲۰ میلیون تن انواع محصولات پتروشیمی برای عرضه در داخل کشور و نیز صادرات است .

در گروه پالایشی به جز نماهای ونفت،شتران ، شبندر و شرانل بقیه نمادها با معاملات منفی همراه بودند.ونفت تنها نماد صف خریدی گروه،در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 19 میلیون سهم معامله شد و با 5 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذار بود.شبندر که روز خود را با قیمت منفی شروع کرده بود با 74 درصد خریدار حقوقی بیش از 40 میلیارد ریال دادوستد شد و در نهایت در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 474 تومان به معاملات خود خاتمه داد و با 10 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذار گذاشت و دومین سهم گروه شد.شنفت بدون تحرک سهامداران حقوقی و حجم معاملات پائین با صف فروش مواجه شد.

به گزارش شبکه خبری بلومبرگ، ایران قصد دارد در چهار سال آینده ظرفیت پالایش نفت و میعانات گازی خود را ٧٠ درصد افزایش دهد و کیفیت سوخت تولیدی در داخل را بالا ببرد .عباس کاظمی، مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، اعلام کرد این کشور تا سال ٢٠٢٠ میلادی ظرفیت پالایش نفت خود را از رقم کنونی یک میلیون و ٨٥٠ هزار بشکه به سه میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه افزایش خواهد داد .وی همچنین اعلام کرد برای ارتقای واحدهای پالایشی در پنج پالایشگاه کنونی، ایران به ١٤ میلیارد سرمایه نیاز دارد .

در معاملات امروز حمل ونقلی ها جو مثبتی حاکم بود؛ حتوکا، حفارس و حسینا با صف خرید به کار خود پایان دادند. معاملات حکشتی که تا مرز صف فروش پیش رفته بود در دقایق پایانی بازار با رنج های مثبت حقوقی به محدوده صفر تابلو رسید و با حجم معامله 7 میلیونی در صدر گروه قرار گرفت. حپارسا امروز نیز منفی معامله شد؛ در این نماد شرکت راهبرد مبین کوثر خریدار است؛ در بازار امروز شایعاتی مبنی بر واگذاری بلوک 67 درصدی حقوقی این سهم به مجموعه غدیر به گوش می رسید. معاملات امروز حپترو نیز در محدوده مثبت دنبال شد و تا آستانه صف خرید نیز پیش رفت. امروز در این گروه خبرهایی داشتیم از ورود وکوثر به تایدواتر؛ مدیر عامل این شرکت با اعلام  قطعی فروش سهام تایدواتر به موسسه اعتباری کوثر در ١٧ خرداد ماه از  لغو تحریم ها و حل مشکلات با سازمان بنادر و… خبر داد . وی همچنین اعلام کرد که شرکت برنامه افزایش سرمایه 50 درصدی از محل آورده نقدی را در برنامه کاری خود دارد.

در بیمه ای ها، رنج های مثبت حقوقی در دقایق اولیه معاملات ودی موجب تشکیل صف خرید در این نماد شد؛ سرمایه گذاری فرهنگیان همچنان در این نماد خریدار است و روز گذشته نیز 14 میلیون سهم از این نماد را به پرتفوی خود اضافه کرده است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب