اخبار و گزارش بورس سه شنبه 1 تیر 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مهم ترین اخبار روزانه بورس

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 184 واحد افزایش یافت و به رقم 72,799 واحد رسید. که نمادهای وبملت با 87 واحد ، شبندر با 52 واحد و وبصادر با 24 واحد بیشترین تاثیر  مثبت و همچنین نماد حکشتی با 95 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 176 میلیارد تومان رسید که نماد وبملت با رقمی حدود 19 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل با افزایش 6 واحدی به رقم 764 واحد رسید .  نمادهای  شتران، مارون و میدکو بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 152 میلیارد تومان رسید که نماد هرمز با رقمی حدود 12 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . 

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3464 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون 33 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

بعد از به ثمر رسیدن مذاکرات هسته‌ای و به ثمر رسیدن برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) اکنون وزیر امور خارجه ایران یک رسالت مهم دیگر را عهده‌دار شده است. در شرایطی که مردم خواهان مشاهده آثار لغو تحریم‌ها در کشور هستند، برخی موانع از سوی آمریکا و جو روانی ناشی از تحریم‌های گذشته، منجر به آن شده است که تعاملات بانکی و مبادلات تجاری ایران با کشورهای دیگر دچار مشکل شود و محمدجواد ظریف رئیس دستگاه دیپلماسی را به تحرک واداشته تا مشکلاتی را که بر سر راه این تعاملات وجود دارد رفع کند. چند دیدار با جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا و دو دوره سفر اروپایی برای متقاعد ساختن طرف‌های غربی از جمله اقدامات اخیر ظریف بوده است. او قرار است امروز نیز سومین دور از سفر اروپایی خود را با سفر به پاریس آغاز کند. محمدجواد ظریف در این دور از سفر اروپایی خود، به فرانسه و هلند سفر کرده و با مقامات این کشورها درخصوص توسعه مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و تشریح فضای ایران پسابرجام گفت‌وگو خواهد کرد .

ایران برای خرید 100 هواپیمای بوئینگ با این شرکت به توافق رسیده است و این نخستین‌بار بعد از انقلاب اسلامی است که ایران بازار خود را به روی شرکت‌ هواپیمایی آمریکایی باز می‌کند. در صورتی که دولت آمریکا مجوز این قرارداد را صادر کند، توافقی بزرگ برای بوئینگ حاصل خواهد شد .این توافق تاریخی شامل تحویل و تعمیر این هواپیماها طی نزدیک به یک دهه می‌شود و ارزش آن بیش از 17 میلیارد دلار است. این در شرایطی است که بوئینگ تلاش می‌کند از رقیب اروپایی خود یعنی ایرباس عقب نماند. شرکت ایرباس در مورد فروش هواپیما به ایران به توافق رسیده است. اما اکنون این سوال مطرح می‌شود که پول این هواپیماها به چه ارزی پرداخت می‌شود یورو یا دلار؟به گزارش نشریه فوربس، گرچه به نظر می‌رسد ایران آماده عقد قرارداد با شرکت‌های آمریکایی است، اما تلاش می‌کند وابستگی خود را به دلار کاهش دهد. در حال حاضر ایران در معاملات بین‌المللی از دلار استفاده می‌کند. با این وجود در ماه فوریه، ایران اعلام کرد از هند و دیگر مشتریان نفتی خود می‌خواهد بدهی‌های خود به تهران را به جای دلار به یورو پرداخت کنند. ایران همچنین اعلام کرد همین سیاست در معاملات نفتی آتی درپیش گرفته خواهد شد. آیا در قرارداد با بوئینگ نیز این سیاست اجرا خواهد شد؟ هنوز پاسخی برای این پرسش وجود ندارد. اما آنچه که می‌توان گفت این است که اگر ایران درخواست کند در معاملات با آمریکا از یورو استفاده شود، این مساله یک مانع اصلی بر سر راه روابط تجاری دو کشور خواهد بود

 

در گروه های دیگر چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد معاملات مثبت در بیشتر نمادها بودیم خساپا پر حجم ترین نماد گروه بود این نماد امروز بیش از 82 میلیون سهم معامله شد . سایپا به قیمت 1104 ریال رسید و در محدوده صفر مثبت به کار خود پایان داد . خزامیا امروز با رشد 1 درصدی در قیمت پایانی خود همراه شد زامیاد به قیمت 979 ریالی رسید و بیش از 48 میلیون سهم معامله شد . خودرو مثبت بود با افزایش 1 درصدی به قیمت پایانی 3233 ریالی رسید ایران خودرو بیش از 24 میلیون سهم معامله شد که بیش از 40 درصد خرید امروز این نماد توسط حقوقی هاانجام گرفت . نمادهای خپارس ،خاذین ، خکاوه از مثبت های گروه بودند که با افزایش 2 درصدی در قیمت پایانی خود همراه شدند. نمادهای خاور ، ورنا از نمادهایی بودند که آخرین معامله خود را در محدوده مثبت 1 درصد انجام دادند اما قیمت پایانی آنها در محدوده منفی باقی ماند در پایان در محدوده صفر منفی به کار خود پایان دادند . نمادهای خبهمن ، خشرق ، ختراک با صف خرید همراه بودند . نمادهای خمهر ، خمحرکه ، خچرخش با قیمت پایانی منفی به کار خودشان دادند و با کاهش 1 درصدی همراه شدند . خگستر از مثبت های قطعه سازها بود که با افزایش 1 درصدی به قیمت پایانی 3497 ریالی رسید . خوساز که با توجه به ارائه صورتهاي مالي حسابرسي نشده متوقف شده بود در جریان معاملات امروز با قیمت 4431 ریالی بازگشایی شد که در نهایت با کاهش 2 درصدی و قیمت پایانی 4244 ریال معاملاتش را به پایان رساند . خدیزل مثبت بود این نماد که امروز با حمایت 77 درصدی حقوقی همراه شد و در آخر با قیمت پایانی 4164 ریالی به معاملاتش خاتمه داد .

رئیس سازمان گسترش با تعریف و تجمید از مدیرعامل ساییا،گفت: این شرکت همکاری با سیتروئن را نهایی کرده و باید به سوی انعقاد قراردادهای جدید و مشارکت با شرکتهای برتر دنیا حرکت کند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس ، در حالی مذاکرات خودروسازان داخلی با طرف های خارجی هنوز به مرحله عملی نرسیده که خبرگزاری تسنیم با تهیه گزارشی اعلام کرددر روزهایی که همگان درباره به فروش گذاشتن کارخانه ارج و نابودی برند آن صحبت می‌کنند، کارخانه‌ها و برندهای بزرگ‌تری بی‌سروصدا در حال فروش هستند .

با انتشار خبر مصاحبه ناصر آقامحمدی مدیرعامل شرکت پارس خودرو با وال استریت ژورنال مبنی بر مذاکره با رنوی فرانسه برای فروش کمتر از نیمی از سهام پارس خودرو به این شرکت، زمزمه فروش سهام پارس خودرو به رنوی فرانسه سر زبان‌ها افتاد.

در گروه بانکی که علیرغم گزارش مثبت وبصادر معاملات خود را متعادل و منفی آغاز کرده بود شاهد افزایش تقاضا در ساعت پایانی بازار بودیم؛ بطوریکه اکثر نمادهای گروه به قیمت های حداکثری رسیدند و نمادهایی همچنان وپست و وبملت با صف خرید به کار خود پایان دادند. بانک ملت با جابجایی بلوک 11.5 میلیونی به صف خرید رسید و بیشترین تاثیر را بر رشد شاخص گذاشت. وگردش که روز گذشته پس از چندین ماه با افت 20 درصدی بازگشایی شده بود امروز نیز با معاملات منفی آغاز به کار کرد و صف فروش شد اما در ساعت پایانی معاملات خود همگام با تحرکات مثبت سایر نمادهای گروه صف فروش این نماد نیز جمع شد و در محدوده 4 درصد منفی به کار خود پایان داد؛ قیمت های این نماد به محدوده حمایتی قوی خود رسیده و به نظر میرسد با توجه به بسته بودن آن طی چندماه اخیر و رشد سایر نمادهای گروه طی این مدت افزایش قیمت این نماد را شاهد باشیم. روز گذشته نیز صندوق سرمايه گذاري يكم كارگزاري بانك كشاورزي در این نماد خریدار بود. وبصادر در سال مالی 94 مبلغ 145 ریال سود به ازای هر سهم محقق کرده و توانسته 100 درصد پیش بینی خود را محقق سازد؛ در این نماد 145 میلیون سهم در محدوده مثبت معامله شد و در صدر معاملات گروه قرار گرفت.

در گروه فلزات اساسی نمادها اکثرا با معاملات مثبت به کار خودشان پایان دادند . هرمز در محدوده صفر مثبت به معاملاتش پایان داد هرمز به قیمت 1768 ریالی رسید و بیش از 71 میلیون سهم معامله شد که در صدر معاملات گروه قرار گرفت . فولاد مثبت بود این نماد امروز باافزایش 1 درصدی به قیمت 1152 ریالی رسید و بیش از 32 میلیون سهم معامله شد . ذوب با صف خرید به کار خود پایان داد . این نماد امروز با تقاضا همراه شد و پس از آنکه بیش از 23 میلیون سهم معامله شد با صف خرید 1 میلیونی به کار خود پایان داد . میدکو با افزایش 1 درصدی در قیمت پایانی خود همراه شد و در آخر با قیمت 2187 ریالی به کار خود پایان داد . همچنین در این نماد شاهد معامله بلوکی به حجم 8 میلیون سهم بودیم که این معامله با قیمت پایه هر سهم 2195 ریالی و در نماد میدکو 2 در بازار خرده فروشی به انجام رسید . زنگان با صف خرید به کار خود پایان داد . نمادهای وتوکا ، فباهنر با افزایش 1 درصدی در قیمت پایانی خود همراه شدند .

فروش اوراق مشارکت برای طرح های سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در در جلسه شورای اقتصاد تصویب شد.

رئیس هیئت مدیره گروه ملی صنعتی فولاد ایران از استمهال بدهی ۱۲۰۰ میلیارد تومانی این واحد تولیدی به سیستم بانکی خبر داد. به گزارش ماین نیوز، حمید محمودی با اشاره به اینکه خوشبختانه با مساعدت سیستم بانکی بدهی گروه صنعتی ملی فولاد ایران استمهال شده است، اظهار داشت: بدهی این گروه صنعتی به سیستم بانکی حدود 1200 میلیارد تومان است.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: واگذاری سهام ذوب آهن اصفهان در فرابورس از سوی سازمان خصوصی سازی به عنوان یکی از بزرگ ترین مجتمع های تولید فولاد کشور پیش از حل ماجرای بدهی های این شرکت، اتفاقی عجیب و خلاف قانون است.

نماینده مجلس با بیان نکاتی درباره صنعت فولاد گفت: تولید فولاد همگام با پیشرفت تکنولوژی تغییرات بسیاری داشته به همین دلیل فولاد مبارکه تولید بیلت و بلوم تولید با کیفیت را در دستور کار دارد.

سرمایه گذاری ها با افزایش تقاضا مواجه بودند. در واتی شاهد رنج های مثبت و جابجایی بلوکی بین سهامداران حقوقی و حقیقی بودیم که در نهایت به تشکیل صف خرید در این نماد انجامید. وسبحان و وبهمن نیز با صف خرید به معاملات خود خاتمه دادند. گوهران در دومین روز معامله پس از عرضه اولیه به قیمت 111 تومان رسید. وامید، سهامدار عمده این نماد گوهران، در این نماد خریدار بود و روز گذشته نیز خریدار 3 میلیون سهم این شرکت بود. در بازار امروز شنیده هایی از گزارش خوب این نماد به گوش میرسید که در صورت صحت این خبر باید منتظر شروع روند صعودی این سهم بود.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.تاپیکو که دیروز صبا تامین 5 میلیون سهم به پرتفوی خود اضافه نموده است ،در بین سهامداران حقوقی بیش از 12 میلیون سهم معامله شد ، در نهایت در قیمت دیروز 191 تومان به کار خود پایان داد و در صدر گروه قرار کرفت.شپارس تنها نماد صف فروشی گروه بود.پارسان که روز خود را منفی آغاز کره بود در حدود 8 میلیون سهم جابه جاشد که 5 میلیون آن در قیمت 210 تومان  در ساعات پایانی بازار به صورت بلوکی انجام شد.این نماد در پایان در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 209 تومان به روز خود پایان داد و با 5 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذاشت ودر رتبه بعد از تاپیکو قرار گرفت.وپترو در حدود 7 میلیارد ریال دادوستد شد که 3 میلیون سهم در قیمت 199 تومان در دقایق ابتدایی بازار به صورت بلوکی زده شد ودر نهایت با رشد 4 درصدی ، در قیمت 198 تومان به روز خود پایان داد و در گروه سوم شد.

در گروه پالایشی شاهد معاملات متعادلی بودیم.شبندر با 52 واحد مثبت به عنوان سومین سهم تاثیر گذار در شاخص بورس،در حالی که روز خود را منفی آغاز کرده بود با 90 درصد فروشنده حقیقی بیش از 24 میلیون سهم معامله شد ودر پایان با رشد 4 درصدی در قیمت 458 تومان به روز خود خاتمه دادو لیدر گروه شد.نمادهای ونفت،شاوان و شراز صف خریدی های گروه بودند.شتران با 1 واحد مثبت به عنوان اواین سهم تاثیر کذاردر فرابورس،بدون فروشنده حقوقی در حدود 14 میلیارد ریال معامله شد ودر نهایت با رشد 3 درصدی ، در قیمت 254 تومان به روز خود خاتمه داد و پرحجم ترین سهم گروه شد.ونفت دربین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 12 میلیارد ریال معامله شد ودر پایان با رشد 3 درصدی ، درقیمت 241 با صف خرید کوچکی به معاملات خود خاتمه داد و دررتبه سوم گروه قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز از نیویورک، قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه افزایش یافت تازه ترین نظرسنجیها نشان داد احتمال خروج انگلستان از اتحادیه اروپا کم است و همچنین، با آغاز فصل اوج رانندگی در آمریکا قیمت بنزین افزایش یافت .به گفته معامله گران، گزارش مؤسسه جنسکیپ درباره کاهش ٥٦٨ هزار بشکه ای سطح ذخیره سازی سوخت در منطقه کوشینگ در ایالت اوکلاهوما آمریکا که مرکز تحویل شاخص نفت خام این کشور است، از دیگر عوامل مؤثر در رشد قیمت نفت بود .

در حمل ونقلی ها حریل صف خرید شد و سایر نمادهای نیز همگام با کلیت بازار با رشد قیمتی همراه شدند. حکشتی تنها نماد منفی این گروه بود که بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص داشت. حپارسا که راهبرد مبین کوثر در آن همچنان خریدار است امروز معاملات متعادلی را دنبال کرد. خریدهای صندوق گنجینه آرمان شهر در نماد حتاید همچنان ادامه دارد و در معاملات امروز نیز به حداکثر قیمت روزانه رسید.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب