اخبار و گزارش بورس یکشنبه 6 تیر 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 71 واحد افزایش یافت و به رقم 73,743 واحد رسید. که نمادهای خساپا با 30 واحد ، پترول با 29 واحد و خودرو با 26 واحد بیشترین تاثیر  مثبت و همچنین نماد وبملت با 47 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 218 میلیارد تومان رسید که نماد فاذر با رقمی حدود 21 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل با افزایش 3 واحدی به رقم 773 واحد رسید.  نمادهای  مارون، ذوب و شپاس بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 73 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با رقمی حدود 8 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .  

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3493 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون 63 هزار تومان رسید. 

 

مهمترین اخبار اقتصادی

مهم‌ترین نهاد اطمینان‌بخش در حوزه مبادلات مالی، توصیه پیشین خود به کشورها مبنی‌بر قطع روابط بانکی با ایران را به حالت تعلیق درآورد. گروه ویژه اقدام مالی که یکی از فراگیرترین نهادهای مالی در جهان است، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد به‌دلیل اقدامات اخیر ایران، نام ایران را از فهرست کشورهای اقدام متقابل حذف کرد. یکی از تبعات حضور در فهرست اقدام متقابل ریسک بالای ارتباط بانکی است. ایران از 8 سال قبل، در فهرست کشورها و مناطق پرخطر همکار قرار گرفت. با توجه به مقبولیتی که توصیه این گروه نزد بانک‌ها و نهادهای مالی در جهان دارد، پیش‌بینی می‌شود تعلیق توصیه پیشین این گروه مسیر روابط مالی ایران با نظام بانکداری جهانی را نسبت به گذشته تسهیل کند. بیانیه اخیر این گروه که با سه تفاوت نسبت به سنوات گذشته صادر و تاکید شده است: اگر ایران در یک سال آینده کاستی‌های قانونی خود در دو حوزه پولشویی و تامین‌مالی تروریسم را مرتفع کند، گام بعدی برای خروج ایران از فهرست منطقه پرخطر مالی برداشته خواهد شد. کارشناسان بیانیه اخیر را یک گام به جلو محسوب می‌کنند؛ زیرا در حال حاضر بخش بانکی کشور از منطقه قرمز مالی که توصیه به توقف همکاری بود، خارج شده است و بانک‌های جهانی می‌توانند با رعایت سلسله‌ای از مقررات احتیاطی به ارتباط‌گیری مالی با ایران بپردازند .

آخرین آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که نرخ تورم متوسط (تغییرات 24 ماهه شاخص) پس از 68 ماه به زیر 10 درصد رسید و در خردادماه سال جاری تک‌رقمی شد. دیگر آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد که نرخ تورم نقطه به نقطه (تغییر شاخص نسبت به ماه مشابه سال قبل) با ثبت رقم 8/ 6 درصد در سومین ماه سال جاری به کمترین میزان طی یک دهه اخیر رسیده است. این آمارها تایید می‌کند که دولت یازدهم در سال سوم فعالیت خود به مهم‌ترین شعار اقتصادی خود دست یافته است، اگرچه برای پایدارسازی تورم تک‌رقمی نیاز به بهره‌گیری از ابزارها و سیاست‌های مناسب است . آخرین آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که شاخص بهای مصرف‌کننده در خرداد 1395 به عدد 9/ 240 رسیده است. این آمارها نشان می‌دهد که نرخ تورم متوسط یا 12 ماهه پس از 68 ماه به 7/ 9 درصد رسید و در اصطلاح «تک‌رقمی» شد. تورم متوسط، دارای حافظه 24 ماهه است و ملاک اصلی تغییرات قیمتی نزد سیاست‌گذاران و عامه مردم است. این متغیر عنوان می‌کند که تغییرات شاخص بهای مصرف‌کننده در 12 ماهه منتهی به خردادماه سال جاری نسبت به 12 ماه منتهی به خرداد سال قبل کمتر از 10 درصد رشد کرده است. دولت سه سال قبل از این و در خرداد سال 92، وعده تورم تک‌رقمی را به‌عنوان مهم‌ترین شعار اقتصادی خود عنوان کرد. مسوولان بانک مرکزی نیز در سال‌های گذشته همواره تاکید کردند که به‌دنبال تک‌رقمی کردن نرخ تورم در سال 95 هستند، هر چند که برخی پیش‌بینی‌ها حاکی از آن بود که نرخ تورم در نیمه دوم سال جاری تک‌رقمی شود، اما این هدف چند ماه زودتر میسر شد.

 

در گروه های دیگر چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات نمادها اکثرا با معاملات مثبتی به کار خودشان پایان دادند . سایپالیدر گروه بود این نماد امروز بیش از 109 میلیون سهم معامله شد و با افزایش 2 درصدی در قیمت پایانی معاملاتش را پشت سرگذاشت خساپا به قیمت 1204 ریالی رسید و با صف خرید 65 میلیونی همراه شد . خزامیا مثبت بود این نماد با تقاضا همراه شد و پس از آنکه بیش از 96 میلیون سهم معامله شد با قیمت پایانی 1057 ریالی و سف خرید 3 میلیونی به کا رخود پایان داد . خاور در محدوده صفر مثبت و با قیمت پایانی 1191 ریالی معاملاتش را سپری کرد . خپارس به قیمت 1468 ریال رسید و با صف خرید 2 میلیونی بسته شد . خودرو با افزایش 2 درصدی به کار خود پایان داد ایران خودرو امروز قیمت پایانی 3428 ریالی را تجربه و روز مثبتی را برای خود رقم زد . نمادهای ورنا ، خاذین ، خرینگ از مثبت های گروه بودند که با صف خرید به معاملاتشان خاتمه دادند . ختراک صف فروش شد این نماد امروز را هم با افت قیمتی پشت سرگذاشت و با کاهش 4 درصدی به قیمت 3786 ریالی رسید و با صف فروش 1 میلیونی بسته شد . در دقایق آغازین بازار شاهد متوقف شدن نماد خبهمن بودیم این نماد به دليل ابهام درارائه اطلاعات بسته شد .خگستر امروز با قیمت پایانی 3677 ریالی بیش از 3 میلیون سهم معامله شد . خوساز امروز را هم منفی پشت سرگذاشت این نمادامروز با افت 3 درصدی به قیمت 4004 ریال رسید . نمادهای خشرق ، خدیزل، خچرخش از دیگر نمادهای مثبت گروه بودند که با صف خرید به معاملاتشان خاتمه دادند .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در جریان معاملات امروز  نماد نماد گروه بهمن به دلیل ابهام در ارائه اطلاعات متوقف شد.براساس این گزارش، پیگیری های بورس پرس نشان می دهد این توقف به معامله 62 درصد سهام سه مالک اصلی “خبهمن” که به ارزش 1.6 هزار میلیارد تومان توسط “ویسمن موتور” و از زیرمجموعه های شرکت قطعه ساز کروز خریداری شده ، مربوط بوده و قرار است این شرکت در این رابطه توضیحاتی به سازمان بورس و سهامداران ارایه دهد تا موضوع روشن شود.

رئیس مجلس با حمایت از مدیرعامل سایپا، از این شرکت به عنوان اولین شرکت صنعتی اقدام کننده در اصلاح ساختار دارایی‌ها یاد کرد.

در گروه فلزات اساسی بیشتر نمادهابا معاملات مثبت همراه بودند . ذوب صف خرید شد این نماد برخلاف روز معاملاتی گذشته با تقاضا همراه شد ذوب امروز بیش از 2 درصد باافزایش قیمت مواجه شد پس از آنکه بیش از 31 میلیون سهم معامله شد با صف خرید 17 میلیونی به معاملاتش خاتمه داد ذوب پر حجم ترین نماد گروه بود . فولاد در محدوده صفر مثبت و با قیمت پایانی 1212 ریالی بیش از 28 میلیون سهم معامله شد . نمادهای فرآور ، فباهنر ، کیمیا با صف خرید به معاملاتشان خاتمه دادند . نمادهای فاسمین و فلوله با معاملات مثبت و رشد 2 درصدی بسته شدند . فولای که جهت ارائه اطلاعات واقعي متوقف شده بو در جریان معاملات امروز و با قیمت 1870 ریال بازگشایی شد که با تقاضا همراه شد این نمادامروز با رشد 4 درصدی به قیمت 291 تومان رسید . نمادهای فملی ، فسرب در محدوده صفر منفی به کارخودشان خاتمه دادند .

رییس هیات عامل ایمیدرو در جمع فعالان صنعت آلومینیوم گفت: نقشه راه دستیابی به هدف 1.5 میلیون تنی ظرفیت تولید آلومینیوم در حال اجرا است. به گزارش ماین نیوز، مهدی کرباسیان که شامگاه شنبه در نشست مدیران و فعالان صنعت آلومینیوم سخن می گفت، به تشریح بخش هایی از جزئیات دستیابی به هدف سال 1404 در صنعت آلومینیوم پرداخت.

مرحله نخست شرکت صبا فولاد خلیج فارس با 92 درصد پیشرفت فیزیکی در حال ساخت است . به گزارش ماین نیوز، مدیرعامل شرکت صبا فولاد خلیج فارس گفت: این مرحله با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و 500 هزار تن آهن اسفنجی تا پایان پاییز امسال به بهره برداری می رسد .

فاز اول شرکت فولاد سرمد در شهرستان ابرکوه در تکمیل زنجیره صنایع فولاد استان یزد به‌زودی راه اندازی می‌شود.

در گروه محصولات شیمیایی شاهد معاملات متعادلی بودیم.در نماد پترول که دیروز مدبران اقتصاد 5 میلیون سهم به پرتفوی خود اضافه نموده بود امروز در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد و با 69 درصد خریدار حقیقی بیش از 66 میلیون سهم معامله شد و در نهایت با رشد 5 درصدی ، در قیمت 140 تومان به کار خود پایان داد ، در صدر گروه قرار گرفت و با 29 واحد مثبت سومین سهم تاثیر گذار در شاخص بورس شد.در نماد فارس2، 3,885,000سهم در قیمت 252 تومان در بازار خرده فروشی به صورت بلوکی انجام شد.نمادهای شپاکسا و شکربن صف خریدی های گروه بودند.در نماد وپترو که پرحجم ظاهرشد دیروز مدبران اقتصاد 3 میلیون سهم از پرتفوی خود خارج کرده است و گویی به خرید پترول اختصاص داده است این نماد بدون فروشنده حقوقی بیش از 3 میلیارد ریال دادوستد شد و در نهایت در محدوده صفر منفی ، در قیمت 204 تومان به روز خود خاتمه داد.شفارا پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه بدون تقسيم سود نقدي،آماده انجام معامله شد اما در نهایت بدون کشف قیمت ، در حالت مجاز – محفوظ باقی ماند.

مارون جهت برگزاري مجامع عمومي عادي ساليانه و فوق العاده صاحبان سهام در روز چهارشنبه مورخ 1395/04/09 متوقف شد.شفن تنها نماد صف فروشی گروه بود.

در پی استقبال سرمايه گذاران، اوراق سلف موازی اوره شركت پتروشيمی شيراز كه به ارزش ٢٠٠٠ميليارد ریال در بورس كالا و به منظور تامين سرمايه در گردش اين شركت منتشر شده بود، در همان ثانيه نخست به فروش رفت .هدف از عرضه اوراق سلف استاندارد اوره گرانول شرکت پتروشیمی شیراز، تامین سرمایه در گردش این مجتمع پتروشیمی اعلام شده است.

گروه پالایشی معادلات متعادلی را شاهد بودیم.شبندر بیش از 4 میلیون سهم معامله شد که 2 میلیون آن در قیمت 465 تومان در ساعات ابتدایی بازار بلوک زده شداین نماد در پایان با رشد 1 درصدی ، در قیمت 460 تومان به معاملات خود خاتمه داد ، پرارزش ترین سهم گروه شد و با 15 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذار بود.ونفت در حالی که روز خود را در محدوده صفر تابلو شروع کرد بدون فروشنده حقوقی در حدود 17 میلیارد ریال دادوستد شد و در اخر با رشد 3 درصدی ، درقیمت 247 تومان با صف 9 میلیونی تنها نماد صف خریدی گروه شد.شتران بدون تحرک سهامداران حقوقی بیش از 3 میلیون سهم جا به جا شد ودر پایان در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 253 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد.

جدایی انگلستان از اتحادیه مهمترین عاملی بود که سبب شد قیمت نفت در هفته گذشته کاهش یابد، زیرا این رویداد می تواند موجب بازگشت رکود به اقتصاد اتحادیه اروپا شود و تقاضای نفت خام را کاهش دهد .سه نظرسنجی منتشر شده در انگلستان نشان داد که طرفداران باقی ماندن در اتحادیه اروپا، پیشرفتهایی داشته اند اما دورنمای کلی، همچنان به سود طرفداران خروج از اتحادیه اروپا بود. به گفته معامله گران، خروج انگلستان از اتحادیه اروپا ممکن است موجب بحران اقتصادی در اروپا و دیگر مناطق جهان شود .این گمانه زنیها، سبب شد ارزش پوند انگلستان در برابر دلار آمریکا افزایش یابد. با توجه به قیمت گذاری نفت به دلار، کاهش ارزش این ارز مطلوبیت نفت را برای دارندگان ارزهای دیگر افزایش می دهد .تحلیلگران اعلام کردند اگر انگلستان از اتحادیه اروپا خارج نشود، قیمت نفت می تواند همچنان بالا باقی بماند، هرچند بدون اختلال جدید در تولید، روند افزایشی قیمت با چالش رو به رو خواهد شد .روز پنجشنبه ارزش دلار نیز اندکی کاهش یافت، زیرا با وجود بهبود آمار اشتغال در آمریکا، رشد ارزش پوند انگلستان سبب شد دلار آمریکا تضیف شد .

براساس آمار منتشر شده، در میان صادرکنندگان نفت خام به هند، عربستان با صادرات روزانه حدود ٨٥٠ هزار بشکه نفت خام در ماه مارس در جایگاه نخست قرار گرفت. این در حالی است که صادرات نفت‌خام عراق به این کشور با ٢٥٠ هزار بشکه در روز کاهش نسبت به ماه قبل به ٦٥٨ هزاربشکه در روز رسید. در این میان، حجم واردات نفت خام هند از ایران در ماه مارس به متوسط ٥٠٥ هزار بشکه در روز رسید که در مقایسه با ماه پیش از آن حدود ٢٩٠ هزار بشکه در روز افزایش یافته است .

در لیزینگی ها ولصنم با تقاضا همراه بود و در شروع بازار با حمایت حقوقی به صف خرید رسید. ولساپا امروز نیز با رنج های مثبت حقوقی همراه شد و تا 2.5 درصد رشد را تجربه کرد. سایر نمادهای گروه نیز بجز ولغدر اغلب در نمادهای منفی معامله شدند. ولساپا با جابجایی 23 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشت.

در سرمایه گذاری ها اکثر نمادها مثبت و با رشد قیمتی همراه بودند. در دقایق آغازین معاملات واتی شاهد عرضه صف خرید آن پس از معامله حدود 40 میلیون سهم بودیم اما بلافاصله مجددا صف خرید در این نماد تشکیل شد و ححم معاملاتش به 55 میلیون سهم رسید. گوهران معاملات امروز خود را در محدوده منفی آغاز کرد از میانه بازار همراه با مثبت شدن سایر گروه ها شاهد رشد قیمتی این سهم تا قیمت های حداکثری بودیم.

در حمل ونقلی ها اغلب نماد معاملات مثبت و متعادلی را پشت سر گذاشتند. حخزر و حتاید بیشترین رشد قیمتی را در این گروه تجربه کردند. مدیرعامل تاید واتر امروز طی اطلاعیه ای در کدال در خصوص واگذاری سهام مدیریتی این شرکت شفاف سازی کرد و طی آن اعلام کرد که در راستاي آگهي 4 خرداد 95 روزنامه دنياي اقتصاد مبني بر آگهي مزايده سهام فراز انرژي دنا که مالک 63.9 درصد از سهام شرکت تايدواتر خاورميانه ميباشد، مزايده در  17 خرداد 95 برگزار گرديد و موسسه اعتباري کوثر به عنوان برنده مزايده تعيين گرديده است.

در ساختمانی ها شاهد اقبال بازار به نمادهای گروه بودیم، بطوریکه اکثر نمادهای گروه با صف خرید به کار خود پایان دادند. اما در این میان ثاژن تنها نمادی بود که به صف فروش رسید.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب