اخبار و گزارش بورس چهارشنبه 9 تیر 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بازار سهام

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس  250  واحد کاهش یافت و به رقم 73,940 واحد رسید. که نمادهای پارسان  با 50 واحد ، شبندر  با 41 واحد و کچاد با 39 واحد بیشترین تاثیر  منفی و همچنین نماد خساپا با 50 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 271 میلیارد تومان رسید که نماد خساپا با رقمی بیش از 56 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل بیش از واحد کاهش یافت و به رقم 775 واحد رسید . نمادهای شتران ، بمپنا و وگردش بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 66 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با بیش از  9 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3512 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمتی حدود 1 میلیون و 79 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

دنیای اقتصاد : شورای پول و اعتبار نرخ سود تسهیلات در قالب عقود مشارکتی و غیرمشارکتی را همسان کرد. براساس این تصمیم نرخ سود هر دو نوع تسهیلات 18 درصد تعیین شد. بدین ترتیب نرخ سود تسهیلات عقود غیرمشارکتی (مبادله‌ای) 2درصد کاهش یافت و سقف نرخ سود تسهیلات عقود مشارکتی 3درصد تنزل کرد. همچنین این شورا نرخ سود تسهیلات بانک کشاورزی برای تسهیلات سرمایه‌گذاری را معادل 15 درصد و برای سایر تسهیلات معادل 18 درصد تعیین کرد. این مصوبه از 16 تیرماه اجرایی خواهد شد. شورا سقف نرخ سود سپرده را نیز 15 درصد تصویب کرد .شورای پول و اعتبار ضمن تایید و تصویب اقدام اخیر بانک‌ها و موسسات اعتباری در زمینه تعدیل نرخ‌های سود علی‌الحساب سپرده بانکی، نرخ سود عقود مشارکتی و غیرمشارکتی را حداکثر معادل 18 درصد تعیین کرد.به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، شورای پول و اعتبار در یک هزار و دویست و بیستمین جلسه خود پس از ارائه گزارش این بانک از آخرین تحولات اقتصادی کشور، ضمن حمایت از سیاست‌های بانک مرکزی در زمینه هدایت بازار پول و نرخ‌های سود بانکی با استفاده از ابزارهای غیرمستقیم نظیر بازار بین‌بانکی بر استمرار اقدام‌ها و سیاست‌های بانک مرکزی در این زمینه تاکید کرد. شورای پول و اعتبار اقدام اخیر بانک‌ها و موسسات اعتباری در زمینه تعدیل نرخ‌های سود علی‌الحساب سپرده بانکی به حداکثر 15 درصد برای سپرده‌های یک‌ساله را تایید و تصویب کرد. همچنین در این جلسه، نرخ سود تسهیلات عقود مشارکتی و غیرمشارکتی، حداکثر معادل 18 درصد تعیین شد .

 

در گروه های دیگر چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد معاملات منفی در بیشتر نمادها بودیم . سایپا امروز رکورد زد این نماد امروز بیش از 429 میلیون سهم معامله شد سایپا با تقاضای زیاد همراه شد سایپا که در ابتدای بازار معاملاتش رادر محدوده مثبت آغار نمود در طول ساعت بازار چندین بار با صف خرید همراه شد اما شاهد عرضه صف خرید در این نماد شدیم که در آخر با توجه به تقاضای زیاد با صف خرید 101 میلیونی به معاملاتش خاتمه داد . سایپا به قیمت 1319 ریالی رسید . و در در معاملات گروه قرار گرفت همچنین تاثیر گذار ترین نماد بر شاخص بود شاخص کل را بیش از 50 واحد مثبت کرد . خرامیا منفی بود این نماد در محدوده صفر منفی به معاملاتش خاتمه داد و بیش از 138 میلیون سهم معامله شد . خاذین با اقبال ظاهر شد این نماد پس از آنکه بیش از 50 میلیون سهم معامله شد با صف خرید 6 میلیونی به کارخود پایان داد خاذین با رشد 4 درصدی به قیمت 1026 ریالی رسید . نمادهای خریخت ، خموتور از مثبت های همراه با صف خرید بودند .خودرو منفی بود این نماد با معاملات منفی کار خود را آغاز نمود در ابتدای بازار شاهد مثبت شدن این سهم شدیم اما در پایان با کاهش 1 درصدی معاملاتش را پشت سرگذاشت ایران خودرو به قیمت 3546 ریالی رسید و بیش از47 میلیون سهم معامله شد . نمادهای خعتبار ، ختراک ، خوساز با صف فروش به کار خود پایان دادند . نمادهای ورنا ، خکاوه امروز با کاهش 1 درصدی به کار خودشان پایان دادند و بیش از 24 میلیون سهم معامله شدند . خبهمن امروز بالاخره منفی شد این نماد پس از جند روز روند صعودی امروز بیش از 2 درصد با افت قیمتی همراه شد خبهمن به قیمت 2968 ریال رسید . خاور در محدوده صفر مبت بیش از 45 میلیون سهم معامله شد و با قیمت پابانی 1247 ریالی بسته شد . خپارس قرمز پوش بود و به قیمت پایانی 1528 ریال رسید .

سازمان بورس مجوز افزایش سرمایه ۳۲۰ درصدی از تجدید ارزیابی دارایی برای شرکت مالیبل سایپا را صادر کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت مالیبل سایپا که بعد از مصوبه 21 بهمن سال گذشته هیات مدیره پیگیر افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها بود ، قادر به دریافت مجوز سازمان بورس و آماده برگزاری مجمع فوق العاده شد.

رضا رضایی در گفتگو با خبرنگار خبر خودرو با اشاره به اینکه در حال حاضر اکثر قطعه سازان داخلی به لحاظ کیفیت در تولید در سطح استانداردهای بین المللی و روز دنیا قرار دارند، اظهار داشت : با تولید خودروهای جدید ، قطعه سازان داخلی  توانایی داخلی سازی حداقل 60 درصد از قطعات از تولیدات جدید را خواهند داشت.

در گروه فلزات اساسی شاهد معاملات منفی در بیشتر نمادها بودیم . فولاد منفی شد این نماد امروز را با روند نزول به پایان رساند فولاد در محدوده صفر منفی بیش از 41 میلیون سهم معامله شد که در صدر معاملات گروه قرار گرفت . فولاد به قیمت پایانی 1242 ریال رسید که بیش از 70 درصد معاملات امروز فولاد توسط  حقوقی ها صورت گرفت .  ذوب با افزایش 1 درصدی در قیمت پایانی به کار خود پایان داد ذوب به قیمت 2747 ریالی رسید و بیش از 35 میلیون سهم معامله شد . نمادهای فسرب ، زنگان با صف خرید به معاملاتشان خاتمه دادند . فباهنر صف فروش شد این نماد پس از چند روز معاملات مثبت امروز با عرضه همراه شد فباهنر با کاهش 4 درصدی به قیمت 1523 ریالی رسید و بیش ا ز4 میلیون سهم معامله شد .فولاژ از نمادهای منفی گروه بود که با صف فروش معاملاتش را پشت سرگذاشت . فاسمین با تقاضا همراه شد این نماد در محدوده به سقف قیمت به کا ر خود پایان داد فاسمین امروز بیش از 4 درصد رشد کرد .

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: براساس پیش بینی ها تا پایان سال 96 تعداد کل واحدهای بهره برداری شده در تکمیل زنجیره فولاد به 126 واحد با ظرفیت 150 میلیون تن خواهد رسید.

اجراي پروژه تغيير فرآيند کنترل سر والوهاي پينچ رول هاي کشنده واحد ريخته گري مجتمع فولاد سبا با موفقيت انجام شد که علاوه بر جلوگيري از خرابي ها و توقفات توليد در واحد، خسارات وارد شده به تجهيزات به حداقل رسيد و صرفه جويي 20 ميليارد ريالي براي مجتمع فولادسبا به همراه داشت.

در استخراج کانه های فلزی، با توجه به رشد قیمت های جهانی فلزات از جمله روی، شاهد تشکیل صف خرید در  نمادهای کاما، کبافق و کروی بودیم. کنور نیز برای سومین روز متوالی با صف خرید همراه بود. کچاد و کگل در معاملات امروز خود به قیمت های حداقلی رسیدند؛ باتوجه به رشد قیمت شمش فخوز طی چند ماه اخیر انتظار میرود که شاهد تعدیل مثبت در این دو نماد باشیم.

در حمل ونقلی ها، حتوکا تنها نماد مثبت و صف خرید گروه بود و سایر نمادهای گروه اغلب درمحدوده منفی معاملات خود را دنبال کردند. در خبرهای امروز، مدیرعامل شرکت توسعه توکا از برنامه ورود شرکت حمل و نقل توکا به حوزه های فعالیتی غیر از  صنعت فولاد خبر داد که یکی از مهمترین آنها وارد شدن به صنایع پالایشگاهی است. به نقل از بورس نیوز، مظاهری با اشاره به اثر مثبت بردرآمدزایی حتوکا در صورت عملیاتی شدن این طرح، گفت:در دستور کار قرار گرفتن این طرح به منزله قریب الوقوع بودن آن نمی باشد، اما احتمال بسیار زیاد تا پایان سال مالی جاری در صورت فراهم شدن شرایط، اجرایی می گردد. همچنین، در خصوص برنامه های شرکت توکاریل نیز گفت: توریل تاکنون قراردادی مبنی بر خرید 400 واگن توسط یکی از زیر مجموعه هایش منعقد کرده و از این پس نیز توسعه ناوگان حمل و نقل خود را در برنامه داشته و پیرو آن قصد خرید واگن های بیشتری را دارد؛ تأمین منابع مالی مورد نیاز جهت انجام برنامه های فوق نیز افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران به میزان 54 میلیارد تومان توسط توکاریل اعلام شده که مهلت انجام این افزایش سرمایه تا پایان آذرماه سال جاری می باشد.

در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها با معاملات منفی همراه بودند. در نماد پترول که دیروز مهر آیندگان 1,800,000سهم از پرتفوی خود خارج نموده بود امروز را منفی شروع کرد و در بین سهامداران حقیقی بیش از 10 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت با افت 2 درصدی ، در قیمت 137 تومان به روز خود پایان داد و در صدر گروه قرار گرفت و با 13 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذار بود.  در این نماد شرکت بازرگانی پتروشیمی که یکی از بازیگران حقوقی معروف است برنامه عرضه ۶.۷ درصد را در پیش گرفته تا در صورت انجام معامله از ترکیب سهامداری این شرکت ۲ هزار میلیارد تومانی خارج شود.  به این ترتیب شنبه آینده 15 تیر ، 6.7 درصد معادل بیش از یک میلیارد و 347 میلیون سهم “پترول” به قیمت پایه هر سهم 143 تومان و به صورت 33 درصد نقد و باقی اقساط در بازار دوم معاملات بورس و از طریق کارگزاری حافظ روانه میز فروش می شود.نمادهای ساینا،شسینا ،شفن،شفارا و وپترو در کف قیمتی خود بسته شدند.پارسان با 50 واحد منفی به عنوان دومین سهم تاثیر گذار در شاخص بورس، که دیروز صبا 83,000 سهم پارسان را به  پرتفوی خود اضافه نموده بود در حالی که روز خود را در محدوده صفر تابلو آغاز کرد با 89 درصد خریدار حقیقی حجم معاملات بیش از 3 میلیونی را به خود اختصاص داد و در پایان با افت 2.5 درصدی ، در قیمت 203 تومان به روز خود پایان داد و در رتبه بعد از پترول قرار گرفت.تاپیکو در ادامه روند صعودی خود امروز را هم مثبت شروع کرد و با 99 درصد فروشنده حقیقی بیش از 6 میلیارد ریال دادو ستد شد و در نهایت در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 195 تومان به معاملات خود خاتمه داد و سومین سهم گروه شد و با 16 واحد مثبت بر شاخص تاثیر کذار بود.

در گروه پالایشی بیشتر نمادها در حاشیه منفی دادوستد شدند.ونفت بعد از دو روز کاری صف خرید بودن ،امروز را هم مثبت شروع کرد و در بین سهامداران حقیقی بیش از 42 میلیارد ریال معامله شد ودر پایان در محدوده صفر مثبت ودر قیمت 257 تومان به به معاملات خود خاتمه داد و لیدر گروه شد.شراز بدون تحرک سهامدارن حقوقی در حدود 1 میلیون ارزش معاملاتی را تجربه کرد ودر انتها با رشد 3 درصدی ، در قیمت 569 تومان با صف کوچکی تنها نماد صف خریدی گروه شدشسپا پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه مبني بر تقسيم سود نقدي آماده انجام معامله شد اما بدون کشف قیمت در حالت مجاز – محفوظ باقی ماند.شبندر با 41 واحد منفی به عنوان سومین سهم تاثیر گذار در شاخص بورس،با 96 درصد فروشنده حقیقی در حدود 4 میلیون سهم جا به جا شد و درآخر در محدوده 3 درصدی منفی ،  قیمت 443 تومان به روز خود پایان داد  ودر رتبه بعد از ونفت قرار گرفت.شتران بدون تحرک سهامداران حقوقی ارزش معاملات در حدود 7 میلیونی را رقم زد و در پایان با افت 3 درصدی ، در قیمت 253 تومان خود را برای معاملات فردا اماده کرد وبا 1 واحد منفی یر شاخص تاثیر گذاشت.

در گروه بانکی اکثر نمادها معاملاتی متعادل را در محدوده صفر تابلو دنبال کردند که در این میان وکوثر با رسیدن به محدوده مثبت 2 درصد بیشترین رشد قیمتی را در این گروه داشت. وکوثر که امروز طی اطلاعیه ای در کدال ضمن تایید فروش 62 درصد سهام سه مالک اصلی خبهمن، از تملک سهامدار عمده حتاید خبر داد و اعلام کرد که هیچکدام از معاملات فوق تاثیر قابل ملاحظه ای در پیش بینی 95 شرکت نخواهد گذاشت.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب