اخبار و گزارش بورس شنبه 19 تیر 95

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینِس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس  332 واحد کاهش یافت و به رقم 73.716 واحد رسید. که نمادهای فارس با 64 واحد ، خودرو با 55 واحد و فولاد با 37 واحد بیشترین تاثیر را بر افت شاخص گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 180 میلیارد تومان رسید که نماد آکنتور با بیش از 25 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص کل با افت 3 واحدی به رقم 780 واحد رسید.  نمادهای  ذوب و شتران بیشترین تاثیر منفی را بر این شاخص گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 94 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با 2 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .  

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3480 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون 114هزار تومان رسید.

 

مهمترین اخبار اقتصادی

شرکت پایانه‌های نفتی ایران از ارسال روزانه ۲.۱ میلیون بشکه نفت به خارگ خبر داد و اعلام کرد: میزان صادرات نفت ایران در ماه های آتی افزایش می‌یابد .پایگاه اطلاع رسانی شرکت پایانه‌های نفتی ایران در گزارشی عنوان کرد: میزان صادرات نفت که در دوران تحریم به زیر یک میلیون بشکه در روز کاهش یافته بود، در اردیبهشت ماه امسال از مرز دو میلیون بشکه در روز فراتر رفت و در خردادماه به ۲.۱ میلیون بشکه در روز رسید .بررسی‌ها نشان می‌دهد روند افزایش تولید نفت همچنان ادامه دارد و بزرگترین تولید کننده نفت ایران یعنی شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب به دنبال افزایش ظرفیت تولید است. بنابراین پیش‌بینی می‌شود در ماه های آتی میزان صادرات نفت ایران افزایش بیشتری داشته باشد .بر این اساس، شرکت ملی نفت ایران به نقل از عبدالرضا دبیری مدیر تولید شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب از دو برابر شدن نفت خام ارسالی به جزیره خارگ خبر داد و گفت: روزانه بیش از دو میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه نفت خام به پایانه صادراتی خارگ ارسال می شود .وی با بیان این که ۹۹ درصد برنامه تولید این شرکت اجرایی شده است و تلاش می کنیم تا پایان نیمه نخست امسال به ۱۰۰ درصد این برنامه برسیم، افزود : تعدادی از طرح های توسعه‌ای واحدهای نمک زدایی نفت تا پایان نیمه نخست سال جاری افتتاح می شود و بهره برداری از این واحدها به افزایش تولید نفت کمک خواهد کرد .

در خبری دیگر شنیدیم که ، دولت اوباما با هر مصوبه‌ای خلاف برجام مخالفت می‌کند سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با اشاره مصوبه اخیر مجلس نمایندگان آمریکا علیه کشورمان تاکید کرد: دولت اوباما با هر مصوبه‌ای که در اجرای توافق هسته‌ای اخلال ایجاد کند، مخالفت خواهد کرد .به گزارش ایسنا، مجلس نمایندگان آمریکا روز پنج‌شنبه در اقدامی خصمانه علیه کشورمان یک لایحه جدید به تصویب رساند که بر اساس آن، فروش هواپیماهای مسافربری بویینگ به ایران هم منع می‌شود .باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا پیش از این گفته است که هر طرحی که باعث تضعیف برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) شود را وتو خواهد کرد .این مصوبه در حالی انجام شده است که شرکت هواپیماسازی بویینگ آمریکا تایید کرد که به یک توافق اولیه برای فروش هواپیمای مسافربری به ایران دست یافته است که ارزشی بالغ بر 25 میلیارد دلار دارد .آلن ایر، سخنگوی فارسی زبان وزارت امور خارجه آمریکا در گفت‌وگو با خبرگزاری ترند گفت: ما از این مصوبه کنگره مطلع هستیم و همان‌طور که قبلا هم گفته‌ایم، دولت اوباما با هر مصوبه‌ای که در اجرای برجام اخلال ایجاد کند مخالفت خواهد کرد .به گزارش ترند، اگر این معامله انجام شود، بزرگ‌ترین معامله تجاری میان دو کشور از زمان انقلاب اسلامی ایران خواهد بود .

 

در گروه های دیگر چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات، ایران خودرو پس از اعلام زیان تلفیقی 935 ریالی به صف فروش رسید و بدنبال آن خساپا نیز که در میانه بازار با رنج های مثبتی همراه بود، صف فروش را تجربه کرد. مجمع عادی سالیانه این شرکت (ایران خودرو) روز چهارشنبه 23 تیرماه برگزار خواهد شد. سایر نمادهای گروه نیز که در محدوده منفی معاملات خود را آغاز کردند به تدریج به قیمت های حداقلی رسیدند و تنها دو نماد قطعه ساز خچرخش و خموتور معاملات مثبتی را پشت سرگذاشتند. در این گروه همچنین شاهد بازگشایی نماد خاهن پس از برگزاري مجمع عمومي فوق العاده مبني بر تصويب افزايش سرمايه 128درصدی از محل مازاد تجدید ارزیابی بودیم؛ این نماد با رشد 16 درصدی در قیمت 140تومان به تابلوی معاملات بازگشت و پس از عرضه 4 میلیون سهم با بیش از یک میلیون صف فروش در قیمت 133 تومان به کار خود پایان داد. نماد خگستر نیز پس از معامله بیش از 5 میلیون سهم در محدوده منفی جهت برگزاری مجمع عادی سالیانه متوقف شد.

در گروه پتروشیمی، آتش‌سوزی در بندر ماهشهر! این خبری است که طی چند روز اخیر بر همه سایت‌های خبری داخلی و حتی برخی سایت‌های خارجی قرار گرفته است. در واقع روز چهارشنبه حدود ساعت 6 عصر آتش به جان پتروشیمی بوعلی سینا واقع در سایت ٤ منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندر ماهشهر افتاد و برج 8001 این واحد پتروشیمی که با ارتفاع 121 متر یکی از بلندترین برج‌های پتروشیمی دنیا محسوب می‌شود، شروع به سوختن کرد. با تشدید آتش‌سوزی، وزیر نفت نیز عازم ماهشهر شد .به غیر ‌از بیژن زنگنه، عادل نژادسلیم، مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس و مرضیه شاهدایی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و همچنین بیژن عالی‌پور، مدیرعامل شرکت مناطق نفتخیز جنوب در محل حادثه حاضر شدند و عملیات اطفای حریق را از نزدیک بررسی کردند.. پتروشیمی بوعلی سینا جزو واحدهای پتروشیمی‌ است که هم‌اکنون از زیرمجموعه‌های هلدینگ خلیج فارس محسوب می‌شود و بخش اعظمی از سهام این شرکت در اختیار بخش‌های شبه دولتی از جمله صندوق بازنشستگی نفت قرار دارد. پتروشیمی بوعلی‌سینا در زمینی به مساحت ٣٦ هکتار در شمال غربی خلیج فارس در استان خوزستان، در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر واقع شده است. خوراک این مجتمع پتروشیمی نفتای سبک و سنگین و بنزین پیرولیز است که طی فرآیندهای موجود در واحدهای عملیاتی به محصولاتی نظیر پارازایلین و ارتوزایلین و بنزن تبدیل می‌شود .

در همین راستا ، رئیس امور سرمایه گذاری، مجامع و سهام شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ارسال نامه‌ای به علی بیگ زاده رییس اداره نظارت بر ناشران سازمان بورس عنوان کرده به علت آتش سوزی ایجاد شده در پتروشیمی بوعلی سینا ، واحد پارازایلین از مدار تولید خارج شده است .خسرو رحمتی اعلام کرده که این اتفاق کمتر از 2 درصد سود ناخالص سالیانه هلدینگ خلیج فارس را تحت تاثیر قرار می دهد .وی با بیان اینکه تمام واحد های پتروشیمی بوعلی سینا به جز واحد پارازایلین تا یک ماه آینده به مدار تولید باز خواهند گشت ، گفته است: شرکت پتروشیمی بوعلی سینا تحت پوشش کنسرسیوم بیمه‌ای با مدیریت بیمه ایران است که با تعیین خسارت وارده عملیات بازسازی این واحد تولیدی آغاز خواهد شد .به گفته این مقام مسئول تا زمان راه اندازی این واحد تولیدی،کمبود محصول توسط  واحد های جایگزین از جمله پتروشیمی بندر امام جبران خواهد شد .

در استخراج کانه های فلزی، کمنگنز تنها نماد مثبت گروه بود که با رنج های مثبت سهامداران حقیقی در میانه بازار به صف خرید رسید. سایر نمادهای گروه معاملات منفی را پشت سر گذاشتند و کبافق نیز با صف فروش به کار خود پایان داد.

در خبرهای امروز این گروه مهدی کرباسیان از انتشار 400 میلیارد تومان اوراق مشارکت خبر داد؛ معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت طی این خبر گفت: برای تامین مالی بخش معدن و صنایع معدنی راهکارهای متعددی تدارک دیده شده که براساس آن، علاوه بر تامین به صورت فاینانس و اختصاص برخی بودجه‌های دولتی، با مجوز دولت ۴۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت قرار است برای طرح‌های معدنی به زودی منتشر شود. بر این اساس ساز و کار انتشار این اوراق با هماهنگی بانک مرکزی تعیین خواهد شد و اطلاعات آن به صورت عمومی منتشر می‌شود، البته انتشار اوراق براساس مصوبه شورای اقتصاد صورت می‌گیرد. وی تصریح کرد: در مرحله اول این اوراق مشارکت برای دو طرح معدنی در حوزه تیتانیوم و طلا منتشر می‌شود و امیدواریم بتوانیم برای برخی دیگر از طرح‌ها هم از روش‌های تامین مالی این چنینی بهره گیریم، همچنین قرار است که مدت زمان بازپرداخت این اوراق نیز ۴ ساله باشد.

معاملات امروز نمادهای گروه فلزات اساسی اکثرا منفی دنبال شد؛ اما نمادهای گروه روی همچون فزرین و فسرب اغلب مثبت معامله شدند. ارفع که برای سال مالی جاری 16 ریال زیان به ازای هر سهم پیش بینی کرده در میانه بازار صف خرید شد. هرمز نیز در معاملات امروز خود رشد 4 درصدی را تجربه کرد. ذوب امروز به محدوده حمایتی 260 رسید و صف فروش شد. فولاد نیز با داد و ستد بیش از 14 میلیون سهم در محدوده منفی در صدر معاملات گروه قرار گرفت.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب