اخبار و گزارش بورس دوشنبه 31 خرداد 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
دریافت کد بورسی

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس  413  واحد کاهش یافت و به رقم 72.615 واحد رسید. که نمادهای تاپیکو  با 93 واحد ، فولاد  با 42 واحد و شبندر با 28 واحد بیشترین تاثیر  منفی و همچنین نماد اخابر با 38 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 138 میلیارد تومان رسید که نماد فاذر با رقمی بیش از 17 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل بیش از 7 واحد کاهش یافت و به رقم 758 واحد رسید . نمادهای وگردش و هرمز بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 307 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با بیش از  8 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3.460 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمتی حدود 1 میلیون و 33 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

دنیای اقتصاد : مطالعات انجام شده نشان می‌دهد ارتباط دوسویه و مثبتی بین «توسعه و سلامت نظام مالی» و «عملکرد بهتر بنگاه‌ها» در اقتصاد کشور وجود دارد. در ادبیات اقتصادی گفته می‌‌شود که توسعه بخش مالی با تخصیص کارآمد منابع، به بهبود رشد اقتصادی کمک می‌کند. در نظام اقتصادی ایران که بخش بزرگی از تامین مالی بر عهده شبکه بانکی است، توسعه مالی عمدتا در سلامت بانک‌ها و کیفیت دارایی‌های شبکه بانکی معنا می‌یابد. یک پژوهش آکادمیک برای بررسی این موضوع، داده‌های آماری مربوط به عملکرد بانک‌ها و شرکت‌های بورسی طرف حساب بانک‌های مختلف را مورد کنکاش قرار داده و نتایج جالب توجهی به‌دست آورده است. از جمله اینکه، افزایش کیفیت اعتبارات مربوط به بانک‌های با دارایی‌های سالم‌تر، رشد بیشتر بنگاه‌های اعتبارگیرنده را به همراه داشته است. این بررسی‌ نشان می‌دهد شرکت‌های بورسی که از بانک‌هایی با مطالبات غیرجاری پایین‌تر وام گرفته‌اند، وضعیت عملکرد و فروش بهتری دارند. این نتایج، حاکی از اهمیت دو طرفه بهبود سلامت بخش‌های مالی و واقعی اقتصاد کشور است و بیانگر این است که افزایش شفافیت و بهبود شاخص‌های اعتباری هر طرف به توسعه عملکرد طرف دیگر هم منجر می‌شود که بهبود مضاعف رشد اقتصادی را در پی خواهد داشت .

حسن روحانی رئیس‌جمهوری شنبه شب و در ضیافت افطاری با اصحاب رسانه، تقویت امید و اعتماد در جامعه و تلاش برای جلوگیری از لطمه دیدن امید مردم را ضروری دانست و گفت: «آرامش و ثبات امروز جامعه و پیشرفت‌های حاصله مرهون همین روحیه امید و آرامش مردم است.» به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، روحانی با اشاره به یکی از دیدارهای خود با مقام معظم رهبری درخصوص مسائل اقتصادی تاکید کرد: «ایشان در این جلسه تاکید کردند که یکی از دستاوردهای بزرگ دولت یازدهم ایجاد آرامش در اقتصاد و جامعه است و این مساله نباید لطمه بخورد.» رئیس‌جمهوری در ادامه با بیان اینکه برجام صرفا فضای مناسب و آماده‌ای را برای فعالیت‌های مختلف فراهم کرده است، اظهار کرد: «اگر از این فضا در زمینه‌های مختلف بهره‌برداری و استفاده نکنیم، هیچ فایده و ثمره‌ای به دست نخواهد آمد، بنابراین باید از فضای مناسبی که با برجام ایجاد شده، برای پیشرفت کشور و فعالیت‌های مختلف اقتصادی بهره بگیریم.» روحانی گفت: «دولت یازدهم دولتی فراجناحی است و وقتی دولت حزبی باشد بدون تردید روزنامه‌ها و تشکل‌های مختلف از آن حمایت می‌کنند، اما وقتی که بخواهد فراجناحی عمل کند، کار دشوار می‌شود و زمانی که پیشرفت و دستاوردی به دست می‌آورد جناح‌های مختلف خود را در آن سهیم می‌دانند و وقتی با مشکلی مواجه شود، خودشان را کنار کشیده و می‌گویند به ما ارتباطی ندارد

 

در گروه های دیگر چه خبر بود؟

در جو منفی حاکم بر گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد معاملات مثبت و تشکیل صف خرید در نمادهای خریخت، ختراک و خمحور بودیم. در دو نماد خودرو و خزامیا نیز معاملات بلوکی 13 و 32 میلیونی را شاهد بودیم. خودرو درمعاملات امروز به محدوده حمایتی خود یعنی 309 تومان  رسید و در نهایت با قیمت پایانی 3177 ریال به کار خود پایان داد. خساپا نیز امروز محدوده حمایتی 110 را شکست. خگستر که روز گذشته علیرغم تعدیل مثبتی که داده بود با افت 10 درصدی بازگشایی شده بود امروز نیز اغلب در قیمت های حداقلی معامله شد.

در گروه بانکی جابجایی بلوک 2.5 میلیونی وبملت در محدوده صفر مثبت رشد 23 واحدی شاخص را بدنبال داشت. وبصادر با داد و ستد بیش از 30 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشت. بانک دی که طی دو روز اخیر با خبر سود تقسیمی دماوند مورد اقبال بازار بود در معاملات امروز خود افت دو درصدی را تجربه کرد. امروز همچنین پس از 5 ماه و در شرایط بد بازار شاهد بازگشت نماد وگردش به تابلوی معاملات بودیم. وگردش که در پیش بینی سال 95 زیان خود را افزایش داده بود با افت 18 درصدی بازگشایی شد.  

در معاملات امروز حمل ونقلی ها تنها سه نماد حتوکا، حفارس و حسینا در محدوده مثبت به کار خود پایان دادند. در نماد حفارس مالک جدید  وارد ترکیب سهامداری آن شد. طبق این خبر، مالک جدید و ۸۷ درصدی حمل و نقل بین المللی خلیج فارس که در چهارمین عرضه اقدام به خرید این بلوک ۱۰۵ میلیارد تومانی کرده، با احراز قطعیت، رسما” وارد ترکیب سهامداری این شرکت شد.  این بلوک در حالی شامل 303 میلیون و 920 هزار سهم بود که توسط شرکت احیا گسترهرمز خریداری شده و دیروز با احراز قطعیت معامله، رسما” وارد ترکیب سهامداری این شرکت شد و باید طی روزهای آینده با برگزاری مجمع فوق العاده ایی ، هیات مدیره جدید را انتخاب کند. در حتاید که سرمایه گذاری گنجینه آرمان شهر در آن خریدار است، شاهد تشکیل صف فروش بودیم.

در سرمایه گذاری ها نماد تازه وارد گوهران حتی یک روز هم نتوانست دوام بیاورد و در اولین روز معامله پس از عرضه آن شاهد فشار فروش از سوی سهامداران حقیقی و حقوقی بودیم و بدین ترتیب دومین عرضه سهامدار عمده این سهم ناموفق عمل کرد. سایر نمادهای این گروه نیز در محدوده منفی معاملات خود را دنبال کردند و سدبیر بیشترین رشد قیمتی را در این گروه داشت.   

در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.تاپیکو با 93 واحد منفی به عنوان اولین سهم تاثیر گذار در شاخص بورس،بعد از یه روز کاری بازگشایی با قیمت منفی روز خودرا آغاز کرد و بیش از 16 میلیون سهم معامله شد که در حدود 3 میلیون آن در قیمت 190 تومان به صورت بلوکی انجام پذیرفت.ابن نماد در نهایت با افت 4.5 درصدی ، در قیمت 191 تومان به روز خود پایان داد و در صدر گروه قرار گرفت.در نماد مارون 2 ،39,841,503 سهم در قیمت 3,369 تومان بلوک زده شد.شکربن پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه و تقسیم سود نقدی 100 ریالی، در حاشیه 3 درصد منفی و با قیمت 300 تومان بازگشایی شد و بدون تحرک سهامداران حقوقی ، حجم پائین باصف فروش کوچکی به کار خود پایان داد. شفارا جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي،متوقف شد.نمادهای شفن،شکلر،شیراز،شتوکا،شدوص،شپارس،شفارس با صف فروش مواجه بودند.در نماد پترول که دیروز مدبران اقتصاد 100,000سهم به پرتفوی خود اضافه نموده بود،در بین سهامداران حقیقی بیش از 8 میلیارد ریال دادوستد شد و در آخر با افت 4 درصدی ، در قیمت 125 تومان به معاملات خود خاتمه داد ، در رتبه بعد از تاپیکو قرار گرفت و با 22 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذاشت.

در گروه پالایشی به جز نماد شرانل بقیه نمادها در حاشیه منفی دادوستد شدند.ونفت در ادامه روند نزولی خود امروز را هم منفی شروع کرد و در بین سهامداران حقیقی بیش از 7 میلیون سهم معامله شد و در پایان با افت 4 درصدی ، درقیمت 233 تومان به روز خود خاتمه داد ، لیدر گروه شدو با 3 واحد منفی برشاخص تاثیر گذاشت.شراز تنها نماد صف فروشی گروه بود.شتران بدون تحرک سهامداران حقوقی بیش از 9 میلیارد ریال دادوستد شد و در نهایت با افت 4 درصدی ، در قیمت 247 تومان خودرا برای معاملات فردا آماده کرد این نماد با 2 واحد منفی عنوان چهارمین سهم تاثیر گذار در فرابورس لقب گرفت.شبندر با 28 واحدمنفی به عنوان چهارمین سهم تاثیر گذار دربورس،در حالی که روز خود را منفی شروع کرده بود با 92 درصد فروشنده حقیقی در حدود 2 میلیون سهم جابه جا شد و سومین سهم گروه شد.

به گزارش خبرنگار شانا، معاونت برنامه ریزی وزارت نفت در گزارشی اهم دستاوردهای اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در صنعت نفت را تشریح و اعلام کرد: مجموع صادرات نفت خام و میعانات گازی کشور در فروردین ماه سال ١٣٩٥ نسبت به استقرار دولت یازدهم (٦ ماه نخست سال ١٣٩٢) بیش از ٢ برابر شده است .در بخشی از این گزارش به مقاصد فروش نفت ایران اشاره شده، آمده است: پیش از اجرای برجام محموله های نفت خام ایران تنها به پنج کشور صادر می شد، اما اجرای برجام سبب شد ایران فروش نفت به بازارهای اروپایی را که پیش تر در آنها حضور داشته است را ازسرگیرد؛ روسیه، اسپانیا، پرتغال، ایتالیا، یونان و حتی شرکتهایی مانند توتال و شل مشتریان نفت ایران شدند .

حمیدرضا صالحی، نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران در گفتگو با خبرنگار شانا، با بیان این که تحلیلها و پیش بینیها نشان می‌دهد که قیمت نفت می‌تواند به مرز ٦٠ دلار در هر بشکه نیز نزدیک شود، گفت: سرمایه گذاریها در صنعت نفت افزایش یافته و تولید نفت گرانقیمت نیز متوقف شده است که این موارد موجب بالا رفتن اندک قیمتها شده است، البته پیش بینی می‌شود این فرآوره در آینده نیز با تغییرات قیمتی مواجه شود و حتی نرخ آن در بازارهای جهانی به مرز ٥٥ تا ٦٠ دلار در هر بشکه نزدیک شود، اما نباید انتظار داشت که قیمت نفت همانند سالهای گذشته سیر صعودی داشته باشد .

در فلزات اساسی به جز چند نماد بقیه نمادها با فشار عرضه روبه رو  بودند.ذوب در ادامه روند نزولی خود امروز راهم منفی شروع کرد و در بین سهامداران حقیقی بیش از 35 میلیون سهم معامله شد ودر پایان با افت 5 درصدی با صف فروش در حدود 1 میلیونی به روز خود خاتمه داد ، با 1 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذاشت و درصدر گروه قرار گرفت. گفتنی است در این نماد به گزارش ماین نیوز، مسعود غلامپور مدیر تحقیق و بازاریابی شرکت تامین سرمایه نوین در مصاحبه ای در تهران به بلومبرگ گفت: شرکت‌هایی از کره جنوبی و لوکزامبورگ علاقه‌مند به خرید بخشی از سهام ذوب آهن اصفهان هستند.شرکت تامین سرمایه نوین در حال ارائه مشاوره به دولت ایران در خصوص معامله مربوط به فروش ذوب آهن اصفهان است. ایران و صندوق بازنشستگان فولاد ایران قصد فروش 73 درصد از سهام ذوب آهن اصفهان را دارند .به گفته سبحانی بلوک ذوب آهن در آینده نزدیک مجددا برای فروش عرضه خواهد شد.نمادهای فروس وفنورد صف خریدهای گروه بودند.در مقابل نمادهای فخوز، کیمیا،هرمز،فجر و زنگان در حداقل قیمت روزانه بسته شدند.فسرب در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد و بدون فروشنده حقوقی بیش از 19 میلیارد ریال دادوستد شد ودر طول بازار صف خرید رانیز تجربه کرد اما در پایان با رشد 4 درصدی ، در قیمت 201 تومان به معاملات خود پایان داد.

ریزش ناگهانی قیمت مس روز جمعه گذشته در بورس فلزات لندن موجب افت بیش از یک هزار و 500 تومانی این فلز در بورس کالا نسبت به آخرین معامله آن در هفته گذشته و بازار غیررسمی این محصول شد.

امکان عرضه خرد محصولات فولادی به اشخاص حقیقی از طریق بورس کالا به درخواست صنف آهن فروشان شکل گرفت اما این امکان علاوه بر کمک به معاملات شفاف تر و کم هزینه تر برای اشخاص حقیقی، زمینه رونق صنعت بالادستی و پایین دستی فولاد را ایجاد می کند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب