اخبار و گزارش بورس سه شنبه 25 خرداد 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 740 واحد کاهش یافت و به رقم 73،959 واحد رسید. که نمادهای شبندر با 60 واحد ، خودرو با 54 واحد و خساپا با 49 واحد بیشترین تاثیر  منفی و همچنین نماد وتجارت با واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 202 میلیارد تومان رسید که نماد خودرو با رقمی حدود 12 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل بیش از واحد کاهش یافت و به رقم 781 واحد رسید . نمادهای شتران ،  شاوان و بمپنا بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 226 میلیارد تومان رسید که نماد دماوند با رقمی حدود 7 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3465 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 22 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

دنیای اقتصاد : در شرایطی که عمده بازارهای سنتی کشورمان وضعیت کم‌رمقی را تجربه می‌کنند، سرمایه‌گذاران در جست‌وجوی کسب سودآوری بالا و مطمئن به بازار بدهی جذب شده‌اند. بررسی‌ها نشان می‌دهد معاملات اوراق درآمد ثابت در فرابورس ایران طی هفته گذشته حدود سه هزار برابر نسبت به هفته ماقبل آن رشد کرده‌ است. آخرین تجربه انتشار اوراق اجاره یک شرکت نیز نشان می‌دهد تقاضای ثبت‌شده حدودا 10 برابر حجم عرضه بود. این موارد تاکید می‌کنند در شرایط کم‌رمق بازار سهام و روند کاهشی نرخ سود بانکی، بسیاری از سرمایه‌گذاران به سمت بازار بدهی حرکت کرده‌اند. گرچه همه چیز برای توسعه هر چه بیشتر این بازار فراهم است، اما در سمت عرضه ضعف‌هایی مشاهده می‌شود. به‌عبارت دقیق‌تر، برخی با استناد به دشواری بازارگردانی و نگرانی از کمبود تقاضا، آدرس غلط به متولیان عرضه می‌دهند. بررسی‌ها نشان می‌دهد فارغ از سرمایه‌گذاران خُرد و خارجی‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری فعال در کشورمان حداقل باید 30 درصد از سرمایه خود را در اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری کنند. بنابراین حجم اوراق منتشر‌شده در بازار سرمایه (تاکنون حدود 17 هزار میلیارد تومان) حتی جوابگوی نیاز این صندوق‌ها نیز نبوده و نگرانی از تقاضا در بازار بدهی بی‌مورد به‌نظر می‌رسد .

در حالی که نگرانی‌ها در خصوص خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تشدید شده است، بازار سهام اروپا به پایین‌ترین سطح چهار ماه اخیر خود سقوط کرد .به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بلومبرگ، شاخص استاکس اروپا با افتی 1.8 درصدی نسبت به روز گذشته به 326.8 واحد رسید. روز جمعه، سهام اروپایی بیشترین سقوط خود را از ماه فوریه تجربه کردند. شاخص نوسانات بازار سهام نیز در معاملات امروز 14 درصد افزایش داشته که بیشترین رشد 4 روزه این شاخص از ماه آگوست سال گذشته بوده است بریتانیا در 23 ژوئن همه‌پرسی‌ای را برگزار خواهد کرد تا در مورد خروج یا ماندن در اتحادیه اروپا تصمیم بگیرد. سرمایه‌گذاران همچنین در انتظار تصمیم فدرال‌رزرو در خصوص نرخ بهره و همچنین اظهارات بعد از جلسه جانت یلن خواهند بود. این در حالی است که انتخابات اسپانیا هم قرار است 26 ژوئن برگزار شود .جان پلاسارد،‌ معامله‌گر سهام اوراق بهادار میراباود در ژنو اعلام کرد : «بلاتکلیفی و تردیدهای زیادی وجود دارد، پس ما باید همچنان شاهد افت‌ سهام در روزهای آینده باشیم. هرچند، هیچ کس انتظار افزایش نرخ بهره را ندارد، ولی همه منتظر سخنان یلن در کنفرانس خبری بعد از نشست سیاستگذاری فدرال‌رزرو خواهند بود .وی افزود: «ما تا رای‌گیری در خصوص برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) 10 روز فرصت داریم و همچنین چند روز هم به انتخابات اسپانیا فرصت مانده است. این در حالی است که قیمت نفت پایین آمده و نوسانات به بالاترین سطح در ماه‌های اخیر رسیده است

 شرکت‌های خودروسازی بیشترین سهم را در نزولی شدن شاخص سهام اروپا به نام خود ثبت کردند. شرکت BMW بعد از نمایش خیره‌کننده در سال 2016 با افت 1.9 درصدی ارزش سهام خود مواجه شد .

 

در گروه های دیگر چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت و قطعات شاهد معاملات منفی در بیشتر نمادها بودیم خساپا با 99 میلیون سهم پر حجم ترین نماد گروه بود که با کاهش بیش از 4 درصدی به کار خود پایان داد سایپا با این افت قیمت به قیمت 1147 ریالی رسید وبا صف فروش 14 میلیونی به معاملاتش خاتمه داد . خزامیا امروز هم شاهد افت قیمتی بود خزامیاد به کف قیمتی نیز رسید اما در آخر با قیمت پایانی 957 ریال و در محدوده 3 درصد منفی معاملاتش را پشت سرگذاشت . خودرو منفی بود این نماد قیمت پایانی 3212 ریالی را تجربه و با کاهش 4 درصدی همراه شد ایران خودرو امروز بیش از 38 میلیون سهم معامله شد . نمادهای خاور ، خپارس ، ورنا ، خاذین از منفی های گروه بودند که با صف فروش به معاملاتشان خاتمه دادند . خبهمن با کاهش 3 درصدی معاملاتش را پشت سرگذاشت و به قیمت 2673 ریالی رسیدو بیش از 9 میلیون سهم معامله شد . با توجه به معاملات منفی در این گروه و تشکیل صف های فروش دربیشتر نمادها شاهد معاملات مثبت و همراه با صف خرید در نمادهای خمحور ، ختراک ، خلنت بودیم . خوساز با کاهش 4 درصدی به قیمت 4486 ریال رسید . همچنین حق تقدم شركت محورسازان ايران خودرو با توجه به پايان مهلت پذيره نويسي در پایان معاملات امروز متوقف شد خوساز ح امروز با افت 34 درصدی و با قیمت پایانی 2704 ریال متوقف شد . نمادهای خمهر ،خرینگ ، خمحرکه با صف فروش همراه بودند  .

پاکت های مزایده بلوک ۶۲ درصدی سه مالک گروه بهمن دیروز باز شد و اخبار غیر رسمی از انجام این معامله حکایت دارند. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در پی اعلام مزایده 62 درصد سهام سه مالک گروه بهمن، دیروز پاکت های این مزایده در محل موسسه مالی اعتباری کوثر باز شد .در این رابطه پیگیری های بورس پرس نشان می دهد این معامله دیروز انجام شده و طبق اخبار غیر رسمی و از قرار معلوم شرکت قطعه ساز کروز با پرداخت بالاترین قیمت ، اقدام به خرید کرده است.

در معاملات امروز حمل ونقلی ها اکثر نمادها معاملات مثبت و متعادلی را آغاز کردند اما با وجود جو منفی حاکم بر بازار بتدریج معاملات این گروه نیز با کاهش قیمت همراه شد و  تمامی نمادها در محدوده منفی به کار خود پایان دادند. حپارسا که راهبرد مبین کوثر در آن خریدار است به صف فروش رسید اما با حمایت حقوقی صف آن جمع آوری شد. حسینا نیز که به محدوده حمایتی خود رسیده رشد 3 درصدی را در معاملات امروز خود تجربه کرد. در حتاید گنجینه آرمان شهر با مالکیت 1درصدی دومین سهامدار این سهم شد؛ در معاملات این سهم نیز نوسانات مثبتی را در میانه بازار شاهد بودیم.

در سرمایه گذاری ها وساپا که روز گذشته علیرغم تعدیل مثبت 100 درصدی با افت 4 درصدی بازگشایی و با فشار عرضه به صف فروش رسیده بود امروز نیز با فشار فروش همراه بود و در نهایت نیز با صف فروش 16 میلیونی در قیمت 2177 ریال به معاملات خود خاتمه داد و جهت برگزاری مجمع عادی سالیانه متوقف گردید. تقریبا اکثر نمادهای این گروه نیز به قیمت های حداقلی رسیدند. واتی نیز با عرضه سهامداران همراه بود.

در ساختمانی ها شاهد توقف نماد ثفارس به منظور تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه در پایان بازار بودیم؛ ثفارس پس از دو روز صف خرید امروز با افت تدریجی همراه شد و در پایان بازار به صف فروش رسید. با اجرای این برنامه سرمایه شرکت از محل مطالبات و آورده نقدی از مبلغ 598.437 میلیون ریال به 1.000.000 ریال افزایش خواهد یافت. وساخت بیشترین رشد را در این گروه داشت و با رنج های مثبت سهامداران حقیقی در پایان بازار به محدوده 3.5 درصد رسید. معاملات ثاژن امروز نیز با بلوک های حقوقی در محدوده صفر تابلو همراه بود. امروز در این گروه همچنین شاهد جابجایی بلوک 33 میلیونی وتوس در ساعت پایانی بازار بودیم که موجب رشد قیمتی و تشکیل صف خرید در این نماد شد. سایر نمادهای گروه نیز همسو با بازار معاملات منفی را دنبال کردند.

در گروه فلزات اساسی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند . فولاد در محدوده صفر تابلو و با قیمت پایانی 120 تومان به کا رخود پایان داد این نماد امروز بیش از 41 میلیون سهم معامله شد که در صدر معاملات گروه قرار گرفت  که بیش از 86 درصد خرید هام این شرکت توسط حقوقی ها صورت گرفت . فلوله منفی بوداین نماد با کاهش 4 درصدی به معاملاتش خاتمه داد فلوله به کف قیمتی هم رسد اما در آخر با قیمت 2723 ریال بسته شد. نمادهای فرآور ، فروس ، فمراد با صف خرید و حداکثر قیمتی به معاملاتشان پایان دادند . فباهنر با صف فروش بسته شد . نمادهای فولاژ ، ارفع از دیگر نمادهای منفی همراه با صف فروش گروه بودند .

پلتس گزارش داد که کشورهای GCC ممکن است واردات و ترانزیت کالاهای ایرانی را ممنوع کنند. به گزارش ماین نیوز، هیچ بیانیه رسمی تاکنون در این زمینه منتشر نشده است اما در ماه جاری هیچ صادرات مستقیمی از ایران به مقصد دو کشور بحرین و عربستان سعودی انجام نشد.

مدیرعامل مجتمع جهان فولاد سیرجان و سرمایه گذار این طرح از اشتغال زایی برای ۲۵۰ نفر به صورت مستقیم و ۷۵۰ نفر به صورت غیرمستقیم در پروژه جهان فولاد بردسیر خبر داد.

با محقق شدن بودجه لازم برای انجام بخش های نیمه تمام طرح تولید پنج میلیون تن فولاد، مرحله نخست آن تا پیش از زمستان ۹۵ تکمیل و به بهره برداری خواهد رسید.

در گروه محصولات شیمیایی به جز نمادهای شگل،شیراز،شاملاو شخارک بقیه نمادها با معاملات منفی همراه بودند.پترول بدون خریدار حقوقی بیش از 10 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت در محدوده صفر منفی ، در قیمت 130 تومان به معاملات خود خاتمه داد ، در صدر گروه قرار گرفت و با 5 واحدمنفی بر شاخص تاثیر گذاشت.در نمادهای جم 2،در حدود 2 میلیون سهم در قیمت 920 تومان،شیراز 2،در حدود 24 میلیون سهم در قیمت 246 تومان در بازار خرده فروشی به صرت بلوکی انجام شد.نمادهای شاراک،شیران،شفارا،شکربن ، شیراز و کرماشا با صف فروش مواجه بودنذ.در نماد وپترو که دیروز مدبران اقتصاد300,000سهم به پرتفوی خود اضافه نموده بود ،امروز را در محدوده صفر تالو آعاز کرد و در بین سهامداران حقیقی بیش از 4 میلیون سهم دادوستد شد ودر نهایت با افت 4 درصدی ،در قیمت 198 تومان به روز خود پایان دادو در رتبه بعد از پترول قرار گرفت. شاراکح با توجه به تمديد مهلت پذيره نويسي و بازگشايي نماد اصلي، بدون محدوديت نوسان قيمت آماده انجام معامله شد و در پایان با افت 14 درصدی , در قیمت 155 تومان به معاملات خود خاتمه داد. شکربن جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي،متوقف شد.

بر اساس اطلاعات آماری در دو ماه گذشته-23فروردین تا 23 خرداد- حدود 23 هزار و 500 میلیارد تومان از ارزش سهام شرکتهای بورسی کاسته شده است .به گزارش پتروشیمیا از همشهری، در این مدت ارزش سهام شرکتهای پتروشیمی با 5700 تومان افت، بیشترین افت را در میان گروه های بورسی داشته است .بازدهی گروه شیمیایی و پتروشیمی در 2  ماه گذشته منفی 4 درصد بوده است.

در گروه پالایشی به استثناء نمادهای ونفت و شپاس اکثر نمادها در حاشیه منفی معامله شدند.ونفت لیدر گروه در منفی قیمت خورد و در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 68 میلیارد ریال معامله شد ، در نهایت با رشد 2 درصدی ، درقیمت 265 تومان به روز خود پایان داد و با 2 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذاشت.نمادهای شپنا و شاوان صف فروشی های گروه بودند.شسپا جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي متوقف شد.شتران با 2 واحد منفی تاثیر گذار در شاخص به عنوان اولین سهم تاثیر در شاخص فرابورس،بدون فروشنده حقوقی در حدود 5 میلیون سهم دادوستد شد ودر پایان با افت 5 درصدی ، در قیمت 270 تومان با صف فروش کوچکی به معاملات خود خاتمه داد.شبندر با 60 واحد منفی اولین سهم تاثیر گذار در شاخص بورس،در ادامه روند معاملات نزولی خود امروز را هم منفی شروع کرد و با 93 درصد فروشنده حقیقی بیش از 13 میلیارد ریال جابه جا شد و در نهایت با افت 4 درصدی ، در قیمت 455 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از نیویورک، قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه افزایش یافت زیرا ارزش دلار افزایش یافت و پیش بینیهای منفی درباره رشد اقتصادی اروپا و آسیا، دورنمای تقاضای نفت را تیره کرد .با این همه، استمرار اختلال در تولید نفت نیجریه سبب شد افت قیمت نفت محدود باشد. طبق اعلام اوپک، بحران صنعت نفت نیجریه سبب شده است مجموع تولید این سازمان در ماه گذشته میلادی ١٠٠ هزار بشکه کاهش یابد

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب