اخبار و گزارش بورس یکشنبه 30 خرداد 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 878 واحد کاهش یافت و به رقم 73،027 واحد رسید. که نمادهای اخابر با 207 واحد ، تاپیکو با 169 واحد و شبندر با 53 واحد بیشترین تاثیر  منفی و همچنین نماد فملی با 20 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 132 میلیارد تومان رسید که نماد خساپا با رقمی حدود 10 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل بیش از 8 واحد کاهش یافت و به رقم 765 واحد رسید . نمادهای میدکو ،  شتران و هرمز بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 158 میلیارد تومان رسید که نماد گوهران با رقمی حدود 10 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3458 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 35 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

نایب رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران معتقد است باید با سرعت بیشتری به سمت کاهش تخصیص ارز مبادله‌ای حرکت کرد تا هرچه زود‌تر شاهد ارز تک نرخی در اقتصاد ایران باشیم .حمیدرضا صالحی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: کاهش تخصیص ارز مبادله‌ای نشانه مثبتی برای اقتصاد ایران است، چرا که یکی از موارد مهمی که باید در جهت کمک به تولید داخل و صادرات انجام شود خارج شدن از وضعیت ارز از حالت دو نرخی و حرکت به سمت یکسان‌سازی نرخ ارز است .وی افزود: تا کنون وجود ارز مبادله‌ای آسیب‌هایی را ایجاد کرده که از جمله آن شکل گیری برخی امضا های طلایی است که به وسیله این امضاها محصولات نهایی و تمام شده از خارج از کشور وارد می‌شود و عملا به کارخانه‌ها و واحد‌های تولیدی ضربه می زنند که زمینه را برای تعطیلی آن‌ها فراهم می‌کند .  عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: وجود ارز مبادله‌ای برای کشوری که می‌خواهد تولیدات رقابتی ایجاد کند و صادرات داشته باشد، اتفاق خوشایندی نیست. باید در سال “اقتصاد مقاومتی، اقدام وعمل” به تدریج به سمت کاهش و حذف ارز مبادله‌ای حرکت کنیم و شاهد ارز تک نرخی باشیم .  صالحی درباره اینکه آیا بیشتر ارز مبادله‌ای در جهت واردات کالاهای واسطه ای است یا خیر؟ گفت: این موضوع که گفته می‌شود که ارز مبادله‌ای بیشتر معطوف به کالاهای واسطه‌ای و مواد اولیه است درست نیست و آمار‌های گمرک چنین چیزی را تایید نمی‌کند .

دنیای اقتصاد  : دولت قصد دارد با ارائه اصلاحیه‌ بودجه به مجلس، تمهیدات جدیدی را برای مقابله با رکود اجرا کند که مهم‌ترین آنها، بازگشت یکی از تبصره های لایحه اولیه بودجه است که در کمال ناباوری در کمیسیون تلفیق مجلس نهم (دوره قبل) از قانون بودجه حذف شد. طبق تبصره 20 لایحه بودجه، دولت اجازه می‌یافت بدهی‌های خود به شبکه بانکی را از طریق اوراق اسلامی تسویه کند تا هم قدرت مالی بانک‌ها که به دلیل تنگنای اعتباری کنونی محدود شده بالاتر رود و هم، گامی برای تکمیل بازار بدهی در کشور برداشته شود. حذف این بند از بودجه 1395 توسط مجلس نهم، از سوی کارشناسان به‌عنوان یک «تصمیم ضدرونق» تلقی شد و انتظار می‌رفت به‌دلیل اهمیت چنین اقدامی، در مجلس جدید مجددا از سوی دولت طرح موضوع شود . براساس گزارش‌های دریافت‌شده، دولت با ارائه اصلاحیه‌ای جدید قصد دارد این تصمیم را در صورت تصویب مجلس اجرایی کند. در اصلاحیه جدید پیش‌بینی شده 30 هزار میلیارد تومان اوراق اسلامی منتشر شود. این اوراق از سه محل «تودیع وثیقه نزد بانک مرکزی»، «ارائه در بازار بین بانکی» یا «عرضه در بازار بدهی» برای بانک‌ها قابل نقدشوندگی است .

 

در گروه های دیگر چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد معاملات منفی در بیشتر نمادها بودیم . خساپا منفی بود این نمادامروز را با کاهش 4 درصدی به پایان رساند سایپا امروز پر عرضه ظاهر شد و با صف فروش به کار خود پایان داد خساپا به قیمت 122 ریال رسید و با بیش از 95 میلیون پر حجم ترین نماد گروه بود . خزامیا منفی بود این نماد معاملاتش را با کاهش 3 درصدی به پایان رساند و در آخر با قیمت پایانی 963 ریالی بیش از 51 میلیون سهم معامله شد . خاور با صف فروش بسته شد این نماد نیز امروز روند کاهشی را شاهد بود و با صف فروش 1 میلیونی و قیمت پایانی 1154 ریال روز منفی ای را برای خود رقم زد. خودرو قیمت پایانی 3183 ریالی را تجربه کرد ایران خودرو که امروز به کف قیمتی نیز رسید امادر آخر با کاهش 4 درصدی به معاملاتش خاتمه و بیش از 22 میلیون سهم معامله شد . خپارس امروز بیش از 4 درصدی منفی خورد و به قیمت 1359 ریال رسید و در آخر با صف فروش بسته شد . با توجه به معاملات منفی در بیشتر نمادها شاهد صف خرید در نمادهای خریخت ، ختراک بودیم . ورنا صف فروش بود این نماد امروز با کاهش 4 درصدی به قیمت 2658 ریالی رسید و در آخر نیزبا صف فروش 2 میلیونی به معاملاتش خاتمه داد . نمادهای خمهر ، خمحرکه ، خاهن از دیگر نمادهای منفی همراه با صف فروش گروه بودند . خبهمن با روند کاهشی همراه شد و با افت 1 درصدی در قیمت پایانی به کار خود پایان داد . خاذین نیز از منفی های گروه بود که بیش از 3 درصد با کاهش قیمتی همراه شد . خعتبار امروز را هم با روند صعودی همراه و با افزایش 2 درصدی به قیمت 2235 ریال رسید.

این روزها خبرهای خوبی از صنعت قطعه‌سازی و خودروسازی کشور به گوش نمی‌رسد؛ رکود حاکم بر اقتصاد به شدت صنایع را تحت‌تاثیر قرار داده؛ تا جایی که به تازگی رییس انجمن قطعه‌سازی، از توقف فعالیت 50 درصد واحدهای قطعه‌سازی در کشور خبر داد. این موضوع از آن‌جایی نشات می‌گیرد که تولید خودرو در حال حاضر براساس آخرین گزارش‌ها به کمتر از یک میلیون دستگاه رسیده که حدود 41 درصد کاهش را نشان می‌دهد .به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبر آنلاین، در این خصوص، ساسان قربانی درباره دلایل توقف فعالیت واحدهای قطعه‌سازی توضیح می‌دهد: «واقعیت امر این است که صنعت قطعه‌سازی تابعی از تولید است. زمانی که روند تولید افزایشی باشد، به طور قطع میزان فعالیت شرکت‌های قطعه‌سازی نیز بیشتر می‌شود. زمانی هم که روند تولید کاهشی باشد، به طور قطع تاثیر منفی می‌گذارد.»

 در گروه فلزات اساسی شاهد معاملات کاهشی دربیشتر نمادها بودیم فولاد در محدوده صفر مثبت به کار خود پایان داد این نماد به قیمت 1163 ریالی رسید و بیش از 20 میلیون سهم معامله شد که بیش از 75 درصد خرید امروز فولاد توسط حقوقی ها صورت گرفت . فملی در حالی که آخرین معامله خود را در محدوده منفی 1 درصد انجام داد قیمت پایانی آن به محدوده 1 درصد مثبت رسید فملی به قیمت 1652 ریال رسید و بیش از 13 میلیون سهم معامله شد .  ذوب امروز با فشار عرضه همراه شد این نماد امروز با کاهش 2 درصدی به قیمت 2584 ریال رسدی و با فشار فروش همراه شد ذوب بیش از 8 میلیون سهم معامله شد و با صف فروش 18 میلیونی به کار خود پایان داد . فسرب امروز را هم پرتقاضا ظاهر شد این نماد با افزایش 4 درصدی در قیمت پایانی خود همراه شد و در آخر با صف خرید 2 میلیونی و قیمت پایانی 1947 ریالی به معاملاتش خاتمه داد . فروس صف خرید بود . هرمز با صف فروش به کار خود پایان داد هرچند که دراین نماد شاهد فشار فروش بودیم اما از طرفی دیگر سهامداران حقوقی در حال حمایت از سهم بودند بطوریکه بیش از 78 درصد خرید امروز هرمز توسط حقوقی ها صورت گرفت هرمز امروز با کاهش 2 درصدی به قیمت 1848 ریالی رسید و بیش از 4 میلیون سهم معامله شد . نمادهای فولای ، فباهنر ، فخوز ، کیمیا از نمادهای منفی همراه با صف فروش گروه بودند .

سازمان خصوصی سازی امروز نتوانست بلوک ۷۳ درصدی ذوب آهن را به فروش برساند و اگذاری این بلوک به تصمیم هیات واگذاری موکول شد. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سازمان خصوصی سازی امروز باید اقدام به عرضه 73 درصد سهام ذوب آهن در فرابورس می کرد اما به دلیل نبود مشتری، این بلوک هم روی زمین ماند تا هیات واگذاری بار دیگر درباره این دارایی تصمیم گیری کند .این بلوک شامل بیش از 5 میلیارد و 743 میلیون سهم “ذوب” بود که به قیمت پایه هر سهم 4116 ریال و به ارزش 2.3 هزار میلیارد تومان و به وکالت از سازمان تامین اجتماعی ( مالک 56 درصد) و صندوق بازنشستگی فولاد ( صاحب 17 درصد) روانه میز فروش شده بود .

فراهم شدن امکان واردات آلومینا از طریق مبادی رسمی در پی برقراری برجام، عاملی است که رئیس هیات مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم ایران آن را در کاهش قیمت تمام شده آلومینیوم موثر می‌داند.

وزير صنعت، معدن و تجارت و تعدادي از معاونان وی به همراه مديرعامل شرکت فولاد مبارکه، معاون اجراي پروژه هاي توسعه فولاد مبارکه، مديرعامل شرکت سنگ و آهن فولاد سنگان و مسئولان استاني از چگونگي پيشرفت گندله سازي و کنسانتره فولادمبارکه در سنگان بازديد کردند.

در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها در حاشیه منفی معامله شدند.تاپیکو با توجه به اعلام پيش بيني درآمد هر سهم سال مالي منتهي به 1396/02/31، آماده انجام معامله شد،این نماد در قیمت 204 تومان با افت 6 درصدی و با صف فروش بازگشایی شد و بیش از 38 میلیارد ریال معامله شد، اما در نهایت با افت 8 درصدی ، در قیمت پایانی 200 تومان به کار خود پایان داد و با 169 واحد منفی دومین سهم تاثیر گذار در شاخص بورس شد. در نماد شگل 2 در بازار خرده فروشی 3,180,000سهم در قیمت 1,260 تومان به صورت بلوکی انجام شد.نمادهای شگل و شاملا با صف خرید مواجه بودند.در نماد جم2 ،2,150,000 سهم در قیمت 950 تومان بلوک زده شد.نمادهای شفن،شیراز،شتوکا وشپارس در حداقل قیمت روزانه خود بسته شدند.شاراکح امروز با توجه به پايان مهلت پذيره نويسي،متوقف شد.شکربن پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه مبني بر تقسيم سود نقدي آماده انجام معامله شد اما بدون کشف قیمت در حالت مجاز –محفوظ باقی ماند.

سیاست وزارت نفت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی تکمیل زنجیره تولید محصولات پتروشیمی است .علیمحمد بساق زاده، مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی در گفتگو با خبرنگار شانا با بیان این که به طور معمول بالای ٧٠ درصد از نیاز داخل از زنجیره پتروشیمی تامین می شود، یادآور شد: با تبدیل کردن این زنجیره به گریدهای مختلف پتروشیمی امکان تامین نیازهای داخلی فراهم می شود .وی هدف این مصوبه را تشویق سرمایه گذاران برای حضور در این عرصه دانست.

گروه پالایشی یکدست قرمز پوش بودند.شبندر با 53 واحد منفی به عنوان سومین سهم تاثیر گذار در شاخص بورس،در حالی در منفی قیمت خورد بیش از 14 میلیارد ریال دادوستد شد و در نهایت با افت 3.5 درصدی ، در قیمت 450 تومان به معاملات خود خاتمه داد و لیدر گروه شد.ونفت و شبریز نمادهای صف فروشی گروه بودند.در نماد شتران 2، 5 میلیون سهم در قیمت 270 تومان به صورت بلوکی انجام شد.ونفت در ادامه روند نزولی خود امروز را هم منفی قیمت خورد و در بین سهامداران حقیقی بیش از 4 میلیون سهم دادوستد شد ، در پایان باافت 5 درصدی و در صف فروش در حدود 2 میلیونی به کار خود پایان داد ودر رتبه بعد از شبندر قرار گرفت.شتران در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد و بیش از 3 میلیون سهم در بین سهامداران حقیقی معامله شد و در پایان با افت 3 درصدی، در قیمت 257 تومان به روز خود خاتمه داد و با 1.5 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذاشت.

عباسعلی جعفری نسب در گفتگو با خبرنگار شانا با بیان این مطلب گفت: در شرایط پسابرجام و پس از سالهای تحریم با افزایش توانمندی ساخت داخل و بومی سازی صنعت نفت، دیگر هیچکدام از تجهیزات برای تعمیر به خارج کشور ارسال نمی‌شود .مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفتی ایران با تاکید بر این که همکاری ما با شرکتهای خارجی بیشتر در زمینه نظارت و پیاده‌سازی فناوری در داخل خواهد بود، اظهارکرد: با توجه به توانمندی بالای سازندگان داخل تنها در زمینه انتقال فناوری و نظارت در اجرا از خارجیها استفاده خواهیم کرد .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب