اخبار و گزارش بورس یکشنبه 13 تیر 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
خبرهای مهم بورس

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 98 واحد افزایش یافت و به رقم 74,064 واحد رسید. که نمادهای رمپنا با 97 واحد ، خساپا با 60 واحد و شپدیس با 46 واحد بیشترین تاثیر  مثبت و همچنین نماد کگل با 22 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 266 میلیارد تومان رسید که نماد رمپنا با رقمی حدود 27 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل با افزایش 2 واحدی به رقم 779 واحد رسید.  نمادهای  ارفع، وگردش و شراز بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 447 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با رقمی حدود 2 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . 

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3500 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون 98 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

قیمت نفت خام سبک ایران در هفته منتهی به ٢٤ ژوئن (چهارم تیرماه) با ٧٩ سنت افزایش به ٤٦ دلار و ٣١ سنت برای هر بشکه رسید. قیمت نفت خام ایران در بازارهای جهانی همگام با سایر انواع نفت خام صادراتی، در محدوده کانال 40 دلاری در نوسان است و بر این اساس، رشد یا کاهش اندکی را تجربه می‌کند . اداره کل امور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت گزارش داد میانگین قیمت نفت خام سبک ایران از آغاز سال 2016 تا ٢٤ ژوئن بشکه‌ای ٣٦ دلار و٤٣ سنت بوده است .قیمت نفت خام سنگین ایران نیز در هفته مورد بررسی با ٧٦ سنت افزایش به ٤٤ دلار و ٣٠ سنت برای هر بشکه رسید. این در حالی است که میانگین قیمت نفت سنگین ایران در سال 2016 بشکه‌ای ٣٤ دلار و پنج سنت بوده است. قیمت سبد نفتی اوپک نیز در هفته مورد بررسی، به ٤٥ دلار و ٩٥ سنت برای هر بشکه رسید که نسبت به هفته پیش از آن، ٨٦ سنت افزایش داشت. قیمت نفت خام شاخص برنت با ٩٢ سنت افزایش به بشکه‌ای ٤٨ دلار و ٣٨ سنت و نرخ هر بشکه نفت خام دبلیو.تی.ای آمریکا در هفته مورد بررسی با ٦٢ سنت افزایش به ٤٨ دلار و ٥٣ سنت برای هر بشکه رسید . ایران در پایان خردادماه روزانه به‌طور میانگین 2 میلیون و یکصد هزار بشکه نفت خام صادر کرد که مقصد 600 هزار بشکه اروپا بود. بخش عمده نفت خام صادراتی ایران به مقصد کشورهای آسیایی بارگیری می‌شود .

در همین راستا، اداره گمرک چین در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد: صادرات نفت ایران به چین در ماه مه (اردیبهشت خرداد95) با 20 درصد افزایش نسبت به ماه مشابه پارسال به 619 هزار بشکه در روز رسید. تجارت نفتی ایران و چین پس از رفع تحریم‌ها رو به افزایش گذاشته به‌طوری که کشورمان اکنون در جایگاه ششمین صادرکننده نفت به این کشور قرار دارد. چین در دوران تحریم، با خرید 40 درصد نفت صادراتی ایران (حدود 400 هزار بشکه در روز) بزرگ‌ترین‌ خریدار نفت ایران به شمار می‌رفت که البته اکنون نیز این جایگاه را حفظ کرده است .هر چند با اجرایی شدن برجام، میزان صادرات نفت ایران به هند و کره جنوبی افزایش یافته و کشورهای اروپایی نیز خرید نفت از کشورمان را آغاز کردند، اما همچنان چین با خرید بیش از 600 هزار بشکه نفت در روز به‌عنوان بزرگ‌ترین مشتری نفت ایران شناخته می‌شود. اداره گمرک چین همچنین در آماری تازه اعلام کرد: پکن واردات نفت خام خود را از روسیه در ماه مه به بالاترین سطح خود یعنی یک میلیون و ٢٤٠ هزار بشکه در روز رساند. واردات نفت خام چین از عربستان در ماه مه با ٣٣ درصد رشد نسبت به مدت مشابه پارسال به میانگین ٩٦٥ هزار بشکه در روز رسید .

 

در گروه های دیگر چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات نمادها اکثرا با قیمت پایانی مثبت به کار خودشان پایان دادند . خزامیا با بیش ا ز83 میلیون سهم در صدر معاملات گروه قرار گرفت این نماد در محدوده صفر مثبت به کار خودش پایان داد زامیاد به قیمت 1107 ریال رسید. خپارس مثبت بود این نماد با افزایش 2 درصد همراه شد و به قیمت پایانی 1575 ریال رسید خپارس امروز بیش از 40 میلیون سهم معامله شد . خاور با قیمت پایانی 1257 ریالی بسته شد خاور بیش از 34 میلیون سهم معامله شد که بیش از 50 درصد معاملات امروز این سهم توسط حقوقی ها صورت گرفت . خکاوه دوین روز معاملاتی خود را نیز با روند افزایشی به پایان رساند خکاوه بیش از 4 درصد مثبت خورد این نماد  به قیمت 1605 ریال رسید . در جریان معاملات امروز شاهد بازگشایی نماد خساپا بود سایپا با قیمت 1330 ریال معاملاتش را آغاز نمود که با تقاضای زیاد همراه شد سایپا با رشد 4 درصدی به قیمت 1384 ریال رسید و در آخر نیزبا صف خرید 158 میلیونی به معاملاتش خاتمه داد . نمادهای خاذین ، ختور نیز از مثبت های همراه با صف خرید گروه بودند . نمادهای ختراک ، خنصیر با صف فروش همراه بودند . خبهمن به قیمت 2925 ریال رسید و بیش از 5 میلیون سهم معامله شد . ورنا با قیمت پایانی مثبت به کار خودش پایان داد ورنا امروز بیش از 1 درصد با رشد قیمتی همراه شد و به قیمت پایانی 285 تومان رسید .

بلوک۲۴.۱ درصدی سرمایه گذاری رنا دیروز در معامله دورن گروهی توسط زیرمجموعه ساپیا خریداری شد که ناشی از بدهی بود و معادلات جدیدی را رقم زد. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بلوک۲۴.۱ درصدی سرمایه گذاری رنا دیروز توسط دو سهامدار عمده این شرکت بورسی یعنی تجارت الکترونیک خودرو تابان و پیشگامان بازرگانی ستاره تابان عرضه و بدون رقابت به همان قیمت پایه هر سهم 5063 ریال معامله شد.

شرکت خودروسازی دایملر آلمان از اواخر سال میلادی جاری اقدام به تحویل کامیون با برند میتسوبیشی فوسوی به بازار ایران خواهد کرد.

معاون ایدرو با اعلام نام شرکت جدید سایپا – رنو گفت: رنو ۵ خودرو جدید در ایران تولید می کند که شامل ۳ محصول با سایپا و دو محصول با ایران خودرو است. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، فرداد دلیری درباره همکاری شرکت فرانسوی رنو با خودروسازان داخلی که از ماه ها پیش به کانون توجه فعالان صنعت خودرو تبدیل شده به ایرنا گفت: رنو 5 خودروی جدید را در طرح آتی برای ایران در نظر گرفته که 3 محصول با سایپا و دو دستگاه دیگر را با ایران خودرو تولید خواهد کرد . وی ادامه داد: شرکت های ایران خودرو و سایپا برای ارتقا ساخت داخل این همکاری نیز هدف گذاری کرده و چشم اندازی ترسیم کرده اند .

در گروه فلزات اساسی شاهد معاملات منفی ای در بیشتر نمادها بودیم . فسرب امروز پر اقبال ظاهر شد این نماد با رشد 4 درصدی به قیمت 2144 ریال رسید و بیش از 13 میلیون سهم معامله شد که در صدر معاملات کروه از نظر حجم قرار گرفت . فسرب در آخر با صف خرید 4 میلیونی به کار خودش پایان داد. هرمز در محدوده صفر مثبت معاملاتش را پشت سرگذاشت هرمز با قیمت پایانی 1864 ریالی بیش از 10 میلیون سهم معامله شد . فلوله صف فروش شد . ارفع که جهت برگزاري مجمع عمومي فوق العاده صاحبان سهام در خصوص افزايش سرمايه متوقف شده بود در جریان معاملات امروز و با قیمت 2812 ریال بازگشایی شد این نماد امروز با تقاضا همراه شد پس از آنکه بیش از 10 درصد با رشد قیمتی همراه شد بیش از 3 میلیون سهم معامله شد و به قیمت پایانی 2883 ریال رسید . نمادهای فرآور، فمراد، فخاس از مثبت های همراه با صف خرید گروه بودند . نمادها ذوب، فولاد در محدوده صفر منفی به کار خودشان پایان دادند . فاسمین با کاهش 2 درصدی به قیمت 2275 ریال رسید .

در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.شپدیسبا 46 واحد مثبت به عنوان سومین سهم تاثیر گذار در شاخص ،بیش از 9 میلیون سهم معامله شد که 8 میلیون آن در قیمت 953 تومان در ساعات پایانی بازرار به صورت بلوکی انجام شد. این نماد با رشد 4 درصدی ، در قیمت 949 تومان به روز خود پایان داد و پرارزش ترین سهم گروه شد.نمادهای شدوص و شپارس در آستانه قیمتی خود بسته شدند.پترول با مثبت روز خود را آغاز کرد و با 65 درصد خریدار حقیقی بیش از 27 میلیون سهم جا به جا شد و در پایان با رشد 1 درصدی ، در قیمت 141 تومان به معاملات خود پایان داد و پرحجم ترین سهم گروه شد.نمادهای شفن و شسینا صف فروشی های گروه بودند.در نماد تاپیکو که صبا تامین دیروز 376,000 سهم به پرتفوی خود اضافه نموده بود در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد و در نهایت با افت 1 درصدی ، در قیمت 195 تومان به روز خود خاتمه داد و با 20 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذاشت و سومین سهم گروه شد.

سازمان خصوصی سازی در نظر دارد بیش از یک میلیارد 524 میلیون و 897 هزار سهم “فارس” را به وکالت از تاپیکو روانه میز فروش کند تا درصورت انجام این معامله بیش از 800 میلیارد تومانی، تاپیکو از ترکیب سهامداری آن خارج شود .در این عرضه که به صورت 30 درصد نقد ( با امکان پرداخت وجه نقد در 9 روز کاری ) و مابقی اقساط و به وسیله کارگزاری سهم آشنا انجام می شود، قیمت پایه هر سهم 525 تومان تعیین شده و کارگزاران خریدار در صورتی مجاز به ورود سفارش خرید به سامانه معاملاتی هستند که 3 درصد ارزش سهام مورد معامله بر اساس قیمت پایه را نقداً یا به صورت ضمانت نامه بانکی بدون قید و شرط از مشتری دریافت کرده و حسب مورد به حساب شرکت سپرده گذاری مرکزی یا به بورس تهران ارائه کنند .

در گروه پالایشی شاهد معاملات متعادلی بودیم.شبندر در قیمت دیروز بازگشایی شد و بدون فروشنده حقوقی در حدود 24 میلیارد ریال معامله شد و درآخر در محدوده صفر تابلو ، در قیمت 440 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد و با 11 واحد منفی بر شاخص اثر گذاشت.شراز بدون خریدار حقوقی تنها نماد صف خریدی گروه بود.شاوان بدون تحرک سهامداران حقوقی با حجم معاملاتی پائین با رشد 1 درصدی ، در قیمت 900 تومان به روز خود پایان داد و دومین سهم گروه شد.شتران با منفی روز خود را آغاز کرد و بدون تحرک سهامداران حقوقی حجم معاملاتی بیش از 2 میلیونی را رقم زد ودر پایان در محدوده صفر منفی ، در قیمت 255 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد.

محمد چگینی، رئیس کمیسیون انرژی مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با خبرنگار شانا با بیان این که براساس بندهای ٦ و ٨ سیاستهای کلی انرژی، صادرات فرآورده ها باید جایگزین فروش نفت خام شود، بر لزوم تمرکز در بازار کشورهای همسایه درباره صادرات فرآورده‌ های نفتی تاکید کرد و گفت: ما باید به بازارهای چند میلیون نفری کشورهای همسایه همچون عراق نیز توجه و بخشی از نفت و گاز منطقه را به فرآورده بدل کنیم .چگینی تصریح کرد: ایران هم اکنون چیزی بیش از یک میلیون بشکه از نفت خام خود را در داخل فرآوری می‌کند که بخشی از آن نیز به نفت کوره و وکیوم باتوم و سایر فرآورده‌ های ارزان‌ قیمت بدل می‌شود که ارزش آنها از نفت خام کمتر است و سودآوری پالایشگاهها را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد .به منظور جلوگیری از خام فروشی باید ٨٠ درصد از نفت خام تولیدی کشور به فرآورده‌ بدل و تنها ٢٠ درصد آن صادر شود، این موضوع حتی به امنیت ملی کشور نیز کمک خواهد کرد، تجربه‌ای که در زمان تحریم نیز مشاهده و لمس شد .

در استخراج کانه های فلزی، شاهد کاهش قیمت در نمادهای کروی و کاما و ورود به فاز منفی بودیم. اما روند صعودی در کبافق و کنور همچنان ادامه داشت و با صف خرید به کار خود پایان دادند. امروز همچنین شاهد توقف نماد کچاد جهت برگزاری مجمع عادی سالیانه بودیم. در معاملات امروز این نماد بیش از 30 میلیون سهم بین سهامداران حقوقی کد به کد شد.  

در سرمایه گذاری ها ولصنم صف خرید شد و با معامله بیش از 14 میلیون سهم در صدرمعاملات گروه قرار گرفت؛ حدود 20 درصد از این حجم توسط سهامدار حقوقی خریداری شد. اطلاعیه عرضه عمده این نماد نیز منتشر شد؛ طبق این اطلاعیه حدود 5 درصد از سهام این شرکت در 20 تیرماه به قیمت 2050 ریال و به صورت نقد توسط شرکت نوآوران مدیریت سبا عرضه خواهد شد. در ولملت نیز نوسانات مثبتی را در محدوده صفر تابلو شاهد بودیم. سایر نمادهای گروه معاملات منفی را پشت سر گذاشتند.

در گروه بانکی همچنان شاهد معاملات کد به کد و حمایت حقوقی بودیم. نمادهای وپست و وگردش بیشترین رشد قیمتی را داشتند. وگردش در ادامه معاملات مثبت خود امروز نیز با تقاضا همراه بود و تا آستانه صف خرید نیز پیش رفت؛ در بازار خرده فروشی معامله بلوکی 60 میلیونی در قیمت 127 تومان در این نماد انجام شد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب