اخبار و گزارش بورس دوشنبه 14 تیر 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بازار بورس

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 116 واحد کاهش یافت و به رقم 73,947 واحد رسید. که نمادهای خودرو با 54 واحد ، کگل با 36 واحد و فارس با 30 واحد بیشترین تاثیر  منفی و همچنین نماد تاپیکو با 43 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 281 میلیارد تومان رسید که نماد خساپا با رقمی حدود 35 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل با افزایش 1 واحدی به رقم 781 واحد رسید.  نمادهای  هرمز، شتران و وکوثر بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 138 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با رقمی حدود 4 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .  

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3490 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون 97 هزار تومان رسید. 

 

مهمترین اخبار اقتصادی

روز یکشنبه، نوسانات سکه از کانون تمرکز رسانه‌ها و فعالان خارج شد تا بار دیگر دلار درکانون توجه قرار بگیرد. سکه که روز شنبه رکوردی 33 ماهه را ثبت کرده و با عبور از مرز یک میلیون و 100 هزار تومان در صدر اخبار بازار قرار گرفته بود، روز یکشنبه از مرز یاد شده پایین آمد تا توجه بازیگران نسبت به آن کمرنگ‌تر شود. در دومین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی 4 هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت یک میلیون و 98 هزار تومان رسید. با این حال، آنچه روز یکشنبه برای بازیگران بازار غیرمنتظره‌تر بود، شکسته شدن سطح حمایتی 3 هزار و 500 تومان دلار و انتقال آن به کانال پایین‌تر بود. در دومین روز هفته، شاخص ارزی پس از 4 روز نوسان در کانال 3 هزار و 500 تومان، با 28 تومان افت از این کانال به زیر کشیده شد و به قیمت 3 هزار و 495 تومان رسید. میزان افت روزانه دلار در روز یکشنبه منجر به ثبت رکورد جدیدی شد. تا پیش از این اولین روز هفته جاری، با 25 تومان افت دومین رکورد کاهشی سال 95 را در اختیار داشت، اما با 28 تومان افت دلار در روز گذشته این رکورد جا‌‌به‌جا شد و رکورد جایگاه دوم بیشترین میزان افت روزانه در سال 95 به تاریخ 13 تیر تعلق گرفت. خارج نشدن ارز از بازار داخلی، عرضه بازارساز، پایین آمدن نرخ حواله درهم و کاهش تقاضا از جمله عواملی بودند که به ثبت رکورد دلار کمک کردند. با این حال، در ساعات انتهایی روز، قیمت دلار با توجه به خریدهای معامله‌گران آتی کمی بالاتر آمد .

 

در گروه های دیگر چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد معاملات منفی ای در بیشتر نمادها بودیم خساپا امروز بیش از 260 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود در این نماد که در ابتدا شاهد چیده شدن صف خرید بودیم در شروع ساعت معاملات با قیمت 1399 ریال بازگشایی شد که در آخر شاهد افزایش عرضه در این نماد شدیم سایپا در پایان در محدوده صفر مثبت و با قیمت پایانی 1373 ریالی به کار خودش پایان داد .خزامیا منفی بود این نماد امروز پر عرضه ظاهر شد خزامیا با کاهش 3 درصدی به قیمت 1066 ریال رسید و در آخر نیز با صف فروش به معاملاتش خاتمه داد . خاذین در محدوده صفر مثبت به کار خودش پایان داد این نماد که در ابتدا در محدوده حداکثر قیمتی معاملاتش را آغاز نمود با عرضه همراه شد بطوریکه آخرین معامله خود را در محدوده 2 درصد منفی انجام داد خاذین امروز بیش از 62 میلیون سهم معامله شد . نمادهای خاور ، خودرو ، ورنا ، خپارس ، خکاوه از منفی های گروه بودند که با صف فروش به کار خودشان پایان دادند . با توجه به معاملات منفی در بیشتر نمادهای گروه خودرویی که با کاهش قیمت همراه شدند شاهد صف خرید در نمادهای خمحور ، خنصیر بودیم . خبهمن امروز با کاهش 2 درصدی همراه شد و به قیمت 2838 ریال رسید . نمادهای خگستر ، خریخت ، خشرق نیز از نمادهای منفی و همراه با صف فروش گروه بودند .

معاون وزیر صنعت از معرفی مدیرعامل جدید شرکت مشترک ایران و پژو فرانسه خبر داد و گفت: یکی از مدیران قدیمی ایران خودرو فردا معرفی خواهد شد .محسن صالحی نیا در گفتگو با مهر گفت: فردا مدیرعامل جدید شرکت مشترک خودروی ایران و پژو فرانسه معرفی خواهد شد که یکی از مدیران قدیمی و کارآمد ایران خودرو است.

در گروه فلزات اساسی بیشتر نمادها با قیمت پایانی مثبت به کار خودشان پایان دادند . فولاد که در محدوده صفر مثبت به کار خودش پایان داد بیش از 27 میلیون سهم معامله شد که از نظر حجم در صدر معاملات گروه قرار گرفت فولاد به قیمت 1247 ریال رسید که بیش از 87 درصد خریدار امروز فولاد حقوقی ها بودند . فملی با افزایش 1 درصدی در قیمت پایانی خود همراه شد فملی امروز با قیمت 1622 ریال به کار خود پایان داد و بیش از 15 میلیون سهم معامله شد که خرید بیش از 14 میلیون سهم توسط حقوقی ها صورت گرفت همچنین در این نماد شاهد معامله بلوکی بودیم این  معامله بلوکی به حجم 270 میلیون سهم  با قیمت پایه هر سهم  1519 ریال و در نماد فملی 2 انجام شد . هرمز صف خرید بود این نماد امروز با افزایش 4 درصدی همراه شد و به قیمت 1952 ریال رسید و در آخر نیز با صف خرید 1 میلیونی به کار خود پایان داد . نمادهای فولاژ ، زنگان ، فرآور از مثبت های گروه بودند که با صف خرید بسته شدند . ارفع که دیروز با رشد قیمتی همراه شده بود امروز در محدوده صفر مثبت به معاملاتش خاتمه داد با قیمت پایانی2897 ریال بیش از 1 میلیون سهم معامله شد. 

شرکت فولاد هرمزگان با توجه به موقعيت جغرافيايي در توليد و صادرات آينده روشني دارد.اميرحسين نادري، معاون اقتصادي و مالي شرکت فولاد مبارکه اصفهان، نماينده سهامدار عمده و رئيس مجمع عمومي عادي سالانه صاحبان سهام فولاد هرمزگان با اعلام اين مطلب گفت: افق فراروي شرکت فولاد هرمزگان جنوب با مديريت مبتني بر هدف و راهبري در سال پيش رو اميدوارکننده و روشن است و دسترسي آسان به بازارهاي منطقه اي و جهاني از جمله مهم ترين مزاياي اين شرکت است. به گزارش ماین نیوز، وي افزود: به رغم رکود جهاني، آنچه فرصت مغتنمي براي فولاد هرمزگان مهيا ساخته، اين است که بازار مصرف فولاد در منطقه و کشورهاي حاشيه خليج فارس همچنان رونق دارد و در مجموع تمام کشورهاي همسايه ايران اين مزيت را براي فولاد ايران حفظ کرده اند.

مدیر ناحیه فولاد در مدیریت ارشد مهندسی کارخانه ذوب‌آهن مقایسه آزمون سرد و گرم در پروژه ریل را چنین تشریح کرد: تجهیزی که آماده راه‌اندازی می‌شود، برای آزمون هماهنگی کلیه قسمت‌ها و مکانیسم‌های آن جهت تولید، مرحله آزمون سرد در آن انجام می‌گیرد و درصورتی‌که پاسخ این مرحله از آزمون مثبت و مطلوب بود، آزمون گرم و تولید محصول نهایی آغاز می‌شود .وی ادامه داد: در پروژه ریل تنها آزمون سرد قفسه 6 و 5 باقی‌مانده است به‌ نوعی می‌توان گفت 99 درصد از آزمون سرد پروژه ریل انجام‌گرفته است که پس‌ازآن آزمون گرم و تولید محصول نهایی انجام می‌گیرد.

در استخراج کانه های فلزی، دو نماد کاما و کبافق همچنان مورد توجه سهامداران بود. روند صعودی کنور پس از چند روز متوقف شد و در معاملات امروز خود صف فروش را تجربه کرد. کمنگنز که روز گذشته پس از برگزاری مجمع سالیانه و بدون تقسیم سود نقدی بازگشایی شده بود دیگر نماد گروه بود که به صف فروش رسید.

در گروه بانکی همچنان معاملات کم رمقی را نظاره گر بودیم و تنها چند نماد وکوثر،وخاور و سمایه اندکی مثبت معامله شدند. در وگردش نیز شاهد رنج مثبت حقوقی در ساعت اولیه بازار بودیم. در وکوثر نیز جابجایی بلوک27 میلیونی در شروع بازار سهم را به قیمت های حداکثری رساند. در نماد وبصادر نیز شاهد معامله بلوکی بیش از 50 میلیون در قیمت 101 تومان در بازار خرده فروشی بودیم.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.پترول در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد و با 80 درصد خریدار حقیقی بیش از 69 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 142 تومان به کار خود پایان داد و با 5 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذاشت ودر صدر گروه قرار گرفت.شپارس بدون تحرک سهامداران حقوقی تنها نماد صف خریدی گروه بود.تاپیکو با 43 واحد مثبت به عنوان دومین سهم تاثیر گذار در شاخص بورس،با قیمت دیروز کار خود را آغاز کرد ودر حدود 8 میلیون سهم دادوستد شد که 5 میلیون سهم آن در قیمت 201 تومان در ساعات پایانی بازار به صورت بلوکی انجام شد و در پایان با رشد 2 درصدی ، در قیمت 199 تومان به روز خود پایان داد و در رتبه بعد از پترول قرار گرفت.نمادهای شفن و شفارا در کف قیمتی خود بسته شدند.شپاکسا بدون فروشنده حقوقی و حجم پائین در حدود 2 میلیارد ریال معامله شد و در آخر با افت 3 درصدی ، در قیمت 381 تومان به معاملات خود خاتمه داد و سوم گروه شد.

مدیرعامل بورس کالا با بیان اینکه هنوز برخی تولیدکنندگان برای امضای قراردادهای بلند مدت فروش محصولات پتروشیمی در بورس محتاط هستند، گفت: با توجه به تعلیق فعالیت آن دسته از شرکت های معاف از مالیات بر ارزش افزوده که مدارکشان مشکل داشت، به نظر می رسد آرامش به بازار فروش محصولات پتروشیمی بازگردد .حامد سلطانی نژاد افزود: چندی است که با پدیده ورود خریداران معاف از مالیات بر ارزش افزوده به بازار مواجه هستیم که با ورود آنها تقاضای زیادی در بازار ایجاد و در نتیجه قیمت ها افزایش یافته است.

در گروه پالایشی به جز نمادهای شرانل،شسپا و شنفت بقیه نمادها در حاشیه مثبت معامله شدند.شبندر در ادامه روند منفی خود امروز را هم منفی شروع کرد و با 93 درصد فروشنده حقیقی بیش از 20 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت با رشد 1 درصدی ، در قیمت 446 تومان به معاملات خود خاتمه داد ، پرارزش ترین سهم گروه شد و با 20 واحد مثبت بر شاخص اثر گذاشت.در نماد شپنا که دیروز نفت جی 550,000 سهم به پرتفوی خود اضافه نموده بود،در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد و بیش از 6 میلیون سهم دادو ستد شد که در حدود 4 میلیون آن در قیمت 267 تومان در ساعات پایانی بازار به صورت بلوکی انجام شد ودر پایان با رشد 2 درصدی ، در قیمت 265 تومان به روز خود خاتمه دادو پرحجم ترین سهم گروه شد.شتران به عنوان سومین سهم تاثیر گذاردر شاخص فرابورس،در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 3 میلیون سهم جا به جا شد ودر آخر هم در محدوده صفر تابلو، در قیمت 257 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد.

به گزارش خبرنگار شانا، علی کاردر در آیین تودیع و معارفه مدیرعامل پتروپارس با بیان این که سه مدل قراردادی برای حوزه های توسعه ای و میدانهای جدید در نظر گرفته شده است که بر این اساس توسعه برخی میدانها به شرکتهای ایرانی سپرده می شود، تصریح کرد: پروژه هایی که قرار است منابع مالی آن از طریق شرکت ملی نفت ایران تامین شود حجم آن زیاد نیست و به طور عموم در بخش تولید و نگهداشت نفت متمرکز است .به گفته کاردر، اگر در پروژه های بین المللی عامل زمان و هزینه رعایت نشود در فهرست پروژه های Fail قرار می گیرند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب