اخبار و گزارش بورس شنبه 29 خرداد 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورسی

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 29 واحد افزایش یافت و به رقم 73،906 واحد رسید. که نمادهای رمپنا با 32 واحد ، وغدیر با 19 واحد و بترانس با 19 واحد بیشترین تاثیر مثبت و همچنین نماد فولاد با 35 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 143 میلیارد تومان رسید که نماد خودرو با رقمی حدود 12 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل بیش از 3 واحد کاهش یافت و به رقم 773 واحد رسید . نمادهای میدکو ،  ذوب و مارون بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 85 میلیارد تومان رسید که نماد کپرور با رقمی حدود 6 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3460 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 39 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

دنیای اقتصاد : تصمیم بانک‌ها به کاهش نرخ سود سپرده‌ها تا سطح 15 درصد، باعث واکنش متغیرهای کلیدی بازار مسکن می‌شود. بررسی‌هایی که با استناد به «رابطه معکوس 25 سال گذشته بین نرخ سود و قیمت مسکن»، «وضعیت فعلی بازار ملک» و همچنین «سهم 5 نوع بازار در سبد دارایی خانوارها» انجام شده است، برای این واکنش دو سناریو را مطرح می‌کند. در سناریوی اول که محتمل‌ترین گزینه است، چنانچه پروسه کاهش «سود» بدون دخالت سیاست گذار پولی و با رعایت حفظ فاصله نرخ سود با نرخ تورم، در فضای رقابتی اتفاق بیفتد، به تدریج بخشی از سپرده‌های متعلق به تقاضای مصرفی مسکن، روانه معاملات ملک می‌شود. در این میان، اعمال دامنه‌ای از نرخ سود از جانب بانک‌ها بین کف اختیاری تا سقف مصوب شورای پول و اعتبار – 15 تا 18 درصد – آن هم با توجه به مرز تک رقمی شدن تورم، مانع تحریک تقاضای سفته بازی در بازار مسکن می‌شود. در این صورت بازار پول کماکان نقش سپر سوداگری – مقابل بازار موازی- را خواهد داشت و زمینه رشد مثبت قیمت واقعی مسکن فراهم نمی‌شود. اما در قالب سناریوی دوم که در صورت اقدام دستوری برای سرکوب نرخ سود –روال دوره‌های پیشین- بروز می‌کند، حجمی از دارایی‌های بانکی عازم خرید ملک می‌شود .

هفته‌نامه اکونومیست، سرمقاله جدیدترین شماره خود را به بحث همه‌پرسی لغو عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا اختصاص داد و نوشت: رای به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا موجب سقوط بریتانیا و اروپا می‌شود. به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکونومیست، رای مردم بریتانیا به خروج این کشور از اتحادیه اروپا در 23 ژوئن (پنج‌شنبه) -که به گواه نظرسنجی‌ها لحظه به لحظه احتمال آن افزایش می‌یابد- می‌تواند صدمه‌ای ماندگار به سیاست و اقتصاد انگلستان وارد کند . همچنین از دست دادن یکی از بزرگترین اعضای اتحادیه اروپا می‌تواند زخمی عمیق بر پیکره بقیه اروپا بگذارد و همانند دونالد ترامپ و ماری لوپن که به ناسیونالیسم اقتصادی و بیگانه‌ستیزی دامن می‌زنند، این نیز می‌تواند یک شکست برای نظام لیبرالی باشد که از رفاه غرب حمایت می‌کند .از دید بریگزیتن‌ها (افراد حامی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) ترک اتحادیه غیردموکراتیک اروپا، می‌تواند باعث شود تا بریتانیایی‌ها به‌طور مستقل سرنوشت مملکت خود را به‌عنوان یک قدرت جهانی رقم بزنند. بسیاری از این افراد ادعای ردای لیبرالیسم را دارند. آنها معتقدند تجارت آزاد باعث رفاه خواهد شد. آنها درخصوص دولت‌ کوچک و نوار قرمز درست سخن می‌گویند. آنها می‌گویند مخالفت آنها با مهاجرت نامحدود به اتحادیه اروپا از بیگانه ستیزی نشأت نمی‌گیرد بلکه حق انتخاب مردم را کاهش می‌دهد .

 

در گروه های دیگر چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات اکثر نمادها با قیمت پایانی مثبت به کارخودشان پایان دادند . خساپا در محدوده صفر مثبت به معاملاتش خاتمه داد سایپا امروز بیش از 103 میلیون سهم معامله شد در حالی که آخرین معامله خود را در محدوده 1 درصد منفی انجام داد در صدر معاملات گروه قرار گرفت پرحجم ترین نماد خودرویی ها شد . خزامیا با افزایش1 درصدی درقیمت پایانی خود همراه شد و به قیمت 994 ریال رسیداین نماد آخرین معامله خود را در محدوده منفی و با کاهش 1 درصدی انجام داد زامیاد امروز بیش از 38 میلیون سهم معامله شد . نمادهای خاور ، ورنا ، خپارس نیز در حالی که آخرین معامله خود را با معاملات منفی به پایان رساندند که قیمت پایانی آنها در محدوده مثبت باقی ماند و این نمادها امروز افزایش 1 درصد یرا در قیمت پایانی خود تجربه کردند . خودرو با افزایش 1 درصدی به قیمت پایانی 333 تومان رسید و بیش از 36 میلیون سهم معامله شد . که بیش از 76 درصد خرید امروز ایران خودرو توسط حقوقی های این سهم صورت گرفت . خگستر که با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم متوقف شده بود در جریان معاملات امروز آماده بازگشایی شد اما بدلیل عدم کشف قیمت در حالت مجاز محفوظ باقی ماند . خبهمن منفی بود این نماد در محدوده صفر منفی معاملاتش را پشت سرگذاشت و با قیمت پایانی 2695 ریالی بیش از 10 میلیون سهم معامله شد . خاذین قرمز پوش بود و روز منفی خود را با کاهش 2 درصدی به پایان رساند این نمادامروز به قیمت پایانی 861 ریالی رسید . نمادهای خشرق ، خفنر از منفی های همراه با صف فروش گروه بودند . نماد خریخت که جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه مبني بر تقسيم سود نقدي متوقف شده بود در جریان معاملات امروز و با قیمت 165 تومان کشف قیمت شد این نماد امروز با تقاضا همراه شد و پس از آنکه بیش از 3 درصد به رشد قیمتی رسید با صف خرید 8 میلیونی به معاملاتش خاتمه داد . نمادهای خنصیر ، خعتبار ، ختراک ، خلنت از مثبت های قطعه ساز ها بودند که در حداکثر قیمتی معامله و با صف خرید به کارخودشان پایان دادند .

به گزارش خبر خودرو، پس از اعلام واگذاری 50 درصد از سهام شرکت سایپا کاشان به سیتروئن و طرح نظرات متفاوت کارشناسان و مسئولان در این ارتباط ، یکی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس دهم خبر از پذیرش این همکاری از سوی مجلس داد و گفت  : قراردادی که  بین شرکت خودروسازی سایپا کاشان و سیتروئن منعقد شده ، مسلما مورد پذیرش و موافقت مجلس دهم نیز است.

وزیر صنعت با حمایت از صنعت خودرو گفت: سایپا با سیتروئن فرانسه برای سرمایه گذاری و مشارکت ۵۰ درصدی مذاکرات خوبی داشته و تا رسیدن به شرایط مطلوب در خصوص انعقاد قرارداد و همکاری، مذاکرات در جریان است.

در گروه بانکی ها معاملات اکثر نمادها متعادل و در برخی همچنان با معاملات کد به کد حقوقی همراه بود. بانک دی پرتقاضا بود و با حجم معامله 22.5 میلیونی بیشترین حجم معاملات گروه را داشت؛ ظاهرا بانک دی سود نقدی دماوند را کمتر از مبلغ واقعی تقسیمی آن در نظر گرفته و از این بابت تعدیلی را در پیش دارد. در بانک صادرات که کار خود را با معامله بلوکی 10 میلیونی آغاز کرده بود، بیش از 22 میلیون سهم معامله شد. بانک انصار نیز که با خبر افزایش سرمایه همراه است،  امروز مورد توجه بود؛ این بانک افزایش سرمایه 69 درصدی را طی دو مرحله و از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده و نیز از محل سود انباشته در برنامه کاری خود دارد که در صورت موافقیت سازمان و تصویب در مجمع عملیاتی خواهد شد.

در گروه فلزات اساسی شاهد روند کاهشی در بیشتر نمادها بودیم . امروز شاهد بازگشایی نماد ذوب بودبم این نماد که جهت ارائه اطلاعات واقعي متوقف شده بود با قیمت 2699 ریالی معاملاتش را آغاز نمود و با کاشه 2 درصدی همراه شد ذوب به قیمت 2659 ریالی رسید و با بیش از 11 میلیون سهم پر حجم ترین نماد گروه بود . فولاد منفی بود این نمادامروز با کاهش 1 درصدی به کار خود پایان داد و به قیمت 1154 ریالی رسید . باتوجه روند کاهشی و معاملات منفی در بیشتر نمادهای گروه شاهد افزایش قیمیت در نماد فسرب بودیم این نماد امروز با افزایش قیمتی همراه شد فسرب با رشد 4 درصدی به قیمت پایانی 1859 ریالی رسید و با صف خرید 2 میلیونی به معاملاتش خاتمه داد . هرمز منفی بود این نماد در محدوده صفر منفی بسته شد . نمادهای فخوز ، فرآور ، فمراد با صف فروش به معاملاتشان خاتمه دادند . ارفع از مثبت به سمت منفی نزول پیدا کرد این نماد در حالیکه اخرین معامله خود را در محدوده 4 درصد منفی انجام داد که قیمت پایانی آن در محدوده 3 درصد مثبت باقی ماند ارفع با قیمت پایانی 340 تومان به کار خود پایان داد همچنین این نماد جهت برگزاري مجمع عمومي فوق العاده صاحبان سهام در پایان معاملات امروز متوقف شد . کیمیا امروز را هم با کاهش قیمتی همراه شد بیش از 2 درصد با کاهش قیمتی همراه شد .

شرکت های فولادسازی هندی ماه آینده در قالب بخشی از توافق دو کشور برای توسعه خطوط ریلی و زیرساخت های بندر چابهار، ۱۵۰ میلیون دلار ریل به ایران صادر خواهند کرد.

رئیس هیات مدیره گروه ملی صنعتی فولاد ایران، شایعات اخیر مبنی بر نیمه تعطیلی بخشی از فعالیت های این شرکت را تکذیب کرد و گفت: این شایعات خلاف منافع ملی است و به هیچ وجه صحت ندارد. به گزارش ماین نیوز، حمید محمودی افزود: این شرکت در ماه های اخیر تفاهم نامه مشترکی را با فولاد خوزستان به عنوان یکی از اصلی ترین منابع تامین کننده شمش و مواد اولیه گروه ملی منعقد کرده است .وی ادامه داد: براساس این‌ تفاهم نامه، قرار است گروه ملی صنعتی فولاد ایران، روزانه دو هزار تن شمش را به محصول تبدیل و در اختیار شرکت فولاد خوزستان قرار دهد.

شرکت فولاد مبارکه احتمال دارد در قالب یک کنسرسیوم از سرمایه‌گذاران اروپایی در مزایده خرید بزرگترین مجتمع فولاد اروپا (شرکت ایتالیایی ILVA ) شرکت کند.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.شگل در بین سهامداران حقوقی بیش از 3 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت در محدوده صفر منفی ، در قیمت 1,298 تومان به کار خود پایان داد و پرارزش ترین سهم گروه شد.در نماد جم 2,097,975 سهم در قیمت 953 تومان به صورت بلوکی در بازار خرده فروشی انجام شد.شفارس بدون تحرک سهامداران حقوقی تنها نماد صف خریدی گروه بود.شاراکح در بین سهامداران حقیقی حجم معاملاتی بیش از 2 میلیونی را تجربه کرد و در پایان با رشد 1 درصدی ، در قیمت 149 تومان به روز خود خاتمه داد و پرحجم ترین سهم گروه شد.نمادهای شپاریس و شیراز با حجم معاملاتی کم در حداقل قیمت روزانه بسته شدند.

نایب رئیس هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: با تحقق اهداف طراحی شده درآمد کشور از محل صادرات محصولات پتروشیمی امسال ۱۰ درصد افزایش می یابد .وی گفت: اشتغالزایی، محرومیت زدایی و ایجاد درامد از محل صادرات مهمترین اهداف طرحهای پتروشیمی در کشور است ضمن اینکه پتروشیمی به عنوان صنعتی دانش بنیان نقش محوری در کاهش خام فروشی در بخش نفت و انرژی دارد .شعری مقدم خاطرنشان کرد: در همین جهت طرح های متعدد پتروشیمی نیز در حاشیه خلیج فارس طراحی شده است که جنبه صادراتی و درامد زایی و کاستن از خام فروشی انان بر دیگر ویژگ های آن برتری دارد .براساس ابلاغیه معاون اول رئیس جمهور در قالب سیاستهای شعار امسال یعنی اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل، قرار است دوازده مجتمع بزرگ پتروشیمی با سرمایه گذاری بخشهای دولتی و غیر دولتی به بهره برداری برسد .

در گروه پالایشی اکثر نمادها در حاشیه منفی داوستد شدند.در نماد شبندر که دیروز پارسان 2 میلیارد سهم به پرتفوی خود اضافه نموده بود امروز در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد وبیش از 4 میلیون سهم دادو ستد شد که 2 میلیون آن در قیمت 473 تومان در ساعات پایانی بازار به صورت بلوکی انجام شد.این نماد در نهایت در محدوده صفر مثبت ودر قیمت 467 تومان به معاملات خود خاتمه داد ، در صدر گروه قرار گرفت و با 11 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذار بود.شبریز در ادامه روند نزولی خود در بین سهامداران حقیقی بیش از 1 میلیون سهم جا به جا شد و در پایان با صف فروش کوچک در قیمت 378 تومان به روز خود خاتمه داد.ونفت با 99 درصد فروشنده حقیقی با حجم معاملاتی در حدود 4 میلیونی مواجه شد این نماد با افت 1 درصدی ،در قیمت 254تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد و در رتبه بعد از شبندر قرار گرفت. گفتنی است که این شرکت در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم شرکت را بر اساس عملکرد واقعی 12 ماهه منتهی به 1394/12/29 مبلغ 454 ریال اعلام نموده است که نسبت به آخرین پیش بینی با افزایش 3 درصدی همراه بوده است. برخی از دلایل این تعدیل مثبت شامل ،افزایش 2 درصدی سود عملیاتی،کاهش 19 درصدی هزینه های مالی، می توان عنوان نمود.شتران در حالی که با قیمت مثبت قیمت خورد در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 7 میلیارد ریال معامله شد و در پایان در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 265 تومان به معاملات خود خاتمه داد .

به گزارش خبرگزاری رویترز از نیویورک، قیمت نفت در معاملات روز جمعه افزایش یافت زیرا ارزش دلار کاهش یافت و نگرانیها درباره خروج انگلستان از اتحادیه اروپا، کمرنگتر شد .

به گزارش خبرنگار شانا، بندر عسلویه امروز (شنبه، ٢٩ خرداد) با بارگیری نخستین محموله صادراتی فرآورده نفتی به مقصد یکی از کشورهای منطقه خلیج فارس فعالیت خود را آغاز کرد .شرکت فراسکو برای پیشبرد اهداف شرکت ملی نفت ایران در کنار این شرکت قرار گرفته است .

به گزارش شبکه خبری بلومبرگ، پائولو اسکارونی، مدیر عامل پیشین شرکت انی، اعلام کرد تولید نفت ایران به آهستگی روند افزایشی خود را پی خواهد گرفت .وی اعلام کرد: تولید نفت ایران به آهستگی افزایش می یابد، اما روند افزایشی آن مشهود است .اسکارونی گفت: پیش بینی می کنم که ایران در سه سال آینده، روزانه پنج میلیون بشکه نفت تولید داشته باشد که از دید هیدروکربوری، بی گمان توان تحقق آن را دارد .وی همچنین با اشاره به رشد یک میلیون بشکه ای تقاضای روزانه و اختلال در تولید نفت در نقاط مختلف جهان، اعلام کرد: بازار نفت رو به توازن بر می گردد و گمان می کنم در ادامه سال، قیمت نفت در بازه ٥٠ تا ٥٥ دلار برای هر بشکه باقی بماند .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب