اخبار و گزارش بورس سه شنبه 15 تیر 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
تازه ترین اخبار بازار سهام

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس  102 واحد افزایش یافت و به رقم 74.049 واحد رسید. که نمادهای فارس با 42 واحد ، رمپنا با 35 واحد و وبانک با 29 واحد بیشترین تاثیر  مثبت  را بر رشد این شاخص گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 220 میلیارد تومان رسید که نماد خساپا با رقم 40 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل با افزایش 2 واحدی به رقم 783 واحد رسید.  نمادهای  دماوند، ارفع و هرمز بیشترین تاثیر مثبت را بر این شاخص گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 109 میلیارد تومان رسید که نماد وگردش با رقمی بیش از 10 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .  

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3480 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون 97 هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

محمد باقر نوبخت با حضور در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس توضیحاتی را درباره‌ یک فوریت لایحه اصلاح بودجه 95 ارائه کرد و گفت: ما امروز در خصوص کلیات و محتوای لایحه بحث نمی‌کنیم بلکه صرفا باید دلایلی در ارتباط با فوریت و ضرورت امر از سوی مخالفین و دولت مطرح شود .به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، وی افزود:‌ چهار  ماه  از سال 95 گذشته و دولت برنامه گسترده‌ای در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و برنامه ششم در زمینه اشتغال‌زایی و افزایش تولید ملی دارد. همچنین برای کمک به بخش خصوصی باید نظام بانکی کشور فعالانه در جهت اعطای تسهیلات اقدام کند در حالی که اکنون نظام بانکی با دو مشکل بزرگ مواجه است. هم مطالبات معوق دارد و هم با عدم کفایت سرمایه مواجه شده است .نوبخت ادامه داد:‌ بدهی دولت قبل پیش از انقضای مهلت دولت به نظام بانکی آنقدر بود که دولت دهم مصوبه‌ای را از سوی مجمع عمومی بانک مرکزی داشت که در راستای بند ب ماده 26 قانون پولی و بانکی  74 هزار میلیارد تومان از این محل برای پرداخت 8 مورد بدهی دولت تامین شود. ما هم برای این که بدهی دولت به بانکها و پیمانکاران را بپردازیم در تبصره‌های 19 ئو 20 بودجه 95 این موضوع را مطرح کردیم که رد شد و حالا با این خلاء مواجه شدیم. اکنون دولت همان بند ب ماده 26 را مطالبه می‌کند .رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی با بیان این که طرح‌های عمرانی در حوزه‌های انتخابیه به جهت محدودیت  منابع فعال نشده اضافه کرد: با آنچه دولت در اصلاح بودجه پیشنهاد کرده می‌توانیم همه مطالبات پیمانکاران به دولت را تسویه کنیم و آنها هم می‌توانند بدهی‌شان را به بانکها تسویه کنند . چرا که 7500 واحد در شهرهای  مختلف منتظر تعطیلات سرمایه در گردش  هستند . لذا کمک کنید که نسبت به اعطای تسهیلات و فعال کردن طرح‌های تولیدی اقدام شود .

 

در گروه های دیگر چه خبر بود؟

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.پترول در محدوده صفر تابلو قیمت خورد  وبا 86 درصد فروشنده حقیقی بیش از 76 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت با افت 2 درصدی ، در قیمت 140 تومان به روز خود پایان داد ، درصدر گروه قرار گرفت و با 13 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذار بود.امروز سه شنبه مورخ 1395/04/15 تعداد 282ر788ر347ر1 سهم معادل 73ر6 درصد از سهام شركت پترول از طرف شركت بازرگاني پتروشيمي به صورت يكجا ونقد و يا نقد و اقساط (33% نقد و مابقي اقساط (طبق شرايط اعلامي در آگهي عرضه)) به قيمت پايه هر سهم 430ر1 ريال در نماد پترول4 عرضه شد.نمادهای شپارس،شتوکا،شدوص و شمواد در آستانه قیمتی خود بسته شدند.فارس با 42 واحد مثبت به عنوان اولین شاخص تاثیر گذر در بورس،در حالی که روز خود را منفی شروع کرده بود بیش از 5 میلیون سهم دادو ستد شد که 2 میلیون آن در قیمت 514 تومان در ساعات اولیه بازار به صورت بلوکی انجام شد ودر انتها در محدوده صفر مثبت و در قیمت 512 تومان به روز خود پایان داد و در رتبه بعد از پترول قرار گرفت.نمادهای شفارا،شسینا و شفن در کف قیمتی روز خود را به اتمام رساندند.تاپیکو بدون فروشنده حقوقی در حدود 3 میلیارد ریال معامله شد و در پایان در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 198 تومان به معاملات خود خاتمه داد ، سوم گروه شد و با 15 واحد منفی بر شاخص تاثیرگذار بود.

غلامرضا ابوترابی در گفت و گو با پایگاه خبری بورس پرس، درباره آخرین وضعیت افزایش سرمایه 1,185 درصدی پلی اکریل اظهار داشت: در حالی تا پیش از این دو بار درخواست این شرکت به دلیل عدم رفع نواقص از دستور کار خارج شده بود که در سومین بار هم نواقصی وجود داشت. در این رابطه هفته پیش جلسه ایی با مدیران این شرکت برگزار و موارد اعلام شد تا نسبت به رفع آن یا خارج کردن پرونده از دستور کار سازمان اقدام شود .وی ادامه داد: در این میان مدیران شرکت در آخر وقت اداری چهارشنبه گذشته موارد اعلامی را برطرف و گزارش لازم را به سازمان بورس ارسال کردند. بر همین اساس، کارشناسان اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سرمایه ایی سازمان بورس از اول این هفته درحال بررسی این گزارش هستند .با این اوصاف به نظر می رسد پرونده افزایش سرمایه پلی اکریل که از سال گذشته مطرح بوده و موجب بیم و امید سهامداران این شرکت شده حداکثر تا پایان هفته بعد و شاید اوایل دو هفته بعد مشخص شود.

در گروه پالایشی شاهد معاملات متعادلی بودیم.شبهرن بدون فروشنده حقوقی بیش از 15 میلیارد ریال دادو ستد شد ودر پایان بازار با صف خرید کوچکی و در قیمت 1,034 تومان به معاملات خود خاتمه داد ، تنها نماد صف خریدی و پرارزش ترین سهم گروه شد. این نماد جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي متوقف شد.شتران به عنوان دومین سهم فرابورسی تاثیر گذار در شاخص با 0.73 واحد،بدون تحرک سهامداران حقوقی خود در حدود 3 میلیون سهم جا به جا شد و در پایان با افت 1.5 درصدی ، در قیمت 253 تومان به روز خود پایان داد و پرحجم ترین سهم گروه شد.شبندر در ادامه روند نزولی خود امروز را هم منفی آغاز کرد وبا 93 درصد فروشنده حقیقی ،در حدود 10 میلیارد ریال دادوستد شد ودر پایان در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 447 تومان به کار خود پایان داد و با  3 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذاشت ودر رتبه بعد از شبهرن قرار رفت.

به گزارش شبکه خبری بلومبرگ، تولید ماه ژوئن نفت خام اعضای سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک)، در پی تعمیر برخی تاسیسات زیرساختی منطقه نفت خیز دلتای نیجر در جنوب این کشور که در حمله شورشیان آسیب دیده بود، به میزان ٢٤٠ هزار بشکه در روز افزایش یافته است .بر اساس تحقیق بلومبرگ، تولید روزانه نفت نیجریه در غرب آفریقا در ماه ژوئن یک میلیون و٥٣٠ هزار بشکه بوده که نسبت به ماه پیش از آن (مه)، ٩٠ هزار بشکه افزایش یافته است .

در گروه خودرو و ساخت قطعات اکثر نمادها در حاشیه منفی دادوستد شدند.خساپا روز خود را در محدوده صفر تابو آغاز کرد و در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 193 میلیارد ریال معامله شد ، در پایان در محدوده صفر مثبت و در قیمت 137 تومان به معاملات خود خاتمه داد و صدر نشین گروه شد و با 5 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذار بود.خموتور نماد قطعه ساز بدون تحرک سهامداران حقوقی و حجم معاملاتی پائین تنها نماد صف خرید گروه شد.خزامیا در ادامه روند نزولی خود امروز را هم منفی شروع کرد و با تساوی درصدی خریدار و فروشنده های حقیقی و حقوقی در حدود 51 میلیارد ریال دادوستد شد و در پایان در محدوده صفر منفی ، در قیمت 106 تومان خودرا برای معاملات فردا آماده کرد و در رتبه بعد از خساپا قرار گرفت.نمادهای خمحور ،خاذین و خزر صف فروشی های گروه بودند.در نماد خودرورو که دیروز سمند 6 میلیون سهم به پرتفوی خود اضافه نموده بود در منفی قیمت خورد و در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 14 میلیون سهم جا به جا شد و در نهایت در محدوده صفر مثبت، در قیمت 336 تومان به روز خود خاتمه داد، سوم گروه شد و با 2 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذار بود.

در گروه فلزات اساسی اکثر نمادها با معاملات مثبت همراه بودند.در نماد ذوب که دیروز فرهنگیان در حدود 441 هزار سهم به پرتفوی خود اضافه نموده بود روز را مثبت شروع کرد و در بین سهامداران حقیقی بیش از 31 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت با رشد 1 درصدی  ، در قیمت 275 تومان به کار خود پایان داد و صدر نشین گروه شد و با 0.3 واحد مثبت پنجمین سهم تاثیر گذار در شاخص فرابورس شد.این نماد روز گذشته در گزارش اصلاحیه اولین پیش بینی درآمد هر سهم ، زیان ۵۸۲ ریالی هر سهم شرکت را در گزارش قبلی به ۷ ریال سود تغییر داد.نمادهای فنورد،زنگان و ارفع در آستانه قیمتی خود بسته شدند.وتوکا بیش از 14 میلیون سهم داد و ستد که 10 میلیون آن در قیمت 164 تومان در ساعات میانی بازار به صورت بلوکی انجام شد این نماد در حالی که منفی شروع کرده بود امادر انتها با رشد 2 درصدی ودرقیمت 167 تومان  به معاملات خود خاتمه داد و پرحجم ترین سهم گروه شد.نمادهای فپنتا و فروس با صف فروش مواجه بودند.فسرب در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد و بدون تحرک سهامداران حقوقی بیش از 8 میلیارد ریال معامله شد و در آخر با افت 2 درصدی ودر قیمت 217 تومان خودر رابرای معاملات فردا آماده کرد.

 در استخراج کانه های فلزی، کروی همچنان مورد توجه بود و با رنجها مثبت حقوقی در ابتدای بازار به صف خرید رسید؛ با توجه به NAV برآوردی کروی، سهم در محدوده 80 درصدی در حال معامله است.  اما دو نماد کبافق و کاما در محدوده منفی به کار خود پایان دادند. کمنگنز نیز رشد 4 درصدی را در معاملات امروز خود تجربه کرد. در کگل آرمان نصر فرآیند روز گذشته نیز فروشنده بود، احتمالا امروز نیز این شرکت در این نماد فروشنده بود. مجمع سالیانه کچاد، دیگر نماد این گروه، امروز برگزار شد و طی آن 35 تومان سود به ازای هر سهم تقسیم شد.

در بیمه ای ها، اکثر نمادهای گروه معاملات مثبتی را پشت سر گذاشتند. در بیمه البرز شاهد جابجایی بلوکی حقوقی بودیم؛ در نهایت با حجم معامله 45 میلیونی و با بیش از 3 میلیون صف خرید به کار خود پایان داد. دولت روز گذشته نیز در این نماد فروشنده بود. اتکام پس از خبر افزایش سرمایه 31 درصدی که روز گذشته در کدال منتشر شد با رنج مثبت ابتدای بازار به صف خرید رسید.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب