اخبار و گزارش بورس شنبه 5 تیر 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 27 واحد افزایش یافت و به رقم 73،672 واحد رسید. که نمادهای وبملت با 67 واحد ، کچاد با 31 واحد و حکشتی با 23 واحد بیشترین تاثیر  مثبت و همچنین نماد شبندر با 61 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 179 میلیارد تومان رسید که نماد فاذر با رقمی حدود 21 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل بیش از واحد کاهش یافت و به رقم 770 واحد رسید. نمادهای شتران ، ذوب و مارون بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 144 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با رقمی حدود 4 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3472 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 57 هزار تومان رسید. 

 

مهمترین اخبار اقتصادی

نتیجه همه‌پرسی پنج‌شنبه را بزرگ‌ترین ضربه به طرح اروپایی اتحاد کشورهای قاره سبز از زمان جنگ جهانی دوم دانسته اند. حالا که 52 درصد رای‌دهندگان به خروج از اتحادیه اروپا رای داده‌اند، بریتانیا ظرف 2 سال از این اتحادیه خارج خواهد شد. اما این خروجی ساده نخواهد بود. از یکسو عدم قطعیت‌های اقتصادی و از دیگر سو پیچیدگی مذاکرات پیش‌رو، معامله‌گران بازارها را درگیر کرده است. خروج از اتحادیه اروپا برای بریتانیا نه‌تنها به معنی از دست دادن بازار بدون مرز و واحد و نیاز به رسیدن به توافق‌های تجاری جدید با کشورهای جهان است، بلکه ممکن است به جدایی اسکاتلند از این کشور نیز بینجامد. اسکاتلندی‌ها که در همه‌پرسی سال 2014 به ماندن در «پادشاهی متحد» رای داده بودند، اکنون از سر نارضایتی ممکن است دوباره همه‌پرسی استقلال برگزار کنند. روز جمعه پوند استرلینگ با بیش از 11 درصد سقوط مقابل دلار به کمترین ارزش خود از سال 1985 میلادی رسید. این بیشترین سقوط یک روزه پول بریتانیا در تاریخ بود. چنین سقوطی عجیب نیست؛ چراکه هراس از کاهش سرمایه‌گذاری در پنجمین اقتصاد جهان، مورد تهدید واقع شدن نقش لندن به‌عنوان پایتخت مالی دنیا و ماه‌ها عدم‌قطعیت سیاسی، جدی است. پوند استرلینگ روز جمعه بخشی از ارزش از دست رفته خود را به‌دست آورد، با این همه باز هم وضعیت بدتری از جمعه سیاه سال 1992 داشت، روزی که افت 1/ 4 درصدی را تجربه کرده بود. روز گذشته پوند در برابر یورو نیز به کمترین ارزش خود در 2 سال گذشته رسید. اینها در حالی بود که پوند صبح جمعه پس از انتشار نظرسنجی دولت بریتانیا با رشد مواجه شده بود. براساس این نظرسنجی، 52 درصد رای‌دهندگان به ماندن در اتحادیه رای داده بودند .با این همه یک نکته جالب در مورد افت روز جمعه پوند وجود دارد و آن اینکه نرخ برابری پوند پس از همه‌پرسی عضویت در اتحادیه اروپا تقریبا همسو با پیش‌بینی‌ها بود. پوند ارزان‌تر، گرچه به صادرکنندگان بریتانیایی-در صورت بسته شدن قراردادهای تجاری مناسب- کمک می‌کند، تورم مصرف‌کننده را تحت‌تاثیر قرار خواهد داد .

 

در گروه های دیگر چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد معاملات منفی در بیشتر نمادها بودیم خساپا مثبت بود این نماد امروز با افزایش 1 درصدی به معاملاتش خاتمه داد سایپا به قیمت 1171 ریالی رسید  این نماد امروز بیش از 103 میلیون سهم معامله شد که در صدر معاملات گروه قرار گرفت . خزامیا در محدوه صفر تابلو به کار خود پایان داد این نماد آخرین معامله خود را در محدوده 2 درصد به پایان رساند خزامیا بیش از 70 میلیون سهم معامله شد و با قیمت پایانی 1025 ریالی بسته شد . خاور به قیمت 1184 ریالی رسید و بیش از 29 میلیون سهم معامله شد . خپارس منفی بود این نماد در محدوده صفر منفی و با قیمت پایانی 1422 ریالی به معاملاتش خاتمه داد و بیش از 20 میلیون سهم معامله شد . خبهمن روز مثبتی را پشت سرگذاشت و با افزایش 2 درصدی در قیمت پایانی خود همراه شد خبهمن به قیمت 2935 ریال رسید و بیش از 17 میلیون سهم معامله شد . خودرو منفی بود ایران خودرو به قیمت 3355 ریال رسید و در محدوده صفر  منفی به کا رخود پایان داد . نمادهای ختراک ، خمحور ، خعتبار ، خوساز از منفی های همراه با صف فروش گروه بودند . خاذین پراقبال ظاهر شد این نماد اولین روز معاملاتی خود را پر تقاظا اغاز کرد و با افزایش 4 درصدی همراه شد خاذین به قیمت 909 ریالی رسید و پس از آنکه بیش از 14 میلیون سهم معامله شد با صف خرید 9 میلیونی به کار خود پایان داد . نمادهای خچرخش ، خموتور با صف خرید به معاملاتشان خاتمه دادند .

خریدار ۶۲ درصد سه مالک گروه بهمن بعد از گذشت ۱۰ روز مشخص شد و این مالک با صدور بیانیه ایی در مورد این معامله ۱.۶ هزار میلیارد تومانی توضیح داد. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در پی برگزاری دو هفته پیش مزایده 62 درصد سهام سه مالک اصلی گروه بهمن، زمزمه ها و شایعات متفاوتی درباره نام خریدار مطرح شد اما تا به امروز نام این خریدار مشخص نشده بود. به طوریکه اخبار غیر رسمی و تایید نشده از حضور مستقیم یا غیر مستقیم شرکت قطعه ساز کروز حکایت داشتند و سپس نام موسسه خیریه جوانان و سپس شایعاتی مبنی بر خرید این بلوک توسط شرکتی به نام گلرنگ موتور فامیلی به میان آمد .حال با گذشت حدود 10 روز از انجام این مزایده مهم، نام خریدار این بلوک مشخص شد که به نام کنسرسیوم “ویسمن موتور” و از زیرمجموعه های شرکت قطعه ساز کروز است.

در گروه فلزات اساسی اکثر نمادها با معاملات منفی به کار خود پایان دادند . فولاد با بیش از 24 میلیون سهم پر حجم ترین نماد گروه بود فولاد در محدوده صفر مثبت و با قیمت پایانی 1201 ریالی به کار خود پایان داد . ذوب با عرضه همراه شد این نماد امروز با افت 4 درصدی در قیمت پایانی به قیمت 25222 ریال رسید و با صف فروش 5 میلیونی بسته شد . نمادهای فسرب ، فروس ، زنگان از دیگر نمادهای منف یگروه بودند که در محدوده حداقل قیمت یو با صف فروش به معاملاتشان خاتمه دادند . فباهنر سبز پوشبود این نماد روز مثبتی را پشت سرگذاشت و با افزایش 3 درصدی همراه شد فباهنر به قیمت 1486 ریالی رسید و در آخر نیز با صف خرید 7 میلیونی به معاملاتش خاتمه داد . کیمیا منفی بود این نماد به کف قیمتی نیز رسید اما در آخر پس از آنکه با افت 4 درصدی رسید با قیمت پایانی 3966 ریال معاملاتش را پشت سرگذاشت . نمادهای فلوله ، فخاس از مثبت های گروه بودند که با افزایش 1 درصدی همراه شدند .فاسمین با افت 3 درصدی قیمت پایانی 204 تومانی را تجربه کرد .

معاون وزیر صنعت با تشریح آخرین وضعیت اجرای ۷ طرح فولادی، گفت: به جای استفاده از تجهیزات چینی در بخش های اصلی طرح های فولادی، تجهیزات اروپایی جایگزین شدند. به گزارش ماین نیوز، مهدی کرباسیان در خصوص آخرین وضعیت اجرای ۷ طرح فولادی گفت: اگرچه تست سرد فولاد سپید دشت در استان چهارمحال و بختیاری برای تولید آهن اسفنجی شروع شده اما متاسفانه به دلیل اینکه ۱۳۰ متر از لوله آب مورد استفاده در این طرح فولادی به یک معارض برخورد کرده است، مشکلات عمده ای بوجود آمده که حتی مقامات استان نیز نتوانسته اند آن را حل کنند، بر همین اساس تولید فولاد از این طرح که می توانست در تیرماه امسال عملیاتی شود، یک ماه به تاخیر خواهد افتاد و امیدواریم موضوع حل شود تا این طرح فعال شود.

مدیرعامل مجتمع معدنی صنعتی آهن و فولاد بافق از تعطیلی این واحد تولیدی خبر داد و گفت: شرکت گاز برای تأمین سوخت مورد نیاز این واحد ۱۳ میلیارد تومان برای دو کیلومتر لوله کشی تقاضا کرده که این امر خلاف قانون است. به گزارش ماین نیوز، محسن ابویی با اشاره به مشکلات نقدینگی مجتمع معدنی صنعتی آهن و فولاد بافق، اظهار داشت: 2 پروژه از این واحد تولیدی در اسفندماه سال گذشته با حضور رئیس جمهور افتتاح شد اما در آن مقطع مجبور بودیم به جای گاز از سوخت مازوت استفاده کنیم.

در گروه بانکی معامله بلوکی 17 میلیونی بانک ملت در لحظه شروع بازار شاخص را مثبت نگه داشت و با حجم معامله 28 میلیونی در صدر گروه قرار گرفت. وگردش امروز نیز با صف خرید به کار خود پایان داد. ونوین و حکمت نیز دیگر نمادهای مثبت گروه بودند. در سایر نمادهای گروه معاملاتی کم رمق و منفی را شاهد بودیم. در نماد ونوین امروز بیش از 25 میلیون سهم در قیمت 2314 ریال در بازار خرده فروشی معامله شد. در نماد وبصادر نیز معاملات کد به کد به میزان 6 میلیون سهم و در قیمت 1008 ریال انجام شد. در ادامه گزارشات شرکت های این گروه، پس از پوشش مناسب بانک کارآفرین، بانک پارسیان نیز گزارش 12 ماهه خود را با پوشش 154 درصدی ارائه داد؛ این شرکت در 12 ماهه 94 موفق شده 142 ریال سود به ازای هر سهم محقق کند در حالیکه در  آخرین پیش بینی خود مبلغ 92 ریال سود به ازای هر سهم در نظر گرفته بود.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها در حاشیه منفی داد وستد شدند.شپدیس در ادامه روند نزولی خود امروز هم منفی شروع کرد و در حدود 20 میلیارد ریال معامله شد که 2 میلیون سهم ان در قیمت 919 تومان در ساعات ابتدایی بازار به صورت بلوکی انجام شد و در نهایت در محدوده صفر مثبت ، در همان قیمت معامله بلوکی به کار خود پایان داد ، پرارزش ترین سهم گروه شد وبا 12 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذار بود.در نماد پترول که در آخرین روز کاری مدبران اقتصاد 2 میلیون سهم به پرتفوی خود اضافه نموده بود امروز در مثبت قیمت خورد و با 71 درصد فروشنده حقیقی بیش از 9 میلیون سهم دادوستد شد و در پایان با رشد 3.5 درصدی ، در قیمت 133 تومان به روز خود پایان داد و پرحجم ظاهرشد. شسینا پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه مبني بر تقسيم سود نقدي آماده انجام معامله شد اما بدون کشف قیمت در حالت مجاز – محفوظ بلقی ماند.فارس در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد و در بین سهامداران حقوقی بیش از 3 میلیون سهم معامله شد که کل این تعداد در قیمت 514 تومان در ساعات ابتدایی بازار به صورت بلوکی دادوستد شد این نماد در آخر در محدوده صفر مثبت و در همان قیمت بلوکی به معاملات خود خاتمه داد و با 2 واحد مثبت تاثیر گذار در شاخص در رتبه بعد از شپدیس قرار گرفت.

گروه پالایشی یکدست قرمز پوش بودند.شبندر با 61 واحد منفی به عنوان دومین سهم تاثیر گذار در شاخص  در حالی که منفی قیمت خورد با 96 درصد فروشنده حقیقی بیش از 15 میلیارد ریال معامله شد و در طول بازار صف فروش را نیز تجربه کرد و در نهایت با افت 4 درصدی ، در قیمت 456 تومان به روز خود پایان داد و در صدر گروه قرار گرفت.نمادهای شاوان ، ونفت صف فروشی های گروه بودند.شتران با 2 واحد منفی به عنوان اولین سهم تاثیر گذار در شتخص فرابورس،بدون تحرک سهامداران حقوقی بیش از 4 میلیون سهم دادوستد شد و در پایان با افت 4 درصدی ، در قیمت 254 تومان خود را باری معاملات فردا آماده کرد و پرحجم ترین سهم گروه شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از نیویورک، قیمت نفت در معاملات روز جمعه کاهش یافت زیرا تصمیم انگلستان برای خروج از اتحادیه اروپا، معامله گران را نسبت به سرمایه گذاری در بازارهای کالا محتاط کرد و آنان رو به سوی خرید دلار سوق داد .پس از اعلام تصمیم دیوید کامرون، نخست وزیر انگلستان، برای استعفا، ارزش پوند انگلستان به پایین ترین حد خود در ٣١ سال اخیر رسید و ارزش دلار آمریکا افزایش یافت .با توجه به قیمت گذاری نفت به دلار، افزایش ارزش این ارز سبب می شود خرید نفت برای دارندگان ارزهای دیگر گرانتر تمام شود و مطلوبیت نفت خام کاهش یابد .

در سرمایه گذاری ها امروز نیز شاهد صف خرید شدن نماد گوهران بودیم که در ساعت پایانی معاملات عرضه شد و در نهایت با حجم معامله 27 میلیونی و با قیمت پایانی 120 تومان به معاملات خود خاتمه داد. اما واتی همچنان پرتقاضا بود و صف خرید سنگین آن تا پایان بازار حفظ شد. وبهمن نیز دیگر نماد صف خرید این گروه بود.

در لیزینگی ها شاهد حمایت حقوقی و رنج های مثبت در دو نماد ولساپا و ولصنم بودیم. ولصنم با صف خرید به کار خود پایان داد و ولساپا با معامله بیش از 7 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشت.

در حمل ونقلی ها حریل به مرز صف فروش رسید.حتوکا و حفارس نیز صف فروش را تجربه کردند. حخزر و توریل اغلب مثبت معامله شدند. در حکشتی نیز جابجایی بلوک 2.3 میلیونی معاملات این نماد را به محدوده مثبت کشاند. در این گروه همچنین شاهد توقف حسینا پیش از شروع معاملات بودیم؛ حسینا در گزارش حسابرسی شده 12 ماهه 94 خود، مبلغ 3281 ریال سود به ازای هر سهم محقق کرده؛ در حالیکه در گزارش حسابرسی نشده این مبلغ 3226 ریال اعلام شده بود. این تعدیل به خاطر تعدیل مثبت 24 درصدی سود عملیاتی شرکت و عمدتا بابت کاهش 58 درصدی هزینه های فروش و اداری می باشد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب