اخبار و گزارش بورس سه شنبه 8 تیر 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس تهران

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 447 واحد افزایش یافت و به رقم 74,190 واحد رسید. که نمادهای فولاد با 67 واحد ، خودرو با 58 واحد و خساپا با 55 واحد بیشترین تاثیر  مثبت و همچنین نماد فملی با 24 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 253 میلیارد تومان رسید که نماد خودرو با رقمی حدود 22 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل با افزایش 5 واحدی به رقم 779 واحد رسید.  نمادهای  ذوب، شتران و وکوثر بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 88 میلیارد تومان رسید که نماد چکاپا با رقمی حدود 4 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .  

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3510 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون 70 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

پس‌لرزه‌های برگزیت نه تنها در داخل بریتانیا، بلکه در مناطق مختلف جهان همچنان ادامه دارد. در داخل این کشور اتفاقاتی افتاده که نشان می‌دهد شوک ناشی از خروج هنوز احزاب و شخصیت‌های سیاسی را رها نکرده و ابهام و شوک ناشی از آن نه تنها بر آنها سایه افکنده، بلکه خواب را از چشمانشان ربوده است. به گزارش ایندیپندنت، در اولین پرده از شوک داخلی، در طوماری که خواستار برگزاری رفراندوم دوم درخصوص عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا است بیش از 3 میلیون نفر پای آن را امضا کرده‌اند. با این حال گزارش‌هایی از امضاهای جعلی منتشر شده و وزارت کشور انگلیس قول بررسی امضاها را داده است. گفته می‌شود دست‌کم 77 هزار امضا جعلی است .

دنیای اقتصاد : پس از مدت‌ها تاکید کارشناسان بر فقدان اعتبارسنجی بنگاه‌های اقتصادی، بالاخره زمینه برای راه‌اندازی شرکت‌های رتبه‌بندی اعتباری فراهم شد. روز یکشنبه، رئیس سازمان بورس طی فراخوانی از داوطلبان تاسیس موسسات اعتباری در داخل کشور دعوت کرد. این موضوع گام مهمی در جهت توسعه بازار بدهی کشورمان محسوب می‌شود. پیدایش این نوع موسسات می‌تواند درجه ریسک شرکت‌های مختلف را مشخص کند. در نتیجه، فرآیند تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی مختلف با هزینه کمتری برای آنها انجام می‌شود و همچنین سرمایه‌گذاران نیز بنا به ریسک‌پذیری خود می‌توانند انتخاب دقیق‌تری انجام دهند.

 

در گروه های دیگر چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد معاملات مثبتی در بیشتر نمادها بودیم خزامیا با بیش از 63 میلیون سهم پر حجم ترین نماد گروه بود زامیاد امروز با رشد 4 درصدی به کار خود پایان داد این نماد با قیمت پایانی 1106 ریالی و صف خرید 9 میلیونی بسته شد . خودرو مثبت بود این نماد به قیمت پایانی 3589 ریالی رسید و بیش از 61 میلیون سهم معامله شد و با صف خرید بسته شد .خاور با قیمت پایانی 1246 ریال بیش از 45 میلیون سهم معامله شد که بیش از 50 درصد حجم معاملات امروز این سهم توسط حقوقی ها انجام شد . خبهمن امروز بازگشایی شد این نماد که در خصوص ارائه اطلاعات تغيير ساختار مالكيت و سرمايه گذاري متوقف شده بود در جریان معاملات امروز و با قیمت 305 تومان باز شد خبهمن امروز با افزایش 4 درصدی به قیمت 3059 ریال رسید و بیش از 30 میلیون سهم معامله شد . خساپا روز همراه با اقبالی را پشت سرگذاشت این نماد معاملاتش را با حداکثر قیمتی اغاز نمود و مورد تقاضا واقع شد سایپا با افزایش 4 درصدی به قیمت 1264 ریالی رسید و با صف خرید 106 میلیونی به معاملاتش خاتمه داد . نمادهای خپارس ، خکاوه ، خگستر از دیگر نمادهای مثبت و همراه با صف خرید گروه بودند . ختراک منفی و همراه با صف فروش به کار خود پایان داد با توجه جو مثبت معاملات در این گروه شاهد معاملات منفی ای در این نماد بودیم . خوساز مثبت بود این نماد با افزایش 3 درصدی به قیمت پایانی 4152 ریالی رسید و بیش از 1 میلیون سهم معامله شد . نمادهای خریخت ، خچرخش از مثبت های همراه با صف خرید قطعه سازها بودند .   خمهر روز مثبتی را پشت سرگذاشت این نماد تا حداکثری قیمتی هم پیش رفت اما در آخر با قیمت پایانی 2109 ریالی بسته شد .

براساس ماده ۲۵ قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو، خودروسازان ملزم به جبران خسارت‌های ناشی از پایین بودن کیفیت قطعات و تعمیرات شدند. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در پی اصلاحیه آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو که توسط سوی معاون اول رئیس‌جمهور به وزارت صنعت، معدن و تجارت و شرکتهای تولیدکننده خودرو ابلاغ شده ، خودروسازان ملزم به جبران خسارت‌های وارده  ناشی از پایین بودن کیفیت قطعات یا تعمیرات شدند.

به گزارش سایپا نیوز، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در بازدید از شرکت های بهران موتور، سایپا پیستون، صنعت پژوهان کیا در گلپایگان با تاکید بر حمایت وزارتخانه از صنعت قطعه سازی و خودروسازی گفت: راه برون رفت صنعت خودرو از مشکلات در شرایط فعلی مشارکت، توسعه و تقویت قطعه سازان است. در صحنه های بین المللی مشارکت کمی وجود دارد و باید زمینه خدمات پس از فروش و ارتباط با مشتریانمان را تقویت کرده و به کیفیت محصولات توجه بیشتری داشته باشیم و همچنین محصولات را با قیمت منطقی ارائه کنیم .وی در ادامه با اشاره به سیاست گذاری های وزارت صنعت، معدن و تجارت در صنعت خودرو افزود: این سیاست هایی است که در صنعت خودرو از طرف وزارت خانه دنبال می شود. از نکات کلیدی که از راهکار های پیشنهادی وزارتخانه نیز می باشد و باعث توسعه و جهش صنعت خودرو می شود، مشارکت در سطح بین المللی است که در این زمینه شاهد موفقیت هایی نیز بوده ایم و در آینده نیز شاهد حضور خودروسازان موفق در عرصه جهانی با همکاری و مشارکت خودروسازان ایرانی خواهیم بود.

در گروه فلزات اساسی نمادها اکثرا با معاملات مثبت به کار خودشان پایان دادند . فولاد پر تقاضا ظاهر شد این نماد امروز با رشد بیش از 3 درصدی همراه شد و بیش از 75 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود همچنین فولا امروز بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص گذاشت . فولاد امروز قیمت پایانی 125 تومانی را تجربه کرد . همچنین بیش از 70 درصد معاملات امروز فولاد توسط حقوقی ها صورت گرفت . وتوکا مثبت بود این نمادامروز رشد 1 درصدی را در قیمت پایانی خود شاهد بود وتوکا بیش از 33 میلیون سهم معامله شد همچنین شاهد حمایت 94 درصد حقوقی ها در این سهم بودیم . فسرب قرمز پوش بود این باافت 2 درصدی در قیمت پایانی خود همراه شد فسرب به قیمت پایانی 1873 ریال رسید . ذوب با اقبال همراه شد این نماد که معاملاتش را در محدوده سقف قیمتی آغاز نمود توانست با رشد بیش از 4 درصدی به قیمت 2712 ریال برسد که در آخر پس ازآنکه بیش از 6 میلیون سهم معامله شد با صف خرید 10 میلیونی به معاملاتش خاتمه داد . نمادهای فروس ، فخاس از دیگر نمادهای همراه با صف خرید گروه بودند . فملی منفی بود این نماد امروز را هم با معاملات منفی به کا رخود پایان داد فملی امروز بیش از 1 درصد با افت قیمتی همراه شد . فاسمین با رشد 1 درصدی به قیمت 2122 ریال رسید . کیمیا پر تقاضا ظاهر شد این نماد در به محدوده سقف قیمتی نیز رسید امادر آخر با قیمت پایانی 4332 ریالی معاملاتش را به پایان رساند .

 

مدیرعامل بورس کالا گفت: قیمت گذاری ورق های فولادی از این پس بر مبنای نرخ‌های جهانی تعیین می شود. به گزارش ماین نیوز، حامد سلطانی نژاد از تغییر مبنای قیمت گذاری ورق های فولادی فولاد مبارکه در بورس کالا نیز سخن گفت و افزود: به دنبال درخواست بورس کالا از شرکت فولاد مبارکه مبنی بر تعیین مبنای قیمت‌گذاری ورق های فولادی براساس قیمت های جهانی این محصولات این موضوع از سوی فولاد مبارکه اجابت شده و از این پس مبنای قیمت‌گذاری ها همچون محصولات پتروشیمی براساس قیمت های جهانی خواهد بود.

در رایانه ای ها معاملات مثبتی را در تمامی نمادهای گروه نظاره گر بودیم. رکیش برای دومین روز متوالی با صف خرید همراه شد؛ در بازار امروز خبرهایی به گوش میرسید مبنی بر اینکه با توجه به سیاست مدیریت شرکت کارت اعتباری ایران کیش در راستای اجرای سیاست افزایش سهم بازار، گویا مذاکراتی نیز با برخی بانک ها و موسسات مالی دیگر در جریان است که می تواند منجر به افزایش سهم بازار و درآمدزایی این شرکت فعال در حوزه PSP شود که بزودی خبرهای بیشتری در این خصوص خواهیم شنید . مرقام، مداران و مفاخر نیز با صف خرید به کار خود پایان دادند.

در حمل ونقلی ها نیز جو مثبتی بر معاملات نمادهای گروه حاکم بود. حتوکا با رنج مثبت حقوقی به صف خرید رسید و با معامله بیش از 3 میلیون سهم در صدر گروه قرار گرفت. حریل، حتاید و توریل نیز با نوسانات مثبتی همراه بودند. حکشتی و حپارسا اغلب منفی معامله شدند؛ در حپارسا راهبرد مبین کوثر همچنان خریدار است. پارسان، سهامدار عمده این سهم نیز روز گذشته در این نماد فروشنده بود. در حکشتی امروز خبری شنیدیم در خصوص موافقت هیات وزیران مبنی بر تضمین تسویه اقساط معوقه این شرکت به بانک KFW آلمان؛ با اینحال تحرکات خاصی در معاملات امروز این نماد مشاهده نشد. طبق این خبر و به نقل از بورس پرس، وزارت اقتصادی و دارایی به نمایندگی از دولت مجاز است به منظور تضمین تسویه اقساط معوق شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به بانک KFW آلمان،‌ضمانتنامه مربوط را به میزان 32.371.740 دلار صادر نماید . همچنین، صدور ضمانتنامه توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی منوط به ارائه تعهد کتبی و بدون قید و شرط و غیرقابل بازگشت هیئت مدیره شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر این‌ است چنانچه شرکت مذکور نسبت به تعهدات خود به شرکت بیمه اعتبار صادراتی آلمان عمل نکند، وزارت امور اقتصادی و دارایی مجاز است نسبت به برداشت وجوه مربوط از کلیه حسابها و منابع متعلق به شرکت یاد شده نزد کلیه بانکها و نوسسات مالی داخلی و خارجی اقدام نماید .

در لیزینگی ها به جز ولساپا سایر نمادهای گروه در محدوده های مثبت معامله شدند. در ولصنم حقوقی فروشنده بود و در همان ابتدای بازار صف خرید این نماد عرضه شد؛ در معاملات روز گذشته ولساپا سرمایه گذاری تدبیرگران آتیه ایرانیان و اندیشه محوران خریدار بودند؛ امروز نیز حدود 30 درصد از حجم معاملات این نماد توسط سهامداران حقوقی داد و ستد شد. بیشترین حجم معاملات گروه نیز با 18.8 میلیون سهم به ولصنم تعلق داشت.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات مثبت همراه بودند.جم بیش از 29 میلیارد ریال در بین سهامداران حقوقی معامله شد که 98 درصد حجم این معاملات در حدود 3 میلیون سهم به صورت کد به کد انجام شد این نماد در محدوده صفر تابلو و در قیمت 930 تومان به روز خود پایان داد ، پرارزش ترین سهم گروه شد و با 18 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذار بود.نمادهای شگل،شکربن و پاکشو در آستانه قیمتی خود بسته شدند.تاپیکو در حالی  با 98 درصد فروشنده حقیقی در حدود 2 میلیون سهم دادو ستد شد و در آخر در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 194 تومان به معاملات خود خاتمه داد که دلایل تاخیر پروژه مهم هلدینگ یعنی پالایشگاه ستاره خلیج فارس اعلام شد که  تحریم ها، کمبود نقدینگی و اجرای ضعیف و نامناسب از علل تاخیر در راه اندازی این پروژه بوده و تحریم ها موجب تأخیر در تأمین تجهیزات شد. براساس این گزارش، سیدعلی حسینی مدیرعامل بورس انرژی پیش از این گفته بود در تلاشیم برای شرکت نفت ستاره خلیج فارس از طریق فروش اوراق سلف به میزان 300 میلیارد تومان تامین مالی کنیم.در نماد پترول که دیروز مهر آیند گان و مدبران اقتصاد در آن فروشنده بودند امروز در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد و در بین سهامداران حقیقی بیش از 20 میلیون سهم معامله شد ، در نهایت در محدوده صفر منفی ، درقیمت 140 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد و پرحجم ظاهرشد.نمادهای شسینا و شفن صف فروشی های گروه بودند.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: ارائه طرحهای جدید پتروشیمی، مشروط به تکمیل زنجیره تولید است .مرضیه شاهدایی در این زمینه  گفت: سیاست مهم این شرکت در برنامه ششم توسعه، جلوگیری از خام فروشی با هدف توسعه بیش از پیش صنعت پتروشیمی کشور است و از آنجا که تکمیل زنجیره تولید در این صنعت از اهمیت بالایی برخوردار است، شرکت ملی صنایع پتروشیمی طرحهای جدید را به شرط تکمیل زنجیره تولید ارائه خواهد کرد .

در گروه پالایشی با وجود افت قیمت نفت در روزهای اخیر شاهد معاملات متعادلی بودیم.شبندر که امروز را در محدوده صفر تابلو آغاز کرده بود با 99 خریدار حقیقی بیش از 5 میلیون سهم معامله شد و در نهایت با افت 1 درصدی ، در قیمت 455 تومان به کار خود پایان داد،  درصدر گروه قرار گرفت و با 16 واحد منفی بر شاخص اثر گذار بود.ونفت پر حجم ترین سهم گروه ، روز خود را مثبت شروع کرد و بیش از 7 میلیون سهم معامله شد که 4 میلیون آن در قیمت 255 تومان در شروع بازار به صورت بلوکی انجام شد این نماد در پایان با رشد 5 درصدی و با 13 میلیون صف تنها نماد صف خریدی گروه شد.شتران با 1 واحد مثبت به عنوان دومین سهم تاثیر گذار در شاخص فرابورس،بدون فروشنده حقوقی بیش از 9 میلیارد ریال جا به جا شد و در آخر با رشد 2.5 درصدی ، در قیمت 260 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد و در گروه خود سوم شد.شسپا طی اطلاعیه ای اعلام نموده ، که این شرکت از بابت مطالبات راکد و سنواتی مذاکراتی را با شرکت ملی نفت معمول نموده و در نتیجه آن کلیات ادعای شرکت مورد قبول واقع گردیده لیکن تا این تاریخ مبلغی از این حیث مورد توافق طرفین قرار نگرفته است.

خروج انگلستان از اتحادیه اروپا به معنای خروج از اقتصاد جهانی نیست و آثار آن بر بازارهای نفت و بورس جهانی ناشی از هیجانات اولیه این رویداد است؛ طی هفته های آینده بار دیگر قیمت در این بازارها تعدیل خواهد شد .

احساسات وطن پرستانه سبب شد انگلستان از اتحادیه اروپا خارج شود. این یک حادثه بین المللی بود که بر اقتصاد دنیا تاثیر گذاشته است و بازار نفت را هم به صورت موقت و گذرا متاثر کرده است .نکته مهم در مسئله خروج انگلستان از اتحادیه اروپا آثاری است که اقتصاد این کشور و حتی اقتصاد کل اتحادیه اروپا را متاثر خواهد کرد.  بریتانیا که سرمایه گذاری زیادی در اتحادیه اروپا کرده است، حالا باید تمامی این سرمایه ها را از اتحادیه اروپا جمع کند و باید به حالت پیشین و به دولت گذشته و مستعمره های خود بازگردد، در چنین شرایطی باید گفت زمانی ١٠ ساله طول می کشد تا این کشور به اقتصادی مطلوب برسد

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار بورس تهران, اخبار بورس را در بورسینس بخوانید, بازار سهام و بورس, گزارش بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب