اخبار و گزارش بورس چهارشنبه 26 خرداد 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس تهران

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 82 واحد کاهش یافت و به رقم 73،877 واحد رسید. که نمادهای فولاد با 45 واحد ، رمپنا با 38 واحد و بفجر با 36 واحد بیشترین تاثیر  منفی و همچنین نماد خودرو با 27 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 163 میلیارد تومان رسید که نماد خساپا با رقمی حدود 14 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل بیش از 4 واحد کاهش یافت و به رقم 777 واحد رسید . نمادهای هرمز ، میدکو و   شتران بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 75 میلیارد تومان رسید که نماد هرمز با رقمی حدود 5 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

 

 دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3463 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 32 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با بیان اینکه تسهیلات در نظر گرفته شده با توجه به تعداد بنگاه‌ها آنچنان زیاد نیست، گفت: میزان تسهیلات پرداختی برای بنگاه‌ها تا جمعیت 50 نفر یک میلیارد تومان و جمعیت 50 تا 100 نفر، 1 تا 3 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است .به گزارش ميزان ، عبدالوهاب سهل آبادی در یک برنامه تلویزیونی  در رابطه با تسهیلات جدید نظام بانکی به بنگاه‌های کوچک متوسط گفت: از شرایط دریافت تسهیلات در این طرح می‌توان به میزان اشتغال فعلی بنگاه‌ها، میزان افزایش اشتغال و بازار فروش محصول اشاره کرد وی بیان کرد: حدود 1000 واحد در استان اصفهان تا به امروز ثبت نام کرده‌اند که بررسی‌های لازم در این رابطه انجام شده و پرونده برخی از بنگاه‌ها به بانک‌ها ارائه شده است .رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران میزان وام پرداختی به بنگاه‌ها با جمعیت 50 نفر اشتغال را یک میلیارد تومان، 50 تا 100 نفر اشتغال را یک تا سه میلیارد تومان اعلام کرد .وی همچنین در رابطه با بنگاه‌هایی که جمعیت آن‌ها بیش از 100 نفر است، گفت : پرونده این بنگاه‌ها در سطح استان بررسی نخواهد شد و در سطح کشور و ملی برای آن‌ها تصمیم گیری‌های لازم انجام می‌شود سهل آبادی خاطر نشان کرد: میزان بهره و سود در این طرح به صورت مشخص اعلام نشده و نرخ 22 درصد را تا پایان قرارداد برای آن در نظر گرفته‌اند که دولت در صورتی که بدون مشکل بازپرداخت تسهیلات انجام شود، کمک 5 تا 6 درصدی خواهد داشت .

محمد جواد ظریف و جان کری وزرای امور خارجه ایران و آمریکا در نشستی دوجانبه روند اجرای برجام و عمل به تعهدات طرف های مقابل را بررسی کردند .به گزارش ایرنا این مذاکرات صبح چهارشنبه در هتل رادیسون بلو اسلو برگزار شد. ظریف روز گذشته نیز در حاشیه اسلوفروم2016با فدریکا موگرینی هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت و گو کرد .همچنین سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر امور خارجه در دو نوبت صبح و بعد از ظهر با هلگا اشمید معاون موگرینی مذاکره کردند .عمده ترین محور گفت و گوهای دیپلماتهای کشورمان در این مذاکرات اجرای کامل تعهدات طرف مقابل درباره رفع موانع پیش روی مبادلات مالی و بانکی جمهوری اسلامی ایران بوده است. در حالی که با اجرایی شدن برجام تحریم های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران برچیده شده است به دلیل تداوم فضای تحریم نهادهای مالی و بانکهای غربی در مبادلات با ایران تردیدهایی دارند .به گفته دیپلماتهای کشورمان اجرای کامل تعهدات طرف مقابل در این خصوص نیازمند جدیت بیشتر و تلاش های فشرده تری است .وزیر امور خارجه کشورمان روز گذشته نیز در نشست خبری مشترک با هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا و بورگه برنده وزیر خارجه نروژ در حاشیه اسلوفروم 2016بر ضرورت جدیت آمریکایی ها در برچیده شده فضای روانی ناشی از سالها تحریم ایران تاکید کرد .

 

در گروه های دیگر چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات اکثر نمادها با معاملات مثبت به کار خودشان پایان دادند . خساپا مثبت شداین نماد که معاملاتش را در محدوده منفی آغاز نمود در آخر شاهد تقاضا در این نماد شدیم و تا مرز سقف قیمتی نیز پیش رفت اما در پایان با قیمت پایانی 1171 ریالی و رشد 2 درصدی به کار خود پایان داد سایپا امروز بیش از 126 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود . خزامیا صف خرید شد این نماد که با معاملات منفی روز خود را آغاز کرد شاهد افرایش تقاضا شد و این افزایش تقاضا منجر به رسید به حداکثر قیمتی و در آخر صف خرید شد زامیاد امروز به رشد 2 درصدی رسید و با قیمت پایانی 982 ریالی و صف خرید 2 میلیونی به معاملاتش خاتمه داد . خاور نیز از منفی های گروه بود که با رشد قیمتی همر اه شد و توانست به قیمت 1177 ریال و محدوده 2 درصد مثبت برسد خاور امروز بیش از 46 میلیون سهم معامله شد . خودرو بعد از چند روز روند نزولی امروز بالاخره مثبت شد ایران خودرو نیز مانند دیگر خودرویی ها معاملاتش را با روند نزولی آغاز نمود اما شاهد افزایش تقاضا در این نماد شدیم که در آخر با رشد 2 درصدی و قیمت پایانی 3288 ریالی به کار خود پایان داد . نمادهای خپارس ، خکاوه ، خمهر با صف خرید معاملاتشان را پشت سرگذاشتند . خبهمن با افزایش 1 درصدی به قیمت پایانی 270 تومانی رسید و بیش از 11 میلیون سهم معامله شد . با توجه به اینکه در ابتدای ساعات شروع معاملات بیشتر نمادها قرمز پوش بودند اما رفته رفته شاهد صعود قیمتی در بیشتر نمادها شدیم خوساز از منفی های گروه بود اما این نماد نتوانست به رشد قیمتی برسد و با عرضه به کار خود پایان داد خوساز امروز را با کاهش 3 درصدی و قیمت پایانی 4331 ریالی به پایان رساند . نمادهای ختوقا ، خکار ، خمحور ، خعتبار ، ختراک ازنمادهای مثبت و همراه با صف خرید قطعه سازها بودند .

عصر دیروز آهنگری‌ تراکتورسازی‌ ایران‌ به عنوان نخستین شرکت بورسی در سال جاری مجوز افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها را دریافت کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، درپی ممنوع شدن نماد ایران خودرو در لحظات قبل از پایان معاملات دیروز، این شرکت 1.53 هزار میلیارد تومانی با انتشار صورت‌های مالی سال مالی 29 اسفند گذشته (حسابرسی نشده) سود هر سهم را با 22 درصد افزایش از 45 به 55 ریال افزایش داد .براساس این گزارش، با ممنوع شدن وضعیت نماد این شرکت، برخی کارشناسان اعلام کردند هر چند سود هر سهم ایران خودرو 22 درصد بیشتر شده اما طبق دستورالعمل و به دلیل عدم افزایش بیش از 5 تومانی سود، نباید نماد این شرکت ممنوع یا متوقف شود .دراین میان نماد “خودرو” دقایقی بعد مجددا” مجاز و این موضوع برطرف شد اما معاون اقتصادی ایران خودرو با ارسال نامه ایی به سازمان بورس،مطالب نامه جعلی منتشره در فضای مجازی و مربوط به واگذاری زیرمجموعه ها را تکذیب کرد.

در گروه فلزات اساسی شاهد معاملات متعادلی در این گروه بودیم . هرمز که جهت  ارائه اطلاعات پيش بيني متوقف شده بود در جریان معاملات امروز با قیمت 195 تومان بارگشایی شد هرمز با افت قیمتی همراه شد این نماد امروز با کاهش 9 درصدی به معاملاتش خاتمه داد و به قیمت 1907 ریال رسید و بیش از 26 میلیون سهم معامله شد که در صدر معاملات گروه قرار گرفت .فملی با قیمت پایانی مثبت به کار خود پایان داد این نماد با رشد 1 درصدی به قیمت پایانی 1639 ریالی رسید که شاهد حمایت یک سهامدار حقوقی در این سهم بودیم که بیش از 91 درصد خرید امروز فملی توسط این حقوقی به ثبت رسید . فولاد منفی بود این نماد با کاهش 2 درصدی به قیمت پایانی 1174 ریالی رسید و بیش از 8 میلیون سهم معامله شد . نمادهای فولای ، فروس ، فسرب ، فلوله با صف خرید همراه بودند . میدکو منفی بود و با صف فروش بسته شد همچنین در این نماد شاهد یک معامله بلوکی به حجم 8 میلیون سهم بودیم که این معامله با قیمت پایه هر سهم 2326 ریال درمنفی 4 درصد و در نماد میدکو2 در بازار خرده فروشی صورت گرفت . ارفع سبز بود و با رشد قیمتی همراه شد ارفع امروز به قیمت 329 تومان رسید و بیش از 3 درصد با افزایش قیمتی همراه شد .

اخبار حکایت از این دارد که کارخانه گـروه ملی صنعتی فولاد ایران تعطیل شد. کارخانه‌ای که بیشترین مقدار از میزان مصرفی فولاد کشور در آن تولید می شد وهمچنین مهم ترین قطب تولیدی فولاد در کشور محسوب می شد این روزها در تعطیلی به سر می برد و کارگران آن هم بیکارند.

ذوب‌آهن اصفهان درحال مذاکره با شرکت راه‌آهن برای فروش ریل‌های تولیدی خود است. در تازه‌ترین اخباری که از این شرکت رسیده سخنگوی ذوب‌آهن اصفهان از انجام تست سرد ریل‌ها تا پایان خرداد سخن گفته و معتقد است از اول تیر تولید ریل ملی در این شرکت آغاز می‌شود.

زیر صنعت، معدن و تجارت گفت: دولت از ابتدای امسال دیگر هیچ دخالتی در قیمت‌گذاری زنجیره فولاد ندارد. به گزارش خبرنگار ماین نیوز، محمدرضا نعمت زاده شب گذشته در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به اینکه امسال طرح‌های متعددی در حوزه گندله سازی در کشور به بهره‌برداری خواهد رسید و از این نظر دیگر کمبودی نخواهیم داشت، در پاسخ به سوالی در خصوص دلیل دخالت دولت در قیمت‌گذاری زنجیره فولاد اظهار کرد: دولت از ابتدای امسال دیگر هیچ دخالتی در قیمت‌گذاری زنجیره فولاد ندارد.

در معاملات امروز حمل ونقلی ها رنج های مثبت حقوقی حپارسا را به صف خرید کشاند؛ در این نماد راهبرد مبین کوثر همچنان خریدار است. و سرمایه گذاری تامین آتیه مسکن نیز به جمع سهامداران آن اضافه شده است. در حکشتی معامله بلوکی 4.7 میلیونی در دقایق پایانی بازار قیمت سهم را به محدوده مثبت رساند.

در سرمایه گذاری ها معاملات متعادلی را نظاره گر بودیم. نمادهای وبیمه، وملت و سدبیر بیشتر رشد قیمتی را در این گروه تجربه کردند.  وخارزم با جابجایی 4 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشت؛ در معاملات روز گذشته این نماد سرمایه گذاری تامین آتیه مسکن فروش سنگینی داشت. شرکت گوهران امید که قرار است هفته آینده عرضه اولیه 10 درصد سهام آن در فرابورس عرضه شود در خصوص واگذار 1.5 درصد سهام فولاد مبارکه توضیح داد. براساس این گزارش، این عرضه شامل یک میلیارد و 149 میلیون و 667 هزار و 97 سهم “فولاد” بود که یکشنبه 23 خردادبه قیمت پایه هر سهم 156 تومان واگذار شده است. طبق اعلام شرکت، تغییرات فوق در صورت مالی میاندوره ای 6 ماهه شرکت منتهی به31 خرداد ماه افشا خواهد شد.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها در حاشیه منفی دادوستد شدند.ساینا لیدر گروه امروز، در بین سهامداران حقوقی بیش از 4 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت با رشد 5 درصدی ، در قیمت 392 تومان به روز خود پایان داد ، با صف خرید کوچکی به کار خود پایان دادو تنها نماد صف خریدی گروه شد.در نماد جم 2 ،معامله بلوکی 6,397,346 سهم در قیمت 930 تومان در بازار خرده فروشی انجام شد.پترول که د رمحدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرده بود با 98 درصد خریدار حقیقی بیش از 2 میلیون سهم دادوستد و پرحجم ظاهرشد و در پایان هم در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 131 تومان به معاملات خود خاتمه داد وبا 2 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذار بود.شیراز در بین سهامدارن حقوقی در حدود 1 میلیون سهم دادوستد شد و در نهایت با افت 3 درصدی ،در قیمت 254 تومان با صف فروش به روز خود پایان داد.

در گروه پالایشی به جز نمادهای شاوان،شبندر و شپنا بقیه نمادها در حاشیه منفی دادوستد شدند.شبندر با 26 واحد مثبت به عنوان ششمین سهم تاثیر گذار در شاخص بورس ،در حالی که روز خود را در محدوده صفر تابلو آغاز کرده بود بیش از 8 میلیون سهم در بین سهامداران حقوقی معامله شد که 4,700,000سهم درقیمت 469 تومان در ساعت پایانی بازار به صورت بلوکی انجام شد این نماد در نهایت با افت 2 درصدی ،در قیمت 463 تومان به کار خود پایان داد و پرارزش ترین سهم گروه شد.شپنادر ادامه روند نزولی خود امروز را هم منفی شروع کرد و با ارزش معاملاتی بیش از 27 میلیارد ریال ،در ساعات پایانی بازار 5 میلیون سهم در قیمت 276 تومان به صورت بلوکی جابه جا شد و در پایان با رشد 1 درصدی ، در قیمت 271 تومان به معاملات خود خاتمه داد ، پرحجم ترین سهم گروه شد و با 15 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذار بود. ونفت بدون فروشنده حقوقی بیش از 9 میلیون سهم معامله شد و در نهایت با افت 3 درصدی و در قیمت 257 تومان خودرا برای معاملات فردا آماده کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از نیویورک، قیمت نفت در معاملات روز سه شنبه کاهش یافت زیرا از یک سوی آمارها نشان داد سطح ذخیره سازی نفت در آمریکا افزایش یافته است و از سوی دیگر، فعالان بازار همچنان نسبت به پیامدهای خروج احتمالی انگلستان از اتحادیه اروپا نگران هستند .کارل لری، مدیر توسعه تجارت نفت و گاز در مؤسسه فراست اند سالیوان، گفت: افزایش ذخیره سازی سوخت آمریکا در کنار همه ابهامهای کنونی دیگر در بازار، سبب می شود هیچ چیز قابل پیش بینی نباشد.

معاملات نمادهای گروه بانکی ها تقریبا متعادل دنبال شد و همچنان با حمایت حقوقی در محدوده صفر تابلو همراه بود؛ نمادهایی همچون وپست، وتجارت و حکمت بیشترین رشد را در این بین داشتند. در ساعت شروع بازار نیز جابجایی بلوک وبصادر این سهم را به محدوده صفر مثبت رساند.

در ساختمانی ها معاملات مثبتی را شاهد بودیم و اغلب نمادها همچون وساخت، وتوس و ثعمرا صف خرید بودند. ثنوسا نیز با رنج های مثبت سهامداران حقیقی در دقایق پایانی بازار به مرز صف خرید رسید. وساخت با حجم معامله 3 میلیونی در صدر گروه قرار گرفت.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار بورس تهران, اخبار بورس را در بورسینس بخوانید, خلاصه اخبار بورس تهران, گزارش روزانه بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب