اخبار و گزارش بورس چهارشنبه 2 تیر 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس تهران

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 845 واحد افزایش یافت و به رقم 73,644 واحد رسید. که نمادهای فولاد با 83 واحد ، حکشتی با 54 واحد و شبندر با 53 واحد بیشترین تاثیر  مثبت و همچنین نماد وبشهر با 12 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 177 میلیارد تومان رسید که نماد فاذر با رقمی حدود 15 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل با افزایش 12 واحدی به رقم 777 واحد رسید. نمادهای  میدکو، شتران و بمپنا بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 86 میلیارد تومان رسید که نماد هرمز با رقمی حدود 4 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .  

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3470 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون 28 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

دنیای اقتصاد:   روز گذشته سوت رقابت در بازار پول با شکلی متفاوت از گذشته نواخته شد. رد پای این تغییر را می‌توان در رفتار سیاست‌گذار و عملکرد کارگزاران جست‌و‌جو کرد. سیاست‌گذار پولی برخلاف سنوات گذشته به تفاهم بانک‌ها ورود رسمی نکرد؛ به‌طوری‌که رئیس‌ کل بانک مرکزی در گفت‌و‌گویی از تغییر نرخ‌ها زیر سقف 18 درصد تعیین‌شده از سوی شورای پول و اعتبار حمایت کرد. این سخن رئیس‌کل کاهش نرخ سود به سطح 15 درصد را از یک «الزام» به «اختیار» تغییر داد تا این‌گونه بارقه‌های به رسمیت شناختن رقابت از سوی داور پولی آشکار شود. مشاهدات میدانی از شبکه بانکی در روز اجرای اول طرح نیز آثار این شناسایی رقابت را پررنگ‌ کرد. براساس بررسی‌های نمونه روز گذشته، شبکه بانکی کشور اقدام به ارائه نرخ‌های متنوع در بازه 15 تا 18 درصد کرده بودند. اتفاقی که می‌توان آن را به معنای رقابت شبکه بانکی در یک دامنه شناخته‌شده توصیف کرد. به باور برخی کارشناسان، ایجاد رقابت کنونی در اولین روز اجرای طرح نتیجه و ارمغان رفتار سیاست‌گذار است . سیاست‌گذار این بار به جای بازیگری اقدام به داوری کرد و پیش‌بینی می‌شود اگر این روند ادامه یابد، می‌توان این اتفاق را تبدیل به فرآیندی در بازار پول کرد. فرآیندی که نتیجه آن حرکت بانک‌ها به‌سوی خلاقیت و ابتکار با هدف جلب مشتری در بازار پول باشد .

ایرنا : صادرات نفت خام ایران به چین در ماه مه سال جاری میلادی بیش از 5/ 19درصد نسبت به دوره مشابه در سال گذشته رشد کرد. چین در دوران تحریم با خرید نزدیک به40 درصد نفت خام ایران بزرگ‌ترین مشتری این محصول کشور ما به شمار می‌رفت و در دوران تحریم نیز همچنان عنوان بزرگ‌ترین خریدار نفت ایران را حفظ کرد. پالایشگاه‌های چینی پس از اجرای برجام خرید نفت از کشور ما را افزایش دادند؛ به‌گونه‌ای که هم‌اکنون قراردادهای خرید نفت از ایران را تمدید کرده‌اند و به دنبال افزایش تجارت نفتی با ایران هستند .

 

در گروه های دیگر چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات بجز نماد خپویش که با قیمت پایانی منفی بسته شد شاهد معاملات یکدست سبز رنگی در این گروه بودیم زامیاد با بیش از 71 میلیون حجم معامله در صدر معاملات قرار گرفت زامیاد امروز با معاملات مثبت کار خود را آغاز نمود که با تقاضا همراه شد و در آخر نیز با صف خرید 10 میلیونی و قیمت پایانی 1025 ریالی معاملات این هفته خود را به پایان رساند . خساپا با اقبال ظاهر شد سایپا امروز با افزایش 4 درصدی به قیمت 152 ریالی رسید و پس از آنکه بیش از 53 میلیون سهم معامله شد با صف خرید سنگین 36 میلیونی به کار خود پایان داد . نمادهای خاور ، ورنا نیز با صف خرید 4 میلیونی به کار خودشان پایان دادند . خودروامروز را هم با روند افزایش به پایان رساند ایران خودرو امروز قیمت پایانی 3381 ریالی را پشت سرگذاشت و با افزایش 4 درصدی و صف خرید 5 میلیونی بسته شد . خپارس هم از صف خریدهای گروه بود که با افزایش تقاضا همراه شد و با قیمت پایانی 1434 ریالی بیش از 11 میلیون سهم معامله شد و با صف خرید 5 میلیونی به معاملاتش خاتمه داد . نمادهای خکاوه ، خگستر ، خمهر از دیگر نمادهای همراه با صف خرید گروه بودند که در حداکثر قیمتی به کار خودشان پایان دادند . خبهمن اخرین روز کاری خود را با روند صعودی و افزایش 4 درصدی خاتمه داد خبهمن امروز قیمت پایانی 2862ریالی را تجربه کرد و با تقاضای 25 میلیونی برای هفته معاملاتی بعد خود را آماده نمود . نمادهای ختراک ، ختوقا ، خرینگ از قطعه سارهای همراه با صف خرید گروه بودند .

شایعات مربوط به مزایده ۶۲ درصد سهام سه مالک گروه بهمن و خریدار این بلوک همچنان ادامه دارد و موجب شد تا سهام “خبهمن” دیروز و امروز با رشد قیمت و صف خرید همراه شود. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در پی اعلام مزایده 62 درصد سهام سه مالک گروه بهمن و بازگشایی پاکت های این مزایده در سه شنبه گذشته 25 خرداد، از قرار معلوم این معامله انجام شده اما تاکنون نام خریدار یا خریداران قطعی و اعلام نشده تا تنور شایعات این موضوع همچنان گرم بماند.

وزیر صنعت با اعلام نکاتی درباره شرکت مشترک ایران خودرو و پژو از امضاء قرارداد ایران خودرو دیزل با طرف آلمانی تا آماه آینده خبر داد. مدیرعامل ایران خودرو هم از تولید ۳ محصول جدید تا اسفند خبر داد.

در گروه فلزات اساسی اکثر نمادها با معاملات مثبت و صف خرید به کار خود پایان دادند . هرمز مثبت بود این نماد امروز با افزایش 2 درصدی به قیمت 1804 ریالی رسید و برای برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه خود را آماد کرد و در پایان معاملات متوقف شد . همچنین شاهد معامله بلوکی به حجم 13 میلیون سهم در این نماد بودیم این معامله در محدوده صفر منفی و با قیمت 176 تومان در بازار خرده فروشی و در نماد هرمز 2 صورت گرفت . هرمز با بیش از 23 میلیون سهم پر حجم ترین نماد گروه بود . فولاد با افزایش 4 درصدی به کار خود پایان داد فولاد به قیمت 1199 ریالی رسید و با تقاضا همراه شد ابن نماد پس از آنکه بیش از 10 میلیون سهم معامله شد با صف خرید 7 میلیونی به کار خود پایان داد . نمادهای ذوب ، فسرب ، وتوکا ، فولاژ از نمادهای مثبت گروه بودند که با صف خرید و با حداکثر قیمتی به کار خودشان پایان دادند . فاسمین امروز با افزایش 2 درصدی به قیمت 2106 ریالی رسید . فباهنر با افزایش تقاضا همراه شد و با صف خرید 1 میلیونی و افزایش 4 درصدی به قیمت 1434 ریالی رسید و به معاملاتش خاتمه داد . 

میزان تولید شمش فولاد کشور طی 2 ماهه نخست امسال، 5.6 درصد رشد یافت.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، زهرا سعیدی با بیان اینکه رشد و توسعه صنعتی کشور بیشتر به کیفیت محصولات فولادی وابسته است تا کمیت آن‌ها به خانه ملت گفت:به همین دلیل فولادمبارکه به منظور افزایش کیفیت محصولات فولادی و با هدف کاهش چالش های موجود در فعالسازی زنجیره تولید محصولات فولادی خود بیلت و بلوم تولید می کنند .وی با اشاره به ظرفیت فولاد مبارکه جهت افزایش کیفیت و تلاش های این کارخانه برای مدرن سازی تجهیزات، افزود:در حال‌حاضر بیشتر محصولات تولیدی در برخی کارخانه های فولادسازی از فناوری ۴۰ سال قبل استفاده می‌کنند، در حالی که باید تولید‌کنندگان فولاد به سمت استفاده از فناوری‌های جدید سوق داده شوند تا در کنار افزایش ظرفیت‌های موجود، کالاهای تولیدی ‌از کیفیت خوبی هم برخوردار باشند.

در سرمایه گذاری ها شاهد تشکیل صف خرید سنگین در نماد گوهران پس از انتشار گزارش مثبت آن بودیم. گوهران که طی دو روز معاملاتی پس از عرضه اولیه رشدی نداشت، در شروع معاملات امروز با معامله بلوکی 9 میلیونی به صف خرید رسید. گوهران در گزارش 6 ماهه خود مبلغ 18 میلیارد تومان سود حاصل از سرمایه گذاری شناسایی کرده،در حالیکه در گزارش 3 ماهه این مبلغ معادل 3 میلیارد تومان بود؛ با این اوصاف، احتمال تعدیل مثبت برای این سهم وجود دارد. در نماد واتی همچنان شاهد افزایش قیمت سهم بودیم؛ با توجه به معاملات این نماد احتمال افزایش قیمت تا محدوده 300 تومان نیز وجود دارد. سایر نمادهای گروه نیز مثبت معامله شدند و اغلب با صف خرید به کار خود پایان دادند و در این بین سدبیر تنهای نماد منفی گروه بود.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات مثبت همراه بودند. در نماد پترول که دیروز مدبران اقتصاد 2 میلیون سهم به پرتفوی خود اضافه نموده بود،امروز در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد وبا 94 درصد فروشنده حقیقی بیش از 6 میلیون سهم معامله شد و در نهایت با افت 3 درصدی ،در قیمت 129 تومان به کار خود پایان داد و در صدر گروه قرار گرفت و با 17 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذار بود.در نماد شپاکسا 2، در بازار خرده فروشی 11,200,000سهم در قیمت 363 تومان به صورت بلوکی انجام شد.نمادهای شپترو،شاملا،شیران و شتوکا در آستانه قیمتی خود بسته شدند.شفن با حجم پائین تنها نمادصف فزروشی گروه بود.شیران بدون خریدار حقوقی بیش از 8 میلیارد ریال دادو ستد شد ودر نهایت با رشد 4 درصدی ، در قیمت 396 تومان با صف خرید کوچکی به روز خود پایان داد ، با 16 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذار بود و در رتبه بعد از پترول قرار گرفت.

علی بیگ زاده درباره آخرین وضعیت بازگشایی نماد پلی اکریل که از 28 فرودین سال و بعد ازبرگزاری مجامع سالانه و فوق العاده تاکنون متوقف است، توضیح داد: این شرکت باید توضیحاتی ارایه دهد تا امکان بازگشایی نماد آن فراهم شود .وی ادامه داد: طبق هماهنگی های به عمل آمده و به احتمال زیاد، هفته آینده مدیران پلی اکریل به سئوالات مطرح شده سازمان بورس پاسخ خواهند داد. بنابراین در این صورت نماد “شپلی” هفته آینده باز خواهد شد .وی درباره موضوع افزایش سرمایه 1000 تا 1200 درصدی این شرکت هم گفت: تا به امروز کمیته مربوطه، جلسه ایی برای این موضوع برگزار نکرده ولی نماد پلی اکریل بدون مشخص شدن یا نشدن افزایش سرمایه ، باز خواهد شد.

سید رحیم شریف موسوی، مدیرعامل مجتمع پتروشیمی مارون در گفتگو با خبرنگار شانا با اشاره به تغییرات ایجاد شده در دوره پسابرجام به مذاکره با کشورهای مختلف اروپایی برای انجام طرحهای توسعه ای این شرکت اشاره کرد و گفت: رایزنی با آنها برای توسعه طرحهای بالادستی، پایین دستی و میان دستی که از پارسال آغاز شده است، تداوم دارد .

به گفته هیبتی، انعقاد قراردادهای بلندمدت محصولات پتروشیمی از مطالبات تولیدکنندگان بوده و از این رو به نظر می رسد اینگونه قراردادها در بورس کالا با استقبال مجتمع های پتروشیمی روبه رو شود؛ همچنین به طور طبیعی صنایع پایین دستی از قراردادهای بلندمدت محصولات پتروشیمی در بورس استقبال ویژه ای خواهند کرد .

در گروه پالایشی به تبعیت از کلیت بازار معاملات مثبتی را پشت سرگذاشتند البته جز نمادهای شپاس،شبهرن و شنفت .شبندر با 53 واحد مثبت به عنوان سومین سهم تاثیر گذار در شاخص، در حالی که روز خود را مثبت آغاز کرد در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 13 میلیارد ریال دادوستد شد ودر پایان با رشد 3.5 درصدی ، در قیمت 474 تومان به معاملات خود خاتمه داد و پرارزش ترین سهم گروه شد.نمادهای شاوان،شراز و شتران در سقف قیمت روزانه به معاملات خود خاتمه دادند.ونفت بدون فروشنده حقوقی بیش از 3 میلیون سهم جا به جا شد ودر نهایت با رشد 2 درصدی ، در قیمت 26 تومان به معاملات خود خاتمه داد و در رتبه بعذد از شبندر قرار گرفت.شتران با 2 واحد مثبت به عنوان دومین سهم تاثیر گذار در شاخص فرابورس ،بدون تحرک سهامداران حقوقی بیش از 2 میلیون سهم معامله شد و در پایان با رشد 4 درصدی و در قیمت 265 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد و نماد سوم گروه شد.

علی رستمیان در گفتگو با خبرنگار شانا، درباره راهبرد احیای سهم ایران در بازارهای جهانی نفت خام اظهار کرد: متاسفانه اقتصاد کشور وابسته به صادرات نفت و تک محصولی است، از این رو، کشور با اعمال تحریمهای ظالمانه، دچار محدودیت شد .وی گفت: به طور حتم، اگر درآمدهای نفتی برای زیرساختهای عمرانی و زیربنای اقتصادی صرف شود عواید مطلوبی نصیب کشور خواهد داشت زیرا به هر میزان که درآمد نفت برای امور جاری صرف شود به همان میزان سرمایه  کشور هدر می رود . عضو هیئت رئیسه کمیسیون اجتماعی افزود: بهترین راهکار این است که از اعتبارات نفتی که محقق می شود برای زیرساختهای کشور بهره جویی کرد.

گروه بانکی معاملات مثبتی را پشت سر گذاشت بطوریکه نمادهایی همچون وپست و حکمت صف خرید شدند. همانطور که انتظار داشتیم با جمع شدن صف فروش و گردش در دقایق پایانی بازار روز گذشته، معاملات امروز این نماد با رنج های مثبت حقوقی در میانه بازار به صف خرید رسید و در نهایت با صف خرید سنگین 8 میلیونی به کار خود پایان داد؛ صندوق سرمایه گذاری یکم کارگزاری بانک کشاورزی نیز همچنان در این سهم خریدار است. وبصادر علیرغم گزارش مثبت خود رشد چندانی در معاملات این دور روز نداشت و در معاملات امروز نیز با جابجایی بلوک 25 میلیونی رشد 1.5 درصدی را تجربه کرد و در پایان با حجم معامله 61 میلیونی در صدر گروه قرار گرفت. امروز همچنین پیش از شروع بازار شاهد توقف نماد وکار با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم بودیم؛ وکار در دوره 12 ماهه سال 94 توانست به ازای هر سهم 342 ریال سود محقق کند، این در حالیست که این شرکت در آخرین پیش بینی خود مبلغ 263 ریال EPS اعلام کرده بود.

در معاملات مثبت حمل ونقلی ها شاهد تشکیل صف خرید در نمادهای توریل، حتوکا و حریل بودیم و نماد حخزر تنها نماد منفی گروه بود. در حکشتی امروز نیز شاهد جابجایی بلوکی در رنج های مثبت و تاثیر آن بر رشد شاخص کل بودیم. حپارسا تا محدوده 3 درصد رشد داشت؛ راهبرد مبین کوثر روز گذشته نیز در این نماد خریدار بود. در حتاید نیز خریدهای صندوق گنجینه آرمان شهر همچنان ادامه دارد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب