اخبار و گزارش بورس شنبه 12 تیر 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مهم ترین اخبار روزانه بورس

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 25 واحد افزایش یافت و به رقم 73,965 واحد رسید. که نمادهای همراه با 35 واحد ، ومعادن با 29 واحد و وامید با 26 واحد بیشترین تاثیر  مثبت و همچنین نماد حکشتی با 34 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 245 میلیارد تومان رسید که نماد رمپنا با رقمی حدود 45 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل با افزایش 1 واحدی به رقم 777 واحد رسید.  نمادهای  هرمز، وگردش و شراز بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 78 میلیارد تومان رسید که نماد چکاپا با رقمی حدود 5 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .   

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3524 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون 100 هزار تومان رسید. 

 

مهمترین اخبار اقتصادی

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از کوین‌نیوز، در حالی که قیمت طلا در آخرین روز از ماه ژوئن با افت مواجه شد، اما این فلز گرانبها در ماه ژوئن، سه‌ماهه دوم سال 2016 و نیمه نخست سال جاری افزایش قیمت را به ثبت رساند .بر اساس این گزارش هر اونس طلا در پایان ماه ژوئن با ایستادن بر سطح 1320 دلاری رشدی 8.5 درصدی را در ماه ژوئن تجربه کرد. این فلز گرانبها در سه‌ماهه دوم سال جاری 6.9 درصد و در نیمه نخست سال 2016 معادل 24.6 درصد رشد قیمت داشته است. در روز چهارشنبه، فلز زرد به بالاترین سطح خود از جولای 2014 رسیده بود .کردیت بانک سوئیس اعلام کرد: «ما پیش‌بینی می‌کنیم که قیمت طلا در ادامه سال جاری افزایش یافته و به 1500 دلار برای هر اونس برسد. انتظار می‌رود پیامدهای کلان اقتصادی نظیر رای به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) و انتخابات هشتم نوامبر آمریکا روی این رشد قیمتی تاثیرگذار باشد بر همین اساس، نقره نیز در ماه ژوئن رشدی 16.4 درصدی را به ثبت رساند و قیمت هر اونس از این فلز سفید با رشدی 20.4 درصدی در سه‌ماهه دوم سال جاری و افزایش قیمت 34.9 درصدی در نیمه نخست امسال به 18 دلار و 62 سنت رسید کارستن فریچ، تحلیلگر کامرزبانک اعلام کرد: «نقره از دو سمت نفع می‌برد : افزایش قیمت طلا از یکسو و قیمت پایه بالای فلزات گرانبها از سوی دیگر باعث رشد قیمت نقره‌ای شده که در اغلب صنایع استفاده می‌شود

در خبری شنیدیم ، در جلسه‌ای که امروز در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، رییس جمهور با استعفای دسه جمعی رییس و اعضای هیات عامل صندوق توسعه ملی موافقت کرد .

 

در گروه های دیگر چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد معاملات منفی ای در بیشتر نمادها بودیم . ورنا با بیش از 51 میلیون سهم پر حجم ترین نماد گروه بود . ورنا مثبت بود این نماد امروز به قیمت 2817 ریالی رسید و با رشد 2 درصدی همراه شد . خزامیا منفی بود زامیاد در محدوده صفر منفی به معاملاتش خاتمه داد با قیمت پایانی 1097 ریالی بیش از 47 میلیون سهم معامله شد . خپارس با قیمت پایانی 1539 ریالی به کار خود پایان داد . خکاوه صف خرید بود این نماد امروز را با رشد 3 درصدی به پایان رساند خکتوه که با تقاضا همراه شد به قیمت 1535 ریالی رسید و با صف خرید 1 میلیونی به معاملاتش خاتمه داد . خودرو منفی بود ایران خودرو در محدوده صفر منفی و با قیمت پایانی 351 تومان بسته شد . خاذین از مثبت های گروه بود که با حداکثر قیمتی و صف خرید مورد تقاضا واقع شد خاذین امروز به قیمت 1068 ریالی رسید و رشد 4 درصدی را پشت سرگذاشت این نماد در آخر با صف خرید 12 میلیونی به کار خودش پایان داد . خبهمن اولین روز معاملاتی اش را با افت قیمتی آغاز نمود این نماد امروز بیش از 1 درصد با کاهش قیمتی همراه شد و در آخر با قیمت پایانی 2923 ریالی بسته شد. نمادهای خمهر ، خشرق ، خمحور از منفی های همراه با صف فروش قطعه سازها بودند . ختراک مورد توجه سهامداران بود این نماد در محدوده حداکثر قیمتی نیز معامله شد که در آخر با رشد 4 درصدی به کار خودش پایان داد . نمادهای خگستر و خرینگ نیز قرمز پوش بودند این نمادها امروز با کاهش 1 درصدی همراه شدند .

بلوک۲۴.۱ درصدی سرمایه گذاری رنا بدون رقابت و به همان قیمت پایه معامله شد و نام خریدار در آینده نزدیکی اعلام می شود. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در جریان معاملات امروز بازار سهام،بلوک۲۴.۱ درصدی سرمایه گذاری رنا توسط دو سهامدار عمده این شرکت بورسی یعنی تجارت الکترونیک خودرو تابان و پیشگامان بازرگانی ستاره تابان روانه میز فروش شد.

رئیس اداره نظارت برناشران بورسی سازمان بورس ، با اعلام علت ممنوع شدن نماد سایپا از بازگشت این شرکت در روز جاری به تابلوی معاملات خبر داد. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،در پی انتشار عملکرد ۱۲ ماهه سایپا که با تحقق 96 درصد از سود و اعلام سود 198 ریالی همراه شد، نماد این شرکت 3.9 هزار میلیارد تومانی امروز به حالت ممنوع درآمد و امکان داد و ستد سهام آن غیر ممکن شد.

دبیر انجمن قطعه سازان خودرو با اعلام انعقاد عمده قراردادهای خودروسازان با فرانسوی‌ها گفت: سهم قطعه سازان از ساخت ۴۰ درصدی انواع خودروهای جدید با شرکت‌های خارجی ۱۵ درصد است.

در گروه فلزات اساسی بیشتر نمادها با قیمت پایانی مثبت به کار خودشان پایان دادند . فولاد سبزپوش بوداین نماد امروز معاملاتش را د رمحدوده صفر مثبت به پایان رساند و پس از آنکه بیش از 19 میلیون سهم معامله شد در صدر معاملات گروه قرار گرفت . ذوب منفی بود این نماد امروز در محدوده صفر منفی به کار خودش پایان داد و به قیمت 2736 ریال رسید . فاسمین مثبت بود این نمادامروز با رشد 4 درصدی به قیمت 2332 ریال رسید و بیش از 8 میلیون سهم معامله شد . هرمز  جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه صاحبان سهام متوقف شده بود در جریان معاملات امروز با قیمت 1869 ریال بازگشایی شد هرمز امروز با رشد 2 درصدی به قیمت 1843 ریال رسید وبیش از 5 میلیون سهم معامله شد که بیش از 69 درصد خرید امروز توسط حقوقی ها صورت گرفت . نمادهای فزرین ، فسرب ، کیمیا ، زنگان از مثبت های همراه با صف خرید گروه بودند . نمادهای فولاژ ، فلوله به صف فروش به کارشان پایان دادند .

مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان با بیان اینکه ميزان توليد محصول نهايي این شركت در سال 94 به بيش از یک میلیون و 179هزارتن رسيد، اظهار کرد: فولادهرمزگان توانست با اتخاذ استراتژي‌هاي ترکيبي از جمله‌ نهضت صرفه جویی و مديريت مؤثر هزينه‌ها، توليد محصولات کيفي، افزایش بهره وری و انجام پروژه‌هاي بهبود، جایگاه خود را حفظ کند. به گزارش ماین نیوز،‌ مهندس امیرمسعود هراتیان در مجمع عمومي عادي سالانه صاحبان سهام درخصوص فعاليت و وضع عمومي شركت درسال مالي منتهي به 29 اسفندماه 94 افزود: توليد محصول نهايي این شرکت در سال 94 نسبت به سال 93، افزایشی معادل سه هزار و 521 تن را نشان می‌دهد.

در استخراج کانه های فلزی، همراه با رشد قیمت جهانی فلزات همچنان شاهد رشد قیمتی نمادهای کروی، کاما و کبافق بودیم. کنور نیز برای چهارمین روز متوالی معاملات خود را با صف خرید به پایان رساند. در ومعادن که مجوز افزایش سرمایه آن صادر شده، با افزایش تقاضا همراه بود و به صف خرید رسید؛ افزایش سرمایه این شرکت به میزان 27 درصد از محل مطالبات و آورده نقدی می باشد. کگل اغلب در محدوده صفر تابلو معامله شد، اما کچاد با افت 1.5 درصد همراه بود.

در ادامه روند منفی معاملات گروه بانکی شاهد رنج مثبت و جهش قیمتی و رد نهایت تشکیل صف خرید در نماد وگردش بودیم. بانک ملت با حجم معامله 22میلیونی در صدر گروه قرار گرفت.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.پترول بعد از دو روز کاری منفی بودن امروز را مثبت شروع کرد و با 70 درصد فروشنده حقوقی بیش از 17 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت با رشد 2 درصدی ودر قیمت 139 تومان به کار خود پایان داد ، در صدر گروه قرار کرفت و با 12 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذار بود. گفتنی است که دیروز مدبران اقتصاد 1 میلیون سهم این نماد را از پرتفوی خود خارج کرده است.شپارس بدون تحرک سهامداران حقوقی تنها نماد صف خریدی گروه بود این در حالی بود که این نماد در جدیدترین گزارش خود زیان هر سهم منتهی به 95/ 06 / 31شرکت را مبلغ 62ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی زیان خود را 35 درصد کاهش داده است .شرکت در 6 ماهه 2 ریال زیان شناسایی نمود.پارسان در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کردو بیش از 3 میلیون سهم با 70 درصد فروشنده حقیقی جا به جا شد که در حدود 2 میلیونسهم در ساعات پایانی بازار در قیمت میانگین 200 تومان به صورت بلوکی انجام شد و در آخر در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 204 تومان به روز خود پایان داد و در رتبه بعد از پترول قرار گرفت.نمادهای شفارا،شسینا و شفن در کف قیمتی خود بسته شدند.جم بر خلاف روزهای منفی قبل امروز مثبت قیمت خورد و در بین سهامداران حقوقی بیش از 20 میلیارد ریال معامله شد که 2 میلیون سهم آن در قیمت میانگین 925 تومان بلوک زده شد و در پایان در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 928 تومان به معملات خود خاتمه داد و با 7 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذار بود.

صنایع بالادستی و پایین دستی پتروشیمی از دیر باز در کشور با هم تعارض دارند. اختلافاتی که متاسفانه رشد صنایع پایین دستی کشور را با اختلال مواجه کرده است .احمد مهدوی دبیر انجمن کارفرمایان پتروشیمی در اظهارات اخیر خود بزرگترین تشکل صنایع پایین دستی (پلیمر/ پلاستیک) را به حمایت از رانت خواران متهم کرده است .

در گروه پالایشی شاهد معاملات متعادلی بودیم.ونفت با 99 درصد خریدار حقیقی بیش از 42 میلیارد ریال معامله شد ودر نهایت با افت 4 درصدی ، در قیمت 245 تومان به روز خود پایان داد ، در صدر گروه قرار گرفتو با 4 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذاشت این نماد جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي متوقف شد.شراز بدون تحرک سهامداران حقوقی با حجم معاملاتی پائین تنها نماد صف خریدی گروه در قیمت 584 تومان بود.شبندر بدون فروشنده حقوقی بیش از 4 میلیون سهم دادو ستد شد و در پایان در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 443 تومان به روز خود پایان داد وبا 1 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذار بود. شتران بدون تحرک سهامداران حقوقی در حدود 6 میلیون سهم دادو ستد شد و در پایان در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 255 تومان به معاملات خود خاتمه داد و سوم گروه شد.

به گزارش نشریه نشنال آبزرور، سران کشورهای آمریکای شمالی برای تشویق پایان استفاده از نفت، گاز و ذغال سنگ در بخش صنعت و گرایش به استفاده از انرژیهای پاک، به توافق دست یافتند .باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، گفت: اکنون نفت ارزان است، اما ارزان باقی نمی ماند؛ نفت یک منبع پایان پذیر به شمار می آید، هزینه استخراج آن افزایش می یابد و نگرانیها درباره تغییر آب و هوایی، شدت می گیرد .اوباما همچنین در حاشیه نشست سران کشورهای آمریکای شمالی در کانادا اعلام کرد ایالات متحده برای افزایش استفاده از انرژیهای تجدید پذیر گامهایی برداشته است .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب